מתקלחים כל יום? גלו מה האיבר הכי חשוב שאתם לא מנקים

בין אם אתם מתקלחים פעמיים ביום או שאתם מעדיפים לבקר באמבטיה רק אחת לשלושה ימים – ישנו איבר שכדאי שתתנו לו תשומת לב מיוחדת. מדוע חשוב לנקות את האף וכיצד עושים זאת נכון? רוקח מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2016

עם העלייה במידות החום בשבועות האחרונים, ישנה תחושה שכל מה שמעניין אותנו זה המזגן והמקלחת. אך ככל הנראה לא כולם מתעסקים בכך באותה המידה: על פי סקר שנערך באוניברסיטת מנצ'סטר בשנת 2015 עולה כי רק 3/4 מהנשאלים מתקלחים לפחות פעם אחת ביום, כאשר חלק מהנשאלים העידו כי הם מתקלחים אחת לשלושה ימים בלבד.


קראו עוד: האף לא מפסיק לטפטף? הכל על נזלת אלרגית


דעות המומחים חלוקות בנוגע לשאלה האם אנחנו מתקלחים יותר מדי. יש הטוענים שריבוי מקלחות מסיר את שכבת השומן הטבעית וההגנתית של העור, ואילו אחרים טוענים כי התיעוש והעירוניות מחייבים את האנשים להתקלח על מנת להסיר מעצמם שכבות של לכלוך. בד בבד, ישנם חוגים של מומחים הטוענים כי כדאי לשטוף את הגוף במים ללא סבונים ותכשירים, כאשר למרבה האירוניה, העידן הנוכחי מציע מבחר רחב מאוד של סבונים ותכשירים. 


המחלוקת, כך נדמה, כה רחבת היקף כך שהיא מעלה תהייה גדולה באשר למתרחש בגופנו, שכן אין ספק שזיהום אוויר, זיהום הסביבה והתחממות כדור הארץ משפיעים באופן ישיר על מחלות בדרכי נשימה, אלרגיות ועוד. בעניין זה, ארגון הבריאות העולמי (WHO) טוען כי ככל שכדור הארץ יתחמם וזיהום האוויר יתגבר, כך יהיו סיכונים רבים יותר להתפתחות התקפי אסתמה בערים הגדולות ובקרב אוכלוסיות בסיכון. 


הדעות חלוקות בנוגע לתדירות המקלחות המומלצת


מדוע חשוב לנקות דווקא את האף?

למרבה ההפתעה, האיבר ששומר עלינו בריאים ומוגנים יותר מכל הינו האף. מעצם היותו "נתיב" מעבר להכנסת האוויר לגופנו - הוא מהווה מתווך בין גופנו לסביבה החיצונית. האף והמבנים הסמוכים לו מוכרחים להציב "אבטחה ושמירה" קבועה שתמנע חדירת מזהמים, אלרגנים וגופים זרים (חרקים) אל מערכת הנשימה. לא רבים יודעים שמערכות ההגנה של האף כוללות שערות המסננות חלקיקים הנישאים באוויר ומונעות מהם להגיע לריאות. כך לדוגמא, קיים קרום רירי דביק שתפקידו ללכוד את הפולשים, וכלי דם שתפקידם לחמם את האוויר לטמפרטורת הגוף. 


קראו עוד: טיפול באלרגיה: מתרופות ועד חיסון - כל האפשרויות שעומדות בפניכם


כיצד שומרים על אף נקי?

יש לנקות את השערות ואת חלל האף בדיוק כפי ששוטפים ידיים, שכן הגוף זקוק לעזרתכם על מנת להגן עליו. ניקיון האף על ידי תרסיס מים מתוקים או מלוחים ממעיינות או ממי ים מהווה שמירה בסיסית על הגוף. חשוב להבין שלתכשירים השונים יש יתרון על פני מי ברז רגילים: החדרת מיקרו-אלמנטים למוצרים עשוי למנוע התבססות אלרגנים (פולן, אבק וכו') ומזהמים (חיידקים, וירוסים) מלהתנחל בדרכי הנשימה ומערות האף ובכך להפחית את התחלואה ומקרי האלרגיה. 


עם זאת, חשוב לבדוק הוא שתרסיס האף אינו מכיל משמר. זאת משום שהמשמרים בתכשירי האף עשויים לגרום בעצמם לאלרגיה. הכימיקל "בנזלקוניום כלוריד" לרוב משמר וקשור לתופעות לוואי חריגות כגון כיווץ קנה הנשימה (חנק) ואלרגיות חריפות. כמו כן, הוא פוגע בריריות וגורם להתמכרות לתרסיסי האף. לכן, כדאי מאוד לעיין בעלון לצרכן ובייחוד לשים לב לאותיות הקטנות, שכן יצרנים משתדלים ל"להצניע" את קיומו של משמר זה. 


ניצן פרימור הוא הרוקח הראשי ומנכ"ל חברת נוה פארמה.פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
 • כיח
 • ח
 • 15/05/2019 14:25
 • שלום רב ד"ר יש לי שאלה אני בן 25 מגיל צעיר יש לי מידי פעם לא תמיד בעיקר בבוקר אחרי שינה כיח מוגלתי או דמי כזה שיורד מלמטה כמו כן יש לי יובש עיינים ובפה ובחלקי גוף שונים לא איתרו מה מקור הבעיה אבל רציתי לשאול האם הכיח המוגלתי דמי הזה זה קשור ליובש ? כי יש לי את זה הרבה שנים ואין תסמינים של שיעול או חום וכדומה ובדיקות דם כולל מדדי דלקת שעשיתי תקינות. הכיח הדמי מגיע גם בזמנים שיש לי לפעמים חומציות בפה הרגשה של חומציות בן 25

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים
רשת מרפאות פלסטיקה ואסתטיקה מתמחים בכירורגיה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ