כיצד מטפלים בכאב כרוני? המדריך המלא

17% עד 30% מהאוכלוסייה יחוו במהלך חייהם כאב כרוני. מתי הוא דורש טיפול, מהן האפשרויות שעומדות בפני הסובלים מכאב והאם קנאביס רפואי יכול לעזור?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/04/2016

כאב ראש, בטן, גב, צוואר, רגליים. החיים מזמנים לכולנו רגעי סבל, זמניים וחולפים או קבועים ומטרידים. גם הנתונים קצת מטרידים: בין 17%-30% מהאוכלוסייה יחוו כאב כרוני במהלך חייהם. במקרים רבים הכאב נגרם כתוצאה ממחלה או מחבלה שיש צורך לטפל ולרפא אותן. אלא שאצל רבים הכאב עלול להפוך לבעיה עצמה. אם בעבר הגישה הייתה שכאב הוא דבר בלתי נמנע שצריך לדעת לחיות איתו, כיום כבר ברור לכל ילד: כאב הוא סבל שניתן למנוע ולנסות להפיג.


"כאב חריף הוא אזהרה  לכך שמשהו קורה וצריך לבדוק ולטפל", מסבירה ד"ר ריטה לקר לייבזון, מנהלת המרכז לרפואת כאב בבית החולים בילינסון, שנחשב למרכז החדיש ביותר בישראל. "יחד עם זאת, מדובר בכאב שהוא 'טוב' כי הוא מתריע על סכנה. אלא שאנחנו לא רצים בכל פעם לרופא או לבית החולים, בעיקר כשאנחנו מבינים את הסיבה לכאב: פצע, כאבי ראש או בטן לפני המחזור החודשי וכדומה. במקרים רבים מנוחה ומשככי כאבים יספיקו. 


"אבל כשהכאב הוא בלתי נסבל, כשהוא לא עובר אחרי פרק זמן סביר או כשיש סימנים נוספים - ייתכן שמשהו חריג קורה. כאבי בטן שאינם חולפים, למשל, עלולים להיות סימן לדלקת בתוספתן, כאבים בחזה הם כאבים שיכולים להעיד על מצב מסכן חיים. מדע הרפואה עושה רבות על מנת להאריך חיים, אבל אנחנו רוצים גם איכות חיים, בין השאר על ידי הפגת כאב באמצעות שיטות מתקדמות. כשכאב משבש את איכות החיים, מפריע לתפקוד היומיומי, כשכאב איננו הסימפטום אלא המחלה עצמה, זה כבר לא כאב 'טוב' - וצריך לטפל בו".  


כאב כרוני. סבל שניתן למנוע ולנסות להפיג


-מהן התלונות הנפוצות ביותר שאת שומעת במרפאה?

"הכאבים הנפוצים ביותר הם כאבי גב וצוואר. יש גם כאבים קשים בקרב חולי סרטן שנמצאים בעיצומם של טיפולים אונקולוגיים, וכאבים נוירופטיים בקרב חולי סוכרת. לכאבי ראש אני מתייחסת בצורה שונה, ייחודית, משום שיש סוגים רבים של כאבי ראש, וצריך לדעת להתייחס אליהם. יש שסובלים בצורה כרונית ממיגרנות, ויש כאבי ראש שהם חריפים ופתאומיים ועלולים להעיד על בעיה בכלי הדם במוח". אפשר לרפא כאב?

"דבר ראשון, צריך לקבל אבחנה. לכל דבר ברפואה יש אפשרויות טיפול, כשיודעים את הסיבה. כשמדובר בכאב פתאומי וחריף, ההמלצה היא לגשת לבדיקה רפואית ומוקדם ככל האפשר, כדי לטפל בסיבה במהירות ועם מינימום סיבוכים. 


"כשמדובר בכאב כרוני, חשוב לבצע תיאום ציפיות. בארצות הברית קוראים לתרופות משככות כאב 'Pain Killers', אבל חייבים להבין שלא כל כאב אפשר 'להרוג' ויש סיכוי שהטיפול יהיה לכל החיים. כמו שחולה סוכרת או חולה ביתר לחץ דם מבינים שהטיפול התרופתי איננו מרפא, ומטרתו היא לשפר את איכות החיים והתפקוד היומיומי", מדגישה ד"ר לקר לייבזון. כיצד מטפלים בכאב?


טיפול תרופתי 

נחלק לשני סוגים: תרופות נרקוטיות ותרופות שאינן נרקוטיות. "יש לנו מגוון רחב של תרופות שניתנות לחוד או במשולב עם תרופות אחרות. במקרים רבים אני מציעה לשלב טיפול תרופתי עם פיזיותרפיה או הידרותרפיה, או עם טכניקות פולשניות מינימליות", מסבירה ד"ר לקר לייבזון. טכניקות פולשניות מינימליות 

"מדובר בטכניקות שכרוכות בהתערבות שאינה ניתוחית או בניתוחים קטנים", מדגישה ד"ר לקר לייבזון ומונה את האפשרויות:


-זריקה של חסם עצבי אבחנתי וטיפולי בהנחיית שיקוף רנטגן או אולטרסאונד או במכשיר לגילוי העצב (נרב לוקייטר)


-זריקה אפידורלית שנעשית תחת שיקוף רנטגן או אולטרסאונד


-אנדוסקופיה ספינאלית, החדרת סיב אופטי לחלל הספינאלי במטרה להפריד  הידבקויות לאחר ניתוח גב או לצורך הזרקת חומר אילחוש בקרבת העצב 


-השתלת אלקטרודות לגרייה חשמלית של עצבים פריפריים או של חוט השדרה


-השתלת משאבה ספינאלית המכילה תרופות לשיכוך כאבים. זו טכניקה שמיועדת בדרך כלל לטיפול בכאב אצל חולים אונקולוגיים ולסובלים מעוויתות ((Spasiticty בגלל פגיעות ראש, פגיעות בעמוד השדרה, טרשת נפוצה ועוד.


-שיכוך כאב בעזרת מכשירי PCA אצל חולים מאושפזים וחולים סופניים בבית 


-צריבה של סיבי העצב (נרב אבליישן) באמצעות גלי רדיו, תחת שיקוף אולטרסאונד או רנטגןקנאביס רפואי לטיפול בכאב: כן או לא?

קנאביס רפואי הפך להיות שם נרדף עבור רבים לטיפול בכאב. ד"ר לקר לייבזון דווקא לא מהתומכים. "אני חושבת שעושים שימוש לא תקין ולא מושכל בחומר הזה, והוא בוודאי שאיננו 'רפואי' כמו שנוטים לקרוא לו", היא מסבירה. "קנאביס יעיל מאד לחולים אונקולוגיים, לבעלות הפרעות אכילה, לאנשים שסובלים מבחילות ומהקאות וכן מקושי להירדם. לחולים אונקולוגיים שימוש בקנאביס עוזר בהתמודדות עם תופעות הלוואי של טיפולי כימותרפיה. במקרים כאלה השימוש בקנאביס יעיל. 


"אבל קנאביס אינו משכך כאבים כפי שחושבים. ניסיתי לתת אותו לחולים להפחתת הכאבים וזה לא הועיל. מלבד זאת, אין רגולציה ויש שימוש מופרז בחומר הזה. עשו לו אידיאליזציה, כל אחד משים את עצמו מומחה לנושא, לפעמים המרשמים שניתנים נמכרים על ידי החולים בשוק השחור. צריך גם לזכור שיש לשימוש בקנאביס תופעות לוואי כמו פסיכוזות, הפרעות בתפקודי קרישה כשניתן ביחד עם תרופות מסוימות ועוד. כל עוד אין רגולציה, אני מרגישה שאני לא יכולה להיות שותפה לזה, ושהדרך שבה קנאביס ניתן לחולים איננה נכונה. אני סבורה שדרושה רוויזיה". פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי גב תחתון טל 13/12/2019 20:30
 • יש לי כאבי גב תחתון מזה כמה חודשים הלכתי לאורטופד עכב סבל של כאבי גב תחתון ובאגן כאבים חזקים הרופא שלח אותי לעשות צילום ואמר לי שבגלל שחוליה בגב הסתובבה אני סובלת מהכאבים הוא נתן לי משחה וכדורים אטופן שהם כדורים חזקים מאוד האם יש משהו שיכול להקל מחיי היום יום שארגיש הקלה מהכאבים ? משהו שאתה יכול להמליץ לי ?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 16:25
 • אשמח לפירוט של הכאב. מתי מופיע, האם כל הזמן או משתנה בין זמני היום או בתנוחות שונות?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון טל 15/12/2019 19:26
 • הכאבים מופעים בזמן ישיבה בכיסא יותר ומגיע בהתקפים לא נעימים ובזמן של סבל

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 19:45
 • תצורת הופעת הכאב שתיארת תואמת בעיה ממקור של רקמת חיבור. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי/איזון רקמות רכות. מתבצע באמצעות מטפלים שהוכשרו לכך

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון עקב סיבוב החוליה טל 15/12/2019 19:50
 • הכאבים שלי לא נעימים וכואבים והרופאה נתן לי רק כדורים אטופן ויש לה למרוח וזה לא מעלים את הכאב ועדיין אני סובלת מהכאבים מה באמת יכול לעזור לי והאם אני צריכה לפנות לרופא מומחה ?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין לילך 15/12/2019 16:28
 • שלום, כשבוע אני סובלת מכאבים באמצע צד ימין בגב. התחיל בשישי נלילה מתוך שינה. התקף של כאב חד שמגיע בפתאומיות במהלך היום, וכאב בתנועות מסויימות שאני עושה. אולטרסאונד, רנטגן, ct, צילום עמוד שדרה, הכל תקין. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין מר גבעון פלד 15/12/2019 16:31
 • האם יש בעיות רקע בעבר או בהווה? אני מבין כי הכאב משתנה לא כל הזמן... האם זה נכון? אשמח לפרטים עלייך של גובה, משקל ופעילות גופנית.

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מוטי 14/12/2019 22:55
 • שלום אימי בת 67 נפלה וכתוצאה מכך נגרם לה שבר בצלעות 7 ו 8 צד ימין. היא סובלת מאוד מכאבים וקשה לה לנשום ובעיקר להיכנס למצב שכיבה ולקום מהמיטה. רופא המשפחה נתן לה משכיח כאבים והסביר לה שאין מה לעשות לכאב חוץ מלהמתין להחלמה. האם יש טיפול או ציוד שיכול להקל עליה בתקופה זו? תודה

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מר גבעון פלד 15/12/2019 16:26
 • אני מעריך שעברה צילום וזה מה שהרופא נתן. אפשר לזרז החלמה באמצעות שימוש בקינזיוטייפ

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!