בשורה טובה לחולי הקרוהן: כך ניתן למנוע את הישנות המחלה

חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס מסתיים עם חדשות טובות: לפי תוצאות מחקר ישראלי, גישה טיפולית חדשה מונעת את הישנות מחלת הקרוהן לאחר ניתוח. כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מידי שנה במאי, העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס מציינת את יום המודעות בישראל, שמטרתו להעלות את רמת המודעות הציבורית למחלות מעי דלקתיות ואופן השפעתן על איכות החיים ולעודד חולים להסתייע יותר בשירותי העמותה.

רבים מהחולים במחלת הקרוהן עשויים לעבור ניתוח במהלך חייהם. הצורך בניתוח נובע מסיבות שונות, כגון חסימת מעיים, מורסות ("אבצסים") בחלל הבטן, היעדר תגובה לטיפול תרופתי ועוד. הניתוח השכיח ביותר בחולי הקרוהן הוא כריתת החיבור בין המעי הדק הסופי למעי הגס, במהלכו מסירים את קטע המעי החולה ולרוב השיפור במצב החולה ניכר תוך זמן קצר.  


קראו עוד: מחקר מצא: גירושין עשויים להחריף את מחלת הקרוהן


בעבר, בתקופות בהן נהגו שלא לטפל תרופתית לאחר ניתוח, הייתה הישנות של המחלה: כשליש מהמטופלים שבו לסבול מתלונות הקשורות במחלה (שלשול, כאב בטן, ירידה במשקל) תוך שלוש שנים ממועד הניתוח, כאשר ברוב המקרים, נמצא בבדיקת קולונוסקופיה כי הדלקת באזור ההשקה הניתוחית חזרה תוך כשנה מן הניתוח.  


בעשורים האחרונים נבדקו אסטרטגיות שמטרתן למנוע חזרת דלקת לאחר הניתוח והתברר כי מתן טיפול תרופתי בתקופה שלאחר הניתוח מפחית משמעותית את הישנות המחלה.


מהן שתי הגישות העיקריות לטיפול לאחר ניתוח? 

הגישה הראשונה מסווגת את המטופלים לפי קיום גורמי סיכון מוכרים להישנות המחלה (למשל עישון, אורך קטע המעי החולה ומספר הניתוחים בעבר). חולים בסיכון גבוה מטופלים בתרופות ביולוגיות, חולים בסיכון בינוני- בתרופות אימונומודולטוריות ואילו חולים ללא גורמי סיכון כלל ממשיכים להיות תחת מעקב ללא טיפול. כלל החולים נמצאים תחת מעקב תדיר אחר הישנות המחלה, ועל פי הממצאים, כגון בבדיקת קולונוסקופיה ובדיקות צואה מתקדמות, מתקבלת החלטה לגבי הצורך בתגבור הטיפול. לגישה זו יתרונות רבים יותר במניעת חזרת המחלה בהשוואה לגישה המתבססת על קיום או אי קיום תסמינים, כפי שהודגם במחקר אוסטרלי שפורסם לאחרונה.


תסמיני המחלה בדרך כלל חוזרים עד כשלוש שנים לאחר הניתוח


הגישה השנייה נבחנת במהלך השנים האחרונות במחקר חשוב הנערך במרכז הרפואי איכילוב תל אביב ביחידה למחלות מעי דלקתיות. על פי גישה זו, ההנחה היא שהשנים הראשונות לאחר הניתוח קריטיות למניעת חזרת מחלה, ולכן כל המנותחים מטופלים תרופתית בחלון הזדמנויות זה. המחקר מתמקד בתכשירים השונים שביכולתם למנוע חזרת דלקת ומשווה בין טיפול ביולוגי הניתן בזריקה תת עורית לטיפול המשפיע על מערכת החיסון בכדורים.


תוצאות ראשוניות, אשר הוצגו בכנסים בארץ ובעולם, מראות הצלחה טיפולית לגישה המניעתית כבר לאחר שנה של מעקב, עוד בטרם הופיעו תסמינים של הישנות המחלה.


מחקרים חדשים מסוג זה מתווים דרך מתקדמת לטיפול במחלת הקרוהן. לא עוד טיפול מבוסס תלונות, אלא טיפול המיועד למנוע את הישנותה המקומית של המחלה, שמועדת לחזור בייחוד באזורי השקות ניתוחיות, ובכך למנוע את התפתחות סיבוכיה. גישות כאלו עשויות להוביל לאורך שנים להפחתה משמעותית במספר הניתוחים החוזרים לחולים במחלת קרוהן ולשפר משמעותית את איכות חיי החולים לאורך זמן.המחקר מנוהל בהובלת פרופ' איריס דותן, ד"ר ארז סקפה וד"ר ניצן מהרשק. חולים במחלת קרוהן המיועדים לעבור ניתוח או שנותחו במהלך החודש האחרון יכולים ליצור קשר עם המחלקה. פרטים להתקשרות באתר המרכז הרפואי איכילוב, תל אביב.


פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין יציאות 5 ימים אחרי בדיקת גסטרו+קולונוסקופיה טל 03/06/2016 19:06
 • לפני 5 וחצי ימים עברתי בדיקת קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה (נמצאו תקינות). עוד בזמן ההכנה הרגשתי רע מאוד, קיבה ריקה גורמת לי לכאבים חזקים, וסבלתי מכאבים עוד כיומיים אחרי הבדיקה. כשעתיים אחרי הבדיקה היתה לי יציאה נוזלית לגמרי, ומציינת שישר אחרי הבדיקה הרשיתי לעצמי לאכול ירקות, גלידה,ביצים, אך לאחר שחויתי התקפי כאבים חזקים, עם הקרנות לגב, המשכתי בכלכלה קלה לעיכול - אורז לבן, מים, לחם לבן וביצים. הכאבים לא חזרו, אך מאז לא היתה לי יציאה, וגם לא מרגישה שום צורך ליציאה. גם לגבי גזים - משמעותית פחות נפיחות מהיומיום. האם עליי לדאוג? האם התרופות המרוקנות והמשלשלות גרמו למעיים שלי להפסיק לעבוד?

 • + הוסף תגובה
עצירות אחרי קולונוסקופיה ד"ר אייל גל 05/06/2016 17:24
 • זהו מצס שכיח לאחר הבדיקה מאחר והמעי מרוקן מתוכנו וגם חסרים חיידקי המעי העוזרים בעיכול. ממליץ להתחיל תזונה עשירה בסיבים ולהוסיף פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
עצירות לאחר בדיקת קולונוסקופיה אני 24/11/2020 21:21
 • ערב טוב, כמה ימים לאחר הבדיקה סביר שלא יהיו יציאות? אני 3 ימים לאחר הבדיקה ללא יציאות.האם עליי להשתמש בנרות או משהו אחא או לנסות להמשיך עם תזונה עשירת סיבים וכ"ו? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
עזרה דחופה!כלו כל הקיצין תמר 20/04/2014 17:02
 • שלום רב. אני בת 24, בריאה בדרך כלל מלבד הקיבה שמשגעת אותי. לאבי יש בעיות בקיבה, אינו אובחן כחולה אולקוס אולם קיבתו רגיזה (וזאת לאחת היוועצות ברופא) ונאמר לו שזה תורשתי. לדעתי ולדעת כולם קיבלתי את.זה ממנו לצערי ומאז שאני זוכרת את עצמי אני סובלת מהקיבה. מגיל 12 בערך התחילו לי צרבות מהן אני סובלת עד היום. בגיל 14 סבלתי כמעט יום יום מהתכווצויות בקיבה שניטרלו אותי מכל פעולות היום יום עד שרופאת המשפחה אמרה שכנראה מדובר באולקוס ובמשך חצי שנה (באותו גיל) נטלתי אנטיביוטיקה מדי בוקר שאיני זוכרת את שמה וזה המעיט בהתקפות ההתכווצויות בקיבה. אולם עד היום אני סובלת מהן מדי פעם אך יודעת איך להתמודד. בזמנו רופאת המשפחה הפנתה אותי לבדיקת גסטרו אך מכיוון שאמרו לי שהיא כרוכה בכאבים ובהחדרת צינור לגרון הזנחתי את זה ועד היום לא ביצעתי אותה.בשנתיים האחרונות התחלתי לסבול מתופעה שפשוט שברה את גב הגמל והחלטתי להתייעץ כאן בטרם אני פונה לבדיקת גסטרו. בכל סוף שבוע שאני נמצאת בבית ואוכלת טיפה יותר מהכמות שאני אוכלת בימי חול עולים לי גרפסים של ביצה סרוחה מהקיבה, ואני מרגישה כמו מן מערבולת בבטן, התנפחות של הבטן ותחושת בחילה שעד שאני לא משלשלת את החיים שלי זה לא עובר. כשזה קורה אני צריכה לחכות לפחות יממה שלמה בלי אוכל על מנת שהריח והטעם הדוחים של הביצה הזו (למרות שאיני אוכלת ביצים) יעלמו. זה מונע ממני לאכול, לבלות, לישון, לעבוד או לעשות כל דבר אחר שאינו ישיבה מעל האסלה וסבל מכאבי בטן נוראיים שמלווים בתחושת סירחון בתוך הגוף ומערבולות בקיבה. אציין כי אבי סובל שנים מתופעה זו אולם מלבדו נדמה כי אין איש בעולם שמכיר או שמע על זה..ושאלתי הרבה אנשים..אין לי ספק שיש לי משהו בתוך הקיבה או המעי או מה שזה לא יהיה. תוכל להגיד לי ממה זה נובע? ומה אני יכולה לעשות כדי שזה ייפסק? בחג לדוגמה כמעט ולא אכלתי, במצות לא נגעתי בכלל ועדיין בצאת החג סבלתי מהביצה הזאת לילה שלם...

 • + הוסף תגובה
עזרה ד"ר יורם רוזנבך 25/04/2014 16:58
תמר-עזרה דחופה-גרפסים בריח ביצה קרן 17/11/2020 13:05
 • היי תמר, מקווה שאולי תראי את זה. האם מישהו ענה לך? עזר לך? מצאת פתרון לבעיה? התיאורים שלך הם אחד לאחד של מה שאני עובדת פעמיים בחודש.. ללא קשר לכלום, ללא קשר לאכילה כזו או אחרת, פתאום זה מתחיל הסיוט ונמשך 3 ימים של ערבולי בטן, וגרפסים בלתי נסבלים. גם אני מתרחקת מאנשים מילדיי, ממגשים, זה פשוט בלתי נסבל.

 • + הוסף תגובה
סודה לשתיה יעל 11/11/2020 14:50
 • מתי צריך לשתות סודה לשתיה על כאבה רקה או אפשאר מתי שרוצים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!