//

זה אפשרי: כך תנצחו את לחץ הדם הגבוה בגיל השלישי

לחץ דם גבוה היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בגיל השלישי, אך בניגוד למה שנהוג לחשוב – לא מדובר בגזירת גורל. מה גורם ללחץ דם גבוה וכיצד ניתן להגיע לריפוי מלא ללא שימוש בתרופות? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


כ-90% ומעלה מאוכלוסיית הגיל השלישי סובלים מלחץ דם שאינו תקין ברמות שונות, דבר שעשוי לגרור שלל בעיות רפואיות, ביניהן אירוע מוחי. הרפואה מטפלת בלחץ דם גבוה באמצעות תרופות בלבד. אולם, מחקרים מוכיחים שהתועלת של תרופות אלה, הידועות ברעילותן, רבה על הנזק במקרים של לחץ דם גבוה מאוד בלבד. ביתר המקרים, הנזקים של התרופות לכליות, לאיברים אחרים ולתחושת הבריאות הכוללת אינם מצדיקים את השימוש בהן. ככלל, הרפואה לא מבטיחה ריפוי מלא ומוחלט ללחץ דם גבוה, ולפיה יש לקבל את העובדה שהחולי הוא חלק מחיינו, גם אם הלחץ רק עולה ועולה עם השנים. 


קראו עוד: מתי התקף לב או אירוע מוחי יוגדרו כתאונת עבודה?


הגישה הדוגלת בהתעלמות מהגורמים הבסיסיים להיווצרות לחץ דם גבוה והתמקדות רק בתוצאה למעשה מאפשרת את החמרת המחלה עם השנים. הגישה הנכונה והמומלצת היא לא להסתפק בנטילת תרופות בלבד, משום שריפוי אמתי וסופי יכול להתרחש רק על ידי טיפול בגורם המרכזי למחלה – ההיצרות והנוקשות של כלי הדם.מהו לחץ דם גבוה?

לחץ דם גבוה הוא מצב מסוכן של לחץ לא נורמלי על דפנות כלי הדם, אשר עלול להוביל להתפוצצות כלי דם, לדליפה מכלי הדם ולשטף דם. לרוב, שטף הדם מתרחש בכלי הדם הקטנים בעיניים או במוח ולכן הוא מכונה אירוע מוחי. אירוע מוחי יכול להשאיר את האדם עם פגיעה קשה ובלתי ניתנת לריפוי של מערכת העצבים ופגיעה בתפקודים מוטוריים או תחושתיים או חשיבתיים. 


על פי מדידות שנעשו באוכלוסיות בריאות ברחבי העולם, והן על סמך מדידות שערכתי בעצמי ב-20 השנים האחרונות, עולה כי לחץ דם תקין של אנשים בריאים, שכלי הדם שלהם גמישים ונקיים מטרשת עורקים, הינו 90/60. כלומר, כל ערך גבוה מכך אינו תקין.כיצד נוצר לחץ דם גבוה?

התזונה הישראלית עתירה בשומנים רוויים ששוקעים מידי יום על גבי הדפנות הפנימיות של כלי הדם ומוסיפים עוד שכבה דקה על קודמתה. ברבות השנים כלי הדם והדפנות מאבדים מגמישותן, הנחוצה להתרחבות של כלי הדם בשעה שאיברים מסוימים מעלים את דרישתם לאספקה של דם וחמצן, כדי לאפשר זרימה של יותר דם בעלייה מועטה של הלחץ. בכלי דם נוקשים וצרים ההתרחבות מוגבלת ולכן לחץ הדם עולה באופן חריג ומהווה סכנה לשלמות כלי הדם הקטנים. בליעת כדורים להורדת לחץ הדם והמשך אכילה שגויה מבלי להתחשב בכמויות השומן הרווי שאנו צורכים - יובילו להחרפת המחלה.האם גנטיקה וגיל מהווים מכשול בפני ריפוי מלחץ דם גבוה?

גישת הנטורולוגיה, ששמה כנר לרגליה את עקרונות הטבע כבסיס בלעדי להעצמת תהליך הריפוי הגופני והנפשי של בני אדם, מוכיחה מעל לכל ספק שהגנטיקה והגיל אינם מהווים מכשול בדרך לריפוי מלחץ דם גבוה, ושהסיבה המרכזית והראשונית להיווצרות של לחץ דם גבוה היא תזונה. זאת משום שלגוף האדם יש סדרה של צרכים שחייבים להיות מסופקים באופן אופטימלי כדי שהבריאות שלו תישמר, כגון תזונה, שינה, מנוחה, תנועה, שמש, ניקוי נוזלי הגוף והתאים, מניעת הרעלה, מצב נפשי ועוד. בדומה לכל מחלה, גם במקרה של לחץ דם גבוה יש להתייחס לכל הצרכים ולספקם בצורה נאותה. האם ניתן לרפא את המחלה באמצעות הנטורולוגיה?

הניסיון הקליני בתחום הוכיח כי 99% מהחולים בלחץ דם גבוה חוו ירידה משמעותית בלחץ הדם, עד כדי נרמול מוחלט במרבית המקרים, עקב סיפוק של צרכים אלה. מניסיוני האישי, אפילו במקרים הקשים ביותר של לחץ דם גבוה מתרחשת ירידה משמעותית עד כדי העלמת הסכנה להתפוצצות כלי הדם. ממצאים אלה מהווים נקודת אור עבור אלה הסובלים מהמחלה ומבטלים את התפיסה לפיה לחץ דם גבוה הוא מצב כרוני, גנטי, תלוי גיל, שאינו ניתן לריפוי ומחייב נטילת תרופות על בסיס יום-יומי למשך כל החיים. 


לחץ דם גבוה בגיל השלישי: לא חייבים להתמסר לתרופותאין חולה אחד שלא יחול שיפור משמעותי בערכי הסוכר בדם שלו עקב אימוץ עקרונות הגישה הנטורולוגית, שכאמור, מדברת על סיפוק צורכי הגוף באופן מושלם ומדויק כדי למנוע מחלות. עם זאת, כשכבר קיים מצב קיצוני של חולי כרוני, כמו כלי דם צרים בעקבות סתימות קשות בכלי הדם, שימוש רגיל בצרכים לא יספיק ודרושה כאן פעולה יסודית יותר המכונה "תזונה כירורגית". קרי, צמצום משמעותי בצריכת השומנים תוך כדי התמקדות בפריטים דלי שומן לאורך פרק מסויים של זמן, כדי שיתאפשר לגוף לעכל את השומנים שבכלי הדם ולהרחיב את כלי הדם ולהוריד את הלחץ באופן דרסטי.


קראו עוד: לחץ דם גבוה: מהו הטיפול התרופתי - והטבעיריפוי באמצעות טיפול בגורמים למחלה - גם בגיל השלישי

בגישה הנטורולוגית מחליפה לחלוטין את הגישה התרופתית ומשפרת לא רק את לחץ הדם אלא את הבריאות של הגוף כולו, דבר משמעותי במיוחד בגיל השלישי, בו יש הצטברות של גורמי חולי וסיכון לאורך זמן. חשוב להדגיש כי לא מדובר בשימוש בצמחי מרפא או נטילת גלולות פלא כדי לאזן את רמת לחץ הדם שלכם - לכל אלה אין באמת יכולת לרפא את המחלה באופן סופי. כמו כן, לא מדובר על ירידה קטנה בלחץ הדם והישארות עם התרופות המרעילות, אלא גישה שבאמצעותה ניתן להירפא לחלוטין מלחץ דם גבוה גבוה. 


ייתכן כי רבים מהקוראים יתקשו להאמין שריפוי מלחץ דם גבוה בכלל אפשרי. הרי מומחים בתחום טוענים שוב ושוב כי המחלה נובעת מגנטיקה לקויה, ושגם הגיל המתקדם מהווה מכשול, ועל כן מחלתכם הינה כרונית ועליכם ללמוד לחיות איתה. מדוע אם כך, תאמינו שריפוי מוחלט ללא תרופות הוא בר השגה? הרי המחלה שלכם רק מחריפה משנה לשנה וכמות התרופות הולכת וגדלה. למרות זאת, אני חוזר ומדגיש כי ריפוי אמתי וסופי מלחץ דם גבוה אפשרי לכל אדם ובכל גיל, גם לאחר שנים רבות של סבל. ד"ר ערן אשחר הינו N.D  נטורולוג, M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה) http://www.dreshkhar.com/


פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונים יוני 08/08/2020 02:44
  • היי אני בן 34 ומתאמן כ3 חודשים באיגרוף תאילנדי 2 אימונים בשבוע, עשיתי לאחרונה בדיקת ארגומטריה שהייתה תקינה, האם זה בסדר להוסיף בהדרגה עוד 2 אימונים בשבוע? האם צריך לשים לב לדופק בזמן האימון? כי האימונים אינטנסיביים, תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!