האם תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם?

היכן נשים נהנות מאריכות ימים, באיזו מדינה תוחלת החיים היא הנמוכה ביותר ומהם גורמי הסיכון העיקריים? ארגון הבריאות העולמי פרסם נתונים עדכניים על תוחלת החיים הממוצעת ברחבי העולם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/05/2016

בהודעה שהוציא ארגון הבריאות העולמי (WHO) נטען כי תוחלת החיים הממוצעת בעולם התארכה בחמש שנים מאז תחילת המילניום. זוהי עלייה דרמטית המשקפת בעיקר את השיפור המשמעותי בטיפול ובמניעה של מלריה, הרחבת הנגישות לטיפול באיידס באמצעות תרופות נוגדות רטרו-וירוסים (משפחת וירוסים שאליה משתייך וירוס HIV שגורם לאיידס) במדינות המתפתחות. בנוסף, העלייה בתוחלת החיים משקפת ירידה בתמותת תינוקות, בייחוד באפריקה, שם תוחלת החיים עלתה ב-9.4 שנים.


קראו עוד: לא ייאמן: 12.6 מיליון מקרי מוות בשנה משויכים לתנאי סביבה גרועים


תוחלת החיים הגבוהה ביותר עבור נשים נרשמה ביפן, שם האישה הממוצעת צפויה להתקרב לגיל 87. הגברים בעלי תוחלת החיים הגבוהה ביותר, 81.3 שנים, חיים בשווייץ. לעומת זאת, המדינה עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר, הן עבור הגברים והן עבור הנשים, היא סיירה לאון (מערב אפריקה) – 49.3 ו-50.8 בלבד, בהתאמה. 


ואיפה ישראל עומדת ביחס לשאר מדינות העולם? למרבה השמחה, תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם: על פי הדו"ח, ישראל נמצאת במקום ה-6, כאשר תוחלת החיים של הגברים מגיעה ל-80.6 שנים, ותוחלת החיים הממוצעת של הנשים היא 84.3 שנים.


גם בתוחלת החיים הבריאים, קרי, מספר השנים שאדם צפוי לחיות בבריאות טובה, חלה עלייה והיא עומדת על 63.1 שנים.


מה משפיע על תוחלת החיים?

תוחלת החיים הממוצעת של תינוק שנולד בשנת 2015 עומדת היום על 71.4 שנים (73.8 שנים עבור הבנות ו-69.1 שנים עבור הבנים), אך הדבר שבאמת יקבע אם הוא יזכה לאריכות ימים היא המדינה שבה הוא חי. כך למשל, אם תינוק הגיח לאוויר העולם באחת המדינות העשירות, הוא צפוי לחגוג 70 אביבים, אך אם הוא נולד באחת ממדינות אפריקה, הממוקמות דרום לסהרה, ככל הנראה שתוחלת החיים שלו תהיה מוגבלת לשישים שנה בלבד.  


במדינות מערביות חיים יותר


מה עשוי להעלות את תוחלת החיים?

לפי ארגון הבריאות העולמי אלו האתגרים עימם יש להתמודד כדי לשפר את המצב הבריאותי ברחבי העולם: 

•1.1 מיליארד אנשים מעשנים. 

•156 מיליוני ילדים מתחת לגיל 5 סובלים מתת תזונה ואילו 42 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 סובלים מהשמנה.

•1.8 מיליארד אנשים שותים מים מזוהמים, למחציתם אין גישה לשירותים מסודרים.

•3.1 מיליארד בני אדם מסתמכים על מקורות אנרגיה מזהמים לצרכי בישול.

•303 אלף נשים מתות מדי שנה בעולם בשל סיבוכים בהריון ולידה.

•מעל 10 מיליון איש מתים לפני גיל 70 בשל מחלות לב וסרטן.


קראו עוד: שלב אחרי שלב: כך תבצעו החייאה - ותצילו חיים


מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר מרגרט צ'אן, מדגישה שנעשים מאמצים עצומים לאפשר לכל אדם נגישות לשירותי רפואה בסיסיים, כדי להפחית סבל ותמותה מיותרים שנובעים ממחלות שניתנות לטיפול או למניעה. האסיפה הכללית של האו"ם פרסמה שבין מטרותיה העיקריות לקראת 2030 היא קידום בריאות ואיכות חיים לכל הגילאים באמצעות כיסוי הוצאות הבריאות. הדבר נכון במיוחד לאור העובדה שההוצאה הפרטית על הבריאות היא כה גבוהה, כך שיותר ויותר אנשים במדינות שונות נאלצים להוציא יותר מרבע מהכנסותיהם למימון שירותי רפואה עבור משפחתם. בין המדינות בהן נשמר השוויון בגישה לשירותי הבריאות בתחום רפואת נשים, פריון ורפואת ילדים, ניתן למנות את מונגוליה, קוסטה-ריקה, ירדן, תאילנד ואוזבקיסטן.


פורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחיר ביטוח חיים במקרה של אשפוז דני 09/12/2019 13:40
 • אני רוצה לרכוש ביטוח חיים. האם אשפוז לפני 7 חודשים יכול להשפיע על המחיר או שזה כבר התיישן?

 • + הוסף תגובה
ביטוח חיים קובי גרינברגר 14/12/2019 20:48
 • היי דני, אשפוז לא אמור להשפיע על המחיר לביטוח חיים. מה שמשפיע זה מצב רפואי קיים בין אם היה או לא היה אשפוז כגון: לחץ דם גבוה, סכרת, בעיות לב ועוד. בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!