זו לא את: 12 סימנים שמעידים על חוסר איזון הורמונאלי

מרגישה נפוחה, עצבנית או סתם חסרת אנרגיה? יתכן שההורמונים שלך אשמים בכך. מתי צריכות להידלק הנורות האדומות שמעידות על כך שההורמונים שלך יצאו מכלל שליטה? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


הורמונים הם חומרים שהגוף מייצר באופן טבעי כדי לווסת פעילות של תאים ואיברים שונים. רמות ההורמונים השונים עולות ויורדות במשך היום, לאורך החודש ובשלבים מסוימים בחיים, כגון הריון או גיל המעבר. בנוסף, גם תרופות, תזונה לקויה, התמודדות עם לחץ או בעיות בריאותיות יכולים לשבש את האיזון העדין של ההורמונים בגוף. חוסר איזון של ההורמונים עלול לגרום לתופעות רבות ולכן חשוב שתהיי קשובה לגופך. הנה 12 סימני אזהרה:


קראי עוד: שינויים הורמונליים לאחר טיפול בסרטן: גישה טיפולית


1. אי סדירות במחזור

אצל רוב הנשים המחזור החודשי נמשך בין 21 ל-35 ימים. במידה והדימום הווסתי אינו מופיע לאחר אותו מספר ימים, פחות או יותר, בכל חודש או אם בחודשים מסוימים הוא אינו כלל - יתכן שיש לך חוסר איזון בהורמוני המין, קרי, יותר מידי או פחות מידי אסטרוגן או פרוגסטרון


במידה וגילך הוא בין 45-55 ייתכן וההסבר לתופעות אלה הינו גיל המעבר, לפני שהמחזור מפסיק לחלוטין כשהשחלות מפסיקות לייצר הורמונים אלו. עם זאת, אי סדירות במחזור עלולה להיות סימן לבעיות בריאותיות כגון תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS). לכן, כדאי להיוועץ ברופא.


2. בעיות שינה

אם את לא ישנה מספיק שעות או ישנה לא מספיק טוב, יתכן שהסיבה לכך הן רמות נמוכות של הורמונים. למשל, רמות נמוכות של פרוגסטרון (הורמון המיוצר בשחלות וחשוב לשינה טובה) עלולות לגרום לקושי להירדם או להפריע לרצף השינה. מאידך, רמות נמוכות של אסטרוגן עלולות לגרום לכך שתתעוררי באמצע הלילה בשל גלי חום או הזעות לילה.


3. פצעי אקנה

הופעה של מספר פצעוני אקנה קצת לפני או במהלך המחזור אינה מעידה על בעיה. אך אקנה עיקש, שאינו עובר במשך כל החודש, עלול להעיד על בעיה הורמונלית. עודף הורמונים אנדרוגניים (הורמוני מין זכריים, שנוצרים באופן תקין בכמות קטנה גם אצל נשים) עלול לגרום לפעילות יתר של בלוטות הסבום (הנוזל השומני שהעור מפריש). בנוסף, האנדרוגנים עלולים לגרום גם לסתימת הנקבוביות ולהתפרצות של אקנה גם בגיל המבוגר.


4. קשיי ריכוז וזיכרון

אמנם לא לגמרי מובן כיצד ההורמונים משפיעים על המוח, אך שינויים ברמות של אסטרוגן ובפרוגסטרון עלולים לגרום לחשיבה מעורפלת ולקשיי ריכוז וזיכרון. המדענים סבורים שהורמונים אלו משפיעים על מתווכים עצביים במוח. בעיות קשב וזיכרון נפוצות במיוחד במהלך השנים שלפני ובמהלך גיל המעבר, בהם חלה ירידה בייצור הורמוני מין נשיים. עם זאת, קשיי זיכרון וחשיבה מעורפלת עלולה להתלוות גם לבעיות אחרות כגון תת פעילות של בלוטת התריס. לכן, אם את מרגישה שינויים ביכולת לזכור דברים, כדאי להיבדק אצל הרופא ולא לייחס אותם לגילך, למשל.


5. בעיות בבטן

תאי הרירית שמצפה את דפנות המעיים מכילה קולטנים שמגיבים לאסטרוגן ופרוגסטרון. רמות גבוהות או נמוכות מהרגיל של שני ההורמונים משפיעות על עיכול המזון ועל פעילות מערכת העיכול בכלל. לכן, גם תסמינים כגון כאבי בטן, שלשול, נפיחות או בחילה יכולים לצוץ או להחמיר לפני או בזמן הוסת. בטן רגישה בתקופה זו של החודש, יחד עם עייפות או פצעי אקנה, מצביעה על כך שרמות ההורמונים שלך יצאו מהאיזון.  


6. עייפות מתמשכת

האם את עייפה כל הזמן? ובכן, עייפות היא אחד התסמינים הנפוצים ביותר של חוסר איזון הורמונלי. לדוגמא, עודף פרוגסטרון יכול לגרום לישנוניות, ירידה בהורמונים של בלוטת התריס יכולה להתבטא גם כעייפות וחוסר אנרגיה. בדיקת דם פשוטה שנקראת תפקודי בלוטת התריס תגלה אם הרמות של ההורמונים שהיא מייצרת נמוכות מדי בגופך. אם זה המקרה, הרופא יוכל לרשום לך טיפול שישלים את ההורמון החסר.


7. שינויים במצב הרוח ודיכאון

מדענים סבורים שירידה או שינויים חדים ברמות ההורמונים עלולים להוביל לעצבנות ודכדוך. אסטרוגן משפיע על איזון הסרוטונין, דופמין ונור-אפינפרין הם מתווכים עצביים חשובים במוח. עם זאת, ככל הנראה ישנם גם מתווכים עצביים נוספים הקשורים לאופן שבו אנו מרגישים, אשר מושפעים מהאיזון או מחוסר האיזון ההורמונלי.


8. תיאבון ועליה במשקל

כשמרגישים עצבניים או עצובים, כפי שזה יכול לקרות כשרמות האסטרוגן יורדות, יש נטייה לאכול יותר. זו הסיבה לכך שירידה ברמות ההורמונים קשורה לעלייה במשקל. בנוסף, מיעוט אסטרוגן עלול לשבש את פעילות הלפטין, המכונה גם "הורמון ההרזיה".


9. כאבי ראש

לכאבי ראש יש גורמים רבים, אך אצל חלק מהנשים הם נגרמים כתוצאה מירידה ברמת האסטרוגן. לכן, כאבי ראש הם תופעה נפוצה לפני ובמהלך המחזור החודשי - כשרמות האסטרוגן נמוכות. כאבי ראש קבועים, או כאלו שמתפרצים בסביבות אותו המועד בכל חודש, עלולים להצביע על שינויים משמעותיים ברמות ההורמונים.


סימנים לחוסר איזון הורמונאלי

כאבי ראש קבועים עלולים להצביע על שינויים משמעותיים ברמות ההורמונים


10. יובש בנרתיק

יובש או גירויים בנרתיק לעתים קרובות עלולים להעיד על רמות נמוכות של אסטרוגן, כיוון שאסטרוגן מסייע לשמור על הלחות ברירית של הנרתיק. ירידה באסטרוגן בשל חוסר איזון עלולה להפחית את כמות הנוזלים בנרתיק, לגרום לתחושת מתיחה ולהפריע בעת יחסי המין.


11. ירידה בחשק המיני

למרות שמקובל לחשוב על הורמון הטסטוסטרון כהורמון זכרי, הוא נוצר גם בגוף האישה, אם כי בכמות קטנה בהשוואה לגברים. ירידה ברמות הטסטוסטרון בגופך עלולה לגרום לאובדן החשק המיני. 


12. שינויים בשדיים

ירידה או עלייה ברמות האסטרוגן גורמת לשינויים גם ברקמת השד. כך רמות גבוהות של אסטרוגן יכולות לגרום לעלייה בצפיפות הרקמות בשד ואף לגרום להיווצרות גושים או ציסטות. חשוב שתפני לרופא אם את מבחינה בשינויים כלשהם בשדייך, גם אם הם לא גורמים לאי נוחות או לבעיות אחרות.


קראי עוד: לא רק הורמונים: תוספי התזונה לגיל המעבר


פורומים שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאת בדיקת פאפ לא תקינה ל 22/07/2020 00:28
  • שלום, אודה לפענוח תוצאת בדיקת פאפ של אימי בת 78 tiny fragments of moderately differentiated endometrioid adenocarcinoma grade 2 villoglandular pattern שלחנו את ההפניה למחלקת נשים אך מחכים לקביעת תור.האם זה בדרגת דחיפןת גבוה??

  • + הוסף תגובה
רירית רחם עבה, זקיקים וציסטות מיקה 02/07/2020 12:44
  • שלום רב בבדיקת אולטרסאונד שעשיתי היום, ביום השישי למחזור. רירית הרחם עבה כאילו לקראת מחזור, בשחלה נימנית היה מה שנראה כמו זקיק, כאילו לקראת מחזור כלומר אין התאמה בין מה שנראה לבין העובדה שאני לקראת סוף מחזור ואילו בשחלה השמאלית 3 ציסטות אחת גדולה ו2 קטנות. ראוי לציין שהמחזור הזה הגיע לאחר חודשיים שלא קיבלתי, לכן פניתי לגניקלוג ונשלחתי לאולטרסאונד ביום השישי למחזור הנוכחי.

  • + הוסף תגובה
דרמואיד בשחלה ים 10/06/2020 10:29
  • שלום אני בת 23 ללא הריונות, בינואר 18 אובחנתי עם דרמואיד בגודל 2 סמ בשחלה הימנית , נאמר לי שאין ממה לדאוג ויש לבצע בדיקות אלוטראסאונד מפעם לפעם לביקורת , כעבור שנה בדקתי שוב ולא היה שינוי , אתמול נבדקתי אצל רופא הנשים שלי והדרמואיד גדל ל3.5 ס"מ , הופניתי לעוד אולטראסאונד ובדיקות דם ל CEA ו alpha feto protein , המצב גרם לי להרבה מועקה ולחץ נפשי והייתי שמחה לדעת האם זה מוצדק .. האם קצב הגדילה הוא אכן מדאיג והאם כריתה של השחלה היא תוצאה אפשרית של המצב ? בתודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!