//

אילו תרופות נגד דיכאון וחרדה יגרמו לכם להשמין יותר?

קיים קשר מוכח בין נטילת תרופות נגד דיכאון וחרדה להשמנה. מה גורם לכך, מי בעל סיכוי גבוה יותר להשמין, וגם: אילו תרופות משפיעות יותר – ואילו פחות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעולם המודרני, הלחוץ וחסר הוודאות, המתנהל בקצב מסחרר, יותר ויותר אנשים מרגישים צורך בתמיכה רגשית ופונים לעזרת תרופות כדי להתמודד עם דיכאון וחרדה. אך לצד יעילותן, לתרופות אלה יש גם תופעות לוואי שכוללות עלייה במשקל. לכן, אחת השאלות הראשונות ששואלים מטופלים כשהרופא ממליץ להם על תרופה נגד דיכאון היא האם התרופה משמינה. 


קראו עוד: איך להתמודד עם חרדה של הילדים בעקבות המצב הביטחוני


מלבד ההשלכות של הקילוגרמים העודפים על המראה החיצוני ומצב הרוח, אסור להתעלם גם מהקשר שקיים בין עודף משקל לבין העלייה בסיכון למחלות לב וכלי הדם, יתר לחץ דם, שבץ מוחי ואפילו סוגים מסוימים של סרטן. הדבר מטריד במיוחד כשנוטלים את התרופות נוגדות הדיכאון במהלך תקופה ממושכת, כיוון שישנן תרופות שעלולות לגרום לעלייה של 10 ק"ג בשנה. 


מדוע תרופות נגד דיכאון וחרדה גורמות להשמנה?

תרופות נגד דיכאון משפיעות על המוח ועל הדרך שבה הגוף מווסת את תחושות הרעב והשובע, וגם את האופן שבו הוא שורף קלוריות. מסיבה זו הן עשויות להגביר את התיאבון. בנוסף, אם התרופות גורמות למטופל להרגשת עייפות או לישנוניות, הן עלולות להפחית את סך הפעילות הגופנית במהלך היום ולהוביל בסופו של דבר לעלייה הדרגתית במשקל. אך כשמדובר בהשמנה עקב טיפול בנוגדי דיכאון, לא כל התרופות משפיעות באותה המידה. 


תרופות נגד דיכאון וחרדה: מגבירות את התיאבון וגורמות לעייפות


אילו תרופות משפיעות על עלייה במשקל?

מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העת "פסיכיאטריה של איגוד הרפואה האמריקאי", בחן השפעה של תרופות שונות על עלייה במשקל במשך טיפול של 12 חודשים, זאת לעומת מחקרים קודמים שהסתפקו במעקב של מספר שבועות בלבד. אמנם לא היו הבדלים גדולים מאד בין התרופות, אך המידע שהתקבל יוכל לסייע לרופא בבואו להתאים תרופה נגד דיכאון או חרדה למטופלים. החוקרים סקרו תיקים רפואיים של 22,600 מטופלים בני 18-65 שקיבלו תרופות שונות נגד דיכאון והישוו את השפעתן לציטלופראם (ציפרמיל, רסיטל), אחת התרופות הנפוצות לטיפול.


המחקר מצא ששלושה נוגדי הדיכאון הבאים גרמו לעלייה הקטנה ביותר במשקל: נורטריפטילין (נורטילין), אמיטריפטילין (אלטרול) ובופרופיון (זייבאן, וולבוטרין). כמו כן, נמצא שדולוקסטין (סימבלטה) גרם להשמנה ממוצעת בשיעור דומה לזה של ציטלופראם. על פי תוצאות המחקר, התרופות החדשות מקבוצות SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת בררניים של סרוטונין) או SNRI, הנפוצות ביותר בשימוש לטיפול בדיכאון או בחרדה, היו דומות מבחינת השפעתן על המשקל. קבוצה זו כוללת בין היתר תרופות כמו פלואוקסטין (פריזמה, פלוטין),  אסציטלופראם (ציפרלקס, אסטו), פארוקסטין (סרוקסט, פאקסט) וסרטרלין (לוסטרל, סרנדה). 


התרופה שהייתה קשורה לעלייה הרבה ביותר במשקל היא מירטזפין (מירו, רמרון). לתרופה זו יש גם השפעה נוגדת היסטמין ולכן היא עשויה להגביר את התיאבון ולגרום להשמנה. הרופאים מנצלים תכונה זו וממליצים על מירטזפין במקרה שהמטופל סובל מחוסר תיאבון ומתת-משקל.


קראו עוד: המדריך המלא: כיצד מזהים ומטפלים בדיכאון אחרי לידהמי בסיכון גבה יותר להשמנה עקב נטילת תרופות?

גורמי הסיכון לעלייה רבה יותר במשקל במהלך הטיפול בתרופות נגד דיכאון, שהתגלו במהלך המחקר, כללו גיל צעיר יותר ומבנה גוף רזה יותר בתחילת הטיפול. נמצא כי אנשים שעלו במשקל לפני תחילת הטיפול ונשים בכלל צברו פחות קילוגרמים בעקבות נטילת התרופות.  


עם זאת, אסור לשכוח, גם הדיכאון משפיע על דפוסי והרגלי האכילה ועלול להגביר תיאבון, מה גם שלעתים לא ניתן להבדיל בין השמנה עקב הטיפול התרופתי לבין סיבות אחרות, כמו תזונה לקויה. אך במקרה שקיים חשש שהתרופה גורמת לכם לעלות במשקל, רצוי לפנות לרופא שיחליף אותה לתרופה אחרת מקבוצה דומה, אך כזו שמשפיעה פחות על המשקל.הכותבת הינה רוקחת מוסמכת והומאופטיתפורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
העלאת מינון ציפרלקס ליותר מ20 מג מאי 18/12/2014 20:47
 • שלום ד״ר אני לוקחת ציפרלקס 20 מ״ג בכל יום כבר חצי שנה עם עליות הדרגתיות במינון כמובן, וקונצרטה 27 מ״ג, וגם ויטמינים של צנטרום פרפורמנס ועכשיו התחלתי לקחת גם אומגה 3. בזמן האחרון לפני כחודש בערך אני מרגישה בירידה, היו לי ימים טובים והרגשתי מעולה אבל עכשיו עוד פעם חזר לי הדיכי והחרדה, תחושה שאני כבויה בלי מצב רוח, כאבי ראש ושרירים, אני מרגישה כמו טשטוש ראיה (אני עובדת מול מחשב ומספרים) ראש כבד. לפני חודשיים היו לי כאבי ראש כאלה ועשו לי סיטי בבית חולים ויצא תקין, אני לא יודעת מה לעשות אני לא מצליחה להרים את עצמי ללמוד, אני ישנה ממש הרבה בלילה ושינה עמוקה וזה בלי כדור שינה. קשה לי עם המצב אני בחורה אנרגטית ושמחה וזה הורס אותיי! מה את מציעה לי לעשות בבקשה? אני נעזרת בקסנקס אבל האם את חושבת שאפשרי להעלות מינון של הציפרלקס מעל 20? אשמח על עצתך בעיניין, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
אפשר אני 21/12/2014 00:38
 • אבל צריך טופס 29 ג זאת אומרת הפסיכיאטר שלך צריך לבקש אישור מיוחד בשבילך ממשרד הבריאות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:41
זהירות. אין לקבל את עצותיו של "אני", הוא לא איש מקצוע למאי ולשאר המגיבים בפורום 21/12/2014 23:02
אשמח לקבל חוות דעת מד״ר קרני מאי 22/12/2014 06:06
 • עם התגובות המלחיצות למינהן אשמח לקבל תשובה ממך, ואם באמת יש בכך סיכון אז מה עושים? בנתיים העלתי ל25 מ״ג יחד עם זאת הציפרלקס לא גורם לי לתופעות לוואי שמצריכות החלפת כדור, אבל אני גם לא רוצה לקחת משהו שלא יהיה תקין לבריאות הנפשית שלי. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
המינון המקסימלי הוא 20 אני 22/12/2014 15:48
 • אך ניתן עם אישור מיוחד לקחת יותר אני אישית מכיר אנשים שלוקחים יותר ומי שמבלבלת את השכר מקודם אל תתייחסי אליה אני מבין יותר ממנה יש אכן סיכון כלשהו לבעיות בלב לכן הגבילו את המינון אבל זה לא קורה אצל כולם אם עושים בדיקת אקג תקופתית אני מאמין שזה בסדר זה בוודאי לא כמו אצל הטריציקילים שם הסיכון לגרום לבעיות לב הוא הרבה יותר ממשי

 • + הוסף תגובה
ד״ר בבקשה תעני ליי :( מאי 25/12/2014 15:24
 • בהמשך למה שכבר כתבתי העלתי את המינון ל24 מ״ג, בנוסף אני מרגישה שיש לי יותר דיכי והתקפי חרדה ונידוע לי שזה משינוי המינון כנראה, אני גם עובדת מול מחשב ויש לי בזמן האחרון (היה גם לפני ז״א שזאת לא הפעם הראשונה) טשטוש ראייה כאילו לא ממוקד ואני רואה כאילו המספרים משושטשים וכמו הילות או עננים כאלה אבל עם כל זה אני כן רואה פשוט לא ממוקד ונקי, יש לי עדשות מגע והייתי בבדיקת עיניים ואף אוזן גרון והם אמרו שהכל בסדר אבל זה מדאיג אותי כי אני כבר לא יודעת מה עובר על הגוף והמוח שלי. יש לי תחושה מגעילה אני גם מצוננת אז בכלל היום הרגשתי ממש כמו גוש בגרון וקושי לנשום ובכיתי כרגיל אבל לקחתי קסנקס ואני יותר טוב, שמתי לב גם שההתקפים מגיעים לי תמיד בשעות הצהריים. אני גם חלשה ובקושי אוכלת ועוד ההצטננות הזאת בכלל גמרה עליי אני שוקלת כבר 39.5 קילו, אני כבר לא יודעת איך להתמודד ומה לעשות אני מרגישה שאני רק שוקעת מכל הבחינות! נמאס לי ומטריד אותי הכאבים והראייה שזה היה גם לפני שהתחלתי לקחת את הציפרלקס וכל זה אבל בתקופות של המחזור יותר. אשמח לתגובתך ועזרתך, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:55
 • למאי שלום, גם אני כשאני עובדת שעות מול המחשב הראייה שלי נעשת לא ממוקדת זה דבר נורמלי לחלוטין. כאשר נעשים מצוננים כל התחושות האלה מחריפות ואם מוסיפים על זה בכי אז בכלל סותמים את האף ואת התעלות המובילות מהאף לפה ומרגישים רע וגדושים. אם את בקושי אוכלת ושוקלת 39.5 קילו אני פשוט לא מבינה איך את מצפה שתרגישי טוב. לדעתי עליך לעצור הכל ולטפל בעצמך עם תזונה נכונה וחיים יותר סדירים. ניראה לי כי לצורך כך את חייבת להגיע לפסיכיאטר. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 20:48
 • למאי שלום, מינון הציפרלקס המאושר לטיפול במדינת ישראל הוא 20 מ"ג. הFDA התריע מפני עלייה במינון מעבר ל20 מ"ג (או 40 מ"ג ציפרלקס) וזאת בשל סיכונים קרדיאלים. לדעתי אם אין תגובה ל20 מ"ג אין הרבה טעם להמשיך ולעלות גם בלי הגבלה זו ויש מקום לנסות ולהחליף את הכדור לתרופה כמו הסימבלטה. האם בדקו אצלך את הצורך במשקפיים? הפרעות בראייה יכולות לגרום לכאבי ראש קשים. במידה ואת לוקחת כדורים למניעת הריון יתכן והם גורמים לכאבי הראש ולטשטוש. במידה וההחמרה קשורה רק לעונת השנה ניתן לרכוש או שכור מנורה שמאריכה את שעות היום ולדיכאונות עונתיים זה פתרון מצויין. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 21:23
 • היי ד״ר, תודה על תשובתך. אני מאז ומתמיד הייתי פחות מהמשקל התקין לגיל ולגובה שלי, גם האחיינים וגם אבא ואח שלי רזים וכנראה זה הגנים, רק שלפעמים אני מצליחה לעלות 2 קילו ואז בשניה הם יורדים כשאני בחרדה. הציפרלקס כן עזר והועיל לי לחרדות והיו לי ימים יפים אבל יש גם נפילות מה גם עוצמת החרדה פחתה בדרגה משמעותית. היומיים האלה אני מרגישה טיפה יותר טוב אני שבוע ויומיים אחרי העלאת המינון, אבל עדיין כמעט בכל צהריים יש לי התקף קל ואז אני לוקחת קסנקס וזה עובר. אני חוששת להיכנס למעגל הניסויים הזה ולהישבר עוד יותר, יחד עם זאת אמרו לי שהטשטוש הבלבול והכאבי ראש מגיעים מהחרדה. כשהיה לי לפני שבוע ממש כאבי ראש וצוואר תפוס עשיתי מסאז ועד עכשיו לא היו לי כאבים. אני מקווה להרגיש טוב לאט לאט ולחזור לעצמי, אבל זה הגיוני וסביר להעלות מינון במשך שנה כל כך הרבה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 28/12/2014 22:17
 • למאי שלום, לדעתי העלייה במינון הייתה יותר מדי הדרגתית וניתן להגיע למינון של 20 מ"ג תוך כחודש או פחות. אבל כתבתי לך שאני נגד עלייה מעבר ל20 מ"ג. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 22:29
 • תודה על דעתך, במידה וארצה לשנות את כל המנגנון הזה איך עושים זאת? ותוך כמה זמן זה אמור להשפיע ולאיזה כדור אמור להיות הכי תופעות לוואי ואולי יגרום לי ליותר תיאבון.. והאם אפשר להפסיק אפילו עכשיו שהעלתי במינון הציפרלקס? לדעתך כדאי לי לנסות? אני גם לוקחת קונצרטה 27 מ״ג ביום.

 • + הוסף תגובה
מאי מאי 28/12/2014 23:04
 • בהמשך לתגובה הקודמת שלי קודם התכוונתי להכי פחות תופעות לוואי, יחד עם זאת הציפרלקס לא עשה לי ממש תופעות קשות. אבל אם את אומרת שכדאי לשנות אני אלך מחר לרופא המשפחה ואשנה (גם הוא המליץ לי לשנות לויאפקס אבל חששתי כי לא ידעתי במה מדובר) כמה מ״ג אצטרך לקחת? מצטערת על הבורות אני מאוד שמחה לקבל ממך עצות, זה ממש עוזר ומרגיע אותי, אשמח להגיע אליך גם לפגישה אם אפשרי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 29/12/2014 20:54
 • למאי שלום, לאור תת המשקל שלך הייתי מחליפה את התרופה לסרוקסט(פרוטין) אשר מגבירה את התיאבון והינה מאוד יעילה כנוגדת דיכאון וחרדה. ניתן לעלות בכדור זה גם מעבר ל40 מ"ג. במידה ותרצי ליצור קשר באפשרותך למצוא את הפרטים באינטרנט. לאסי שלום, פרוזק הינה תרופה מאוד יעילה כנגד OCD. בדרך כלל המינון היעיל הוא 40-80 מ"ג או בממוצע 60 מ"ג. לוקח לתרופה כחודשיים עד שלושה עד שהיא גורמת לשיפור. בשל משך הזמן הרב שעובר עד שמופיע השיפור אני בדרך כלל מעדיפה לעלות ל60 מ"ג ואז להמתין ולראות. אינני סבורה שבOCD נכון לטפל עם אנטי-פסיכוטיים בוודאי לא לבדם. כאשר התרופה מתחילה להשפיע היא גורמת להחלשה של לחץ המחשבות ובהדרגה להורדה של תדירות המחשבות. בנוסף התרופה היא גם אנטי-דיכאונית מעולה. לגבי האנטי-פסיכוטיים השאלה שלך היא קצת כאילו אתה שואל האם אנטיביוטיקה תגרום להעלמות דלקת הריאות כמו האקמול שמוריד את החום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תגובה לד״ר קרני תגובה 29/12/2014 22:02
 • היי ד״ר, אני אשמח ליותר הרחבה והתייעצות מה מתאים לי, השארתי לך הודעה בנייד. אשמח שתצרי עימי קשר. תודה רבה רבה!!

 • + הוסף תגובה
סימבלטה איום ונורא מדוכא כרוני 29/03/2017 12:42
 • תופעות לוואי איומות. סחרחורות. בחילה. חוסר תאבון. בעיות במע' העיכול. הפרעות שינה. היות ואי אפשר פשוט 'לזרוק' תרופה פסיכיאטרית אלא לרדת בהדרגה לקח לי שבועות להפטר מתופעות הלוואי. השיחה עם פסיכיאטרית התברר לי שיש כאלה שנתקעים עם תופעות הלוואי לאורך זמן. החוויה עם הסימבלטה היתה כזו חריפה ומדכאת שאני פוחד להכניס לפה כדור אחר

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 19:03
 • למדוכא כרוני שלום, ראשית אינני מבינה מדוע נכנסת לשרשור משנת 2014, זה ממש הזוי. שנית, אין לי מה להוסיף על תשובתו של דני. התגובות לתרופות הן אינדיבידואליות. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
תרופות פסיכיאטריות קלרה 10/08/2020 10:28
 • שלום סובלת מחרדה קשה כל בקר כשמתעוררת ויש לי בעיות בריאות רבות יש כאבים ברום הבטן יש פיסורה כואבת וצניחת רקטום שום משחה לא עוזרת יש בעיות בליעה לחץ מוגבר לסוגר הושטי היליון שגורם לרזון קיצוני והתיבשות אין לי רוק קשה לי לבלוע יש לי כאביי תופת בקיבה יש לי גם פרקינסוניזם בעיות הליכה שווי משקל לוקחת ללילה מירו 15 מג ולוריבן 0.5 מג ובבוקר חצי ציפרלקס מתעוררת עם חרדה מה לעשות ניסיתי לעלות ציפרלקס ל10 מג גורם לי לעצירות וחוסר שינה בלילה וטרום עילפון יש לי חולשות גם מיתר התרופות מה אני יכולה לעשות ? יש לי חנק בגרון בשל היובש בגלל שאין רוק מה יכל לעזור לי

 • + הוסף תגובה
זהו נושא אינדיווידואלי דני 30/03/2017 02:58
 • אין כמו תרופות פסיכיאטריות שנושא ההשפעה שלהן על אחד הוא יכול להיות לא כמו על השני/ה . במיקרה תרופה זו לא הייתה לך אולי מתאימה ואולי זו הייתה ירידה לשם עליה שלא מיציתה עד הסוף . בישבילי ה 120 מ״ג סימבלטה היא לא פחות ממה שעשה את העבודה .

 • + הוסף תגובה
שאלות על דפלפט, תרופה די נחמדה בלי הרבה תופעות לואי . רוני 30/03/2017 19:59
 • היי, אז ככה לאחר כל מיני תרופות כמו אנטי פסיכוטי גאודון שלא הסתדר לי כי עשה סיוטים ירדתי לסימבלטה שגם לא ממש אהבתי כי עשה תופעות שלא התאימו לי אישית כמו השמנה. ציפרלקס וכאלה לא אהבתי כי עושה זיעה וריח מוזר. התחלתי עם דפלפט בלילה, השאלה שלי אם הבוקר שלמחרת עדיין אמור להשפיע עלי הדלפלפט? כי שותים אותו לפני השינה אני מקווה שאני לא פוגע באף אחד ולא מתכוון להרוס לאף אחד את הטיפול אבל כל אחד והתרופה שמתאימה לו, אחד רזה אין בעיה שיקח תורופה שמגבירה תאבון, אני שמן אז בגלל זה לא מתאים לי תרופות שמגבירות תיאבון וזיעה כי לשמנים כבר יש את זה מעל הממוצע הבנתם? שלא תתנו לזה להוריד אותכם מהתרופה חלילה

 • + הוסף תגובה
גם רזה לא אמור לקחת כדור שמעלה תאבון אוסנת 30/03/2017 20:26
 • ובטח לא מי שיש לו עודף משקל. כדורים שמעלים תאבון ומשמינים צריך להוציא מחוץ לחוק. תרופה לא אמורה לגרום לנזק. או, שיהיה להם אותו חוק כמו עישון. כמו שיש פינת עישון, תהיה פינה ללקיחת כדורים שעושים נזק עם אזהרה "כדור זה גורם להשמנה, מחלות לב, סכרת וכו'. בדיוק כמו שלא מעודדים עישון לצורך רגיעה, כך לא צריך לעודד כדורים משמינים אפילו אם חושבים שזה מרגיע.

 • + הוסף תגובה
אם את שואלת אותי אוסנת רן 30/03/2017 21:37
 • הכי טוב בלי שום תרופה אני שונא את כל התרופות הלוואי ואלוהים לא היה בן זונה והיה מברך אותי בחיים נורמלים ללא תרופות אבל אלוהים בחר להיות בן זונה חסר אכפתיות

 • + הוסף תגובה
רן צודק נת 09/08/2020 21:45
 • אלוהים אכן בחר ליהיות בן זונה גדול. במידה והוא ישנו? ללא ספק. אחד השרמוטות זה

 • + הוסף תגובה
פסיכיאטרים הם אנשי מכירות של תרופות רן 30/03/2017 21:43
 • מרגיש כאילו הם מקבלים commission על על תרופה שהם מצליחים לשווק לך, טוב אני יודע שזה נשמע הזוי אבל יש כלכך הרבה חרא של תרופות עם תופעות לוואי והפסיכיאטר תמיד ישקר לך שאין שום תופעות לוואי מרוב שהם עלובות הוא צריך אשכרה לשקר לך כדי שתבוא לעוד פגישה ועוד פגישה ובכל פגישה ידחוף לך חרא של תרופה כדי למשוך אותך אצלו כמה שיותר פגישות ככה ירוויח יותר. מי שבאמת שילך ללמוד מקצוע רפואה נורמלית ולא פסיכיאטר, לא בדיוק מסוגי הרפואות העיליות, פסיכיאטריה היא רפואה לא כלכך יעילה ולא כלכך חכמה, לכו תהיו מנתחים , רופאי ילדים,רופאי עור משהו שבאמת מרפא מחלות. סתם מקצוע מעפן הפסיכיאטריה הזאת

 • + הוסף תגובה
צודק ב- 100% אוסנת 30/03/2017 23:09
 • כדורים פסיכיאטרים הם כמו סיגריות לאנשים מעשנים. זה יכול להרגיע אבל גורם לנזקים. הבעייה היא שיש אנשים שלוקחים אותם מרצון, בדיוק כמו שיש כאלה שצריכים סיגריה על מנת להרגע, ולא ניתן לכפות על אדם בוגר לא לעשן או לא לקחת כדור. אם יתייחסו לכדורים פסיכיאטרים כמו לסיגריות, לא יהיה מצב של כפייה. אף משפחה לא תאיים או תכפה כדורים פסיכיאטרים על בן משפחתם, כמו שאף משפחה מכריחה בן משפחה לעשן. אין לי בעייה שהכמות/מינון תהיה מפוקחת על ידי פסיכיאטר, אבל כן יש לי בעייה שזה מוצג כתרופה ורפואה למרות שהיא גורמת לנזקים.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 18:39
 • לרוני שלום, יש דפלפט רגיל שצריך לקחת פעמיים עד שלוש פעמים ביום, ויש את הדפלפט כרונו שלוקחים אותו פעם ביום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
פלוטין ליאור 11/03/2019 20:58
 • אני בן 50. משנת 95 אני לוקח פלוטין מדי יום 2 כדורים. פחות או יותר עוזר לי. ועכשיו התבשרתי בקופת חולים שאין לספק את הכדור הזה בגלל בעייה עם חברת טבע. ניסיתי פריזמה וזה לא מתאים לי. ועוד 6 סוגי כדורים שגם הם לא השפיעו עלי לטובה. שאלתי היא. האם ייצור הפלוטין ייפסק לתמיד או שזה דבר זמני. ואם כן מתי יונפק לחולים בבתי המרקחת.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!