זהירות! חיידקים: 10 הדברים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם

מהו החפץ המזוהם ביותר בחדר בבית מלון, ואיפה יש יותר חיידקים, על התפריט במסעדה או על מושב האסלה? כל האזורים המזוהמים ביותר במרחב הציבורי - שלא ידעתם עליהם
כתבה פרסומית כתבת חסות


רובנו מקפידים לשטוף ידיים לאחר השימוש בשירותים ולפני שאנו מתיישבים לאכול, אך גם הקאנטרי השכונתי, בית הספר של הילד, גן המשחקים ואפילו הסופר, מהווים קרקע פורייה לחיידקים רבים. הכירו את 10 האזורים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם – שלא ידעתם עליהם:1. בריכה

פארק מים ששורצים בו כ-1,000 ילדים עלול להכיל כ-22 קילו של צואה! קראתם נכון, ילדים קטנים יכולים לשאת עימם עד כ-10 גרם של שאריות צואה שנשארו על ידיהם, ומשום שהם לא רגילים לשטוף ידיים לפני שהם קופצים למים - כל הקקי נשפך ישירות לבריכה, וזה עוד לפני שדיברנו על הטלת השתן הנפוצה בבריכות ציבוריות. הכלור לא יכול לחסל את כל החיידקים הללו ולכן רצוי מאוד שלא תבלעו מים בבריכה ותקפידו להישטף היטב לאחר הרחצה. 


לא לבלוע מים: ילדים בבריכה הציבורית


קראו עוד: כך תתמודדו עם עקיצות נחש או עקרב: מדריך המזיקים לקיץ2. תפריט

בתפריטים במסעדה יש פי 100 יותר חיידקים מאשר על מושב האסלה. כיצד זה ייתכן? כעשרות אנשים נוגעים בתפריטים מידי יום אך הם נשטפים רק אחת לכמה זמן, וגם אז לרוב זה נעשה עם סמרטוט משומש. מומלץ לשטוף את המים בסבון לאחר ביצוע ההזמנה, ולא לאחר שאתם מתיישבים כנהוג. 


זהירות! התפריט שאתם מקבלים במסעדה מלא בחיידקים3. פרוסת לימון

אוהבים פרוסת לימון במים שלכם? חוקרים מצאו כי פרוסת לימון מחדירה למים שאתם שותים חיידקים רבים, אשר עשויים לגרום למחלות בטן. אולי כדאי שלהבא תשקלו להזמין את המשקה המוגז שלכם ללא לימון?


במחשבה שנייה, אפשר את המים בלי הלימון?4. ברזייה ציבורית

תחשבו פעמיים לפני שאתם שותים מברזייה, בייחוד אם היא בבית הספר של הילדים שלכם, משום שהיא מלוכלכת יותר ממושבי האסלה שלהם! אמנם חדר השירותים מנוקה באופן קבוע אך האם ראיתם אי פעם מישהו מנקה מתקן שתייה? כדי להימנע מכך קחו אתכם בקבוק מים לכל מקום שאליו אתם הולכים והתרחקו מברזיות ציבוריות.


ברזייה ציבורית: מישהו מנקה את זה?5. משאבת סבון

למרבה האירוניה, משאבות הסבון בשירותים הציבוריים הם קרקע פורייה לחיידקים. לפי ה-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב) רק 31% מהגברים ו-65% מהנשים שוטפים את ידיהם לאחר השימוש בשירותים. רק חשבו על כמות האנשים שלא שטפו את ידיהם לאחר השימוש בשירותים ונגעו במשאבת הסבון. כדי להסיר את החיידקים מהידיים רצוי לקרצף אותן לפחות 20 שניות. 


הסבון שבכה המון? באופן אירוני אחד האזורים המזוהמים ביותר בשירותים ציבוריים6. העגלות בסופר

מסתבר שכשאתם עושים קניות בסופר אתם אוספים קצת יותר מלחם וחלב: הידיות של עגלת הקניות עשויות להיות די מזוהמות וכך יחזרו איתכם הביתה כמה חיידקים שלא היו ברשימת הקניות. למעשה, שורצים עליהן עד 11 מיליון מיקרואורגניזמים, כולל אלה מן הבשר נא, ובל נשכח את כל החיתולים המלוכלכים של התינוקות שישבו על האזור המוגבה בעגלה. מה עושים? שאו אתכם בתיק מגבונים אנטי בקטריאליים לכל מקום, ואל תהססו להשתמש בהם!  


קניות בסופר: יש על העגלה מספר דברים שלא תכננתם לקנות7. הכפתורים במעלית

אנשים רבים נרתעים מידיות של דלתות, אך האם ידעתם כמה חיידקים מסתתרים בלחצנים של המעלית? או יותר מכך: האם אי פעם ראיתם שמישהו מנקה אותם? רצוי שתתחילו ללחוץ באמצעות המרפק או שפשוט תעלו במדרגות.


כפתורים במעלית: עדיף ללחוץ עם המרפק8. חדר במלון

מסתבר כי חדרים במלון מציעים הרבה יותר מאשר לינה ומקלחת חמה. אובייקטים רבים בחדר אינם עוברים ניקוי יסודי ומהווים מצע פורה לחיידקים. השלט הרחוק של הטלוויזיה הוא האובייקט המזוהם ביותר בחדר ולא יזיק לו ניגוב קל לפני השימוש. אילו מוקדי חיידקים נוספים יש בחדר? מתג המנורה שליד המיטה, כיסוי המיטה, מייבש השיער, הטלפון, וכוסות שתייה עטופות.המיטה נקייה אבל מה לגבי השלט והטלפון?


קראו עוד: האם תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם?9. מגרשי משחקים

אצבעות קטנות רבות נוגעות במגלשות, בקרוסלות ובנדנדות, אך נדיר שמתקנים בגינות ילדים עוברים ניקוי. האויב מספר אחת הוא ארגז החול בו יש פי 36 יותר חיידקים מאשר על מגש במסעדה. הרי ידוע שאין דבר שחיידקים אוהבים יותר מאשר להתחבא במקומות לחים וחמימים. להבא כשאתם מגיעים עם ילדיכם למגרש המשחקים הצטיידו באקו-ג'ל ובמגבונים לחים. 


גן ציבורי: הצטיידו במגבונים ואקו-ג'ל10.כספומט

לחצני הכספומט הם מזוהמים ביותר. למעשה, חיידקי שפעת עלולים לחיות על שטר של כסף למשך 17 יום! בנקים רבים כבר מתעניינים במסכי מגע בעלי זכוכית מיקרוביאלית כדי להילחם בהצטננות ושפעת. עד אז - כדאי שתלחצו באמצעות עט.


מושכים כסף בכספומט? עדיף שתלחצו על הכפתורים באמצעות עטפורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון חצבת שיר 22/01/2020 09:54
  • שלום רב, ביום שני בבוקר הבן שלי עבר חיסון חצבת משולב עם אדמת חזרת ואבעבועות של כיתה א וביום שלישי בבוקר היה לו חום 39 מאותו בוקר הוא ישנוני ברמה קיצונית עם קצת אפאתיות בנוסף גם יש לו בילבול ולפנות בוקר הוא רעד כמו מעין פירכוס, היום ברביעי בדק אותו רופא אמר שזה יכול להיות מהחיסון או מוירוס. השאלה שלי האם זה יכול להיות תגובה מאוחרת יותר של אנפילקסיס, מה צריך לעשות אם זה התגובה המאוחרת? ואיך בעצם יש לפעול אם יש תגובת לוואי חמורות? תודה.

  • + הוסף תגובה
חיסון חצבת ד"ר אודי קלינר 22/01/2020 10:03
  • שלום רב סימני אנפילקסיס מופיעים בדרך כלל תוך דקות ספורות מקבלת חיסון. לעיתים תתכן הופעה תוך 60-15 דקות. לעיתים נדירות יופיעו הסימנים שעות לאחר החיסון אך בד"כ במצב זה הסיכון לבריאות המטופל נמוך באופן משמעותי. תגובות המופיעות מעל ל - 24 שעות מהחיסון לא תוגדרנה כתגובות אנפילקטיות. בכל מקרה חשוב לגשת לרופא הילדים שלכם לבירור המצב וקבלת טיפול בהתאם לצורך. חשוב לדווח על כך גם לאחות בית הספר שנתנה את החיסון בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
כלבת ממגע לא ישיר דודו 20/01/2020 21:50
  • דוקטור שלום, בחצר של מקום העבודה שלנו מסתובב חתול משוטט/לא מחוסן שמוכר ע"י העובדים. לפני יומיים יצאתי לחצר להפסקת ההתרעננות והחתול נשכב כמטר וחצי ממני. באותו הזמן שמתי לב שהחתול התפתל סביב עצמו וליקק את פרוותו כדי להתנקות, כמובן שבהתחלה לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות, מכיוון שבמדובר במחזה שכיח למדי. הבעיה שלאחר מס' שניות החתול נעמד והתנער. השאלה אם קיים חשש לכלבת בסיטאוציה הנ"ל. למקרה שחלקיקים מהרוק שלו ניתזו ובאו במגע עם הפנים שלי, גם אם לא היה ליקוק ישיר של ריריות. ממתין לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
כלב בתל אביב שואל שאלה 20/01/2020 11:30
  • אבקש התייחסות לשאלתי, באמת: לפני ימים מספר לקחתי הזמנת אןכל ממקןם בעיר. בעת שנכנסתי למקום, צץ מהחושך כלב פודל קופצני לכיווני שהפתיע אותי. לקחתי את ההזמנה והלכתי. יש לציין שהפה שלו היה פתוח ןאני הייתי אחרי גילוח ותספורת. יש להוסיף שהסתובבתי ויצאתי החוצה. הייתי בשוק מסויים ואני פוחד שהוא נגע בי שהייתי עם הגב אליו בדרכי החוצה בכל דרך שהיא, בעיקר באזור הרגליים. באתי ביום למחרת ושוחחתי עם הטבח ןראיתי שהוא סוגר את הדלת והפודל הזה קפוץ על הדלת. הוא סיפר שהוא עושה בייביסטר לכלב הזה שהוא שייך לחבר שלו. אני מאז לא יודע איך להתנהג ואיך להתייחס לזה. אני מאוד מפחד! אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כלבת ד"ר אודי קלינר 20/01/2020 12:16
  • אני ממליץ לגשת לשכת הבריאות המחוזית לשם קבלת יעץ מלא בנושא בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!