מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי

כמה זמן יכול תא זרע לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף? האם פעילות גופנית עלולה לפגוע בספירת הזרע? ומהי כמות הזרמה שנפלטת בכל פעם? 9 עובדות על הזרע הגברי

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' בנימין ברטוב


תאריך עדכון: 06/06/2016

קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את כמות הזרע? 6 מיתוסים - והאמת


1. האם יש תאי זרע של בנים ושל בנות?

לא קיימים תאי זרע שהם זכר או נקבה, אך תאי הזרע מכילים את המטען התורשתי שאחראי על קביעת מין העובר. כל תא זרע נושא כרומוזום ייחודי - כרומוזום X (בת) או כרומוזום Y (בן). כמו בחיים האמיתיים, תאי הזרע שנושאים כרומוזום Y (הבנים) שוחים מהר יותר, אך חיים פחות מאלו שנושאים במטען הגנטי שלהם כרומוזום X (הבנות). 


מאחר שיש בערך אותו מספר של תאי זרע משני הסוגים, תזדקקו לטכנולוגיה מתקדמת מאוד (ויקרה, כמובן) אם אתם רוצים לשפר את הסיכויים לקבוע מראש את מין העובר.2. כמה זמן תא זרע יכול לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף?

מתברר שהדבר תלוי בסביבה בה הוא נמצא. תא זרע יכול לשרוד מספר ימים בתוך הנרתיק, אך אם הוא לא חדר לגוף האישה - הוא לא יישאר בחיים זמן רב. לכן, אין מה לחשוש מכתמי זרע יבשים על גבי סדינים או בגדים. בנוסף, גם חום וכלור הורגים תאי זרע.3. מה קובע את יכולת הזרע להפרות?

ישנם שלושה פרמטרים המשפיעים על איכות הזרע: ספירת הזרע (מספר תאי הזרע במ"ל של נוזל הזרמה), יכולת התנועה של תאי הזרע (כך אפשר להעריך שיוכלו להגיע ליעדם) ומבנה תא הזרע. מחקרים מצאו שסיכויי הפריון הם הגבוהים ביותר כאשר נוזל הזרע מכיל 48 מיליון תאי זרע למ"ל, 63% מהם בעלי תנועתיות תקינה וליותר מ-12% מהם צורה תקינה.


כיום קיימות טכנולוגיות מיוחדות הבוחנות את מבנה תא הזרע בצורה מעמיקה (למשל במיקרוסקופ בהגדלה גדולה) ומאפשרות בחירת תאי זרע בעלי מבנה תקין, שיהיו המועמדים הטובים ביותר לטיפולי הפריה.4. האם פעילות גופנית פוגעת בספירת הזרע?

להיפך. מחקרים הראו שפעילות גופנית טובה להעלאת ספירת הזרע. אחד המחקרים מצא שספירת הזרע אצל גברים צעירים שהתאמנו כ-15 שעות בשבוע הייתה גבוהה עד 73% יותר, בהשוואה לאלו שבילו את רוב זמנם בישיבה. 


עם זאת, לא כדאי להגזים. מחקר אחר גילה שרכיבה ממושכת על אופניים, למעלה מ-300 ק"מ לשבוע, מורידה את ספירת הזרע. זה קורה כנראה עקב החום שנוצר באזור המפשעה כשמפדלים מספר רב יותר של שעות.פעילות גופנית מעלה את ספירת הזרע


5. ממה מורכבת הזרמה?

אם אתם סבורים שהזרמה מכילה בעיקר תאי זרע, אתם טועים. תאי זרע מהווים רק 5% לכל היותר מהזרמה. כל השאר זה מים, חלבונים וחומצות אמינו, סוכרים ומינרלים, שנועדו להזין את תאי הזרע.6. האם כל אורגזמה מביאה לפליטת זרע?

אכן, בכל אורגזמה יש פליטת זרע, אך לא תמיד רואים זאת. במקרים מסוימים הזרע יכול לחדור לשלפוחית השתן, במקום להיפלט אל מחוץ לגוף. תופעה זו נקראת שפיכה לאחור או שפיכה אחורית (retrograde ejaculation).


מצב זה אינו  סוף פסוק. ניתן במצב כזה להבסיס את החומציות של השתן על ידי נטילה של סודה לשתייה ולהפיק תאי זרע בתנועה מהשתן הראשון שאחרי נתינת הזרע. מתאי זרע אלו ניתן להשיג הריון בר קיימא.7. כמה זרמה נפלטת בפעם אחת?

אצל רוב הגברים, נפח הזרמה הוא בערך 3.5-4 מ"ל, פחות מנפח של כפית תקנית (5 מ"ל). עם זאת, גברים ששותים הרבה נוזלים או כאלו שלא קיימו יחסי מין תקופה ממושכת יכולים לייצר כמות גדולה יותר.8. האם הזרע זוהר בחושך?

הזרע כשלעצמו אינו זוהר בחושך, אך אם מאירים עליו באור אולטרה-סגול - הוא יחזיר אור שהעין שלנו מסוגלת לראות, בדומה לנוזלי גוף אחרים שמכילים חלבונים, כמו דם, רוק, שתן וזיעה. מסיבה זו, בתקופת מלחמת העולם הראשונה השתמשו מרגלים בריטיים בנוזל הזרע כדיו סתרים בלתי נראה. בימינו, במעבדות זיהוי פלילי משתמשים בתאורה באורכי גל שונים כדי לאתר עקבות של חומרים ביולוגיים, כולל זרע, בזירת הפשע.9. האם הזרע שומר על לחות העור?

למרות שהמיתוס הזה קיים שנים רבות, אין שום הוכחות לכך שהזרע עוזר לשמור על לחות העור או על המראה הצעיר שלו. במקרים נדירים, הוא אפילו עלול לגרום לנזק. החלבונים וחומרים אחרים שנמצאים בנוזל הזרע עלולים לעורר תגובה אלרגית נדירה, שעלולה לגרום לגירוי, כאב, נפיחות או תחושת שריפה. נוזל הזרע עלול לגרום גם לכיווץ שרירים חלקיים ולכן בתהליך של הזרעה אין להחדיר לרחם תאי זרע שאינם שטופים מנוזל הזרע, כי אז יכול להתחולל כיווץ רחם אשר יגרום לדחיית הזרע החוצה במקום לקליטתו.


קראו עוד: אולי הבעיה בכלל לא אצלך: מה לבדוק לפני שמתחילים טיפולי פוריותעדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחסור בתאי זרע ניסן 05/12/2019 09:33
  • בדיקה שעשיתי מצאה שיש לי מחסור בתאי זרע. יש אפשרות תזונתית/תרופתית להגדיל מספרם? מודה לך. אני בן 32

  • + הוסף תגובה
גבר בוגר גבר בוגר 04/09/2019 12:20
  • אני בן 43 וחושש לפוריות שלי בגלל שימוש מרובה של מחשבים ניידים במהלך השנים. האם החששות מוצדקים? אציין שאין הריון בניסיונות טבעיים של שנתיים.

  • + הוסף תגובה
תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 08/09/2019 11:53
  • שלום לך, האם עשית בעבר בדיקות זרע? האם יש לכם ילדים שנולדו מהריונות ספונטניים? אם לא עשית בדיקת זרע מעולם, צריך לעשות בדיקה כדי לראות מה מצב הזרע כיום. כיוון שאתם מנסים לא מועט, כדאי לבוא למרכז ברטוב לבדיקה מיוחדת ומעמיקה יותר, אשר בה נבדקת המורפולוגיה (=מבנה גרעין התא) של תאי הזרע ע"י מיקרוסקופ מיוחד המגדיל פי 6000 את הדגימה. לאחר דגימה זו תקבל חוות דעת וליווי להמשך הדרך. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
sertoli cells only d 30/05/2019 12:57
  • שלום, לצערי אובחני כאזוספרמי (לא חסימתי) לפני כשנה וחצי, מאז הספקתי לעבור טיפול הורמונלי ולבצע בדיקה מקיפה בה גם לא התגלו תאים. לאחר מכן עברתי ניתוח מיקרו-טסה, אשר גם הוא הסתיים עם התוצאה הארורה - 0. ההסטולוגיה מראה sertoli cells only האם זה אומר שנגזר דיני? האם קיימים טיפולים נסיוניים? (שמעתי למשל על מחקרים עם תאי גזע, אך לא ראיתי שום מקום שכבר מבצע טיפול נסיוני שכזה) תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אזאוספרמיה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 11/06/2019 10:37
  • שלום לך, ייתכן שיש פתרונות למקרה זה אך לא ניתן לענות לשאלה כה מורכבת בפורום זה. מוזמן להתייעץ איתנו במרכז ברטוב, נשמח לעזור ולסייע.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!