בשורה טובה לחולי הקרוהן: כך ניתן למנוע את הישנות המחלה

חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס מסתיים עם חדשות טובות: לפי תוצאות מחקר ישראלי, גישה טיפולית חדשה מונעת את הישנות מחלת הקרוהן לאחר ניתוח. כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2016

מידי שנה במאי, העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס מציינת את יום המודעות בישראל, שמטרתו להעלות את רמת המודעות הציבורית למחלות מעי דלקתיות ואופן השפעתן על איכות החיים ולעודד חולים להסתייע יותר בשירותי העמותה.

רבים מהחולים במחלת הקרוהן עשויים לעבור ניתוח במהלך חייהם. הצורך בניתוח נובע מסיבות שונות, כגון חסימת מעיים, מורסות ("אבצסים") בחלל הבטן, היעדר תגובה לטיפול תרופתי ועוד. הניתוח השכיח ביותר בחולי הקרוהן הוא כריתת החיבור בין המעי הדק הסופי למעי הגס, במהלכו מסירים את קטע המעי החולה ולרוב השיפור במצב החולה ניכר תוך זמן קצר.  


קראו עוד: מחקר מצא: גירושין עשויים להחריף את מחלת הקרוהן


בעבר, בתקופות בהן נהגו שלא לטפל תרופתית לאחר ניתוח, הייתה הישנות של המחלה: כשליש מהמטופלים שבו לסבול מתלונות הקשורות במחלה (שלשול, כאב בטן, ירידה במשקל) תוך שלוש שנים ממועד הניתוח, כאשר ברוב המקרים, נמצא בבדיקת קולונוסקופיה כי הדלקת באזור ההשקה הניתוחית חזרה תוך כשנה מן הניתוח.  


בעשורים האחרונים נבדקו אסטרטגיות שמטרתן למנוע חזרת דלקת לאחר הניתוח והתברר כי מתן טיפול תרופתי בתקופה שלאחר הניתוח מפחית משמעותית את הישנות המחלה.


מהן שתי הגישות העיקריות לטיפול לאחר ניתוח? 

הגישה הראשונה מסווגת את המטופלים לפי קיום גורמי סיכון מוכרים להישנות המחלה (למשל עישון, אורך קטע המעי החולה ומספר הניתוחים בעבר). חולים בסיכון גבוה מטופלים בתרופות ביולוגיות, חולים בסיכון בינוני- בתרופות אימונומודולטוריות ואילו חולים ללא גורמי סיכון כלל ממשיכים להיות תחת מעקב ללא טיפול. כלל החולים נמצאים תחת מעקב תדיר אחר הישנות המחלה, ועל פי הממצאים, כגון בבדיקת קולונוסקופיה ובדיקות צואה מתקדמות, מתקבלת החלטה לגבי הצורך בתגבור הטיפול. לגישה זו יתרונות רבים יותר במניעת חזרת המחלה בהשוואה לגישה המתבססת על קיום או אי קיום תסמינים, כפי שהודגם במחקר אוסטרלי שפורסם לאחרונה.


תסמיני המחלה בדרך כלל חוזרים עד כשלוש שנים לאחר הניתוח


הגישה השנייה נבחנת במהלך השנים האחרונות במחקר חשוב הנערך במרכז הרפואי איכילוב תל אביב ביחידה למחלות מעי דלקתיות. על פי גישה זו, ההנחה היא שהשנים הראשונות לאחר הניתוח קריטיות למניעת חזרת מחלה, ולכן כל המנותחים מטופלים תרופתית בחלון הזדמנויות זה. המחקר מתמקד בתכשירים השונים שביכולתם למנוע חזרת דלקת ומשווה בין טיפול ביולוגי הניתן בזריקה תת עורית לטיפול המשפיע על מערכת החיסון בכדורים.


תוצאות ראשוניות, אשר הוצגו בכנסים בארץ ובעולם, מראות הצלחה טיפולית לגישה המניעתית כבר לאחר שנה של מעקב, עוד בטרם הופיעו תסמינים של הישנות המחלה.


מחקרים חדשים מסוג זה מתווים דרך מתקדמת לטיפול במחלת הקרוהן. לא עוד טיפול מבוסס תלונות, אלא טיפול המיועד למנוע את הישנותה המקומית של המחלה, שמועדת לחזור בייחוד באזורי השקות ניתוחיות, ובכך למנוע את התפתחות סיבוכיה. גישות כאלו עשויות להוביל לאורך שנים להפחתה משמעותית במספר הניתוחים החוזרים לחולים במחלת קרוהן ולשפר משמעותית את איכות חיי החולים לאורך זמן.המחקר מנוהל בהובלת פרופ' איריס דותן, ד"ר ארז סקפה וד"ר ניצן מהרשק. חולים במחלת קרוהן המיועדים לעבור ניתוח או שנותחו במהלך החודש האחרון יכולים ליצור קשר עם המחלקה. פרטים להתקשרות באתר המרכז הרפואי איכילוב, תל אביב.


פורומים, גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר ביציאות לאחר בדיקת קולונוסקופיה דנה 05/12/2019 11:35
  • היי, ביצעתי בדיקת קולונוסקופיה+גסטרו ביום ראשון האחרון 1/12 ועברו מאז כבר ימים ועדיין לא היו לי יציאות ? מלבד רק שתן.. גם האמת ללא כאבים בבטן ולא גזים שבדרך כלל אני סובלת הרבה מזה.. אנחנו כבר ב5/12 ועברו 5 ימים האם יש סיבה לדאוג? לבדוק? לטפל? הבנתי שיש צורך לקחת כדורים משלשלים שוב פעם? יכול להיות ? אודה לתשובתכם בהקדם תודה דיאנה

  • + הוסף תגובה
דיספפסיה רחל 05/12/2019 10:45
  • בבדיקת גסטרו נקבע "ושט ומעבר ושט קיבה בגובה 31 קו z "'בקע סרעפתי גולש 31-40 ס'מ וניתן לשקול לניתוח פונדופליקציה, שאלתי;האם קיים סיכון עתידי ,באם לא אסכים לניתוח ואמשיך להשתמש בתרופות

  • + הוסף תגובה
חומציות וטעם רע בפה כרוני הגר 04/12/2019 09:24
  • שלום רב, מזה מספר שנים אני סובלת מחומציות וטעם רע בפה (טעם חמוץ-מלוח) כרוני שמתגבר מאוד לאחר ארוחה גם אם קטנה (ללא צרבות). הדבר גורם לי לבחילות, חוסר תיאבון וכתוצאה מכך ירידה מאוד משמעותית במשקל. בדיקות דם יצאו תקינות, בדיקת גסטרו יצאה תקינה, בדיקת רופא שיניים תקינה, בבדיקת א.א.ג נצפה מעט אודם בגרון ואילו בבדיקת סיטי נצפה בקע היטאלי קטן. האם זה מקור הבעיה ומהן אפשרויות הטיפול בבעיה מסוג זה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!