זה אפשרי: כך תנצחו את לחץ הדם הגבוה בגיל השלישי

לחץ דם גבוה היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בגיל השלישי, אך בניגוד למה שנהוג לחשוב – לא מדובר בגזירת גורל. מה גורם ללחץ דם גבוה וכיצד ניתן להגיע לריפוי מלא ללא שימוש בתרופות? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/06/2016

כ-90% ומעלה מאוכלוסיית הגיל השלישי סובלים מלחץ דם שאינו תקין ברמות שונות, דבר שעשוי לגרור שלל בעיות רפואיות, ביניהן אירוע מוחי. הרפואה מטפלת בלחץ דם גבוה באמצעות תרופות בלבד. אולם, מחקרים מוכיחים שהתועלת של תרופות אלה, הידועות ברעילותן, רבה על הנזק במקרים של לחץ דם גבוה מאוד בלבד. ביתר המקרים, הנזקים של התרופות לכליות, לאיברים אחרים ולתחושת הבריאות הכוללת אינם מצדיקים את השימוש בהן. ככלל, הרפואה לא מבטיחה ריפוי מלא ומוחלט ללחץ דם גבוה, ולפיה יש לקבל את העובדה שהחולי הוא חלק מחיינו, גם אם הלחץ רק עולה ועולה עם השנים. 


קראו עוד: מתי התקף לב או אירוע מוחי יוגדרו כתאונת עבודה?


הגישה הדוגלת בהתעלמות מהגורמים הבסיסיים להיווצרות לחץ דם גבוה והתמקדות רק בתוצאה למעשה מאפשרת את החמרת המחלה עם השנים. הגישה הנכונה והמומלצת היא לא להסתפק בנטילת תרופות בלבד, משום שריפוי אמתי וסופי יכול להתרחש רק על ידי טיפול בגורם המרכזי למחלה – ההיצרות והנוקשות של כלי הדם.מהו לחץ דם גבוה?

לחץ דם גבוה הוא מצב מסוכן של לחץ לא נורמלי על דפנות כלי הדם, אשר עלול להוביל להתפוצצות כלי דם, לדליפה מכלי הדם ולשטף דם. לרוב, שטף הדם מתרחש בכלי הדם הקטנים בעיניים או במוח ולכן הוא מכונה אירוע מוחי. אירוע מוחי יכול להשאיר את האדם עם פגיעה קשה ובלתי ניתנת לריפוי של מערכת העצבים ופגיעה בתפקודים מוטוריים או תחושתיים או חשיבתיים. 


על פי מדידות שנעשו באוכלוסיות בריאות ברחבי העולם, והן על סמך מדידות שערכתי בעצמי ב-20 השנים האחרונות, עולה כי לחץ דם תקין של אנשים בריאים, שכלי הדם שלהם גמישים ונקיים מטרשת עורקים, הינו 90/60. כלומר, כל ערך גבוה מכך אינו תקין.כיצד נוצר לחץ דם גבוה?

התזונה הישראלית עתירה בשומנים רוויים ששוקעים מידי יום על גבי הדפנות הפנימיות של כלי הדם ומוסיפים עוד שכבה דקה על קודמתה. ברבות השנים כלי הדם והדפנות מאבדים מגמישותן, הנחוצה להתרחבות של כלי הדם בשעה שאיברים מסוימים מעלים את דרישתם לאספקה של דם וחמצן, כדי לאפשר זרימה של יותר דם בעלייה מועטה של הלחץ. בכלי דם נוקשים וצרים ההתרחבות מוגבלת ולכן לחץ הדם עולה באופן חריג ומהווה סכנה לשלמות כלי הדם הקטנים. בליעת כדורים להורדת לחץ הדם והמשך אכילה שגויה מבלי להתחשב בכמויות השומן הרווי שאנו צורכים - יובילו להחרפת המחלה.האם גנטיקה וגיל מהווים מכשול בפני ריפוי מלחץ דם גבוה?

גישת הנטורולוגיה, ששמה כנר לרגליה את עקרונות הטבע כבסיס בלעדי להעצמת תהליך הריפוי הגופני והנפשי של בני אדם, מוכיחה מעל לכל ספק שהגנטיקה והגיל אינם מהווים מכשול בדרך לריפוי מלחץ דם גבוה, ושהסיבה המרכזית והראשונית להיווצרות של לחץ דם גבוה היא תזונה. זאת משום שלגוף האדם יש סדרה של צרכים שחייבים להיות מסופקים באופן אופטימלי כדי שהבריאות שלו תישמר, כגון תזונה, שינה, מנוחה, תנועה, שמש, ניקוי נוזלי הגוף והתאים, מניעת הרעלה, מצב נפשי ועוד. בדומה לכל מחלה, גם במקרה של לחץ דם גבוה יש להתייחס לכל הצרכים ולספקם בצורה נאותה. האם ניתן לרפא את המחלה באמצעות הנטורולוגיה?

הניסיון הקליני בתחום הוכיח כי 99% מהחולים בלחץ דם גבוה חוו ירידה משמעותית בלחץ הדם, עד כדי נרמול מוחלט במרבית המקרים, עקב סיפוק של צרכים אלה. מניסיוני האישי, אפילו במקרים הקשים ביותר של לחץ דם גבוה מתרחשת ירידה משמעותית עד כדי העלמת הסכנה להתפוצצות כלי הדם. ממצאים אלה מהווים נקודת אור עבור אלה הסובלים מהמחלה ומבטלים את התפיסה לפיה לחץ דם גבוה הוא מצב כרוני, גנטי, תלוי גיל, שאינו ניתן לריפוי ומחייב נטילת תרופות על בסיס יום-יומי למשך כל החיים. 


לחץ דם גבוה בגיל השלישי: לא חייבים להתמסר לתרופותאין חולה אחד שלא יחול שיפור משמעותי בערכי הסוכר בדם שלו עקב אימוץ עקרונות הגישה הנטורולוגית, שכאמור, מדברת על סיפוק צורכי הגוף באופן מושלם ומדויק כדי למנוע מחלות. עם זאת, כשכבר קיים מצב קיצוני של חולי כרוני, כמו כלי דם צרים בעקבות סתימות קשות בכלי הדם, שימוש רגיל בצרכים לא יספיק ודרושה כאן פעולה יסודית יותר המכונה "תזונה כירורגית". קרי, צמצום משמעותי בצריכת השומנים תוך כדי התמקדות בפריטים דלי שומן לאורך פרק מסויים של זמן, כדי שיתאפשר לגוף לעכל את השומנים שבכלי הדם ולהרחיב את כלי הדם ולהוריד את הלחץ באופן דרסטי.


קראו עוד: לחץ דם גבוה: מהו הטיפול התרופתי - והטבעיריפוי באמצעות טיפול בגורמים למחלה - גם בגיל השלישי

בגישה הנטורולוגית מחליפה לחלוטין את הגישה התרופתית ומשפרת לא רק את לחץ הדם אלא את הבריאות של הגוף כולו, דבר משמעותי במיוחד בגיל השלישי, בו יש הצטברות של גורמי חולי וסיכון לאורך זמן. חשוב להדגיש כי לא מדובר בשימוש בצמחי מרפא או נטילת גלולות פלא כדי לאזן את רמת לחץ הדם שלכם - לכל אלה אין באמת יכולת לרפא את המחלה באופן סופי. כמו כן, לא מדובר על ירידה קטנה בלחץ הדם והישארות עם התרופות המרעילות, אלא גישה שבאמצעותה ניתן להירפא לחלוטין מלחץ דם גבוה גבוה. 


ייתכן כי רבים מהקוראים יתקשו להאמין שריפוי מלחץ דם גבוה בכלל אפשרי. הרי מומחים בתחום טוענים שוב ושוב כי המחלה נובעת מגנטיקה לקויה, ושגם הגיל המתקדם מהווה מכשול, ועל כן מחלתכם הינה כרונית ועליכם ללמוד לחיות איתה. מדוע אם כך, תאמינו שריפוי מוחלט ללא תרופות הוא בר השגה? הרי המחלה שלכם רק מחריפה משנה לשנה וכמות התרופות הולכת וגדלה. למרות זאת, אני חוזר ומדגיש כי ריפוי אמתי וסופי מלחץ דם גבוה אפשרי לכל אדם ובכל גיל, גם לאחר שנים רבות של סבל. ד"ר ערן אשחר הינו N.D  נטורולוג, M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה) http://www.dreshkhar.com/


פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אודי קלינר ד"ר אודי קלינר
סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות קרא עוד
פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו
מנהל שירותי בריאות הציבור קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ