מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי

כמה זמן יכול תא זרע לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף? האם פעילות גופנית עלולה לפגוע בספירת הזרע? ומהי כמות הזרמה שנפלטת בכל פעם? 9 עובדות על הזרע הגברי

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 06/06/2016
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
הצג טלפון מספר מקשר
i

קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את כמות הזרע? 6 מיתוסים - והאמת


1. האם יש תאי זרע של בנים ושל בנות?

לא קיימים תאי זרע שהם זכר או נקבה, אך תאי הזרע מכילים את המטען התורשתי שאחראי על קביעת מין העובר. כל תא זרע נושא כרומוזום ייחודי - כרומוזום X (בת) או כרומוזום Y (בן). כמו בחיים האמיתיים, תאי הזרע שנושאים כרומוזום Y (הבנים) שוחים מהר יותר, אך חיים פחות מאלו שנושאים במטען הגנטי שלהם כרומוזום X (הבנות). 


מאחר שיש בערך אותו מספר של תאי זרע משני הסוגים, תזדקקו לטכנולוגיה מתקדמת מאוד (ויקרה, כמובן) אם אתם רוצים לשפר את הסיכויים לקבוע מראש את מין העובר.2. כמה זמן תא זרע יכול לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף?

מתברר שהדבר תלוי בסביבה בה הוא נמצא. תא זרע יכול לשרוד מספר ימים בתוך הנרתיק, אך אם הוא לא חדר לגוף האישה - הוא לא יישאר בחיים זמן רב. לכן, אין מה לחשוש מכתמי זרע יבשים על גבי סדינים או בגדים. בנוסף, גם חום וכלור הורגים תאי זרע.3. מה קובע את יכולת הזרע להפרות?

ישנם שלושה פרמטרים המשפיעים על איכות הזרע: ספירת הזרע (מספר תאי הזרע במ"ל של נוזל הזרמה), יכולת התנועה של תאי הזרע (כך אפשר להעריך שיוכלו להגיע ליעדם) ומבנה תא הזרע. מחקרים מצאו שסיכויי הפריון הם הגבוהים ביותר כאשר נוזל הזרע מכיל 48 מיליון תאי זרע למ"ל, 63% מהם בעלי תנועתיות תקינה וליותר מ-12% מהם צורה תקינה.


כיום קיימות טכנולוגיות מיוחדות הבוחנות את מבנה תא הזרע בצורה מעמיקה (למשל במיקרוסקופ בהגדלה גדולה) ומאפשרות בחירת תאי זרע בעלי מבנה תקין, שיהיו המועמדים הטובים ביותר לטיפולי הפריה.4. האם פעילות גופנית פוגעת בספירת הזרע?

להיפך. מחקרים הראו שפעילות גופנית טובה להעלאת ספירת הזרע. אחד המחקרים מצא שספירת הזרע אצל גברים צעירים שהתאמנו כ-15 שעות בשבוע הייתה גבוהה עד 73% יותר, בהשוואה לאלו שבילו את רוב זמנם בישיבה. 


עם זאת, לא כדאי להגזים. מחקר אחר גילה שרכיבה ממושכת על אופניים, למעלה מ-300 ק"מ לשבוע, מורידה את ספירת הזרע. זה קורה כנראה עקב החום שנוצר באזור המפשעה כשמפדלים מספר רב יותר של שעות.פעילות גופנית מעלה את ספירת הזרע


5. ממה מורכבת הזרמה?

אם אתם סבורים שהזרמה מכילה בעיקר תאי זרע, אתם טועים. תאי זרע מהווים רק 5% לכל היותר מהזרמה. כל השאר זה מים, חלבונים וחומצות אמינו, סוכרים ומינרלים, שנועדו להזין את תאי הזרע.6. האם כל אורגזמה מביאה לפליטת זרע?

אכן, בכל אורגזמה יש פליטת זרע, אך לא תמיד רואים זאת. במקרים מסוימים הזרע יכול לחדור לשלפוחית השתן, במקום להיפלט אל מחוץ לגוף. תופעה זו נקראת שפיכה לאחור או שפיכה אחורית (retrograde ejaculation).


מצב זה אינו  סוף פסוק. ניתן במצב כזה להבסיס את החומציות של השתן על ידי נטילה של סודה לשתייה ולהפיק תאי זרע בתנועה מהשתן הראשון שאחרי נתינת הזרע. מתאי זרע אלו ניתן להשיג הריון בר קיימא.7. כמה זרמה נפלטת בפעם אחת?

אצל רוב הגברים, נפח הזרמה הוא בערך 3.5-4 מ"ל, פחות מנפח של כפית תקנית (5 מ"ל). עם זאת, גברים ששותים הרבה נוזלים או כאלו שלא קיימו יחסי מין תקופה ממושכת יכולים לייצר כמות גדולה יותר.8. האם הזרע זוהר בחושך?

הזרע כשלעצמו אינו זוהר בחושך, אך אם מאירים עליו באור אולטרה-סגול - הוא יחזיר אור שהעין שלנו מסוגלת לראות, בדומה לנוזלי גוף אחרים שמכילים חלבונים, כמו דם, רוק, שתן וזיעה. מסיבה זו, בתקופת מלחמת העולם הראשונה השתמשו מרגלים בריטיים בנוזל הזרע כדיו סתרים בלתי נראה. בימינו, במעבדות זיהוי פלילי משתמשים בתאורה באורכי גל שונים כדי לאתר עקבות של חומרים ביולוגיים, כולל זרע, בזירת הפשע.9. האם הזרע שומר על לחות העור?

למרות שהמיתוס הזה קיים שנים רבות, אין שום הוכחות לכך שהזרע עוזר לשמור על לחות העור או על המראה הצעיר שלו. במקרים נדירים, הוא אפילו עלול לגרום לנזק. החלבונים וחומרים אחרים שנמצאים בנוזל הזרע עלולים לעורר תגובה אלרגית נדירה, שעלולה לגרום לגירוי, כאב, נפיחות או תחושת שריפה. נוזל הזרע עלול לגרום גם לכיווץ שרירים חלקיים ולכן בתהליך של הזרעה אין להחדיר לרחם תאי זרע שאינם שטופים מנוזל הזרע, כי אז יכול להתחולל כיווץ רחם אשר יגרום לדחיית הזרע החוצה במקום לקליטתו.


קראו עוד: אולי הבעיה בכלל לא אצלך: מה לבדוק לפני שמתחילים טיפולי פוריותעדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
פרופ' בנימין ברטוב הוא מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה של תאי הזרע ועוסק למעלה מ-40 שנה במחקר תיאורטי ויישומי בתחום איכות הזרע. עומד בראש המרכז "פרופ' ברטוב" – המרכז המקיף לפוריות הגבר הפועל למעלה מ-35 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מוטרדת מתשובות בדיקות הורמנליות
 • דנה
 • 23/05/2019 21:33
 • שלום דר. הרופאה שלי שלחה אותי לבדיקת דם הורמנליות . קיבלתי מחזור ביום שני בערב (יום שני לפי דעתי לא נחשב היה דימום אחד) המחזור ממש התחיל מיום שלישי זאת אומרת שהייתי צריכה לעשות את בדיקת הדם ביום שישי ואני עשיתי ביום חמישי היום זאת אומרת שבגדול היה לי יום איד שלם של מחזור כי ביום חמישי עשיתי על הבוקר והתשובות קצת מלחיצות אותי . אני בת 27 וחצי יש לי ציסטה קטנה ממש ליד השיחה להלן התשובות ESTRADIOL (E-2 -233 pmol/L Lh- 5.70 IU/L Fsh- 4.20 IU/ PROLACTIN-576.3 mIU/L ANDROSTENEDIONE- 4.21 nmol/L הנה הערכי ייחוס ; הערות לבדיקות ESTRADIOL (E-2) Midcycle 130 - 2095 Follicular phase 71.6-529 Males ND-146.1 Postmenopausal ND - 118.2 Luteal phase 205-786 LH follicular phase 1.9-12.5 midcycle peak 8.7-76.3 Postmenopausal 15.9-54.0 pregnant < 0.1-1.5 luteal phase 0.5-16.9 FSH follicular phase 2.5-10.2 midcycle peak 3.4-33.4 Postmenopausal 23.0-116.3 pregnant < 0.3 luteal phase 1.5-9.1 PROLACTIN Nonpregnant 59-619 Postmenopausal 38-430 pregnant 206-4420 ANDROSTENEDIONE ערכה חדשה החל מ 18.4.19 Males: 1.75-12.22 Premeno Females: 1.3-13.2 Postmeno Females: 0. האם זה נירא תקין.? גוגל הצליח להלחיץ רותי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היי דנה, כפי שוודאי שמת לב, הפורום עוסק במחסור בתאי זרע, איני מומחה בנושא ולצערי לא אוכל לעזור לך במסגרת פורום זה. כדאי לקבוע תור לגניקולוג ולהתייעץ איתו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בזמן השבחת זרע נמצאו 0 תאי זרע
 • מיכאל
 • 29/03/2019 07:41
 • שלום, נשלחנו להשבחה לפני שעשיתי בדיקה, בהשבחה אמרה שלא נמצאו תאי זרע, האם ייתכן שהייתי בלחץ ולא יצא זרע אלא יצא רק נוזל? למיטב זכרוני הנוזל שונה ממה שאני מכיר. אנחנו מאד רוצים ילדים וזה ממש מרסק אותנו. בעבר אני זוכר צמיגיות בנוזל הזה שלי, זה אומר שהיה זרע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גנטיקה ופוריות הגבר
 • הורים למתבגר
 • 22/03/2019 00:06
 • שלוום רב, בננו מתקרב לגיל 18. בשתי בדיקות זרע לא נמצאו כלל זרעים. בדיקת הורמון FSH גבוה. בדיקות גנטיות תסמונת קליינפלטר ובנוסף בבדיקת כרומוזום Y חוסר באזור AZF-b ו AZF-c. הוסבר לנו שאין סיכוי כלל. האם יש לכם ניסיון כלשהו במצב מורכב כ"כ!!??

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לכם, ניתן לבצע בדיקת חיפוש תאי זרע ע"י סריקה של כל הדגימה במיקרוסקופ בהגדלה גדולה מאוד, ובכך ניתן לראות תאי זרע, אם ישנם, שיכולים להתפספס במיקרוסקופ אור רגיל. במעבדתנו יש מטופלים אשר הצלחנו למצוא להם תאי זרע בגיל צעיר והועברו לבנק זרע לשימוש עתידי, כאשר המטופל ירצה בילדים. כדאי להתייעץ בנושא זה עם המומחים בברטוב. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ