שמרו על עצמכם בפורים: כל ההנחיות לחג שמח ובטוח

גם כאשר ההכנות לתחפושות ומשלוחי המנות בעיצומן – יש לזכור כי בכל שנה חג הפורים מלווה בפציעות רבות שניתן היה למנוע, עם נקיטת כללי בטיחות פשוטים. כך תדעו ממה להיזהר וכיצד להתמודד במקרה של פציעה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/03/2016

קראו עוד:במבה או שוקולד? בדקנו איזה ממתק פחות מזיק לילדים


חג פורים הוא אחד החגים השמחים והצבעוניים ביותר ביהדות והנה סוף-סוף הגיע הזמן שלו בשנה. אך יש לזכור כי לצד השמחה והצהלה, מידי שנה החג מלווה בפציעות שונות של ילדים, בני נוער ומבוגרים כתוצאה מעיסוק במשחקים מסוכנים, מלבישת תחפושות שאינן עומדות בתקני הבטיחות הנדרשים ועוד. לקראת יריעת הפתיחה של אירועי החג, מד"א פירסמו את הנחיות הבטיחות הבסיסיות לחג, במטרה למנוע את ריבוי מקרי הפציעות:


1.  נפצים: אסורים בתכלית האיסור

נפצים, לא משנה מאיזה סוג -  אסורים באופן מוחלט לשימוש מכיוון שהם עלולים לגרום לכוויות קשות, פגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים. מגוון הנפצים האסורים לשימוש כוללים רקטות, זיקוקים גדולים ו"נחש נפץ" מסתובב.


2.  אקדח מפלסטיק: לא בדיוק צעצוע

אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק הוא אמנם תמים למראית עין, אך עלול לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות כאשר הוא פוגע באיברי גוף שונים, כגון עיניים, ראש, בטן, צוואר וגפיים.


3.  קפצונים: חשש להתפוצצות ודליקה

את קפצוני הנייר והפיקות למיניהן יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין "להשתיל' את הקפצונים והפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר, מחשש לגרימת שריפה ונזק רב. כמו כן, אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצותם, ואין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים – מעשה שעלול לגרום נזק רב ולעיתים אף בלתי הפיך.


4.  בד התחפושות: חשוב שלא יהיה מחומר דליק

בזמן הכנת תחפושות ביתיות יש להקפיד על שימוש בחומרים שאינם דליקים. צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק הם דוגמה לחומרים דליקים, העלולים לסכן את המתחפש באמצעותם. גם בתחפושות קנויות, יש לוודא שמופיעה עליהן התווית המעידה על עמידות באש.כמו כן, הימנעו מלהתקרב למקור אש כלשהו עם התחפושת מחשש להתלקחות. שמרו מרחק מתנורים, כיריים דולקות, סיגריות בוערות ועוד.


הבד של התחפושות: הקפידו שלא יהיה מחומר דליק


5.  תחפושת נוחה: חשובה לבטיחות

יש להקפיד כי התחפושת תאפשר ניידות ושתהיה נוחה. תחפושת אשר לוחצת על הגוף ולא ניתן לנוע בה בחופשיות, עלולה להוביל להסתבכות, נפילה, מעידה ועוד. ככלל, יש להעדיף תחפושת צמודה לגוף ולא תחפושת נפוחה, בעלת שובל כלשהו וכדומה.


6. תרסיסים: מזרזים התלקחות

יש לנהוג בזהירות רבה בקרבת תרסיסים שונים. ספריי לשיער, ספריי שלג ודומיהם - הינם דליקים ביותר, ויש להימנע מלרססם על הפנים, על הגוף או בקרבת מקור אש מחשש להתלקחות מהירה ופגיעה בלתי הפיכה. רצוי לרכוש אך ורק תרסיסים שעליהם מוטבע תן תקן של מכון התקנים הישראלי.


7. לא לכבס את התחפושות בבית

תחפושות שעליהן לעבור כביסה, יש לשלוח לניקוי יבש ולהימנע מלכבסן בכביסה רגילה. כביסה רגילה ושאינה על פי הנחיות היצרן, עלולה לפגום במידת העמידות של התחפושת לאש ועל כן מעמידה בסכנה את הלובש אותה.  


8. מסכות: יכולות לגרום לחנק ומצמצמות שדה ראייה

יש להימנע משימוש במסכות ללא פתחי אוורור נאותים, העלולות לגרום לחנק ואף לאיבוד הכרה. כמו כן, אין לחצות כבישים כאשר המסיכה מונחת על הפנים. מסיכה מצמצמת משמעותית את שדה הראייה של הילד, ועלולה לגרום לפציעתו בתאונה.


9.  שתיית מפורזת של אלכוהול

לשתות אלכוהול בפורם זו מצווה גדולה ("עד-דלא-ידע"), אך אין לקחת את זה רחוק מידיי מאחר ושתייה מופרזת עלולה לגרום לאובדן הכרה והרעלת אלכוהול. כמו כן,יש לזכור כי אלכוהול עלול לגרום להפעלת אלימות של השותה כלפי סביבתו וכמובן שאין לנהוג תחת השפעת אלכוהול.


קראו עוד: מחטיפי אנרגיה ועד קטשופ: 10 מזונות שמתחפשים לבריאים


כיצד מתמודדים במקרה של תאונה או פציעה?

1. במקרה של התלקחות, יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, לכבות את האש בכמותגדולה של מים, או להחניקה באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד לא לכסות מחשש לחנק. כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד.

2. במקרה של חדירת ספרי שלג לעיניים יש לשטוף בהרבה מים ולא לשפשף.


3. במקרה של פגיעה בשמיעה יש לפנות לרופא מטפל.

4. במקרה של אלרגיה יש להסיר את האיפור (החומר הזר). במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה, גרד או נפיחת יש להושיב את הנפגע ולחייג למד"א בטלפון חירום 101.

5. במקרה של חדירת גץ אש לעין יש לשטוף אותה במהירות במים ולהעביר את הנפגע למתקןרפואי קרוב.פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נפילה רחלי 01/12/2019 18:30
 • נפלתי וקיבלתי מכה בצלעות בצד ימין. היום עשיתי צילום אמרו שאין שבר. ורצו להזריק לי במקום במרפאת כאב. נרתעתי. מה עושים כדי להקל על הכאב שהוא נורא?

 • + הוסף תגובה
נפילה מר גבעון פלד 01/12/2019 19:58
 • ניתן להשתמש בקרח כאשר הוא עטוף במגבת, לא ישירות על העור. להניח על האזור הכאוב לדקה ואז להוריד לדקה... לחזור על זה כחמש-שש פעמים. לשים לב אם יש רגישות לקור אחרי הפעם הראשונה יגביר את הכאב ואם כן להפסיק ולא להמשיך. מעבר לכך ניתן להשתמש במשחות כגון אמאזון וקינזיו טייפ

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה ונמכ שיראל 30/11/2019 12:48
 • שלום רב אני מאובחנת בפיברומיאלגיה כבר 12 שנים סובלת מכאבים בכל הפנים בעיניים במצח בלחיים סובלת גם מחזיקת שיניים חשה נוקשות בצוואר ושכמות האם טיפול בטריגר פוינט יכול לשחרר את השרירים לתמיד ולרפא את הפיברומיאלגיה. האם הטיפול יכול לעזור ולשחרר את השרירים ולהעלים את הכאבים לתמיד

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה ונמכ מר גבעון פלד 01/12/2019 13:56
 • מטרת הטיפול בנמכ הוא הורדת כאב. תהליך בו כבר אובחנת בפיברומיאלגיה הוא מעט מורכב יותר, מצריך מהמטפל ללמוד איך הגוף שלך מגיב ולהראות לך מה לעשות או לא לעשות על מנת שהכאב לא יחזור.

 • + הוסף תגובה
שרירים בקרקפת אביב 30/11/2019 10:24
 • שלום רב האם יש שרירים בקרקפת כל אזור הגולגולת תפוס לי כואב ותחושה של רדימות. גם שרירי הלעיסה תפוסים וגם הצוואר האם יש קשר? אם אפשר לקבל תמונה של שרירי הקרקפת שאדע היכן ללחוץ אודה לך ומה ניתן לעשות שהתופעות ייעלמו

 • + הוסף תגובה
שרירים בקרקפת מר גבעון פלד 01/12/2019 13:46
 • קיימים שרירים גם בקרקפת ויש קשר ישיר לשרירי הלעיסה. על מנת לנסות ולטפל לבד תכנס ל getbodysmart.com

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!