חשים שהפה שלכם "עולה באש"? הכל על תסמונת הפה הבוער

תסמונת הפה הבוער אינה ידועה למרות שהיא גורמת סבל ל-5.5% מהאוכלוסייה, ובייחוד לנשים. מה הגורמים וכיצד ניתן לטפל בבעיה? כל המידע על המחלה שפוגעת באיכות החיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


"זה סיוט שאי אפשר לתאר: כל דבר שאני מכניסה לפה, אפילו מים קרים או קוביות קרח – גורם לתחושה שהפה שלי עולה באש. כבר 3 שנים שאני מתרוצצת מרופא לרופא, מקבלת מהם המלצות, הצעות, מרשמים לתרופות, אבל שום דבר לא באמת עוזר", מספרת דינה (שם בדוי), בת 66. 


לדבריה התופעות התחילו בסמוך מאד להפסקת המחזור החודשי והתגברו משנה לשנה. "בהתחלה תחושת הצריבה בפה התרחשה אחרי שאכלתי ארוחה גדולה, וגם בבוקר, לפני שצחצחתי שיניים. עם הזמן, צחצוח השיניים הפך לאחת הבעיות הכי גדולות שלי, והתופעות הופיעו במהלך כל היום כולו, בלי קשר אם אכלתי או שתיתי. כיום, זה פשוט לא מפסיק. יום ולילה".


לסבל של דינה יש שם: תסמונת הפה הבוער. על פי הערכות שונות בין 1.5% - 5.5% מהאוכלוסייה בגילאי 50 ומעלה, סובלים מן התופעה בדרגות חומרה שונות כשמרבית הסובלות הן נשים. "הסבל מהתסמונת עלול להימשך שנים ומעניין לציין שתחושות הבעירה מחמירות בשעות אחר הצהריים והערב, לעומת הבוקר. זו תסמונת מסובכת מאד להבנה, שנחקרה רבות, שנכתבו אודותיה ספרים ומאמרים, אך מבחינת הסובלים מדובר במצב קשה ועצוב, כי למרות ההשערות הרבות הסיבות לתסמונת עדיין אינן ברורות", מסביר פרופ' אדי גרפונקל, המנהל האקדמי של האגף הדנטלי במרכז הרפואי "אסף הרופא" ומומחה לרפואת הפה. 


מהי תסמונת הפה הבוער?

הסובלים מהתסמונת מתארים את תחושות הבעירה באזור הקדמי של הלשון. "זה אזור בו יש אברונים קטנים (פפילות) בצורת פטריה, שאחראים על תחושת הטעם. "מטופלים שיש  להם הרבה פפילות נוטים לתסמונת הזו, בקצה הלשון ובשפה התחתונה", מסביר פרופ' גרפונקל. 


לדבריו, ישנם שני סוגים של התסמונת: תסמונת הפה הבוער ראשונית, כלומר כשהתסמינים מופיעים מעצמם, מסיבות שאינן ידועות. "תסמונת הפה הבוער ראשונית מוגדרת כשמטופל מתלונן על הרגשה של "שריפה" בריריות הפה, אך בבדיקה הריריות נראות תקינות ונורמליות. כלומר, אין פגיעה באיברי הפה. במצב כזה הטיפול שיש לנו להציע בדרך כלל אינו פותר את הבעיה, רק מקל על התחושות", מסביר פרופ' גרפונקל.  


הסוג השני, לעומת זאת, נקרא תסמונת הפה הבוער משנית, זו מוגדרת כאשר ישנו חשד או אבחנה מהי הסיבה לתחושות המציקות. ביניהן: שימוש בתרופות, אלרגיה או פטרת, מחלות שונות, כגון סוכרת ומחלת חניכיים מתקדמת (פריודנטיטיס), חסרים תזונתיים ועוד. "כאמור, מרבית הסובלות הן נשים, לאחר גיל המעבר וייתכן שיש קשר לתופעות שקשורות בגיל, כמו ירידה משמעותית בהפרשת הרוק. סיבה נוספת יכולה להיות הורמונלית: גיל המעבר נגרם בגלל ירידה בהפרשת האסטרוגן, שאחת מהתופעות שקשורות בה היא פגיעה בשלמות ובעובי של ריריות הנרתיק. אחת ההשערות היא שיש הקבלה בין ריריות הפה וריריות הנרתיק וייתכן שירידה בהפרשת האסטרוגן הופכת את ריריות הפה לפריכות ושבירות", מסביר פרופ' גרפונקל. 


וכמובן, בהיעדר ממצאים, קיימת גם סברה כי מדובר בתופעה פסיכוסומטית: "אחת הבעיות היא שאחרי שנים של סבל, כשאף רופא לא נותן אבחנה ברורה או פתרון, מטופלים רבים מפתחים חששות שמדובר במחלה קשה וחשוכת מרפא. אצל חלק ניכר מהסובלים מגלים שסף הכאב הוא נמוך במיוחד. לכן, איני חושב שצריך לטשטש את התסמונת עם קביעות שמדובר בבעיה פסיכוסומטית". 


קראו עוד: על התופעות, הסיבות והטיפולים בתסמונת הפה הבוערכיצד מטפלים בתסמונת הפה הבוער?

לדבריו של פרופ' גרפונקל חלק גדול מהמחקרים מצביעים על כך שהגורמים למצוקה הם חרדה וסטרס, שיכולים לעורר את התסמונת, לתחזק ולהחמיר אותה, ולכן, אחד הטיפולים המוצעים הוא CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי.


גורם נוסף יכול להיות תגובה לרשימה של תרופות. "תרופות להרגעת מערכת העצבים (תרופות נוירולפטיות ובנזודיאזפינים למשל), תרופות להפחתת יתר לחץ דם ותרופות להסדרת קצב הלב (הניתנות לחולים במחלות לב וכלי דם), עשויות להיות הסיבה להתעוררות התסמונת, ולכן אחת ההמלצות היא לבקש מהרופא המטפל לנסות לשנות את סוג התרופות.


טיפול מומלץ נוסף הוא בתרופות נוגדות דיכאון מסוימות, שניתנות לעתים לסובלים מכאבי פנים בלתי מוסברים. לעתים ממליצים גם על שימוש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, ואולם במקרים סויימים מדובר בטיפול שהוא חרב פיפיות, היות שתרופות אלה גורמות ליובש בפה. בנזודיאזפינים גורמים לטשטוש, לכן אני בדרך כלל לא ממליץ עליהן", הוא מסביר.  


כיצד ניתן להקל על התסמינים?

1.מי שטיפות פה: אלה שטיפות להקלה על יובש בפה, מעין רוק מלאכותי, שיכולות להשפיע לטובה.  

2.תרופות אנטי היסטמיניות: ניתנות בדרך כלל בריכוז נמוך כתמיסה, יחד עם קרח, למציצה. "שיטה זו נותנת תחושה של הרדמה של הריריות וזה מקל באופן זמני", מסביר פרופ' גרפונקל.

3.תרופות נוגדות פרקינסון: תרופות אלה מגבירות את פעילות הדופמין במוח, שחסר לחולי פרקינסון. לדברי פרופ' גרפונקל ישנם דיווחים מחקריים על יעילות הטיפול במטופלים עם תסמונת הפה הבוער.  

4.תוספי תזונה: כאמור, חסרים תזונתיים עלולים לעורר את התסמונת, לכן ההמלצה היא לעבור בדיקות דם ובמידת הצורך ליטול תוספי תזונה של ויטמין B 12, חומצה פולית, ברזל ואבץ, בהתאם לממצאי הבדיקות. 

5.שטיפות פה מרדימות: "למטופלים שלי אני רושם סירופ לידוקאין מעורב עם חומר נוסף (מתיל צלולוז). זו תערובת שעוזרת מאד לסובלים מכיבים בפה, ממש גורם לתחושת הרדמה בחלל הפה", מעיד פרופ' גרפונקל. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעש חזק באוזן ימין בעת דיבור דני 21/10/2017 15:57
 • שלום אני בן 46. לפני 8 שנים לקחתי לנטון לצרבת ובאותו יום הופיעו סחרחורות עזות בשינוי תנוחה כנראה כתגובה לכדור. אובחן BPPV וטופלתי במשך 8 ימים ב 4! טיפולי אפלי עד שזה חלף. לפני שנה היה שוב סחרחורת תנוחתית אבל בעוצמה נמוכה יותר וליום אחד. לא לוקח לנטון משתמש בפמוטידין 40-60 מג ליום לצרבות ו GERD. מאז המאורע של BPPV שלפני 8 שנים סובל קצת לפעמים מתחושה שכאילו קצת מתנדנד אבל מתגבר על הפחד ומשתדל להמשיך בחיי. כמו כן יש באוזניים כבר כמה שנים טנטון בצליל חד גבוה קבוע ששומע אותו רק בשקט. זה לא מפריע לי כמעט ומסתדר עם זה. ***מזה כמה חודשים יש לי באוזן ימין ( שבה היה את ה BPPV ) רעש "טרר" ( כמו דיסטורשן ), חזק, בזמן שאני מדבר בקול רם יותר. בהתחלה זה הופיע פעם בשבוע וכעת זה מופיע כמה פעמים ביום ברגע שמדבר אפילו קצת יותר חזק. זה מאוד מפריע והולך וגובר. הרעש לפעמים מופיע גם כששומע משהו חזק לידי אבל רוב הזמן משתדל להתרחק מרעשים. בדיקת שמיעה לפני חצי שנה תקינה. בדיקת שמיעה באייפון, שביצעתי היום תקינה. אודה על עזרתך: 1. מה יכול להיות ההסבר לרעש חזק של טרר באוזן בעת דיבור שהולך ומתגבר? 2. האם זה סימן שאני עלול לאבד את השמיעה או את שיווי המשקל ושיש פגיעה? 3. מה עושים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רעש חזק באוזן ימין בעת דיבור ד"ר אמנון שמושקוביץ 24/10/2017 14:36
 • שלום רב. לנטון כנגד צרבת איננה גורמת ( בד"כ) לסחרחורת ובטח לא לסחרחורת מסוג סחרחורת תנוחתית שאתה מתאר. היא יכולה לגרום לסוג של סחרחורת המתואר כ-DIZZINESS שהיא הרגשת סחרחורת אך ללא תופעות הסחרחורות הידועות כגון ראיית הסביבה כמסתובבת וכ'ו. רעשים באוזניים יכולים להיות קושרים לאוזנים ולמערכת העצבים וכל זה מחייב פניה מסודרת לרפואת אאג עם בדיקות נילוות כגון בדיקת שמיעה , תפקודי אוזניים תיכונות, בדיקת מערכת שיווי המישקל ועוד. כך ששורה תחתונה מליץ לך לפנות לבדיקת ראשונית של רופא אאג ובהתאם להמלצותיו להמשיך בבירור נוירולוגי על פי הצורך .

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזניים גלי 09/09/2020 07:16
 • היי, גם אני סובלת מהרעשים שתיארת רציתי לשאול ממה זה נבע בסוף והאם זה חלף מאז.. תודה

 • + הוסף תגובה
רעש באוזן גלי 14/09/2020 14:39
 • גם אני סובלת מהבעיה שתיארת אודה לך מאוד אם תיצור איתי קשר 052-2937496

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטנטון - איסור על טיסה? נופר 31/10/2017 12:45
 • ד"ר אמנון שמושקוביץ שלום, אני בת 22 ולפני כשנה התעוררתי בבוקר לאוניברסיטה וחשתי תחושת אטימות באוזן שמאל וכשקמתי מהמיטה היו לי סחרחורות כ-2 דקות ולאחר מכן הן נעלמו אך תחושת האטימות והצלצול (התברר לי לאחר מכן שהצלצול המדובר נקרא טנטון) נשארו באוזן שמאל. לאחר ביקורת יום למחרת אצל רופא אאג נשלחתי לבדיקת שמיעה שבישרה רעות - יש לי ירידת שמיעה פתאומית על רקע עצבי בינוני עד חמור. אושפזתי בבית החולים שיבא תל השומר לקבלת סטרואידים ככדורים ולאחר בדיקת שמיעה נוספת אין שום הטבה החליטו לזמן אותי לסדרת הזרקות של סטרואידים לאוזן התיכונה, כ-7 הזרקות במספר. בבדיקת שמיעה שעשיתי כחודשיים לאחר סיום הטיפולים נראה שיפור מזערי ביותר אבל המצב נשאר כפי שהיה קודם. חשוב לי לציין כי איני בעלת מכשיר שמיעה אלא מתרגלת אט אט למצב, סחרחורות אין אך הטנטון מלווה אותי 24 שעות. אני עומדת להתחתן ומתכננת את ירח הדבש וחוששת במיוחד מהטיסות שיגרמו לי ללחץ באזניים או שמא גם לנזק במצב הקיים והאם בכלל יש איסור כלשהו לטוס? האם זה לקחת סיכון ממשי לנזק שייגרם? בנוסף, האם ישנו איסור כלשהו על עלייה למתקנים בפארקי שעשועים? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטינטון ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/11/2017 20:30
 • שלום רב לצערי איני יכול לייעץ ולו כהוא זה על אף לא אחת מהשאלות ששאלת מבלי שבדקתי אותך , ראיתי את תוצאות בדיקות השמיעה השונות וכ'ו. אין מנוס מבדיקת רופא מומחה בתחום אאג . המדור כשלעצמו קיים לצורך מתן הכוונה כללית ולא ספציפית על בעיות מרוכבות פרטאניות בתחום אאג. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
ירידת שמיעה גלי 08/08/2020 16:37
 • שלום, גם אני סובלת כרגע מאותה בעיה של ירידת שמיעה, אוכל להתקשר אלייך? תודה גלי

 • + הוסף תגובה
היי, כתבי לי את המספר שלך ומחר נשוחח בשמחה נופר 09/08/2020 00:30
תודה רבה גלי 09/08/2020 07:43
ירידה בשמיעה וסחרחורת שלומי 26/08/2020 17:11
 • היי אני סובל מזה חודשיים מתחושת אטימות באזניים בבדיקת דמיעה אובחנה ירידה בשמיעה באוזן שמאל מרגיש לחץ בראש חולשה וצליל חריג באוזן יוצא מדעתי ביצעתי 3 בדיקות שמיעה ממתין לבדיקת mri אשמח לשוחח עם כל אדם שיש לו תובנות על המקרה שלי

 • + הוסף תגובה
ירידה בשמיעה גלי 09/09/2020 07:33
 • הי שלומי, גם אני סובלת מאותן תופעות שציינת תתקשר אליי בבקשה 052-2937496

 • + הוסף תגובה
מרחיבי נחיריים לקונכיות מוגדלות ישראל 16/07/2017 19:18
 • שלום אני סובל מקשיי נשימה אפית, בעיקר בשכיבה בלילה. יש לי סטיית מחיצה, וכן הקונכיות מתנפחות יותר בשכיבה. כרגע אני נמנע מניתוח, כי הבנתי שזה לא הכרח יעזור, ולקונכיות יש נטיה לחזור לסורן, ואולי גם למחיצה. שימוש באוטריווין הורס לי את הריריות (מניסיון) אני משתמש בספריי אבאמיס, שקצת מקל, אבל אני נאלץ לפעמים לחטוא שוב באוטריווין בשביל להיות מסוגל להירדם. העניין הוא שגם האבאמיס מייבש לי מאוד את הריריות, ואני מרגיש יובש וצריבה. אלו פתרונות יש חוץ מאשר ניתוח? והאם "מרחיבי נחיריים" (יש כל מיני סוגים שמתלבשים על/בתוך האף) יעילים למקרה כזה? והאם הם יכולים להזיק? והאם יש לכם ניסיון באם ואיך מתרגלים לזה? (בכ"ז משהו זר באף שמפעיל לחץ) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מרחיבי נחיריים ד"ר אמנון שמושקוביץ 23/07/2017 16:20
 • שלום רב לשאלתך, אישית אנני ממליץ על שימוש בתרופות לריפוי או תיקון בעיות אנטומיות. אם יש לסטיית מחיצת האף לא תרסיס ולא טיפולת יפתרט את הבעייה . קונכות מוגדלות מגיבות אומנם לתרסיסים סטרואידאליים אך אם הבעייה איננה על רקע אלרגי , לא הייתי ממליץ שימוש. כנ"ל לא באוטריווין שהנזק משימוש בטיפות אף גדול יותר מהתועלת שמביאים . אם יש לך סטיית המחיצה , והסטייה מהווה חלק מהגורם לקושי בנשימת האף, מדוע לא לתקן את הסטייה ולבצע ניתוח לתיקון סטיית המחיצה? כנ"ל אם קונכות האף היפרטרופיות ( מוגדלות) יש שיטות מאוד מתקדמות כגון קובלציה בגלי רדיו היכולים לפתור את הבעייה וגם אם היא חוזרת , זה ניתן לתיקון בעזרת האלקטרודות. לא היתי ממליץ על מרחיבי נחיריים למיניהן זה לא נוח , זה גוף זר ואישית אנני ממליץ על כך. שורה תחתונה, פנה ליעוץ לרופא אאג העוסק בתחום ברינולוגיה- אף וסינוסים להתיעצות. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
אף סתום פיעה 02/09/2020 03:22
 • שלום קראתי את השאלה מקודם בנושא מרחני ניחיריים ויש לי בדיוק אבל בדיוק אותה בעיה מה אפשר לעשות חוץ מניתוח יש אפשרות אחרת לטיפול אציין שאני לא מסוגלת לקחת את הטיפות הכימיות משתמשת רק במי ים או באוטריוויו כשרים ברירה אודה על תשובנ

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!