משמן עץ התה ועד ללייזר: כל הטיפולים לפטרת הציפורניים

פטרת הציפורניים היא לא רק מפגע אסתטי אלא מחלה זיהומית מדבקת שקשה מאוד להיפטר ממנה. מדוע מרבית הטיפולים משולים לכוסות רוח למת, וכיצד ניתן באמצעות מספר טיפים פשוטים לשפר ואף למנוע את הישנותה של המחלה? סיפור מההפטרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/07/2016

בניגוד למה שרבים חושבים, פטרת הציפורניים היא לא רק בעיה אסתטית אלא מחלה זיהומית של ממש. הפטרת היא זיהום מדבק בעל נטייה להישנות חוזרת, המעמיד בסכנת הידבקות את כל הסובבים של החולה. היא נגרמת בעקבות טראומות תכופות ברגליים כגון מכות מהנעל בהליכה או בריצה, נעילה של נעליים צרות מידי, ריקוד מקצועי, פעילות גופנית אינטנסיבית ועוד. כל אלה, בשילוב עם עודף זיעה ונעילה תכופה של נעליים סגורות כנעלי ספורט או מגפיים, מחלישים את הציפורן והופכים אותה ל"זמינה" יותר להתקף של הפטרייה. 


קראו עוד: לציפורניים יפות – ובריאות: 10 טיפים שיעזרו לך לבחור את הלק הנכון


בדומה לכל מחלה, גם לפטרת הציפורניים יש נטייה להחריף בהעדר טיפול מתאים. יתרה מכך, מאגר הזיהום בפטרת נוטה להתפשט לרקמות עור נוספות, כך שבעיה קטנה אשר התחילה באצבע אחת עד מהרה עלולה להתפשט לשאר הציפורניים, ואף להתפשט לרקמות עור נוספות מהרגליים לקפלים בגוף, כגון המפשעות, בית השחי ועד מהרה להתפתח לפטרת העור. במקרים קיצוניים בהם המערכת החיסונית ממילא חלשה - הפטרת עשויה להיות רק ההתחלה של בעיות חמורות הרבה יותר.  מי בסיכון גבוה לחלות בפטרת הציפורניים? 

תכיפות הפטרת עולה עם הגיל ולכן הגיל מהווה אחד מגורמי הסיכון העיקריים במחלה, לצד מחלות מאיצות כגון סוכרת, מחלות אחרות הפוגעות במערכת החיסון  (איידס, סרטן, צרעת ועוד) ושימוש בתרופות מסוימות המשפיעות על מערכת החיסון ותרופות נוגדות דחייה אחרי ניתוחי השתלה וכן הלאה.כיצד מטפלים בפטרת הציפורניים?

מוצעים כיום סוגים שונים של טיפולים לפטרת הציפורניים, אם כי יעילותם מוטלת בספק. תרופות מרשם מסויימות יכולות להועיל בתנאי שניתנו בתחילת התפתחות הפטרת, ואילו המשחות והקרמים הידועים, שניתן לרכוש בבית המרקחת ללא מרשם, לא מצליחים על פי רוב לפתור את הבעיה בשל חוסר יכולתם לחדור לשורש הפטרת. מכשירי הלייזר מבטיחים פתרון בנושא בעלויות יקרות, אולם אחוזי ההצלחה אינם ברורים עדיין. 
כך שלמעשה למגוון התרופות נגד פטרת עדיין נותרו מספר בעיות: ראשית כל, המוצרים הזמינים לא חודרים לקראטין של הציפורן ולכן לא מגיעים לפטרייה הנמצאת רחוק יותר מתחת ללוחית הציפורן. שנית, הטיפול ארוך טווח ונדרשת סבלנות רבה כדי להשלים את הריפוי ולהצמיח ציפורן בריאה חדש, כאשר ברוב המקרים, הבעיה חוזרת לאחר סיום הטיפול. במקרים קיצוניים ניתן לבצע ניתוח, במהלכו מסירים את הציפורן הנגועה ומאפשרים לציפורן חדשה לצמוח. אך גם במקרה זה לרוב צומחת ציפורן מעוותת.


קראי עוד: הטיפולים החדשים שיעזרו לכם לשפר את מראה הציפורניים


כיצד ניתן לטפל בבעיה למרות הכל? הנה מספר טיפים פשוטים אשר יכולים לעזור בטיפול ואף במניעה של פטרת הציפורניים:

1. הקפידו לאוורר את הרגליים. אנשים הנוטים ללכת בנעלים סגורות רוב היום יכולים להסתובב בכפכפים או אפילו יחפים בשעות הערב כדי לתת לעור הזדמנות "לנשום" ולהתאוורר. 


2. אנחנו רואים פעמים רבות פטרת אצל נשים אשר מרבות בנעילת נעלי עקב. ההמלצה היא לחלוץ את הנעליים למספר שעות במהלך היום, גם אם לא בצורה רציפה. ניתן לעשות זאת בשעה שהן יושבות במשרד, בזמן הפסקת האוכל וכדומה. גם כמה שעות ביום יכולות לעשות הבדל משמעותי.


3. במידה והתחילה להיווצר פטרייה השתמשו במוצרי חיטוי לשימוש ביתי כגון שמן עץ התה. מדובר בפתרון זול וזמין אשר יכול לעשות שיפור משמעותי. 


4. לספורטאים שבינינו, הקפידו להחליף גרביים לעתים דחופות יותר ואף להשתמש בטלק כדי לספוג את שאריות הזיעה מהרגל. 


5. מאחר והפטרת ניזוניה ממים ולחות (זיעה בכפות הרגליים), אחת הדרכים למנוע פטרייה היא "לחנוק" אותה. את שיטת טיפול זו ניתן לבקש מהפדיקוריסטית שלכם. הטיפול יחל בהסרת המקטעים ה"נגועים", בעלי הגוון החולני אשר אינם צמודים לבסיס הציפורן. את האיטום תבצע הפדיקוריסטית באמצעות לק ג'ל אנטי פטרייתי בגוון ציפורן טבעית, נוזלי, המאזן את עצמו לבד ומשלים גבהים למשטח אחיד וחלק על פני הבהונות הפגועות. החומר מתקשה במנורת אולטרה סגולה תוך 2 דקות. חשוב לציין כי לא כל לק ג'יל יכול להשיג תוצאה זו וחשוב לחפש את החומר היחודי של החברות המתמחות בתחום. היתרון המשמעותי הוא שלאחר מריחת לק הג'ל, נשים יכולות להמשיך עם מריחת גוון קבוע או לק, בעוד גברים יהנו מגוון ציפורן טבעית חדשה.


6. במידה ואף אחד מהטיפולים לא עובד חשוב לפנות לרופא עור ולקבל טיפול רפואי מתאים. הכותבת הינה הבעלים של חברת BIO SCULPTRE  פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלום סיון 13/12/2019 15:22
  • הייתי אצל רופא שאבחן לי בקרקפת סוג של דרמטיטה, קיבלתי מרשם לketozol shampoo אכן טיפל בפטרייה. שמתי לב לאחרונה לדילול חזק בשיער, וחלקים ממנו שהתקצרו מאוד באיזור הקרקפת ליד הפנים. האם יכול להיות שזה בגלל השמפו?

  • + הוסף תגובה
מרי מירי 05/12/2019 15:51
  • שלום לך פרופסור עזיזי!יש לי ילד בן 7 כבר עשו לו הסרה של נקודת חן בכף רגל בשיטת של shaving.אנחנו בהרי עור ולבני יש כבר הרבה נקודת חן ואני מאוד מםחדת בגלל זה האם יש איזהו שהיא סריקה שיכולה לנבא האם נקודת חן תהיה סרטנית?תודה מראש

  • + הוסף תגובה
תשובות ביופסיה שאינן ברורות נלי 03/12/2019 01:07
  • עברתי שתי בדיקות ביופסיה ושתי התשובות אינן מובנות לי. כתבתי לך גם לפני כמה ימים,וראיתי תשובות שעניתי לאחר מכן וכנראה לא ראית. מאוד ארצה לקבל תשובה. התשובה הראשונה שקיבלתי,וגם העלתי לפה היא- Skin puncg biopsy of an acral typr skin showing lentingnous proliferation of melanocytes (highlighted by the melanocytic marker melan a) Some of the melanocytec are atypical looking The lesion involves the margins Deep section performed In conclusion: Since were are dealing with a 2cm (למרות שהיה רק 1ס"מ) wide melanocytic lesion in a middel aged adult. I cannot rule the possibility of an early acral lebtiginous malanoma (earlybmelanoma in situ Complete excision is recommended. הביופסיה התקבלה בפורמלין גליל עור באורך 0.6 ס"מ ובקוטר 0.6 ס"מ. נלקח incisional Bx. punch. תשובת הביופסיה השניה- Acral type skin showing scar,fat necrosis,hyperkcratosis and epidermal hypcrplasis. No evidence of residual melanocytic jesion seen. No evidence of melanoma detected. התקבל בפורמלין קטע עור בצורה אובלית ללא סימון,בממדים 2.7X1.2X0.6 ס"מ עם צלקת עם תפרים כירורגיים. השאלות שלי הן כאלה- א.הרופא שניתח הסביר לי שלא היה לי מלנומה,לאחר תשובת הבדיקה השניה. התקשרתי לפתולוג והוא אמר שזה היה חשוד יותר למלנומה אינסייטו. הוא אמר שהוא לא בדיוק יכול להגיד אם כן או לא. האם לדעתך התשובות האלה ברורות מספיק? כי לא הבנתי האם קבעו שהייתה מלנומה או שלא הייתה. הרופא עור של לפי התשובות האלה אמר שכן הייתה מלנומה. ואני דואגת שמא יש צורך להרחיב עוד את השוליים. ב.הפתולוג ד"ר חנן ואקנין שעובד בבית החולים וולפסון. האם לדעתך יש צורך לקחת את הדגימה הראשונה לחוות דעת נוספת? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
תשובות ביופסיה שאינן ברורות פרופ' אסתר עזיזי 03/12/2019 20:23
  • שלום רב, הדגימה של הביופסיה הראשונה פוענחה כ early melanoma in situ, כלומר שלב מוקדם של מלנומה לא חודרנית בשכבה החיצונית של העור. לא ברור מה הפרוצדורה שבוצעה בהמשך - אם מדובר בהסרת שלמה של הנגע , הדוח הפתולוגי מעיד שלא נותרו שאריות מלנומה בקטע העור שנבדק. בהעדר מידע על שולי הנגע שהוסר בפרוצדורה השניה , לא ניתן לקבוע האם יש צורך בהרחבה נוספת של השולים. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה
השלמת פרוצדורה נלי 04/12/2019 01:26
  • תודה רבה על התשובה. הפרוצדורה השניה הייתה השלמה של פרוצדורה ראשונה הכירורג לקח שוליים מאמצע הצלקת ברוחב 0.6 מילימיטר ובאורך בערך סנטימטר. כי כל חתיכת העור הייתה 1.2X2.7סנטימטרים ובעומק 0.6מ"מ אז לדעתך השוליים האלה מספיקים,במקרה של מלנומה אינסייטו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!