//

משמן עץ התה ועד ללייזר: כל הטיפולים לפטרת הציפורניים

פטרת הציפורניים היא לא רק מפגע אסתטי אלא מחלה זיהומית מדבקת שקשה מאוד להיפטר ממנה. מדוע מרבית הטיפולים משולים לכוסות רוח למת, וכיצד ניתן באמצעות מספר טיפים פשוטים לשפר ואף למנוע את הישנותה של המחלה? סיפור מההפטרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בניגוד למה שרבים חושבים, פטרת הציפורניים היא לא רק בעיה אסתטית אלא מחלה זיהומית של ממש. הפטרת היא זיהום מדבק בעל נטייה להישנות חוזרת, המעמיד בסכנת הידבקות את כל הסובבים של החולה. היא נגרמת בעקבות טראומות תכופות ברגליים כגון מכות מהנעל בהליכה או בריצה, נעילה של נעליים צרות מידי, ריקוד מקצועי, פעילות גופנית אינטנסיבית ועוד. כל אלה, בשילוב עם עודף זיעה ונעילה תכופה של נעליים סגורות כנעלי ספורט או מגפיים, מחלישים את הציפורן והופכים אותה ל"זמינה" יותר להתקף של הפטרייה. 


קראו עוד: לציפורניים יפות – ובריאות: 10 טיפים שיעזרו לך לבחור את הלק הנכון


בדומה לכל מחלה, גם לפטרת הציפורניים יש נטייה להחריף בהעדר טיפול מתאים. יתרה מכך, מאגר הזיהום בפטרת נוטה להתפשט לרקמות עור נוספות, כך שבעיה קטנה אשר התחילה באצבע אחת עד מהרה עלולה להתפשט לשאר הציפורניים, ואף להתפשט לרקמות עור נוספות מהרגליים לקפלים בגוף, כגון המפשעות, בית השחי ועד מהרה להתפתח לפטרת העור. במקרים קיצוניים בהם המערכת החיסונית ממילא חלשה - הפטרת עשויה להיות רק ההתחלה של בעיות חמורות הרבה יותר.  מי בסיכון גבוה לחלות בפטרת הציפורניים? 

תכיפות הפטרת עולה עם הגיל ולכן הגיל מהווה אחד מגורמי הסיכון העיקריים במחלה, לצד מחלות מאיצות כגון סוכרת, מחלות אחרות הפוגעות במערכת החיסון  (איידס, סרטן, צרעת ועוד) ושימוש בתרופות מסוימות המשפיעות על מערכת החיסון ותרופות נוגדות דחייה אחרי ניתוחי השתלה וכן הלאה.כיצד מטפלים בפטרת הציפורניים?

מוצעים כיום סוגים שונים של טיפולים לפטרת הציפורניים, אם כי יעילותם מוטלת בספק. תרופות מרשם מסויימות יכולות להועיל בתנאי שניתנו בתחילת התפתחות הפטרת, ואילו המשחות והקרמים הידועים, שניתן לרכוש בבית המרקחת ללא מרשם, לא מצליחים על פי רוב לפתור את הבעיה בשל חוסר יכולתם לחדור לשורש הפטרת. מכשירי הלייזר מבטיחים פתרון בנושא בעלויות יקרות, אולם אחוזי ההצלחה אינם ברורים עדיין. 
כך שלמעשה למגוון התרופות נגד פטרת עדיין נותרו מספר בעיות: ראשית כל, המוצרים הזמינים לא חודרים לקראטין של הציפורן ולכן לא מגיעים לפטרייה הנמצאת רחוק יותר מתחת ללוחית הציפורן. שנית, הטיפול ארוך טווח ונדרשת סבלנות רבה כדי להשלים את הריפוי ולהצמיח ציפורן בריאה חדש, כאשר ברוב המקרים, הבעיה חוזרת לאחר סיום הטיפול. במקרים קיצוניים ניתן לבצע ניתוח, במהלכו מסירים את הציפורן הנגועה ומאפשרים לציפורן חדשה לצמוח. אך גם במקרה זה לרוב צומחת ציפורן מעוותת.


קראי עוד: הטיפולים החדשים שיעזרו לכם לשפר את מראה הציפורניים


כיצד ניתן לטפל בבעיה למרות הכל? הנה מספר טיפים פשוטים אשר יכולים לעזור בטיפול ואף במניעה של פטרת הציפורניים:

1. הקפידו לאוורר את הרגליים. אנשים הנוטים ללכת בנעלים סגורות רוב היום יכולים להסתובב בכפכפים או אפילו יחפים בשעות הערב כדי לתת לעור הזדמנות "לנשום" ולהתאוורר. 


2. אנחנו רואים פעמים רבות פטרת אצל נשים אשר מרבות בנעילת נעלי עקב. ההמלצה היא לחלוץ את הנעליים למספר שעות במהלך היום, גם אם לא בצורה רציפה. ניתן לעשות זאת בשעה שהן יושבות במשרד, בזמן הפסקת האוכל וכדומה. גם כמה שעות ביום יכולות לעשות הבדל משמעותי.


3. במידה והתחילה להיווצר פטרייה השתמשו במוצרי חיטוי לשימוש ביתי כגון שמן עץ התה. מדובר בפתרון זול וזמין אשר יכול לעשות שיפור משמעותי. 


4. לספורטאים שבינינו, הקפידו להחליף גרביים לעתים דחופות יותר ואף להשתמש בטלק כדי לספוג את שאריות הזיעה מהרגל. 


5. מאחר והפטרת ניזוניה ממים ולחות (זיעה בכפות הרגליים), אחת הדרכים למנוע פטרייה היא "לחנוק" אותה. את שיטת טיפול זו ניתן לבקש מהפדיקוריסטית שלכם. הטיפול יחל בהסרת המקטעים ה"נגועים", בעלי הגוון החולני אשר אינם צמודים לבסיס הציפורן. את האיטום תבצע הפדיקוריסטית באמצעות לק ג'ל אנטי פטרייתי בגוון ציפורן טבעית, נוזלי, המאזן את עצמו לבד ומשלים גבהים למשטח אחיד וחלק על פני הבהונות הפגועות. החומר מתקשה במנורת אולטרה סגולה תוך 2 דקות. חשוב לציין כי לא כל לק ג'יל יכול להשיג תוצאה זו וחשוב לחפש את החומר היחודי של החברות המתמחות בתחום. היתרון המשמעותי הוא שלאחר מריחת לק הג'ל, נשים יכולות להמשיך עם מריחת גוון קבוע או לק, בעוד גברים יהנו מגוון ציפורן טבעית חדשה.


6. במידה ואף אחד מהטיפולים לא עובד חשוב לפנות לרופא עור ולקבל טיפול רפואי מתאים. הכותבת הינה הבעלים של חברת BIO SCULPTRE  פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שימוש ב-B cure laser עמרי 08/08/2020 13:20
  • שלום רב, האם למי שסבל בשנות השמונים של המאה הקודמת ממלנומה שהוסרה בהצלחה אך מאז סובל מ-Bcc בכל חלקי גופו, רשאי להשתמש ב-B cure laser לשיכוך כאבי גב תחתון? לתשובתך אודה, עמרי ענבר

  • + הוסף תגובה
שימוש ב B cure laser פרופ' אסתר עזיזי 09/08/2020 09:27
  • שלום רב, למיטב ידיעתי אין מניעה מהטיפול הנ"ל לשיכוך כאבי גב תחתון , כל עוד סיבת הכאבים בגב התחתון אינה קשורה בדרך זו או אחרת במלנומה . בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה
שימוש ב-B cure laser עמרי 07/08/2020 17:25
  • שלום רב, האם למי שסבל ממלנומה בשנות השמונים וסובל מאז מ-Bcc רבים, מותר להשתמש ב-B cure laser לשיכוך כאבי גב תחתון? בתודה,

  • + הוסף תגובה
שלום רב בן 21 / בצקתיות וקצת אדמומיות במיטאוס חסוי 05/08/2020 22:20
  • יש לי בחודשים האחרונים בצקתיות סביב פתח השופכה באזור המיאטוס,נבדקתי ע״י רופא עור שכתב בצקתיות קלה באזור המיאטוס ונתן לי משחה שלא עזרה נבדקתי ע״י אורולוג שבדק ואמר שהבצקתיות תקינה לחלוטין אבל היא כבר חודשים באותו מצב (לא מחמירה ולא משתפרת) משחות שאורולוג והרופא עור נתנו לא עזרו,האם זה יכול לקרות כתוצאה ממין אנאלי? (מחלת מין? פטריה) בדיקת רופא מסוים ? יש לציין שיש טיפות סופיות בשתן בגלל זה שלא יוצאות בגלל הבצקתיות הקלה, או שמע זה נשמע משהו תקין

  • + הוסף תגובה
בצקת בקצה השופכה פרופ' אסתר עזיזי 06/08/2020 10:39
  • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. ימומלץ להעזר בשירותי הרפואה בקהילה. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!