זהירות, פסח: כך תשמרו על עצמכם ועל הילדים בזמן הניקיונות

בשבוע שלפני חג הפסח חלה עלייה של כ-25% בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסייה, ובעיקר בקרב ילדים. הסיבה: חוסר תשומת לב בזמן הניקיונות לחג. כך תשמרו על עצמכם - ועל הילדים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות מכימיקלים, בפרט מחומרי ניקוי. מנתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז רפואי רמב"ם עולה כי בשבוע שלפני חג הפסח מספר החשיפות לרעלים מתקרב לאלף, כמחציתן בילדים עד גיל שש. עוד עולה מהנתונים שבכ-60% מהחשיפות לרעלים בשבוע שלפני הפסח מעורבים כימיקלים ובכ-35% מתרופות.


החשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח נגרמות לרוב מחומרי ניקוי והדברה ביתיים, אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט. התופעה חוזרת על עצמה מדי שנה כשההכנות לפסח בעיצומן. ניקיון יסודי, קרצוף הבית, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח מהווים פתח לסכנות. פעולות אלה נעשות תוך שימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, צבעים וחומרי הדברה. לעתים קרובות נמצאים החומרים בהישג ידם של ילדים, באריזות פתוחות בתפזורת ואף מועברים לבקבוקים וכוסות משקה. כמו כן, רבים נוהגים "לרענן" גם את ארון התרופות בבית, ותרופות רבות מוצאות את דרכן לפח - ומשם לעתים מגיעות לילדים, ללא השגחה מספקת.


ניקיונות לפסח. עלולים להיות מסוכנים


פרופ' ידידיה בנטור מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז הרפואי רמב"ם, ואורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים אחרים בבית ובתרופות:


חומרי ניקוי: יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים - במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות. מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.


אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים: תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות במקרה של שאיפה.


יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל: אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על הבקבוק "חומר רעיל" - פעוטות אינם יודעים לקרוא. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתייה.


קראו את הוראות השימוש: קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר לפני השימוש בו  תוך שימת לב מיוחדת לאזהרות, עשויה להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.


סילוק פסולת: תרופות שאינן בשימוש או שפג תוקפן, חומרי ניקוי והדברה, צבעים ומדללי צבע שאינם בשימוש יש לסלק מהבית בצורה בטוחה מבלי שלילדים תהיה גישה אליהם.


בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב"ם, בטל. 04-7771900


פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה שלמה פוטר 28/03/2020 14:49
  • האם שימוש ב-אצטילציסטאין (ראולין למשל) יכול לעזור בהפחתת ליחה והאם מותר לשימוש ע"י חולי קורונה?

  • + הוסף תגובה
אנפמיל לרפלוקס: דניאל 26/03/2020 12:16
  • בן ה3 חודשים אובחן עם רפלוקס וקיבל מרשם לאנפמיל. הבנתי שאחד היתרונות שלא צריך לחכות שיסמיך בבקבוק אלא שהוא כבר מסמיך בקיבה. אוכל לקבל הסבר? האם זה יקל עליו יותר גם מבחינת הרפלוקס? תודה.

  • + הוסף תגובה
פרדניזון אחד 05/03/2020 09:30
  • אני רוצה לדעת מה רמת הסיכון בשתיית אלכוהול במהלך טיפול עם פרדניזון? מה הבעיה בזה? מה תופעות הלוואי? ועוד מידע אשמח מאוד

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!