חשוב שתכירו: הטיפולים המהפכניים לסיסטיק פיברוזיס

עד לא מזמן, אפשרויות הטיפול בסיסטיק פיברוזיס, מחלה כרונית הפוגעת במערכות שונות בגוף, היו מוגבלות. מה הסימפטומים של המחלה, כיצד מאבחנים ומהן התרופות החדשות שמביאות תקווה לחולים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/05/2016

סיסטיק פיברוזיס (Cystic Fibrosis- CF) או בשמה העברי "לייפת כיסייתית", הינה מחלה גנטית, אוטוזומלית רצסיבית (צורת הורשה בה אדם יורש מהוריו זוג גנים לא תקינים - עותק לא תקין מהאם ועותק לא תקין מהאב) הגורמת לפגיעה רב מערכתית בגוף, בעיקר במערכת הנשימה.


על פי נתוני משרד הבריאות מדובר במחלה שכיחה למדיי בקרב האוכלוסיה היהודית אשכנזית, מהם 4% נשאים של הגן הפגום. לעומת זאת, השכיחות נמוכה משמעותית בקרב יהודים ממוצא מזרחי.


מה זה סיסטיק פיברוזיס?

ד"ר משה אשכנזי, רופא בכיר ביחידה לריאות ילדים בבי"ח אדמונד ולילי ספרא, שיבא ורופא ילדים בקופ"ח מכבי, מסביר כי סיסטיק פיברוזיס זהו מצב שבו יש פגם בחלבון ה-CFTR, בכרומוזום 7. "הפגיעה בחלבון ה-CFTR  אינה אחידה, וישנם שישה סוגים של מוטציות ופגיעות בתעלה. השכיחות הגבוהה ביותר בעולם היא של מוטציה מסוג 2, אולם בארץ מוטציה מסוג 1 הינה בשכיחות זהה ל-2.


הפגם מוביל להפרשה דלה, אם בכלל, של כלור ומים מתאי האפיתל לדרכי הנשימה - בשל אחוז המים הנמוך נוצר כיח צמיג במיוחד שאינו יכול להתפנות על ידי מערכת הניקוי של הריאות. בדומה למערכת הנשימה, ההפרשות הצמיגות הללו מובילות לחסימות במערכות נוספות בגוף - דרכי המרה, צינורות הלבלב וכן צינורות מערכת הרבייה הזכרית". 


קרא עוד: כיצד תבדילו: שיעול חולף, אלרגיה או דלקת ריאות?


כיצד מתבטאת המחלה?

"הספקטרום הקליני הינו מגוון, החל ממחלה קשה המתבטאת בימים הראשונים לחיים ומלווה בדלקות ריאה חוזרות מגיל צעיר, ועד למחלה קלה המאובחנת בגיל הבגרות. דלקות הריאה החוזרות מובילות להרס שיטתי של הריאה, דבר אשר מצריך בשלב מסוים השתלת ריאות", מסביר ד"ר אשכנזי.


הסימפטומים הם על פי המערכות המעורבות:

•מערכת הנשימה: זיהומים חוזרים בריאות, סינוסיטיס כרונית קשה, שיעול יצרני ממושך ופוליפים נזאליים

•מערכת העיכול: כשל בשגשוג (למרות תיאבון תקין), אי העברת צואה בימים הראשונים לחיים עד כדי חסימת מעיים והתנקבות המעיים, בעיות ספיגה (מתבטאת בעליה לא תקינה במשקל ובצואה שומנית עם ריח רע), שלשולים כרוניים וחסימות מעיים חוזרות.

•מערכת הכבד ודרכי המרה: מחלת כבד ודרכי מרה העלולה להוביל להשתלת כבד כבר בעשור ראשון לחיים. 

•המערכת האנדוקרינית בלבלב: דלקות לבלב חוזרות, אי ספיקת לבלב, סוכרת ואוסטאופורוזיס.

•מערכת הדם: הפרעות קרישה בשל חסר ויטמין K.

•מערכת הרבייה: החסימה בצינור המוביל את הזרע בגברים עלולה לגרום לעקרות.



כיצד מתבצע האבחון? 

היות והמחלה הינה אוטוזומלית רצסיבית, הסיכון לילד חולה במחלה קיים רק כאשר שני ההורים נשאים של אותו גן לא תקין (אדם אשר ירש רק עותק לא תקין אחד, לא יפתח את המחלה אך יהיה נשא). על פי הוראות משרד הבריאות מומלץ לכל זוג לברר באמצעות אבחון טרום לידתי האם הוא נמצא בסיכון. בדיקת הנשאות לסיסטיק פיברוזיס הוכנסה לסל הבריאות ומתבצעת ללא תשלום.


במקומות שונים בעולם המערבי מבוצעת בדיקת סקר לאחר הלידה בה בודקים רמה של אנזים בשםIRT  בדם, אולם בישראל מחלה זו אינה נבדקת בסקר הילודים, בדיקת הבחירה הינה תבחין זיעה לאחר הלידה, בה בודקים את ריכוז הכלור בזיעה. תוצאה גבוהה עשויה להעיד על הימצאות המחלה.


כיצד מטפלים? 

כאמור, המחלה היא כרונית ולכן תלווה את החולה לאורך כל חייו. במקרים בהם ישנה פגיעה רב מערכתית קשה הטיפול מורכב מאוד ומבוסס על אינהלציות מרובות, כדורים ממספר סוגים, פיזותרפיה יומית ועוד. 


אף על פי שהמחלה כרונית ולא פשוטה, ישנה התקדמות ניכרת בטיפול הודות לשיפור במודעות ולאבחון המוקדם. כאשר מתחילים לטפל במחלה עוד לפני הופעת הסימנים, הדבר משפר את מהלך המחלה ותורם להפחתת הסיבוכים. "בעשרים השנים האחרונות הטיפול האגרסיבי בסיסטיק פיברוזיס גרם להכפלת תוחלת החיים - 40 שנים כיום לעומת 15-18 שנים בשנות ה-80 של המאה הקודמת" מציין ד"ר אשכנזי.


לדבריו, בחמש השנים האחרונות, הטיפול במחלה עבר מהפכה נוספת, גדולה מקודמתה, וזאת עקב תרופות חדשות שנכנסו לשוק אשר אינן חלק מהטיפול הסימפטומטי, אלא מתקנות בצורה חלקית את הפגם הראשוני:


התרופה הראשונה שיצאה לשוק הינה האיווקפטור (Ivacaftor) או קליידקו (Kalydeco) בשמה המסחרי. תוצאות הניסוי הראשון פורסמו ב-3.11.2011 בכתב העת הרפואי המוביל בעולם, NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE, והציגו תוצאות מדהימות. מאחר ומדובר רק על מוטציה מסוג 3 השכיחה בעיקר באירלנד וצפון אירופה, רק פחות מ-10% מהחולים בעולם יוכלו ליהנות מהתרופה. בארץ מקבלים אותה חולים ספורים בלבד.


התרופה השנייה שיצאה לשוק הינה האורקמבי (Orkambi) שהינה שילוב של שתי תרופות: איווקפטור הותיקה ולומקפטור (Lumacaftor) החדשה. שתי התרופות עובדות על מוטציה מסוג 2 (השכיחה ביותר). תוצאות הניסוי של האורקמבי היו אמנם פחות מרשימות מהקליידקו אך עדיין מצויינות בכל קנה מידה רפואי. 


מדובר במהפכה של ממש משום שלראשונה מדברים על תרופה היכולה באופן תיאורטי להקנות לחולי בסיסטיק פיברוזיס חיים כמעט תקינים - עם תוחלת חיים קרובה לרגילה", מסכם ד"ר אשכנזי.



פורום אוסטאופתיה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אוסטאופתיה לתינוק
 • אמא
 • 16/04/2019 08:36
 • שלום, הבן שלי בן 4 חודשים וכבר בגיל חודש אובחן בטיפת חלב עם טורטיקוליס. היינו אצל פיזיוטרפיסטית שנתנה תרגילים ובאמת ראינו שיפור ביכולת שלו להזיז את הראש בחופשיות מצד לצד ובעיקר ביכולת להחזיק את הראש באמצע. בגיל שלושה חודשים הוא אובחן עם קרניוסינוסטוזיס ונותח. היום אנחנו חודש אחרי הניתוח ואפשר לומר שהוא חזר לעצמו אבל הפיזיוטרפיסטית אומרת שעדיין יש לו צד אחד חלש יותר ולכן גם הראש נוטה מעט לצד (אוזן לכתף). אציין שהוא מרין ראש ומחזיק אותו יפה בשכיבה על הבטן וכבר מראה סימנים לקראת התהפכות מהגב לבטן. השאלה שלי היא האם טיפול אוסטאופתי יכול לעזור לעניין הטורטיקוליס ולסייע לו עם הטיית הראש בלי תרגילי פיזיוטרפיה מציקים והאם בכלל ניתן להגיע לטיפול אחרי הניתוח שעבר? בנוסף, אשמח לקבל המלצה על מטפל באזור באר שבע. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גמישות יתר
 • שרה
 • 01/05/2019 21:15
 • שלוום, הבן שלי בן שנה וחצי מאובחן עם גמישות יתר. עדיין לא הולך וגם כשהולך עם ההליכון הולך עקום ומכופף. בטיפולי פיזיוטרפיה מגיל חצי שנה. האם טיפול אוסטאופטי יכול לעזור לקדם את ההליכה העצמאית שלו? מרגיש לי כאילו הוא מפצד מהגוף של עצמו בכל פעולה פיזית שהוא עושה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר שמואל פרינץ ד"ר שמואל פרינץ
מומחה ברפואה פנימית ובריאות הציבור. מייסד המיזם... קרא עוד
ד"ר שי חנניה ד"ר שי חנניה
מומחה לרפואת ילדים ומחלות ריאה ילדים קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ