//

מסכנת את הראייה: מהי דלקת אביבית בילדים וכיצד מטפלים?

דלקת אביבית כרונית גורמת לשלל בעיות החל מדמעת ועד לפחד מחשיפה לאור וסכנה לראייה. ממה נגרמת הדלקת, כיצד היא מתבטאת ומהי שיטת הטיפול החדשה שנמצאה יעילה פי 50 מסטרואידים? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אל תתנו לשם להטעות אתכם. דלקת אביבית, או בשמה המלא דלקת לחמית אביבית (Vernal Kerato-Conjunctivitis ובקיצור: VKC), היא מחלת עיניים אלרגית כרונית, התוקפת בעיקר ילדים בני 4 עד 18 ושכיחה באזורי אקלים יבש וחם כשלנו. בעבר נהגו לטפל בדלקת באמצעות סטרואידים, המסכנים את הילדים בגלאוקומה וקטרקט, אך גישה טיפולית חדשה נמצאה יעלה פי 50 לטיפול בדלקת ובטוחה לשימוש ממושך.


קראו עוד: הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמהי דלקת אביבית כרונית?

המחלה, שנפוצה יותר בקרב בנים, מתבטאת בגרד בעיניים, בהפרשות, דמע, אודם בלחמית, נפיחות בעפעפיים, ובמקרים קשים יותר ברגישות וכאב בחשיפה לאור (פוטופוביה). ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות חיי הילד, עד כדי הימנעות מיציאה מחוץ לבית ופגיעה בלימודים. במקרים נדירים בהם הקרנית מעורבת, תיתכן פגיעה משמעותית בראייה כתוצאה מהיווצרות כיבים ומשקעים בקרנית, שעלולים בהמשך להצטלק ולפגוע בשקיפות הקרנית.מה הגורמים לדלקת אביבית?

דלקת אביבית נגרמת עקב שילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן (חומר הגורם לדלקת אלרגית) הנמצא בסביבה המיידית שלנו. אלרגנים יכולים להיות באוויר (אבקנים של פרחים ועצים, חלקיקים הנמצאים באבק הבית ובפרוות בעלי חיים, דשא קצוץ, זיהום תעשייתי ואורבני ועוד). במזון שאנחנו אוכלים (ביצים, דגים, מוצרי חלב), או בתמרוקים ומוצרי היגיינה (בשמים, שמפו, סבון, מרככי כביסה וכו'). כאשר ילד שמועד מבחינה גנטית לפתח דלקת אלרגית נחשף לאחד האלרגנים הללו בסביבתו - מתפתחת הדלקת. בנוסף, יש חשיבות למזג האויר: הדלקת האביבית מתפתחת באזורים שבהם האקלים חם והיא מחמירה בחודשי האביב והקיץ. 


לדלקת האביבית קיים גם "מרכיב" הורמונלי: המחלה מתפתחת בעיקר בבנים, החל מגילאי 4-5, מאוד נדירה בבנות ונמשכת עד גיל ההתבגרות, כאשר בגילאים 16-18 המחלה חולפת באופן ספונטני אצל רוב הילדים.


דלקת אביבית בילדים: נגרמת משילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן כיצד מטפלים בדלקת?

במשך שנים רבות סטרואידים שימשו כטיפול המקובל והנפוץ בדלקת אביבית בילדים. אולם, לשימוש מקומי ממושך בסטרואידים יש תופעות לוואי מסוכנות, כאשר השתיים העיקריות הן היווצרות גלאוקומה וקטרקט. בנוסף, סטרואידים עשויים להחמיר סוגים מסוימים של זיהומים במשטח העין ולכן לא ניתן להשתמש בהם ללא הגבלה. תרופות נוספות שניתנו לטיפול במחלה הכרונית הן טיפות עיניים אנטי-היסטמיניות, מעכבות תאי mast, המשתתפים בתהליך האלרגי. בניגוד לסטרואידים, אין להן תופעות לוואי, אך יעילותם פחותה מזו של הסטרואידים ולכן הן משמשות כטיפול במקרים קלים בלבד.


הודות למאמצים לגילוי תכשירים מקומיים נוגדי דלקת, יעילים ובטוחים לשימוש, שאינם סטרואידים, חלה בשנים האחרונות מהפכה של ממש בטיפול במחלה אלרגית קשה זו בילדים, שנזקקו בעבר לטיפול מתמשך בעיקר בסטרואידים.


תכשיר מסוג זה הינו טאקרולימוס (או בשם המסחרי פרוטופיק - Protopic) המשמש מזה שנים רבות כטיפול מקומי במשחה במחלת עור אלרגית הנקראת אטופיק דרמטיטיס. טאקרולימוס פועל לדיכוי המערכת החיסונית ומעכב את שחרורם של מתווכי דלקת וגורמי דלקת, המשתחררים מלימפוציטים מסוג T. מנגנון הפעולה שלו דומה לזה של טיפול בתרופה אחרת, ותיקה יותר, בדלקת עינים אביבית, ציקלוספורין A, אך יעיל פי 50 בהשוואה אליה.האם שימוש במשחה יכול לרפא את הדלקת?

הידע אודות הטיפול בדלקת באמצעות טאקרולימוס אינו רווח, הן בקרב הקהילה הרפואית בתחום והן בקרב הורים לילדים הזקוקים לטיפול. עם זאת, מאחר ומדובר במחלה הנמשכת שנים רבות, יש עדיפות ברורה לטיפול בתכשיר שהשימוש בו לא כרוך בתופעות לוואי שמסכנות את הילדים, בהיווצרות גלאוקומה וקטרקט.


השימוש במשחת  Protopic 0.03% נעשה אחת ליום לפני השינה. לעתים המשחה גורמת לצריבה בעיניים, אך עם הזמן תחושה זו הולכת ופוחתת. בניגוד לסטרואידים שהטיפול בהם מוגבל לתקופה קצרה של מספר שבועות, את המשחה הזו ניתן לקחת למשך זמן רב ללא הגבלה. 


קראו עוד: האם ההתפתחות החברתית של הילד שלכם תקינה? כך תדעו


מחקרים שנעשו בעיקר ביפן על אלפי מטופלים, שם התרופה ניתנת בצורת טיפות, מצאו שתרופת הטקרולימוס יעילה מאוד ובטוחה לשימוש הן בדלקת אלרגית אביבית, והן בסוגים אחרים של דלקות אלרגיות בעיניים. במקרים רבים נמצא שלאחר מספר שנים של טיפול מקומי בטקרולימוס במשחה או בטיפות נעלמו לחלוטין הסימנים של המחלה, ובעיקר הפפילות (מעין גושים מחוספסים) הנמצאות בחלק הפנימי של העפעף העליון.


בשלב זה התרופה לא קיימת בצורת טיפות עיניים, ולכן ההמלצה היא להשתמש במשחה המיועדת לטיפול בעור, שניתן להשתמש בה בבטחה גם בעיניים. תקוותנו היא שבעתיד ניתן יהיה להשיג את התרופה גם בטיפות לעיניים ובכך לעזור לאלפי ילדים הסובלים ממחלה אלרגית קשה זו.הכותב הינו רופא בכיר ביחידת הקרנית במרכז הרפואי הדסה אופטימל והדסה עין כרם בירושלים.


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אורטיקריה ואיפור קבוע שיה 13/08/2020 14:26
  • שלום, אני מאובחנת עם אורטיקריה כרונית קלה ומטופלת באנטיהיסטמין, אני מעוניינת לעשות איפור קבוע בעיניים ומילוי צבע בשפתיים, האם יכולה להיות איזו שהיא בעיה? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לתינטק אסתי 12/08/2020 19:34
  • שלום דר',בני בן החצי שנה טעם בטעימות שקדיה וחמאת בוטנים, אכל כל אחד מהארגונים כמה וכמה פעמים ולא היה כלום. השבוע הופיעה אדמומיות בפנים לאחר אכילת האלרגנים האלו. מה לעשות הלאה? האם בטוח שזו אלרגיה אפילו שאכל כבר במבה וחמאת בוטנים ולא היה כלום?

  • + הוסף תגובה
לפני גיוס לילך 10/08/2020 13:12
  • שלום רב, הבן שלי לפני גיוס וסובל מאלרגיות על בסיס יום יומי, האלרגיות שלו הן לאבק, היסטמין+, קרדית האבק++ עובש וסוגי עצים, האלרגיות מתבטאות בהתעטשויות רבות שריטות בכל הגוף, גרד בגוף , בגרון, עיניים אדומות ודומעות, ממש כל יום ולא כל כך נעים. שהיה בן 9 קיבל סוג של אפליפסיה, (סך הכל שניים שלושה התקפים) ללא פרכוסים , סבל מהתנתקות ולכן לא רוצה לתת לו זריקות למיניהם. הוא לפני גיוס וקיבל פרופיל 72, אך הוא לא יוכל לשרת כך ביחידה קרבית, האם יש דרך שאוכל לעזור לו,

  • + הוסף תגובה
מכתב לצהל ד"ר קובי שדה 10/08/2020 17:22
  • עליכם לקבל מכתב עם המלצה ברופא האלרגיה מומחה לגבי חומרת הבעיה ולשלוח לצהל

  • + הוסף תגובה
לפני צבא לילך 12/08/2020 12:37

הצטרפו לאינדקס הרופאים!