סובלים מנגעים בעור? בדקו האם מגיע לכם פיצוי

אם נחשפתם במסגרת עבודתכם לשמש ואתם סובלים מנגעים בעור – ייתכן ומגיע לכם פיצוי מהביטוח הלאומי. באילו מחלות מדובר והאם ניתן לתבוע גם לאחר סיום ההעסקה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/11/2019

רבים סובלים מפגימות בעור או ממחלות עור כרוניות, שמקשות על חייהם וגורמות להם סבל רב. חלק ניכר מהם סובלים בשקט, וכלל אינם יודעים כי ייתכן והם זכאים לתגמול כספי מהמוסד לביטוח לאומי או ממס הכנסה. ישנם אף מקרים בהם מחלות עור עשויות להיות מוכרות כפגיעה בעבודה, וגם אז החולים בהן זכאים לקצבה. 


קראו עוד: רשלנות רפואית בהריון ולידה: מתי יש סיבה לתבוע?


באילו מחלות מדובר ומהם התנאים בהם תהיו זכאים לקצבאות השונות? מדריך מיוחד:


1. הכרה בפגימות עור כתאונת בעבודה

מלנומה, BCC, ו-SCC הם גידולים בעור שעשויים להיות תולדה של חשיפה לשמש. מי שעבד במשך שנים בחשיפה לשמש ולקה בנגעים הללו בתקופת עבודתו, ולעתים גם שנים רבות לאחר סיום החשיפה, עשוי להיות מוכר בגין פגימות אלה כמי שנפגע בתאונת עבודה.


האם גם מי שממשיך לעבוד יוכל לקבל הכרה?

בהחלט כן. יש מחלות/תאונות עבודה שניתן להיות מוכר בגינן ולקבל תגמול - גם ללא כל היעדרות מהעבודה, גם כשאין כל פגיעה בשכר וגם כשמוסיפים לעבוד באותה עבודה, ללא כל שינוי.


ומה לגבי מי שכבר פרש מהעבודה, אך לאורך השנים עבד בשמש? 

גם כאן התשובה היא חיובית. למחלות אלה יש זמן חביון, כלומר ייתכן ואדם נחשף לשמש לפני שנים ארוכות אך מחלתו התגלתה או התפתחה רק כעת. במקרה כזה הדבר יוכר כפגיעה בעבודה. גם מי שכבר אינו עובד, ואפילו מי שכבר זכאי לקצבת זקנה, יוכלו להגיש בקשה להכרה כפגיעה בעבודה, אפילו אם פרש לפני שנים, ויקבל מענק חד פעמי או קצבה חודשית - בהתאם לרמת הפגיעה שלו. חשוב להדגיש שעל תביעות למוסד לביטוח לאומי לא חלה התיישנות.


מהו התגמול של מי שמוכר כסובל מנגעים אלה בעקבות חשיפה לשמש בעבודה?

התגמול הכספי נגזר מדרגת הנכות שתיקבע לנבדק בוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. בוועדה ניתנת נכות בגין עצם קיומם של מפגעי השמש וכן נכות בגין צלקות עקב הסרת נגעים. כך, למשל, צלקת מכערת או מכאיבה מקנה 10% נכות. על צלקות בגוף מקבלים נכות נפרדת מצלקות באזור צוואר-פנים-ראש, כך שניתן לקבל 10% בגין צלקת בפנים ו-10% נוספים בגין צלקת בגוף. על צלקות נרחבות, בכל חלקי הגוף, ניתן לקבל 20% נכות. בנוסף, על עצם המחלה ניתן לקבל 10% או 20% נכות, ככל שמדובר ב-BCC  או SCC. במלנומה הנכות עשויה להיות גבוהה יותר, בהתאם לחומרת המחלה, ועשויה להגיע גם ל-100%. הפיצוי הכספי הוא פונקציה של שיעור הנכות ושל השכר של האדם בטרם גילוי הנגעים (אם אלה התגלו בפנסיה יובא בחשבון השכר האחרון לפני הפרישה לפנסיה).


נכות של 0%-8% לא מקנה תגמול. נכות של 9%-19% מקנה מענק חד פעמי. כך, למשל, נכות של 10% תקנה מענק חד פעמי של פי 3.2 מהשכר ברוטו של החולה. כלומר, מי ששכרו ברוטו עומד על 1,000 ש"ח ונכותו 10% - יקבל מענק חד פעמי בגובה 32,000 ש"ח. על מענקי ביטוח לאומי אין גובים מס הכנסה.


נכות של 20% ומעלה תקנה קצבה חודשית לכל החיים, כאשר גובה הקצבה הוא השכר ברוטו כפול שלושת רבעי כפול אחוזי הנכות. כך, למשל, מי ששכרו ברוטו עומד על 1,000 ש"ח ונכותו 20%, יקבל 1,500 ש"ח מדי חודש.


-האם ניתן לקבל גם קצבת זקנה וגם מענק/קצבת נכות מעבודה?


מי שזכאי לקצבת זקנה ומקבל נכות מעבודה בשיעור המקנה מענק חד פעמי - יהיה זכאי גם לקצבת זקנה וגם למענק חד פעמי. מי שזכאי לקצבת זקנה וגם לקצבת נכות חודשית (אם דרגת הנכות 20% ומעלה) יידרש לבחור בין הקצבאות. אם יבחר בקצבת זקנה הוא יהיה זכאי לקבלה ובנוסף יקבל עוד מענק חד פעמי בגובה 36 קצבאות נכות מעבודה.


מי שעבד שנים בחשיפה לשמש ולקה בנגעים עשוי להיות מוכר כנפגע בתאונת עבודה


2. זכאות לקבלת קצבת נכות כללית


מי שמבקש לקבל קצבת נכות כללית בשל מלנומה, BCC, ו-SCC צריך לעמוד בארבעה קריטריונים מצטברים:


1. נכות רפואית משוקללת: שעולה על אחוז מסוים (40% או 60%, לפי העניין), בשל מכלול הבעיות הרפואיות מהם סובל הפונה, לרבות בעיות פנימיות, בעיות אורתופדיות ועוד.

2. נכות תפקודית: הכוונה היא שהנכות פוגעת בכושר עבודתו.

3. מבחן הכנסה מעבודה: שהכנסתו של הפונה מעבודה לא תעלה על רף מסוים (בעניין זה לא מביאים בחשבון הכנסות נוספות, כמו פנסיה למשל).

4. מי שטרם הגיע לגיל קצבת זקנה.


כך, למשל, מי שאינו עובד למרות שטרם הגיע לגיל קצבת זקנה, או מי שעובד אך משכורתו נמוכה (התקרה משתנה והיא נמוכה מחמשת אלפים שקלים) או מי שפרש לפנסיה מוקדמת (גם אם הפנסיה גבוהה מאוד) והוא סובל מבעיות רפואיות ממשיות - עשוי לקבל קצבה חודשית. קצבת נכות כללית תעמוד על 1,400 עד 2,600 שקלים לחודש - ועשויה לגדול בתנאים מסוימים. חשוב להדגיש כי אם הבעיה בעור מוכרת כפגיעה בעבודה, יקבל תגמול גם מי ששכרו נותר גבוה, ללא כל הגבלה.


קראו עוד: סרטן העור: מתי צריך להיבדק אצל רופא


3. מחלות עור ופטור ממס הכנסה

מי שדרגת נכותו הרפואית מגיעה ל-90% זכאי לפטור ממס הכנסה על הכנסה מעבודה ופנסיה בשיעור של עד כ-50,000 ש"ח לחודש, או על הכנסות אחרות החייבות בתשלום מס הכנסה. במקרה כזה ניתן לקבל החזר מס עד שבע שנים לעבר.


לצורך בחינת הזכאות לפטור מביאים בחשבון את כל הבעיות הרפואיות מהן סובל אדם ולכל בעיה קיים "תעריף". כך, למשל, יתר לחץ דם מעניק 10% נכות, צלקת מכערת 10% נכות, היעדר שיניים 20% נכות ואובדן כוח הגברא 30% נכות.


פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיפוי עצמות והשפעתו על bcc שלומי 05/01/2020 12:15
  • שלום אני בן 44 , לפני כשנה עברתי ניתוח מוס בפנים להסרת גידול bcc בנוסף בגב הופיעו לי 3 כתמים אדומים , מזכירים את מה שהיה לי בפנים ממתין לבדיקה של רופא עור אם מדובר בbcc כיום אני סובל מכאבים תקופה ארוכה בברך , ואמור להשלח לבדיקת מיפוי עצמות האם החומר הרדיואקטיבי יכול לגרום להתגברות סרטן העור ? פשוט לא יודע אם ממולץ לי לעשות את הבדיקה במקרה כזה. האם עושים ניתוח מוס גם לאזורים כמו הגב ? תודה שלומי

  • + הוסף תגובה
חומר רדיואקטיבי ד"ר עופר ארנון 05/01/2020 13:41
כתם בציפורן הילד שרון 16/12/2019 15:20
  • שלום רב, בני בן 8, בריא בדרכ וללא הסטוריה רפואית מיוחדת. לפני כחודשיים הבחנתי בכתם בעל שני גוונים ( חום ושחור) שיש לו בציפורן הרגל. לדבריו לא קיבל מכה. האם יכולה להיות פטריה? האם יש צורך ללכת לבדיקת רופא?

  • + הוסף תגובה
כתם כהה ד"ר עופר ארנון 22/12/2019 13:14
  • כן, יש להבדק על ידי רופא עור או פלסטיקאי.. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
אוזן "שפיצית" (darwin's tubercle( א.י 05/12/2019 19:49
  • ד"ר שלום, אני מתעניין לגבי עיצוב האוזן, החלקה של בליטה באזור ההליקס. חיפשתי קצת ולשם המחשה זה נקרא darwin's tubercle. רציתי לדעת האם אפשרי לטפל במקרה כזה (חלק די קטן) ואיך התהליך מתנהל? לא נתקלתי בתיקון כזה בחיפוש בגוגל, אז רציתי לקבל קצת פרטים.

  • + הוסף תגובה
עיוות באפרכסת ד"ר עופר ארנון 07/12/2019 17:51
  • אתה צריך פגישה אצל פלסטיקאי - שם תקבל הסבר , הצעה ומחיר. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!