זהירות, פסח: כך תשמרו על עצמכם ועל הילדים בזמן הניקיונות

בשבוע שלפני חג הפסח חלה עלייה של כ-25% בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסייה, ובעיקר בקרב ילדים. הסיבה: חוסר תשומת לב בזמן הניקיונות לחג. כך תשמרו על עצמכם - ועל הילדים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/04/2016

מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות מכימיקלים, בפרט מחומרי ניקוי. מנתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז רפואי רמב"ם עולה כי בשבוע שלפני חג הפסח מספר החשיפות לרעלים מתקרב לאלף, כמחציתן בילדים עד גיל שש. עוד עולה מהנתונים שבכ-60% מהחשיפות לרעלים בשבוע שלפני הפסח מעורבים כימיקלים ובכ-35% מתרופות.


החשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח נגרמות לרוב מחומרי ניקוי והדברה ביתיים, אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט. התופעה חוזרת על עצמה מדי שנה כשההכנות לפסח בעיצומן. ניקיון יסודי, קרצוף הבית, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח מהווים פתח לסכנות. פעולות אלה נעשות תוך שימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, צבעים וחומרי הדברה. לעתים קרובות נמצאים החומרים בהישג ידם של ילדים, באריזות פתוחות בתפזורת ואף מועברים לבקבוקים וכוסות משקה. כמו כן, רבים נוהגים "לרענן" גם את ארון התרופות בבית, ותרופות רבות מוצאות את דרכן לפח - ומשם לעתים מגיעות לילדים, ללא השגחה מספקת.


ניקיונות לפסח. עלולים להיות מסוכנים


פרופ' ידידיה בנטור מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז הרפואי רמב"ם, ואורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים אחרים בבית ובתרופות:


חומרי ניקוי: יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים - במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות. מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.


אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים: תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות במקרה של שאיפה.


יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל: אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על הבקבוק "חומר רעיל" - פעוטות אינם יודעים לקרוא. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתייה.


קראו את הוראות השימוש: קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר לפני השימוש בו  תוך שימת לב מיוחדת לאזהרות, עשויה להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.


סילוק פסולת: תרופות שאינן בשימוש או שפג תוקפן, חומרי ניקוי והדברה, צבעים ומדללי צבע שאינם בשימוש יש לסלק מהבית בצורה בטוחה מבלי שלילדים תהיה גישה אליהם.


בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב"ם, בטל. 04-7771900


פורומים, ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אתופן ואלכוהול דלקתי 05/12/2019 13:25
  • היי, כמה זמן לאחר נטילת כדור אתופן400 עשירי (אחרון) צריך להמתין לפני שמותר לשתות אלכוהול?

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם אורן 25/11/2019 15:12
  • שלום, האם מישהו יודע איפה מבצעים בדיקת דם באופן פרטי לגילוי רמת ה coenzyme NAD+, nicotinamide adenine dinucleotide בשיטת ה NAD/NADH-Glo Assay או בכל שיטה אחרת ?

  • + הוסף תגובה
שילוב של קלונקס וריטלין ליאור 24/11/2019 12:15
  • שלום, רציתי לדעת אם יש התנגשות כלשהי בין ריטלין (שחרור רגיל ו-SR) לבין קלונקס? האם יש תגובות בין תרופתיות או השפעות אחרות שכדאי לדעת עליהן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!