//

מסייע לרדת במשקל: כל היתרונות הבריאותיים של החומץ

האם חומץ יעיל נגד כינים? מסייע לשלוט ברמות הסוכר בדם? מקל על נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות? כל האמת על היתרונות הבריאותיים של החומץ מתוך הספר "איך לא למות"
כתבה פרסומית כתבת חסות


חומץ הוא אולי אחד הרטבים הבודדים שטובים לבריאות. מחקרים אקראיים ומבוקרים שנערכו הן בקרב חולי סוכרת והן בקרב משתתפים בריאים הצביעו על כך שהוספת 2 כפיות חומץ לארוחה משפרת את השליטה ברמות הסוכר בדם. החוקרים גילו כי החומץ הקטין ב-20% את העלייה ברמת הסוכר אחרי הארוחה. אם כך, הוספת חומץ לסלט תפוחי אדמה או לאורז (כמו שהסינים נוהגים לעשות כדי להכין סושי אורז) או טבילת לחם בחומץ בלסמי עשויות להקטין את ההשפעה של מזונות אלה, שהם בעלי אינדקס גליקמי גבוה. 


קראו עוד: לא קולעת לטעם של כולם אבל בריאה מאוד: הכל על כוסברה


זה יותר מ-25 שנה אנחנו יודעים על ההשפעה החיובית של החומץ על רמות הסוכר, אבל עדיין איננו בטוחים מהו מנגנון הפעולה שלו. בעבר, חשבנו שחומץ מאט את התרוקנות הקיבה, אבל כפי הנראה, אפילו לצריכת חומץ בין הארוחות יש השפעות בריאותיות חיוביות. לדוגמה, מחקרים הוכיחו שחולי סוכרת מסוג 2 שצורכים 2 כפות חומץ תפוחים לפני השינה מתעוררים בבוקר עם רמות סוכר טובות יותר. לצריכת כמוסות חומץ או מלפפונים חמוצים לא הייתה אותה השפעה. עם זאת, הימנעו מלשתות את החומץ ישירות, שכן, הוא עלול לגרום לכוויות בוושט. אל תשתו ממנו כמויות גדולות. מתברר ששתייה מרובה של חומץ – כוס חומץ ליום במשך 6 שנים, או 2,000 כוסות בסך הכול – אינה מומלצת כלל. 


חומץ עשוי גם לסייע לנשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS), לשפר את תפקוד העורקים ולתרום להפחתת אחוזי השומן בגוף. כף יומית של חומץ תפוחים הסדירה תוך כמה חודשים את התפקוד השחלתי אצל 4 מתוך 7 נשים עם תסמונת זו. מחקרים מצאו גם שכף חומץ אורז משפרת בצורה דרמטית את תפקוד העורקים אצל נשים אחרי גיל המעבר. איננו בטוחים מדוע, אבל האצטאט שבחומצה האצטית שבחומץ עשוי להגביר את ייצור החנקן החמצני (עמ' 126). השפעה כזו צפויה לסייע לשליטה ביתר לחץ דם, ואכן, יש בידינו מחקר שהוכיח שכף חומץ ליום אכן מורידה את לחץ הדם. 


בניגוד לדעה הרווחת בציבור, חומץ אינו יעיל להשמדת כינים, אבל הוא עשוי לסייע לירידה במשקל. במסגרת מחקר מבוקר וכפול סמיות (אם כי יש לציין שהוא נערך במימון חברה לייצור חומץ) משתתפים שסבלו מהשמנת יתר צרכו משקה חומץ שהכיל 2-1 כפות חומץ תפוחים או משקה פלצבו בטעם חומץ שלא הכיל חומצה אצטית. בשתי הקבוצות נרשמה ירידה במשקל בשיעורים גבוהים הרבה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. אף שההשפעה הייתה מתונה – כ-2 ק"ג לאורך תקופה בת 3 חודשים – סריקות CT העלו שהמשתתפים ששתו חומץ הפחיתו כמות משמעותית מהשומן הבטני, הקשור לסיכון מוגבר למחלות כרוניות. 


יש סוגים רבים, טעימים ומגוונים של חומץ, כולל חומץ תאנים, אפרסקים ורימונים. נסו לטעום אותם ומצאו את הדרך לשלב אותם בתזונה שלכם.


קראו עוד: מהי הפטרייה הבריאה ביותר? כל מה שצריך לדעת על פטריותנלקח מהספר החדש "איך לא למות, גלו את המזונות המוכחים מדעית למניעה ולטיפול במחלות", מאת ד"ר מייקל גרגר, בהוצאת פוקוס. 

הספר כולל המלצות תזונתיות מפורטות למניעה ולטיפול ב-15 גורמי התמותה המובילים בעולם, מתייחס למחקרים חדשים ומעניק עצות מעשיות לריפוי. 

עריכה מדעית: אופיר פוגל, נטורופת.

להשיג בכל חנויות הספרים בארץ ובהוצאת פוקוס בטלפון: 1-700-700-212פורומים ניקוי רעלים ותזונה טבעית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר אדים מרפאים אלמוג ביטון 18/02/2020 12:29
הרעלת מתכות כבדות קורל ארביב 04/02/2020 12:42
  • כימיקלים מה הטיפול ... אני זסובלת מהרעלה קשה אשמח לקבל פרטים

  • + הוסף תגובה
שום שחור מנשה 24/01/2020 20:54
  • האם שום שחור משפר את איכות החומרים המועילים בשום ואת ספיגתם? איזו כמות יומית מומלצת?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!