סובלים מבקע מפשעתי המצריך ניתוח? יש כמה דברים שחשוב שתדעו

אם חשבתם שבקע מפשעתי זוהי בעיה קטנה שניתן לפתור בקלות - טעות בידכם. מדוע בחירה ברופא מקצועי ובשיטת ניתוח נכונה עלולה להציל אתכם מסבל ומגבלה מתמשכים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/05/2016

בקע מפשעתי, או הרניה אינגוינאלית, הינה הגדרה כללית למספר סוגים ומצבים של בקעים במפשעה. ישנו שוני של ממש בין סוגי הבקעים השונים, דבר אשר מצריך התייחסות פרטנית של הכירורג המומחה לממצאים הייחודיים המתגלים בזמן הניתוח, ולכן יש להתאים את ההליך הניתוחי אליהם. חוסר התייחסות פרטנית של הכירורג למכלול ממצאים אלו עשוי להוביל לכישלון של הניתוח וחזרת הבקע. 


קראו עוד: כך תדעו אם אתם סובלים מ"בקע של ספורטאים"


אמנם בקע מפשעתי הוא מצב שכיח ממנו סובלים כ-20% מהאוכלוסייה, ואינו מהווה ברוב המקרים בעיה רפואית מסכנת חיים, אולם הטיפול הכירורגי אינו פשוט וביצוע לא נכון ולא מקצועי שלו יוביל לסבל ומגבלה מתמשכת בחיי המטופל.


מה הסכנות בבקע מפשעתי?

לבקע מפשעתי עשויות להיות שתי סכנות עיקריות, האחת טרום הניתוח והשנייה לאחריו:


1. בקע כלוא 

הכוונה בבקע כלוא היא שתוכן המעי, הנמצא בתוך שק הבקע, נתפס בשולי חור הבקע ללא יכולת להשתחרר. מצב זה יוצר מעין חנק של המעי, שמונע את אספקת הדם ולכן גם מלווה בכאב חזק. אם הבקע הכלוא לא ישוחרר בתוך שש עד שמונה שעות הדבר יוביל לנמק של המעי ולזיהום מתפשט בחלל הבטן. 


במקרה של בקע כלוא יש להגיע מיד לחדר המיון על מנת לעבור ניתוח דחוף לשחרר הכליאה ותיקון של הבקע. חשוב לדעת כי ניתוח מסוג זה אינו רצוי כיוון שהסיכוי לחזרת הבקע לאחר ניתוח חירום עומד על יותר מ-40%.


2. בקע חוזר

בקע חוזר הינו הסכנה העיקרית לאחר הניתוח. הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך שב-10%-15% מהמקרים ייווצר בקע חוזר. כאשר מומחים להרניה מבצעים את הניתוח הסכנה לבקע חוזר יורדת לכ-5% וכאשר מדובר על מומחי על להרניה אשר מבצעים את הניתוח הסיכוי לכישלון יורד עד לפחות מ-0.5%. 


הסכנה במצב של בקע חוזר הינה כליאה בסיכוי מוגבר, כאב ומגבלה בתפקוד ולכן צורך בניתוח נוסף. התחלואה סביב ניתוח בקע נוסף גבוהה יותר, וכך גם הסיכוי לכישלון וחזרת הבקע פעם נוספת.מה החשיבות בהתאמת הניתוח לחולה?

מדובר בהתאמה מורכבת ביותר, ולכן ישנה חשיבות רבה בפניה למומחה, ואף למומחה על, בתחום. חשוב להדגיש כי השיקולים משכללים מספר רב של משתנים, כשכל שיקול משפיע באופן חלקי בלבד על ההחלטה הסופית. מסיבה זו חשוב, כאשר אתם פונים לבחור מנתח, לפנות לכירורג מומחה להרניה השולט בכל הגישות הקיימות לניתוח בקע מפשעתי. על המנתח להיות בעל ניסיון עשיר ומוצלח בכל אחת מהשיטות הבאות בכדי שיבחר לכם את השיטה העדיפה: ניתוח פתוח קדמי בשימוש ברשת, ניתוח לפרוסקופי דרך חלל הבטן וניתוח אנדוסקופי ללא חדירה לחלל הבטן.


גורמים רבים משוכללים בהחלטה איזה ניתוח לבצעכיצד יודעים איזו שיטה היא הנכונה ביותר?

חשוב ביותר להתאים את ההליך הניתוחי לסוג הבקע המפשעתי ממנו סובל החולה:


ניתוח פתוח קדמי בשימוש ברשת 

שיטה זו אינה מתאימה לבקעים מפשעתיים דו-צדדיים, בשל מתח גבוה בחתך הניתוחי ונטייה מוגברת לחזרת הבקע. ההחלמה מניתוח זה ארוכה יותר ומלווה ביותר כאב מאשר בשיטות הלפרוסקופיה והאנדוסקופיה. עם זאת, שיטה זו עדיפה עבור חולים עם מחלת ריאה פעילה עדיפה מאחר והיא לא נעשית בהרדמה כללית. כמו כן, בקע חוזר לאחר ניתוח אנדוסקופי לרוב יתוקן בגישה קדמית פתוחה.


ניתוח לפרוסקופי דרך חלל הבטן

שיטה זו מאפשרת תיקון בו זמני של בקעים מרובים, כיוון שהטראומה הניתוחית נמוכה. חסרונה הוא הצורך להגיע לאזורי הבקעים דרך חלל הבטן. כאשר יש צורך בבדיקה תוך בטנית של ממצאים לרוב מועדפת הגישה הלפרוסקופית. 


ניתוח אנדוסקופי ללא חדירה לחלל הבטן

הגישה האנדוסקופית מביאה להתאוששות קלה ומהירה יותר ולתוצאות טובות יותר ולכן היא המועדפת. שיטה זו גם מאפשרת תיקון בו זמני של בקעים מרובים, כיוון שהטראומה הניתוחית נמוכה. אנשים הסובלים מהשמנת יתר מנותחים בגישה אנדוסקופית לפרוסקופית בשל הנטייה הגבוהה לזיהומים בחתך בניתוחים פתוחים. כמו כן, בקע חוזר במפשעה לאחר ניתוח פתוח קדמי מתוקן בגישה האנדוסקופית אחורית, לעתים עם בקע נוסף. במקרים בהם בוצעו ניתוחים מרובים בבטן תחתונה, כגון ניתוחים קיסריים, היכולת לגישה אנדוסקופית קשה ושמורה למומחי על בלבד.


בקע מפשעתי גדול יגיב טוב יותר לתיקון לפרוסקופי או אנדוסקופי. זאת בתנאי שלכירורג ניסיון עשיר ומוצלח בניתוחי בקע לפרוסקופי אנדוסקופי, כולל בקעים גדולים. בדומה לכך, חולים עם מחלת לב מאוזנת וקלה - עדיף להם לעבור ניתוח בגישה לפרוסקופית או אנדוסקופית, בשל הטראומה הניתוחית הנמוכה וההתאוששות הקלה.אילו ממצאים נוספים מחייבים התייחסות בזמן הניתוח? 

ישנם שיקולים רבים שיש לקחת בזמן הניתוח בשל ממצאים תוך ניתוחיים - המחייבים התייחסות בזמן אמת ויש להם השפעה ניכרת על הצלחת ההליך. הנה מספר דוגמאות:


 • לעוסקים בספורט פעיל ולהם בקעים מפשעתיים, יש נטייה מוגברת לפתח גם בקעים של ספורטאים. במידה ובניתוח מבוצע תיקון רגיל של הבקעים הרגילים, ללא תוספות של המרכיבים הכירורגים הספציפיים לתיקון בקע ספורטאים, הפתולוגיה שהובילה לבקע הספורטאים "נקברת" מתחת לרשת שמותקנת והספורטאי יישאר עם הכאב המגביל את פעילותו הספורטיבית.
 • בגישה האנדוסקופית ניתן ויש צורך לבדוק נוכחות של בקעים נוספים בדופן הפנימית של המפשעה כגון בקע ישיר, פמורלי ואובטורטורי. מסתבר שבמקרים רבים ישנם מספר סוגי בקעים באותו צד וכל בקע כזה מחייב התייחסות ספציפית כירורגית.
 • יש לחפש גושי שומן, ליפמות, הכלואות בפתחים השונים ולשחררם - אחרת הבקע יחזור.
 • יש להפריד את קרום הצפק באופן רחב מכל כלי הדם וריצפת האגן - אחרת הבקע יחזור.
 • בגישה האנדוסקופית ניתן לבדוק את המפשעה השנייה לנוכחות בקע ולתקנו (בהסכמה מראש של המטופל). זאת משום שלעתים אינו ניתן לזיהוי בבדיקה הקלינית.
 • בבקעים בינוניים וגדולים יש נטייה מוגברת להיווצרות מעין "גוש " מהצטברות דם ונוזלים לאחר הניתוח באזור בו היה הבקע. ביצוע פעולות כירורגיות ייעודיות בגישה האנדוסקופית ימנעו רוב מצבים אלו.
 • בקעים עם פגם גדול הם בעלי סיכון מוגבר לחזרה. בתיקון אנדוסקופי או לפרוסקופי ניתן לבטל כמעט לחלוטין סיכון מוגבר זה על ידי שימוש ברשת גדולה ובעיקר על ידי התקנת שתי שכבות של רשתות.


בקע מפשעתי כולל מגוון רחב של בעיות ופתולוגיות. מורכבות זו, בנוסף למורכבות האנטומית, הופכת ניתוח בקע נכון וטוב לניתוח לא פשוט כלל. מאידך טכניקות ניתוחיות מודרניות כלפרוסקופי ואנדוסקופי הקטינו משמעותית את הטראומה מהניתוחים ומאפשרות התאוששות קלה ומהירה, וחזרה בזמן קצר למהלך חיים רגיל וכן לפעילות ספורטיבית.


בכדי להקטין את הסיכונים הנובעים מהבקע, ראשית יש לעבור את הניתוח לתיקון הבקע ולא "למשוך" את המצב לאורך זמן בכדי להימנע מהחמרת הבקע ומהסיבוכים הכרוכים בכך. הסיכון של חזרת הבקע ניתן אף הוא להקטנה משמעותית על ידי בחירת כירורג מומחה לבקעים בעל ניסיון רב ומוצלח בתיקון בקעים.


קראו עוד:הכירו את הפתרון החדשני לכאבי גב וברכיים


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה דודאי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע בחלל הבטן איטלה 17/11/2019 17:15
 • הופיע אחרי תאונת דרכים עם ניתוח בטן וחצי שנה במונשמים בת 83

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי צד שמאל חיים 18/03/2017 19:42
 • שלום רב עברתי ניתוח בקע פתוח צד שמאל ,לפני 6 חודשים ההחלמה היתה מאד קשה ועדיין מרגיש כאבים בצד הניתוח עם שריפה שמגיעה למפשעה ,עיקצוצים וכל החלק של המפשעה רדום, כאשר אני משתעל או מתעטש יש כאבים חדים כמו דקירה חזקה, והרגשה לא נוחה מה שגם האיזור מתנפח מדי פעם וקשה ,הייתי באולטרסאונד חוזר ושללו בקע חוזר , אני רוצה לציין שאני עובד בעבודה פיזית די קשה ואחרי מאמץ יש לי כאבים וזה די מגביל אותי כי אני לא יכול לחזור לעבודה סדירה אודה לך אם תחזור אליי תודה

 • + הוסף תגובה
נזק עצבי לאחר נתוח במפשעה יוכל להשתפר בתקופה הראשונה לאחר ניתוח דר' משה דודאי 19/03/2017 08:16
 • חיים שלום התאור שלך מתאים לנזק עצבי של עצבים העוברים המפשעה .אני מבין שכרגע אין עדות לבקע חוזר אלא תגובה דלקתית ובצקתית במפשעה. צריך להמתין ולראות מה יתרחש כשהתגובה במפשעה תפחת, אם הלחץ על העצבים ישתחרר ו או יופיע גם בקע חוזר. בהתאם לכך יהיה צורך לקבל החלטות.

 • + הוסף תגובה
בקע חיים 19/03/2017 10:46
 • היי ד״ר תודה על תשובתך המהירה ,אשמח אם תענה על שאלתי, מהו זמן ההמתנה שאני צריך לחכות לבדיקה חוזרת והאם אפשר לאבחן את הבעיה כבר עכשיו ולטפל בזה ע״י כדורים (אם זה דלקת)או טיפול אחר למנוע בקע חוזר, כי כפי שציינתי אני עובד עצמאי בעבודה פיזית קשה ,ועדיין לא חזרתי לעבודה וזה מגביל אותי , והאם יש טעם להגיע אלייך בשלב הזה לבדיקה . תודה.

 • + הוסף תגובה
קיום תלונות וממצאים 6 חודשים לאחר ניתוח בקע מצביעים על בעיה בניתוח. דר' משה דודאי 19/03/2017 11:17
 • חיים שלום, 6 חודשים זמ זמן רב וצריך להתאושש מכבר מניתןח בקע במפשעה. נוכחות של אוסף התלונות שלך מצביע על קיום בעיה. אתה יכו להגיע לאבחון והתיעצות במרפאתי 0777-060496

 • + הוסף תגובה
כאבים במפשעה הימנית אליקו 10/11/2019 11:21
 • שלום שמי אלי עד לפני חצי שנה בערך הייתי בריא לגמרי בלי שום כאבים אחרי תקופה של עבודה פיזית תוך כדי עבודה הרגשתי דקירות קטנות כאלה בצד ימין של המפשעה לא יחסתי לזה כל כך חשיבות אבל זה המשיך יום אחרי יום הלכתי לרופא שלי והוא שלח אותי לעשות צילום בצילום אמרו לי שהכל בסדר ואין לי כלום אבל כשאני עובד וקצת מתאמץ הדקירות שוב חוזרות ואני לא יודע מה לעשות אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצלה עומר 06/11/2019 18:14
 • בקע מפשעתי ווריקוצלה שלום , סובל מכאבי אשכים כבר זמן מה להלן תוצאות בדיקת אולטראסאונד מפשעות + הרניה , סונור + דופלר של האשכים : אשך ימין בגודל : 4.5*2.2 ס"מ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך אין גודש בכלי הדם מעל וסביב האשך ווסקולריזציה תקינה ללא סימני תסביב . אשך שמאל בגודל : 4.4*2.4 סמ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך גודש מינימלי בכלי הדם מעל וסביב האשך קוטרם במנוחה עד 2.3 סמ ווסקולרזיציה תקינה ללא סימני תסביב מפשעה שמאלית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כל הדם הפמורליים תקינים קדמית לכלי הדם בלוטה תגובתחת 9מ"מ אין לראות נוזר קדימה לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסלבה בליטה קלה של שומן ללא חדירת מעי נסוג במנוחה יכול להתאים לבקע קטן צוואר הבקע כ 9מ"מ מפשעה ימנית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כלי הדם הפמורליים תקינים אין לראות בלוטות לימפה מוגדלות אין לראות נוזל קדמי לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסבה בליטת שומן עם חדירת מעי במנוחה נסיגה עם בליטה מינימלית של שומן בלבד קוטר צוואר הבקע כ 15מ"מ אין לראות חדירת מעי לשק האשכים .

 • + הוסף תגובה
בקעים במפשעות פרופ' משה דודאי 07/11/2019 07:15
 • שלום לא נמצא וריקוצל, ננצ5ו בקעים בשתי המפשעות. תפנה לכירורגיה מומחה לבקיעים

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצל עומר 07/11/2019 07:35
 • תודה רבה על הזמינות ההיתי אצל אורולוג הוא אבחן לי וריקוצל דרגה קלה לטענתו וחשוב לי לציין אני מרגיש את הכאב / עמום מאיזור השמאלי של האשך ושל המפשעה וגם באיזור הרגל

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי אינו גורם לרוב לכאב, לעומת זאת בקע ספורטאים גורם לכאבים במפשעה,ירך ולעיתים אשך פרופ' משה דודאי 08/11/2019 17:22
 • כפי שאמרתי תפנה לכירורג . במידה ואתה עוסק בספורט, תפנה לכירורג מומחה לפציעת ספורט של בקע ספורטאי

 • + הוסף תגובה
בקע ווריקוצל עומר 08/11/2019 17:25
 • הייתי אצל מס כירוגים אבל הם לא ממליצים לעשות ניתוח בגלל שהבקעים קטנים ולטענתם זה לא הכאב / עמום שאני מרגיש ואני נמצא די במבוי סתום כי יש לי גם וריקוצל וגם בקעים קטנים ואני לא יודע מה עלי לתקן

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב ושונה מבקע מפשעתי פרופ' משה דודאי 09/11/2019 20:31
 • כתבתי לך שיכול להיות שיש לך בקע ספורטאים השונה מבקע רגיל, גורם לכאב וב US לפעמים נראה כמו בקע קטן. תקרא באתר "הרניה אקסלנס" וגם תוכל לתאם בדיקת אבחון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!