מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי

כמה זמן יכול תא זרע לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף? האם פעילות גופנית עלולה לפגוע בספירת הזרע? ומהי כמות הזרמה שנפלטת בכל פעם? 9 עובדות על הזרע הגברי
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/06/2016


קראו עוד: הימנעות מיחסי מין מגבירה את כמות הזרע? 6 מיתוסים - והאמת


1. האם יש תאי זרע של בנים ושל בנות?

לא קיימים תאי זרע שהם זכר או נקבה, אך תאי הזרע מכילים את המטען התורשתי שאחראי על קביעת מין העובר. כל תא זרע נושא כרומוזום ייחודי - כרומוזום X (בת) או כרומוזום Y (בן). כמו בחיים האמיתיים, תאי הזרע שנושאים כרומוזום Y (הבנים) שוחים מהר יותר, אך חיים פחות מאלו שנושאים במטען הגנטי שלהם כרומוזום X (הבנות). 


מאחר שיש בערך אותו מספר של תאי זרע משני הסוגים, תזדקקו לטכנולוגיה מתקדמת מאוד (ויקרה, כמובן) אם אתם רוצים לשפר את הסיכויים לקבוע מראש את מין העובר.2. כמה זמן תא זרע יכול לחיות אחרי שהוא נפלט מהגוף?

מתברר שהדבר תלוי בסביבה בה הוא נמצא. תא זרע יכול לשרוד מספר ימים בתוך הנרתיק, אך אם הוא לא חדר לגוף האישה - הוא לא יישאר בחיים זמן רב. לכן, אין מה לחשוש מכתמי זרע יבשים על גבי סדינים או בגדים. בנוסף, גם חום וכלור הורגים תאי זרע.3. מה קובע את יכולת הזרע להפרות?

ישנם שלושה פרמטרים המשפיעים על איכות הזרע: ספירת הזרע (מספר תאי הזרע במ"ל של נוזל הזרמה), יכולת התנועה של תאי הזרע (כך אפשר להעריך שיוכלו להגיע ליעדם) ומבנה תא הזרע. מחקרים מצאו שסיכויי הפריון הם הגבוהים ביותר כאשר נוזל הזרע מכיל 48 מיליון תאי זרע למ"ל, 63% מהם בעלי תנועתיות תקינה וליותר מ-12% מהם צורה תקינה.


כיום קיימות טכנולוגיות מיוחדות הבוחנות את מבנה תא הזרע בצורה מעמיקה (למשל במיקרוסקופ בהגדלה גדולה) ומאפשרות בחירת תאי זרע בעלי מבנה תקין, שיהיו המועמדים הטובים ביותר לטיפולי הפריה.4. האם פעילות גופנית פוגעת בספירת הזרע?

להיפך. מחקרים הראו שפעילות גופנית טובה להעלאת ספירת הזרע. אחד המחקרים מצא שספירת הזרע אצל גברים צעירים שהתאמנו כ-15 שעות בשבוע הייתה גבוהה עד 73% יותר, בהשוואה לאלו שבילו את רוב זמנם בישיבה. 


עם זאת, לא כדאי להגזים. מחקר אחר גילה שרכיבה ממושכת על אופניים, למעלה מ-300 ק"מ לשבוע, מורידה את ספירת הזרע. זה קורה כנראה עקב החום שנוצר באזור המפשעה כשמפדלים מספר רב יותר של שעות.פעילות גופנית מעלה את ספירת הזרע


5. ממה מורכבת הזרמה?

אם אתם סבורים שהזרמה מכילה בעיקר תאי זרע, אתם טועים. תאי זרע מהווים רק 5% לכל היותר מהזרמה. כל השאר זה מים, חלבונים וחומצות אמינו, סוכרים ומינרלים, שנועדו להזין את תאי הזרע.6. האם כל אורגזמה מביאה לפליטת זרע?

אכן, בכל אורגזמה יש פליטת זרע, אך לא תמיד רואים זאת. במקרים מסוימים הזרע יכול לחדור לשלפוחית השתן, במקום להיפלט אל מחוץ לגוף. תופעה זו נקראת שפיכה לאחור או שפיכה אחורית (retrograde ejaculation).


מצב זה אינו  סוף פסוק. ניתן במצב כזה להבסיס את החומציות של השתן על ידי נטילה של סודה לשתייה ולהפיק תאי זרע בתנועה מהשתן הראשון שאחרי נתינת הזרע. מתאי זרע אלו ניתן להשיג הריון בר קיימא.7. כמה זרמה נפלטת בפעם אחת?

אצל רוב הגברים, נפח הזרמה הוא בערך 3.5-4 מ"ל, פחות מנפח של כפית תקנית (5 מ"ל). עם זאת, גברים ששותים הרבה נוזלים או כאלו שלא קיימו יחסי מין תקופה ממושכת יכולים לייצר כמות גדולה יותר.8. האם הזרע זוהר בחושך?

הזרע כשלעצמו אינו זוהר בחושך, אך אם מאירים עליו באור אולטרה-סגול - הוא יחזיר אור שהעין שלנו מסוגלת לראות, בדומה לנוזלי גוף אחרים שמכילים חלבונים, כמו דם, רוק, שתן וזיעה. מסיבה זו, בתקופת מלחמת העולם הראשונה השתמשו מרגלים בריטיים בנוזל הזרע כדיו סתרים בלתי נראה. בימינו, במעבדות זיהוי פלילי משתמשים בתאורה באורכי גל שונים כדי לאתר עקבות של חומרים ביולוגיים, כולל זרע, בזירת הפשע.9. האם הזרע שומר על לחות העור?

למרות שהמיתוס הזה קיים שנים רבות, אין שום הוכחות לכך שהזרע עוזר לשמור על לחות העור או על המראה הצעיר שלו. במקרים נדירים, הוא אפילו עלול לגרום לנזק. החלבונים וחומרים אחרים שנמצאים בנוזל הזרע עלולים לעורר תגובה אלרגית נדירה, שעלולה לגרום לגירוי, כאב, נפיחות או תחושת שריפה. נוזל הזרע עלול לגרום גם לכיווץ שרירים חלקיים ולכן בתהליך של הזרעה אין להחדיר לרחם תאי זרע שאינם שטופים מנוזל הזרע, כי אז יכול להתחולל כיווץ רחם אשר יגרום לדחיית הזרע החוצה במקום לקליטתו.


קראו עוד: אולי הבעיה בכלל לא אצלך: מה לבדוק לפני שמתחילים טיפולי פוריותעדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' (PhD) בנימין ברטוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת קליינפילטר צחי 27/07/2020 20:07
 • איך הסיכונים בניתוח ומה המרגש אחרי הניתוח ומה עושים אם לא מוצאים זרע בניתוח אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
ניתוח פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 02/08/2020 09:02
 • כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הסיכון הכרוך בניתוח זה. כדי למקסם את האפשרות למציאת תאי זרע בניתוח, כדאי לעבוד בשיתוף פעולה עם מרכז ברטוב. הדוגמא מהניתוח תועבר למרכז, שם יסרקו את כולה, בסבלנות רבה, בהגדלה מאוד גדולה- פי 6000, דבר שלא נעשה בבית החולים. באם לא נמצאו תאי זרע בניתוח, ניתן לחשוב יחד עם הרופא המטפל על דרכים יצירתיות נוספות בהתאם למצב הרפואי של כל מטופל.

 • + הוסף תגובה
תסמונת קליפנטר אדיר 05/07/2020 20:18
 • נעשה מיקרו טסה ולא נימצאו זרעים האם יש סיכוי אחרי זה לימצאו או טיpול אחרבאחד לא מצאו ובשני מצאו רקמות אבל זרע לא הבקש אם תוכלו להגיד לי מה לעשות

 • + הוסף תגובה
קליינפלטר פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 15/07/2020 09:45
 • שלום אדיר, קשה לענות על שאלה זו דרך פורום זה. כדאי להתייעץ עם המומחים במרכז ברטוב בכדי שנוכל לעזור לך על הצד הטוב ביותר.

 • + הוסף תגובה
ניתוח טסה צחי 27/07/2020 19:26
 • איך המרגש בניתוח ואחרי הניתוח ומה עושים אם לא מוצאים זרע בניתוח אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
מה ניתן לעשות מוש 29/06/2020 12:28
 • בבדיקת זרע שעשיתי עלה כי - כמות הזרע 7מיל' , 25% תנועה, וללא תאים תקינים מורפולוגית. רופא הפוריות דוחף רק ל IVF . לי חשוב מאד!!! לעשות כל שניתן כדי לטפל בזה ולא להגיע ל-IVF הן מבחינה רגשית הן מבחינה דתית ולכך שאלתי היא מה בכל זאת ניתן לעשות יצוין שכבר ביקשתי הפניה לאולטרסאונד אשכים ופרופיל הורמונלי תודה רבה מאד !!!!

 • + הוסף תגובה
תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 30/06/2020 11:13
 • שלום לך, יש לנו במרכז ברטוב המון מטופלים עם נתונים דומים לשלך. במקרה זה כדאי לפנות למרכז ברטוב כדי שהמומחים יוכלו לכוון אותך אל הבדיקה המתאימה לך ביותר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!