משקאות חמים גורמים לסרטן? כך תדעו למה להאמין - ולמה לא

ארגון הבריאות העולמי מזהיר שמשקאות חמים עלולים לגרום סרטן. האם זה אומר שאנחנו צריכים להיפרד לשלום מהתה והקפה? האם באמת צריך להאמין לכל אזהרה ולשנות את ההרגלים שלנו בעקבותיה? יצאנו לבדוק

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 23/06/2016

השבוע פורסמה אזהרה של ארגון הבריאות לפיה משקאות חמים עלולים לגרום סרטן. היום האזהרה מתייחסת למשקאות חמים, אתמול זה היה צ'יפס, שלשום בשר מעובד ומי יודע, ייתכן ומחר יודיעו כי אפילו מים ואויר גורמים לסרטן. לעתים נראה שכל דבר מסביבנו גורם לסרטן ואנחנו כבר לא יודעים במה להאמין. הדבר מעלה את השאלה האם צריך להתייחס לכל אזהרה במלוא הרצינות ולשנות את הרגלי חיינו, או שמא מדובר בעוד אחת ממיני אזהרות רבות שהארגון מפרסם מעת לעת, ויש לקחת בעירבון מוגבל. בעזרתה של ד"ר שרון פלס, מומחית באונקולוגיה ורופאה בכירה במרכז לגידולי מערכת העיכול בביה"ח איכילוב, ננסה לרדת לשורש העניין ולהבין כיצד בעצם עלינו להתנהל בתוך סבך האזהרות הללו.  


קראו עוד: סובל משיעול מתמשך? 15 סימני אזהרה שעשויים להעיד על סרטןהאם יש צורך להיכנס לבהלה ציבורית?

"אחת לכמה שנים מפרסמים ידיעה מרעישה כזו או אחרת הנוגעת לגורמים לסרטן אך יש להתייחס לידיעות אלה במשנה זהירות. קיימים גורמי סיכון ידועים כגון עישון וחשיפה לשמש, אשר באופן סטטיסטי הוכחו כמסרטנים, אך גורמים כמו שתיית קפה, קשה מאוד לבודד משום שלא ניתן להפרידם מגורמים סביבתיים אחרים, או למדוד באופן מדוייק אם הם אכן הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה", מסבירה ד"ר פלס.


השאלה הנשאלת אם כך, היא האם אפשר להמשיך לשתות את הקפה שלנו ללא חשש? לטענת ד"ר פלס בהחלט כן: "כל דבר שפוגע בשלמות הרירית עשוי להוות גורם לסרטן בושט, ולכן הידיעה בנוגע לכך שכוויה כימית בושט, הנגרמת כתוצאה משתיית משקאות חמים, עשויה לגרום לסרטן בוושט אינה חדשה. אך כדאי לדעת כי סרטן הושט הוא נדיר מאוד בארץ (עשרות חולים בשנה בלבד) וברוב המכריע של המקרים המחלה נגרמת כתוצאה מעישון ושתיית אלכוהול. כמו כן, הטמפרטורה של הקפה המקובלת בארץ לא מהווה כל סיכון, ולכן אין צורך להיכנס לבהלה ובטח שאין צורך להפסיק לשתות קפה". 


קפה הפוך: אפשר להמשיך לשתות ללא חשש


כיצד יש להתייחס לאזהרות אלה?

"מרבית המחקרים שבודקים את הגורמים לסרטן מבוססים על שאלונים ולכן המסקנות שלהם אף פעם לא חד משמעיות, וככלל, אין לייחס למרכיבים שנובעים מהטבע ואינם מכילים כימיקלים, נטייה לגרום לסרטן באופן גורף". מבהירה ד"ר פלס ומוסיפה כי רצוי לא לקחת את הפרסומים הללו לקיצוניות, אלא להיות ערים לשינויים ולאזהרות בתחומי ההיגיון הסביר. 


"כמו בכל דבר בחיים, חשוב לשמור על איזון ועל אורח חיים בריא, להימנע מעישון, מאכילה מופרזת ומכל הגורמים שהם ידועים כגורמי סיכון למחלות, מלבד זאת אין צורך לבצע שינוי קיצוני באורח החיים בעקבות כל פרסום חדש בתחום", מסכמת ד"ר פלס. פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גידול במעי הגס אור אור 07/12/2019 12:30
  • שלום, התגלה אצל אבי גידול במעי הגס בגיל 94 לא במצב של ניתוח אך החל לדמם לקח שנים קומדין וכעת לפני הדימומים החל פרדקסה האם יש קשר? וכיצד להמשיך מכאן מבלי שיאבד דם ..(בתחתון ובצואה)

  • + הוסף תגובה
סרטן מעי גס ותורשה מירב 05/12/2019 11:28
  • שלום ד"ר , אבא שלי נפטר מסרטן מעי גס. מה תדירות רצויה שאני אבדק ? מה מידת התורשה בסוג כזה של סרטן? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה
קולונסקופיה אתי 21/11/2019 22:07
  • אני לאחר השתלת שני מפרקים צריכה לקחת אנטיביוטיקה חצי שעה לפני בדיקת קולונסקופיה. האם אפשר לקחת למרות הצום?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!