זהירות! חיידקים: 10 הדברים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם

מהו החפץ המזוהם ביותר בחדר בבית מלון, ואיפה יש יותר חיידקים, על התפריט במסעדה או על מושב האסלה? כל האזורים המזוהמים ביותר במרחב הציבורי - שלא ידעתם עליהם
כתבה פרסומית כתבת חסות


רובנו מקפידים לשטוף ידיים לאחר השימוש בשירותים ולפני שאנו מתיישבים לאכול, אך גם הקאנטרי השכונתי, בית הספר של הילד, גן המשחקים ואפילו הסופר, מהווים קרקע פורייה לחיידקים רבים. הכירו את 10 האזורים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם – שלא ידעתם עליהם:1. בריכה

פארק מים ששורצים בו כ-1,000 ילדים עלול להכיל כ-22 קילו של צואה! קראתם נכון, ילדים קטנים יכולים לשאת עימם עד כ-10 גרם של שאריות צואה שנשארו על ידיהם, ומשום שהם לא רגילים לשטוף ידיים לפני שהם קופצים למים - כל הקקי נשפך ישירות לבריכה, וזה עוד לפני שדיברנו על הטלת השתן הנפוצה בבריכות ציבוריות. הכלור לא יכול לחסל את כל החיידקים הללו ולכן רצוי מאוד שלא תבלעו מים בבריכה ותקפידו להישטף היטב לאחר הרחצה. 


לא לבלוע מים: ילדים בבריכה הציבורית


קראו עוד: כך תתמודדו עם עקיצות נחש או עקרב: מדריך המזיקים לקיץ2. תפריט

בתפריטים במסעדה יש פי 100 יותר חיידקים מאשר על מושב האסלה. כיצד זה ייתכן? כעשרות אנשים נוגעים בתפריטים מידי יום אך הם נשטפים רק אחת לכמה זמן, וגם אז לרוב זה נעשה עם סמרטוט משומש. מומלץ לשטוף את המים בסבון לאחר ביצוע ההזמנה, ולא לאחר שאתם מתיישבים כנהוג. 


זהירות! התפריט שאתם מקבלים במסעדה מלא בחיידקים3. פרוסת לימון

אוהבים פרוסת לימון במים שלכם? חוקרים מצאו כי פרוסת לימון מחדירה למים שאתם שותים חיידקים רבים, אשר עשויים לגרום למחלות בטן. אולי כדאי שלהבא תשקלו להזמין את המשקה המוגז שלכם ללא לימון?


במחשבה שנייה, אפשר את המים בלי הלימון?4. ברזייה ציבורית

תחשבו פעמיים לפני שאתם שותים מברזייה, בייחוד אם היא בבית הספר של הילדים שלכם, משום שהיא מלוכלכת יותר ממושבי האסלה שלהם! אמנם חדר השירותים מנוקה באופן קבוע אך האם ראיתם אי פעם מישהו מנקה מתקן שתייה? כדי להימנע מכך קחו אתכם בקבוק מים לכל מקום שאליו אתם הולכים והתרחקו מברזיות ציבוריות.


ברזייה ציבורית: מישהו מנקה את זה?5. משאבת סבון

למרבה האירוניה, משאבות הסבון בשירותים הציבוריים הם קרקע פורייה לחיידקים. לפי ה-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב) רק 31% מהגברים ו-65% מהנשים שוטפים את ידיהם לאחר השימוש בשירותים. רק חשבו על כמות האנשים שלא שטפו את ידיהם לאחר השימוש בשירותים ונגעו במשאבת הסבון. כדי להסיר את החיידקים מהידיים רצוי לקרצף אותן לפחות 20 שניות. 


הסבון שבכה המון? באופן אירוני אחד האזורים המזוהמים ביותר בשירותים ציבוריים6. העגלות בסופר

מסתבר שכשאתם עושים קניות בסופר אתם אוספים קצת יותר מלחם וחלב: הידיות של עגלת הקניות עשויות להיות די מזוהמות וכך יחזרו איתכם הביתה כמה חיידקים שלא היו ברשימת הקניות. למעשה, שורצים עליהן עד 11 מיליון מיקרואורגניזמים, כולל אלה מן הבשר נא, ובל נשכח את כל החיתולים המלוכלכים של התינוקות שישבו על האזור המוגבה בעגלה. מה עושים? שאו אתכם בתיק מגבונים אנטי בקטריאליים לכל מקום, ואל תהססו להשתמש בהם!  


קניות בסופר: יש על העגלה מספר דברים שלא תכננתם לקנות7. הכפתורים במעלית

אנשים רבים נרתעים מידיות של דלתות, אך האם ידעתם כמה חיידקים מסתתרים בלחצנים של המעלית? או יותר מכך: האם אי פעם ראיתם שמישהו מנקה אותם? רצוי שתתחילו ללחוץ באמצעות המרפק או שפשוט תעלו במדרגות.


כפתורים במעלית: עדיף ללחוץ עם המרפק8. חדר במלון

מסתבר כי חדרים במלון מציעים הרבה יותר מאשר לינה ומקלחת חמה. אובייקטים רבים בחדר אינם עוברים ניקוי יסודי ומהווים מצע פורה לחיידקים. השלט הרחוק של הטלוויזיה הוא האובייקט המזוהם ביותר בחדר ולא יזיק לו ניגוב קל לפני השימוש. אילו מוקדי חיידקים נוספים יש בחדר? מתג המנורה שליד המיטה, כיסוי המיטה, מייבש השיער, הטלפון, וכוסות שתייה עטופות.המיטה נקייה אבל מה לגבי השלט והטלפון?


קראו עוד: האם תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם?9. מגרשי משחקים

אצבעות קטנות רבות נוגעות במגלשות, בקרוסלות ובנדנדות, אך נדיר שמתקנים בגינות ילדים עוברים ניקוי. האויב מספר אחת הוא ארגז החול בו יש פי 36 יותר חיידקים מאשר על מגש במסעדה. הרי ידוע שאין דבר שחיידקים אוהבים יותר מאשר להתחבא במקומות לחים וחמימים. להבא כשאתם מגיעים עם ילדיכם למגרש המשחקים הצטיידו באקו-ג'ל ובמגבונים לחים. 


גן ציבורי: הצטיידו במגבונים ואקו-ג'ל10.כספומט

לחצני הכספומט הם מזוהמים ביותר. למעשה, חיידקי שפעת עלולים לחיות על שטר של כסף למשך 17 יום! בנקים רבים כבר מתעניינים במסכי מגע בעלי זכוכית מיקרוביאלית כדי להילחם בהצטננות ושפעת. עד אז - כדאי שתלחצו באמצעות עט.


מושכים כסף בכספומט? עדיף שתלחצו על הכפתורים באמצעות עטפורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
  • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

  • + הוסף תגובה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!