שמרו על עצמכם בפורים: כל ההנחיות לחג שמח ובטוח

גם כאשר ההכנות לתחפושות ומשלוחי המנות בעיצומן – יש לזכור כי בכל שנה חג הפורים מלווה בפציעות רבות שניתן היה למנוע, עם נקיטת כללי בטיחות פשוטים. כך תדעו ממה להיזהר וכיצד להתמודד במקרה של פציעה
כתבה פרסומית כתבת חסות


קראו עוד:במבה או שוקולד? בדקנו איזה ממתק פחות מזיק לילדים


חג פורים הוא אחד החגים השמחים והצבעוניים ביותר ביהדות והנה סוף-סוף הגיע הזמן שלו בשנה. אך יש לזכור כי לצד השמחה והצהלה, מידי שנה החג מלווה בפציעות שונות של ילדים, בני נוער ומבוגרים כתוצאה מעיסוק במשחקים מסוכנים, מלבישת תחפושות שאינן עומדות בתקני הבטיחות הנדרשים ועוד. לקראת יריעת הפתיחה של אירועי החג, מד"א פירסמו את הנחיות הבטיחות הבסיסיות לחג, במטרה למנוע את ריבוי מקרי הפציעות:


1.  נפצים: אסורים בתכלית האיסור

נפצים, לא משנה מאיזה סוג -  אסורים באופן מוחלט לשימוש מכיוון שהם עלולים לגרום לכוויות קשות, פגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים. מגוון הנפצים האסורים לשימוש כוללים רקטות, זיקוקים גדולים ו"נחש נפץ" מסתובב.


2.  אקדח מפלסטיק: לא בדיוק צעצוע

אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק הוא אמנם תמים למראית עין, אך עלול לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות כאשר הוא פוגע באיברי גוף שונים, כגון עיניים, ראש, בטן, צוואר וגפיים.


3.  קפצונים: חשש להתפוצצות ודליקה

את קפצוני הנייר והפיקות למיניהן יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין "להשתיל' את הקפצונים והפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר, מחשש לגרימת שריפה ונזק רב. כמו כן, אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצותם, ואין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים – מעשה שעלול לגרום נזק רב ולעיתים אף בלתי הפיך.


4.  בד התחפושות: חשוב שלא יהיה מחומר דליק

בזמן הכנת תחפושות ביתיות יש להקפיד על שימוש בחומרים שאינם דליקים. צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק הם דוגמה לחומרים דליקים, העלולים לסכן את המתחפש באמצעותם. גם בתחפושות קנויות, יש לוודא שמופיעה עליהן התווית המעידה על עמידות באש.כמו כן, הימנעו מלהתקרב למקור אש כלשהו עם התחפושת מחשש להתלקחות. שמרו מרחק מתנורים, כיריים דולקות, סיגריות בוערות ועוד.


הבד של התחפושות: הקפידו שלא יהיה מחומר דליק


5.  תחפושת נוחה: חשובה לבטיחות

יש להקפיד כי התחפושת תאפשר ניידות ושתהיה נוחה. תחפושת אשר לוחצת על הגוף ולא ניתן לנוע בה בחופשיות, עלולה להוביל להסתבכות, נפילה, מעידה ועוד. ככלל, יש להעדיף תחפושת צמודה לגוף ולא תחפושת נפוחה, בעלת שובל כלשהו וכדומה.


6. תרסיסים: מזרזים התלקחות

יש לנהוג בזהירות רבה בקרבת תרסיסים שונים. ספריי לשיער, ספריי שלג ודומיהם - הינם דליקים ביותר, ויש להימנע מלרססם על הפנים, על הגוף או בקרבת מקור אש מחשש להתלקחות מהירה ופגיעה בלתי הפיכה. רצוי לרכוש אך ורק תרסיסים שעליהם מוטבע תן תקן של מכון התקנים הישראלי.


7. לא לכבס את התחפושות בבית

תחפושות שעליהן לעבור כביסה, יש לשלוח לניקוי יבש ולהימנע מלכבסן בכביסה רגילה. כביסה רגילה ושאינה על פי הנחיות היצרן, עלולה לפגום במידת העמידות של התחפושת לאש ועל כן מעמידה בסכנה את הלובש אותה.  


8. מסכות: יכולות לגרום לחנק ומצמצמות שדה ראייה

יש להימנע משימוש במסכות ללא פתחי אוורור נאותים, העלולות לגרום לחנק ואף לאיבוד הכרה. כמו כן, אין לחצות כבישים כאשר המסיכה מונחת על הפנים. מסיכה מצמצמת משמעותית את שדה הראייה של הילד, ועלולה לגרום לפציעתו בתאונה.


9.  שתיית מפורזת של אלכוהול

לשתות אלכוהול בפורם זו מצווה גדולה ("עד-דלא-ידע"), אך אין לקחת את זה רחוק מידיי מאחר ושתייה מופרזת עלולה לגרום לאובדן הכרה והרעלת אלכוהול. כמו כן,יש לזכור כי אלכוהול עלול לגרום להפעלת אלימות של השותה כלפי סביבתו וכמובן שאין לנהוג תחת השפעת אלכוהול.


קראו עוד: מחטיפי אנרגיה ועד קטשופ: 10 מזונות שמתחפשים לבריאים


כיצד מתמודדים במקרה של תאונה או פציעה?

1. במקרה של התלקחות, יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, לכבות את האש בכמותגדולה של מים, או להחניקה באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד לא לכסות מחשש לחנק. כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד.

2. במקרה של חדירת ספרי שלג לעיניים יש לשטוף בהרבה מים ולא לשפשף.


3. במקרה של פגיעה בשמיעה יש לפנות לרופא מטפל.

4. במקרה של אלרגיה יש להסיר את האיפור (החומר הזר). במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה, גרד או נפיחת יש להושיב את הנפגע ולחייג למד"א בטלפון חירום 101.

5. במקרה של חדירת גץ אש לעין יש לשטוף אותה במהירות במים ולהעביר את הנפגע למתקןרפואי קרוב.פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים ביד שמאל אתי 15/09/2020 10:02
 • לפני כחצי שנה החלו כאבים בכתף שמאל, ביצעתי אולטראסאונד כתף ולא נמצא כלום, הכאב ירד לאורך כל הזרוע , הוזרקה לי זריקת סטרואידים שעזרה מעט ולשבועיים, כיום הכאב בזרוע חזק ולא עוזר משככי כאבים. מתעוררת בלילה עם כאבים ולחצים בחזה , לאחרונה מתחילה להרגיש גם את יד ימין ככואבת. האורטופד לא מוצא סיבה לכאבים. פיברומלגיה?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 16/09/2020 18:06
 • תאורך תואם כאבים הנובעים מנעילה של טריגר פוינטס בשריר הרחב גבי, שריר המעלות ומספר שיריר נלווים באזור חזה עליון וצוואר. ממליץ לגשת לאיבבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינטס או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל אתי 17/09/2020 06:47
 • טריגר פוינטס, למי צריך לפנות לטיפול? אורטופד? ראומטולוג? יש טיפול ברפואה הרגילה או שצריך רפואה אלטרנטיבית?

 • + הוסף תגובה
כאבים ביד שמאל מר גבעון פלד 17/09/2020 11:12
 • כרגע זה תחת רפואה משלימה. יש לגשת לטיפול אצל מטפל שהוכשר בטריגר פוינטס או יורת טוב בשיקום אורטופדי או איזון רקמות רכות. בברכת שנה טובה.

 • + הוסף תגובה
כאב במותן ימיו דואגת 10/09/2020 17:35
 • שלום: כבר שבועות רבים שיש לי כאב שקשה לתארו במותן ימין.הכאב מופיע כמעט תמיד רק בשכיבה ובעיקר בשכיבה על צד ימין. בשבועות האחרונים אני מרגישה את הכאב במותן לפנות בוקר לאחר שישנתי על הצד. במשך היום אם איני נחה - לא כואב. לפני כשנה עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה. לפני כ 5 חודשים לאחר שסבלתי מכאבין דוקרים בצד אבחנה רופאת המשפחה שלבקת חוגרת למרות שהפריחה שהייתה לי לא הייתה מובהקת (יש לי גם פסוריאזיס). מאז השלבקת יש לי אזור קרוב למותן, בבטן שמרגיש שנרדם ומתעורר עם נימול. צילום חזה לא הראה דבר והרופאה בקשה שאעשה ct. אני חוששת מהקרינה. האם זו הבדיקה הנכונה כעת?תודה רבה מאוד על תשובה.

 • + הוסף תגובה
כמה פרטים נוספים דואגת 11/09/2020 15:12
 • הכאב הוא לא ממש במותן. קצת יותר גבוה לכיוון הצלעות.לפעמים יש איזו הקרנה לאיזור הגב. האם יתכן והכאב קשור לשלבקת חוגרת שהייתה. ( עברו כבר מספר חודשים) אני בת 60. בריאה.

 • + הוסף תגובה
כאב במותן ימיו מר גבעון פלד 13/09/2020 18:49
 • שלבקת עלולה לייצר כאבים כתוצאה מנעילת מערכות רקמה רכה באזור. אבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינטס או איזון רקמות רכות יכול להיות פתרון וזה אכן תואם אזורי הקרנה של טריגרים באזור. לגבי הקרינה זו תמיד שאלה של נזק אל מול תועלת שצריכה לקחת בחשבון את כמות ההקרנות שעברת בתקופה האחרונה, מצבך הבריאותי, רמת הכאב ועוד. מציע להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל חוות דעת ספציפית.

 • + הוסף תגובה
כאב במותן ימין דואגת 13/09/2020 21:29
 • תודה רבה על התגובה. לאיזה רופא פונים כדי לאבחן יותר מדויק את סוג הכאב? מעולם לא עברתי ct. אך בשנה האחרונה עברתי פעמיים צילום רנטגן רגיל. הכאב אינו חזק מאוד. לרוב מטריד אותי רק כשאני שוכבת על הצד בלילה ולפנות בוקר לפעמים אני מתעוררת עם הכאב שחולף יחד עם התחלת פעילות רגילה של היום. האם זה נשמע מצדיק ct? ממש תודה על התגובה?

 • + הוסף תגובה
כאב במותן ימין מר גבעון פלד 13/09/2020 22:15
 • כאב משתנה הפוחת עם התנועה הוא לרוב מאפיין מקור של רקמה רכה. לגבי מי יכול לקבוע את דחיפות הדימות... הרופא ששלח אותך. לגבי טיפול ברקמה רכה ניתן לפנות למטפלים שהוכשרו בשיקום אורתופדי או איזון רקמות רכות

 • + הוסף תגובה
גלי רדיו לגב תחתון טל 10/09/2020 10:58
 • שלום רב.במסמך הסכמה לביצוע הפעולה כתוב שזה יכול לגרום למספר דברים ובינהם ארוע אפילפטי. עכשיו אני אפילפטית.האם לבצע או לא?

 • + הוסף תגובה
גלי רדיו לגב תחתון מר גבעון פלד 13/09/2020 18:46
 • זה לא עניין שניתן לענות עליו בצורה כה שטחית בפורום. יש להתייעץ עם הרופא המטפל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!