מסכנת את הראייה: מהי דלקת אביבית בילדים וכיצד מטפלים?

דלקת אביבית כרונית גורמת לשלל בעיות החל מדמעת ועד לפחד מחשיפה לאור וסכנה לראייה. ממה נגרמת הדלקת, כיצד היא מתבטאת ומהי שיטת הטיפול החדשה שנמצאה יעילה פי 50 מסטרואידים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/06/2016

אל תתנו לשם להטעות אתכם. דלקת אביבית, או בשמה המלא דלקת לחמית אביבית (Vernal Kerato-Conjunctivitis ובקיצור: VKC), היא מחלת עיניים אלרגית כרונית, התוקפת בעיקר ילדים בני 4 עד 18 ושכיחה באזורי אקלים יבש וחם כשלנו. בעבר נהגו לטפל בדלקת באמצעות סטרואידים, המסכנים את הילדים בגלאוקומה וקטרקט, אך גישה טיפולית חדשה נמצאה יעלה פי 50 לטיפול בדלקת ובטוחה לשימוש ממושך.


קראו עוד: הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמהי דלקת אביבית כרונית?

המחלה, שנפוצה יותר בקרב בנים, מתבטאת בגרד בעיניים, בהפרשות, דמע, אודם בלחמית, נפיחות בעפעפיים, ובמקרים קשים יותר ברגישות וכאב בחשיפה לאור (פוטופוביה). ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות חיי הילד, עד כדי הימנעות מיציאה מחוץ לבית ופגיעה בלימודים. במקרים נדירים בהם הקרנית מעורבת, תיתכן פגיעה משמעותית בראייה כתוצאה מהיווצרות כיבים ומשקעים בקרנית, שעלולים בהמשך להצטלק ולפגוע בשקיפות הקרנית.מה הגורמים לדלקת אביבית?

דלקת אביבית נגרמת עקב שילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן (חומר הגורם לדלקת אלרגית) הנמצא בסביבה המיידית שלנו. אלרגנים יכולים להיות באוויר (אבקנים של פרחים ועצים, חלקיקים הנמצאים באבק הבית ובפרוות בעלי חיים, דשא קצוץ, זיהום תעשייתי ואורבני ועוד). במזון שאנחנו אוכלים (ביצים, דגים, מוצרי חלב), או בתמרוקים ומוצרי היגיינה (בשמים, שמפו, סבון, מרככי כביסה וכו'). כאשר ילד שמועד מבחינה גנטית לפתח דלקת אלרגית נחשף לאחד האלרגנים הללו בסביבתו - מתפתחת הדלקת. בנוסף, יש חשיבות למזג האויר: הדלקת האביבית מתפתחת באזורים שבהם האקלים חם והיא מחמירה בחודשי האביב והקיץ. 


לדלקת האביבית קיים גם "מרכיב" הורמונלי: המחלה מתפתחת בעיקר בבנים, החל מגילאי 4-5, מאוד נדירה בבנות ונמשכת עד גיל ההתבגרות, כאשר בגילאים 16-18 המחלה חולפת באופן ספונטני אצל רוב הילדים.


דלקת אביבית בילדים: נגרמת משילוב של נטייה גנטית עם חשיפה לאלרגן כיצד מטפלים בדלקת?

במשך שנים רבות סטרואידים שימשו כטיפול המקובל והנפוץ בדלקת אביבית בילדים. אולם, לשימוש מקומי ממושך בסטרואידים יש תופעות לוואי מסוכנות, כאשר השתיים העיקריות הן היווצרות גלאוקומה וקטרקט. בנוסף, סטרואידים עשויים להחמיר סוגים מסוימים של זיהומים במשטח העין ולכן לא ניתן להשתמש בהם ללא הגבלה. תרופות נוספות שניתנו לטיפול במחלה הכרונית הן טיפות עיניים אנטי-היסטמיניות, מעכבות תאי mast, המשתתפים בתהליך האלרגי. בניגוד לסטרואידים, אין להן תופעות לוואי, אך יעילותם פחותה מזו של הסטרואידים ולכן הן משמשות כטיפול במקרים קלים בלבד.


הודות למאמצים לגילוי תכשירים מקומיים נוגדי דלקת, יעילים ובטוחים לשימוש, שאינם סטרואידים, חלה בשנים האחרונות מהפכה של ממש בטיפול במחלה אלרגית קשה זו בילדים, שנזקקו בעבר לטיפול מתמשך בעיקר בסטרואידים.


תכשיר מסוג זה הינו טאקרולימוס (או בשם המסחרי פרוטופיק - Protopic) המשמש מזה שנים רבות כטיפול מקומי במשחה במחלת עור אלרגית הנקראת אטופיק דרמטיטיס. טאקרולימוס פועל לדיכוי המערכת החיסונית ומעכב את שחרורם של מתווכי דלקת וגורמי דלקת, המשתחררים מלימפוציטים מסוג T. מנגנון הפעולה שלו דומה לזה של טיפול בתרופה אחרת, ותיקה יותר, בדלקת עינים אביבית, ציקלוספורין A, אך יעיל פי 50 בהשוואה אליה.האם שימוש במשחה יכול לרפא את הדלקת?

הידע אודות הטיפול בדלקת באמצעות טאקרולימוס אינו רווח, הן בקרב הקהילה הרפואית בתחום והן בקרב הורים לילדים הזקוקים לטיפול. עם זאת, מאחר ומדובר במחלה הנמשכת שנים רבות, יש עדיפות ברורה לטיפול בתכשיר שהשימוש בו לא כרוך בתופעות לוואי שמסכנות את הילדים, בהיווצרות גלאוקומה וקטרקט.


השימוש במשחת  Protopic 0.03% נעשה אחת ליום לפני השינה. לעתים המשחה גורמת לצריבה בעיניים, אך עם הזמן תחושה זו הולכת ופוחתת. בניגוד לסטרואידים שהטיפול בהם מוגבל לתקופה קצרה של מספר שבועות, את המשחה הזו ניתן לקחת למשך זמן רב ללא הגבלה. 


קראו עוד: האם ההתפתחות החברתית של הילד שלכם תקינה? כך תדעו


מחקרים שנעשו בעיקר ביפן על אלפי מטופלים, שם התרופה ניתנת בצורת טיפות, מצאו שתרופת הטקרולימוס יעילה מאוד ובטוחה לשימוש הן בדלקת אלרגית אביבית, והן בסוגים אחרים של דלקות אלרגיות בעיניים. במקרים רבים נמצא שלאחר מספר שנים של טיפול מקומי בטקרולימוס במשחה או בטיפות נעלמו לחלוטין הסימנים של המחלה, ובעיקר הפפילות (מעין גושים מחוספסים) הנמצאות בחלק הפנימי של העפעף העליון.


בשלב זה התרופה לא קיימת בצורת טיפות עיניים, ולכן ההמלצה היא להשתמש במשחה המיועדת לטיפול בעור, שניתן להשתמש בה בבטחה גם בעיניים. תקוותנו היא שבעתיד ניתן יהיה להשיג את התרופה גם בטיפות לעיניים ובכך לעזור לאלפי ילדים הסובלים ממחלה אלרגית קשה זו.הכותב הינו רופא בכיר ביחידת הקרנית במרכז הרפואי הדסה אופטימל והדסה עין כרם בירושלים.


פורום אלרגיה

ד"ר קובי שדה

ד"ר קובי שדה מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה
ד"ר קובי שדה רופא מומחה לאלרגיה, אימונולוגיה ורפואה פנימית, מבכירי המומחים באלרגיה ואסתמה בישראל. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חשש מהתקף אנפילקטי
 • אחת
 • 21/05/2019 09:22
 • שלום רב. הבן שלי בן שנה ו4 חודשים. טרם חשפתי אותו לבוטנים אגוזים שקדים וטחינה מפני חשש מתגובה קשה אלרגית כגון חנק / התקף אנפילקטי.המחשבה שאם יקרה כזו תגובה ועד שיגיע למרפאה או בית חולים לקבל זריקה נגד אלרגיה יכול להיות נזק בלתי הפיך...רציתי לדעת האם בחשיפה ראשונה של אותם מאכלים שציינתי בדרך כלל לפני תסמינים מסכני חיים יש תסמיני פריחה קלים?(הבנתי שבחשיפה ראשונה יש תסמינים קלים ובחשיפה שניה יש תסמינים קשים). האם ברגע שנחשף פעם ראשונה ולא פיתח שום תגובה זה אומר שבפעם השניה שיחשף כבר אין אפשרות לתגובה מסכנת חיים? בקיצור איך אפשר לקחת את הסיכון הזה שאין לי מזרק בהישג יד נגד אלרגיה (אפינפרין)ויכול להיווצר נזק ממשי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על המענה
 • אחת
 • 21/05/2019 14:17
 • אבל לא ככ הבנתי...אתה טוען שבגלל שמדובר בטעימות של כמות קטנה לא יכולה להיות תגובה מסכנת חיים? נגיד אחרי שבוע של טעימות של במבה לא יכול להיות שאחרי 4 פלחי במבה יהיה תגובה קשה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אלרגיה של תינוקות
 • לירן
 • 21/05/2019 23:29
 • שלום. יש לי תינוקת בת 7 חודשים שהתחלתי לתת לה מוצקים. מסביבי יש הטוענים שצריך להביא את כל האלרגניים (ביצה/שומשום/ בוטנים) מגיל שנה כדי שלא תיהיה אלרגיה. לעומת זאת יש הטוענים שצריך כמה שיותר מוקדם ובאופן עקבי . מאוד חוששת להביא בצורה לא נכונה את האלרגניים כך שזה יגרום לה להתפרצות אלרגיה. באיזה דרך עדיף לחשוף אותה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אבינועם אופיר פרופ' אבינועם אופיר
מומחה למחלות עיניים קרא עוד
ד"ר יצחק אייזנמן ד"ר יצחק אייזנמן
מומחה ברפואת עיניים, רופא עיניים בכיר במרכז... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ