חשים שהפה שלכם "עולה באש"? הכל על תסמונת הפה הבוער

תסמונת הפה הבוער אינה ידועה למרות שהיא גורמת סבל ל-5.5% מהאוכלוסייה, ובייחוד לנשים. מה הגורמים וכיצד ניתן לטפל בבעיה? כל המידע על המחלה שפוגעת באיכות החיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


"זה סיוט שאי אפשר לתאר: כל דבר שאני מכניסה לפה, אפילו מים קרים או קוביות קרח – גורם לתחושה שהפה שלי עולה באש. כבר 3 שנים שאני מתרוצצת מרופא לרופא, מקבלת מהם המלצות, הצעות, מרשמים לתרופות, אבל שום דבר לא באמת עוזר", מספרת דינה (שם בדוי), בת 66. 


לדבריה התופעות התחילו בסמוך מאד להפסקת המחזור החודשי והתגברו משנה לשנה. "בהתחלה תחושת הצריבה בפה התרחשה אחרי שאכלתי ארוחה גדולה, וגם בבוקר, לפני שצחצחתי שיניים. עם הזמן, צחצוח השיניים הפך לאחת הבעיות הכי גדולות שלי, והתופעות הופיעו במהלך כל היום כולו, בלי קשר אם אכלתי או שתיתי. כיום, זה פשוט לא מפסיק. יום ולילה".


לסבל של דינה יש שם: תסמונת הפה הבוער. על פי הערכות שונות בין 1.5% - 5.5% מהאוכלוסייה בגילאי 50 ומעלה, סובלים מן התופעה בדרגות חומרה שונות כשמרבית הסובלות הן נשים. "הסבל מהתסמונת עלול להימשך שנים ומעניין לציין שתחושות הבעירה מחמירות בשעות אחר הצהריים והערב, לעומת הבוקר. זו תסמונת מסובכת מאד להבנה, שנחקרה רבות, שנכתבו אודותיה ספרים ומאמרים, אך מבחינת הסובלים מדובר במצב קשה ועצוב, כי למרות ההשערות הרבות הסיבות לתסמונת עדיין אינן ברורות", מסביר פרופ' אדי גרפונקל, המנהל האקדמי של האגף הדנטלי במרכז הרפואי "אסף הרופא" ומומחה לרפואת הפה. 


מהי תסמונת הפה הבוער?

הסובלים מהתסמונת מתארים את תחושות הבעירה באזור הקדמי של הלשון. "זה אזור בו יש אברונים קטנים (פפילות) בצורת פטריה, שאחראים על תחושת הטעם. "מטופלים שיש  להם הרבה פפילות נוטים לתסמונת הזו, בקצה הלשון ובשפה התחתונה", מסביר פרופ' גרפונקל. 


לדבריו, ישנם שני סוגים של התסמונת: תסמונת הפה הבוער ראשונית, כלומר כשהתסמינים מופיעים מעצמם, מסיבות שאינן ידועות. "תסמונת הפה הבוער ראשונית מוגדרת כשמטופל מתלונן על הרגשה של "שריפה" בריריות הפה, אך בבדיקה הריריות נראות תקינות ונורמליות. כלומר, אין פגיעה באיברי הפה. במצב כזה הטיפול שיש לנו להציע בדרך כלל אינו פותר את הבעיה, רק מקל על התחושות", מסביר פרופ' גרפונקל.  


הסוג השני, לעומת זאת, נקרא תסמונת הפה הבוער משנית, זו מוגדרת כאשר ישנו חשד או אבחנה מהי הסיבה לתחושות המציקות. ביניהן: שימוש בתרופות, אלרגיה או פטרת, מחלות שונות, כגון סוכרת ומחלת חניכיים מתקדמת (פריודנטיטיס), חסרים תזונתיים ועוד. "כאמור, מרבית הסובלות הן נשים, לאחר גיל המעבר וייתכן שיש קשר לתופעות שקשורות בגיל, כמו ירידה משמעותית בהפרשת הרוק. סיבה נוספת יכולה להיות הורמונלית: גיל המעבר נגרם בגלל ירידה בהפרשת האסטרוגן, שאחת מהתופעות שקשורות בה היא פגיעה בשלמות ובעובי של ריריות הנרתיק. אחת ההשערות היא שיש הקבלה בין ריריות הפה וריריות הנרתיק וייתכן שירידה בהפרשת האסטרוגן הופכת את ריריות הפה לפריכות ושבירות", מסביר פרופ' גרפונקל. 


וכמובן, בהיעדר ממצאים, קיימת גם סברה כי מדובר בתופעה פסיכוסומטית: "אחת הבעיות היא שאחרי שנים של סבל, כשאף רופא לא נותן אבחנה ברורה או פתרון, מטופלים רבים מפתחים חששות שמדובר במחלה קשה וחשוכת מרפא. אצל חלק ניכר מהסובלים מגלים שסף הכאב הוא נמוך במיוחד. לכן, איני חושב שצריך לטשטש את התסמונת עם קביעות שמדובר בבעיה פסיכוסומטית". 


קראו עוד: על התופעות, הסיבות והטיפולים בתסמונת הפה הבוערכיצד מטפלים בתסמונת הפה הבוער?

לדבריו של פרופ' גרפונקל חלק גדול מהמחקרים מצביעים על כך שהגורמים למצוקה הם חרדה וסטרס, שיכולים לעורר את התסמונת, לתחזק ולהחמיר אותה, ולכן, אחד הטיפולים המוצעים הוא CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי.


גורם נוסף יכול להיות תגובה לרשימה של תרופות. "תרופות להרגעת מערכת העצבים (תרופות נוירולפטיות ובנזודיאזפינים למשל), תרופות להפחתת יתר לחץ דם ותרופות להסדרת קצב הלב (הניתנות לחולים במחלות לב וכלי דם), עשויות להיות הסיבה להתעוררות התסמונת, ולכן אחת ההמלצות היא לבקש מהרופא המטפל לנסות לשנות את סוג התרופות.


טיפול מומלץ נוסף הוא בתרופות נוגדות דיכאון מסוימות, שניתנות לעתים לסובלים מכאבי פנים בלתי מוסברים. לעתים ממליצים גם על שימוש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, ואולם במקרים סויימים מדובר בטיפול שהוא חרב פיפיות, היות שתרופות אלה גורמות ליובש בפה. בנזודיאזפינים גורמים לטשטוש, לכן אני בדרך כלל לא ממליץ עליהן", הוא מסביר.  


כיצד ניתן להקל על התסמינים?

1.מי שטיפות פה: אלה שטיפות להקלה על יובש בפה, מעין רוק מלאכותי, שיכולות להשפיע לטובה.  

2.תרופות אנטי היסטמיניות: ניתנות בדרך כלל בריכוז נמוך כתמיסה, יחד עם קרח, למציצה. "שיטה זו נותנת תחושה של הרדמה של הריריות וזה מקל באופן זמני", מסביר פרופ' גרפונקל.

3.תרופות נוגדות פרקינסון: תרופות אלה מגבירות את פעילות הדופמין במוח, שחסר לחולי פרקינסון. לדברי פרופ' גרפונקל ישנם דיווחים מחקריים על יעילות הטיפול במטופלים עם תסמונת הפה הבוער.  

4.תוספי תזונה: כאמור, חסרים תזונתיים עלולים לעורר את התסמונת, לכן ההמלצה היא לעבור בדיקות דם ובמידת הצורך ליטול תוספי תזונה של ויטמין B 12, חומצה פולית, ברזל ואבץ, בהתאם לממצאי הבדיקות. 

5.שטיפות פה מרדימות: "למטופלים שלי אני רושם סירופ לידוקאין מעורב עם חומר נוסף (מתיל צלולוז). זו תערובת שעוזרת מאד לסובלים מכיבים בפה, ממש גורם לתחושת הרדמה בחלל הפה", מעיד פרופ' גרפונקל. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרגשת משהו תקוע באזור החזה אמירה 02/04/2020 19:36
  • היי אני בת29 בריאה בדרך כלל ... אני כבר יומיים מרגישה מין משהו תקוע לי בחזה באמצע אני אוכלת רגיל וזה לא מפריע אבל יש לי תחושת כבדות גם באזור בגרון מבחוץ .. אין לי כאבי גרון אבל המצב מפריע לי ... היה לי לפני 3 חודשים תת פעילות של בלוטת התריס אחרי לידה אבל עכשיו זה התייצב לפי בדיקות דם ... אשמח לדעתך

  • + הוסף תגובה
בליטות בלשון אננומית 02/04/2020 04:01
  • שלום יש לי מן בליטות (לא מעט) בחלק האחורי של הלשון הקרוב ללוע. הם בצבע של הלשון עצמה. רציתי לדעת אם זה נורמלי ובאמת קיימים בליטות כאלה על הלשון.

  • + הוסף תגובה
גירוד מציק בגרון יובל 02/04/2020 00:50
  • שלום, יש לי גירוד בגרון שמלווה אותי כבר מעל לשנתיים. הוא מטריד אותי ומאד מפריע לי באופן יום יומי. הלכתי לא אחת אל הרופא אך הוא לא נותן לי מענה בעניין. אני לא סובלת מניזול, ליחה או צרבת. רק גירוד טורדני בגרון שפשוט לא עובר. מה עליי לעשות על מנת להפסיק את זה? דרך אגב, ניסיתי לקחת גם כדורי אלרגיה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!