מסכנת את הראייה: מהי דלקת אביבית בילדים וכיצד מטפלים?

דלקת אביבית כרונית גורמת לשלל בעיות החל מדמעת ועד לפחד מחשיפה לאור וסכנה לראייה. ממה נגרמת הדלקת, כיצד היא מתבטאת ומהי שיטת הטיפול החדשה שנמצאה יעילה פי 50 מסטרואידים? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אל תתנו לשם להטעות אתכם. דלקת אביבית, או בשמה המלא דלקת לחמית אביבית (Vernal Kerato-Conjunctivitis ובקיצור: VKC), היא מחלת עיניים אלרגית כרונית, התוקפת בעיקר ילדים בני 4 עד 18 ושכיחה באזורי אקלים יבש וחם כשלנו. בעבר נהגו לטפל בדלקת באמצעות סטרואידים, המסכנים את הילדים בגלאוקומה וקטרקט, אך גישה טיפולית חדשה נמצאה יעלה פי 50 לטיפול בדלקת ובטוחה לשימוש ממושך.


קראו עוד: הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמהי דלקת אביבית כרונית?

המחלה, שנפוצה יותר בקרב בנים, מתבטאת בגרד בעיניים, בהפרשות, דמע, אודם בלחמית, נפיחות בעפעפיים, ובמקרים קשים יותר ברגישות וכאב בחשיפה לאור (פוטופוביה). ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות חיי הילד, עד כדי הימנעות מיציאה מחוץ לבית ופגיעה בלימודים. במקרים נדירים בהם הקרנית מעורבת, תיתכן פגיעה משמעותית בראייה כתוצאה מהיווצרות כיבים ומשקעים בקרנית, שעלולים בהמשך להצטלק ולפגוע בשקיפות הקרנית.מה הגורמים לדלקת אביבית?

דלקת אביבית נגרמת עקב שילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן (חומר הגורם לדלקת אלרגית) הנמצא בסביבה המיידית שלנו. אלרגנים יכולים להיות באוויר (אבקנים של פרחים ועצים, חלקיקים הנמצאים באבק הבית ובפרוות בעלי חיים, דשא קצוץ, זיהום תעשייתי ואורבני ועוד). במזון שאנחנו אוכלים (ביצים, דגים, מוצרי חלב), או בתמרוקים ומוצרי היגיינה (בשמים, שמפו, סבון, מרככי כביסה וכו'). כאשר ילד שמועד מבחינה גנטית לפתח דלקת אלרגית נחשף לאחד האלרגנים הללו בסביבתו - מתפתחת הדלקת. בנוסף, יש חשיבות למזג האויר: הדלקת האביבית מתפתחת באזורים שבהם האקלים חם והיא מחמירה בחודשי האביב והקיץ. 


לדלקת האביבית קיים גם "מרכיב" הורמונלי: המחלה מתפתחת בעיקר בבנים, החל מגילאי 4-5, מאוד נדירה בבנות ונמשכת עד גיל ההתבגרות, כאשר בגילאים 16-18 המחלה חולפת באופן ספונטני אצל רוב הילדים.


דלקת אביבית בילדים: נגרמת משילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן כיצד מטפלים בדלקת?

במשך שנים רבות סטרואידים שימשו כטיפול המקובל והנפוץ בדלקת אביבית בילדים. אולם, לשימוש מקומי ממושך בסטרואידים יש תופעות לוואי מסוכנות, כאשר השתיים העיקריות הן היווצרות גלאוקומה וקטרקט. בנוסף, סטרואידים עשויים להחמיר סוגים מסוימים של זיהומים במשטח העין ולכן לא ניתן להשתמש בהם ללא הגבלה. תרופות נוספות שניתנו לטיפול במחלה הכרונית הן טיפות עיניים אנטי-היסטמיניות, מעכבות תאי mast, המשתתפים בתהליך האלרגי. בניגוד לסטרואידים, אין להן תופעות לוואי, אך יעילותם פחותה מזו של הסטרואידים ולכן הן משמשות כטיפול במקרים קלים בלבד.


הודות למאמצים לגילוי תכשירים מקומיים נוגדי דלקת, יעילים ובטוחים לשימוש, שאינם סטרואידים, חלה בשנים האחרונות מהפכה של ממש בטיפול במחלה אלרגית קשה זו בילדים, שנזקקו בעבר לטיפול מתמשך בעיקר בסטרואידים.


תכשיר מסוג זה הינו טאקרולימוס (או בשם המסחרי פרוטופיק - Protopic) המשמש מזה שנים רבות כטיפול מקומי במשחה במחלת עור אלרגית הנקראת אטופיק דרמטיטיס. טאקרולימוס פועל לדיכוי המערכת החיסונית ומעכב את שחרורם של מתווכי דלקת וגורמי דלקת, המשתחררים מלימפוציטים מסוג T. מנגנון הפעולה שלו דומה לזה של טיפול בתרופה אחרת, ותיקה יותר, בדלקת עינים אביבית, ציקלוספורין A, אך יעיל פי 50 בהשוואה אליה.האם שימוש במשחה יכול לרפא את הדלקת?

הידע אודות הטיפול בדלקת באמצעות טאקרולימוס אינו רווח, הן בקרב הקהילה הרפואית בתחום והן בקרב הורים לילדים הזקוקים לטיפול. עם זאת, מאחר ומדובר במחלה הנמשכת שנים רבות, יש עדיפות ברורה לטיפול בתכשיר שהשימוש בו לא כרוך בתופעות לוואי שמסכנות את הילדים, בהיווצרות גלאוקומה וקטרקט.


השימוש במשחת  Protopic 0.03% נעשה אחת ליום לפני השינה. לעתים המשחה גורמת לצריבה בעיניים, אך עם הזמן תחושה זו הולכת ופוחתת. בניגוד לסטרואידים שהטיפול בהם מוגבל לתקופה קצרה של מספר שבועות, את המשחה הזו ניתן לקחת למשך זמן רב ללא הגבלה. 


קראו עוד: האם ההתפתחות החברתית של הילד שלכם תקינה? כך תדעו


מחקרים שנעשו בעיקר ביפן על אלפי מטופלים, שם התרופה ניתנת בצורת טיפות, מצאו שתרופת הטקרולימוס יעילה מאוד ובטוחה לשימוש הן בדלקת אלרגית אביבית, והן בסוגים אחרים של דלקות אלרגיות בעיניים. במקרים רבים נמצא שלאחר מספר שנים של טיפול מקומי בטקרולימוס במשחה או בטיפות נעלמו לחלוטין הסימנים של המחלה, ובעיקר הפפילות (מעין גושים מחוספסים) הנמצאות בחלק הפנימי של העפעף העליון.


בשלב זה התרופה לא קיימת בצורת טיפות עיניים, ולכן ההמלצה היא להשתמש במשחה המיועדת לטיפול בעור, שניתן להשתמש בה בבטחה גם בעיניים. תקוותנו היא שבעתיד ניתן יהיה להשיג את התרופה גם בטיפות לעיניים ובכך לעזור לאלפי ילדים הסובלים ממחלה אלרגית קשה זו.הכותב הינו רופא בכיר ביחידת הקרנית במרכז הרפואי הדסה אופטימל והדסה עין כרם בירושלים.


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
G6PD עלמה 26/01/2020 23:21
  • שלום, לא בטוחה האם השאלה שייכת לפורום אלרגיה אך אשמח לשתף בכל אופן. בת 19, לפני כיומיים במסגרת ארוחה משפחתית אכלתי ארוחה שכללה פול בין היתר. זמן קצר לאחר מכן הבטן התנפחה נורא וכאבה (עיוותים בבטן התחתונה וכאב עליון) והחל שלשול חריף (מימי לחלוטין) במקביל הקאתי וסבלתי מבחילה קשה. לאחר לילה ללא שינה בו הלכתי לשירותים באופן תכוף פניתי לטיפול רפואי וקיבלתי עירוי נוזלים בעקבות חולשה קשה. בבדיקה לא אזכרתי את הפול כלל כי הנחתי שמדובר בוירוס. רציתי לדעת האם יש קשר והאם יש צורך בבדיקה אלרגית כלשהי שקשורה לפול? (בעבר אכלתי פול והייתה תגובה זהה שכללה בחילות קשות וכו) יתכן שאני סובלת ממחסור באנזים g6pd ורק עכשיו מגלה? אשמח לחוות דעת

  • + הוסף תגובה
תינוק בן 7 חודשים שאכל במבה מסל 26/01/2020 23:03
  • נתתי במבה לראשונה לתינוק שלי והופיעו על גופו כתמים אדומים,הצוואר ובגג גם מתחת לעיניים והוא מראה סימנים של אי שקט,כבר שעות שהוא לא נרדם...האם יש עליי לעשות משהו לאחר מעשה? תודה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה בעין אחת יעל 26/01/2020 17:35
  • שלום, עין ימין מגרדת ודומעת כל יום. לורטדין עוזר ליום יומיים ואז זה שוב חוזר. טיפות ליובש או שטיפה במים קרים עוזרים רק לזמן קצר. איך אפשר לטפל בלי להיות תלוי בכדורים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!