חשוב שתכירו: הטיפולים החדשניים בעין סוכרתית

כ-12% ממקרי העיוורון החדשים מדי שנה בישראל נגרמים בשל עין סוכרתית. לאחרונה, בעקבות הטיפולים החדשים יש ירידה קבועה ומתמשכת בשכיחות המחלה. אילו טיפולים מביאים לא רק לעצירת התהליך ומניעת עיוורון, אלא אף לשיפור משמעותי בראיה? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


פגיעה בראייה היא אחד הסיבוכים הקשים של סוכרת, מחלה הנחשבת לשכיחה מאוד בישראל ובעולם. כרבע מכלל חולי סוכרת מפתחים פגיעה ברשתית העין – שכבת תאים שמצפה את חלקו הפנימי של גלגל העין. הרשתית מכילה גם סיבי עצב, אשר קולטים את התמונה שרואה העין ומעבירים אותה לעצב הראיה ולמוח. הנזק שגורמת מחלת הסוכרת לרשתית נקרא עין סוכרתית, או בשמה המקצועי "רטינופתיה סוכרתית". רטינופתיה סוכרתית, והוא אחד הגורמים המובילים לעיוורון בעולם המערבי, במיוחד בקרב אנשים צעירים בגילאי 20-65.


קראו עוד: בדקו את עצמכם: האם אתם חולים בסוכרת וכלל לא יודעים?


בישראל גורמת כיום הרטינופתיה הסוכרתית לכ-12% -  ממקרי העיוורון החדשים מדי שנה בכלל האוכלוסייה בישראל, ולכ-36% ממקרי העיוורון החדשים בגילאי 40-65. ככל שהמחלה נמשכת זמן רב יותר, כך הרטינופתיה הסוכרתית שכיחה יותר. חמישה מתוך שישה סוכרתיים שחולים מעל 25 שנה יפתחו פגיעה ברשתית. ללא טיפול, תתפתח רטינופתיה סוכרתית קשה אצל 60% מהחולים הסוכרתיים - וכמחציתם יסבלו מירידה חמורה בראייה.


למרות שעדיין לא ניתן למנוע את התפתחות הרטינופתיה הסוכרתית, ניתן להקטין את שכיחותה וחומרתה על ידי איזון הסוכרת, מעקב מסודר אצל רופא עיניים וטיפול נכון ובזמן בסיבוכים ברשתית. עם הכנסתם של הטיפולים החדשים בשנים האחרונות, חלה ירידה במספר מקרי העיוורון כתוצאה מסוכרת. לכן, למעקב קבוע ומסודר של חולי הסוכרת על ידי רופא עיניים, גילוי מוקדם של רטינופתיה סוכרתית ותכנון טיפול יש חשיבות עצומה למניעת התדרדרות הראיה.


מהי מחלת הרשתית הסוכרתית? 

בעקבות נזקי הסוכרת מאבדים כלי הדם ברשתית את המבנה התקין שלהם. שינויים אלה עלולים להוביל לדימומים, בצקת ושקיעה של חומרים חלבוניים ושומניים באזורים שונים ברשתית. שלב זה נקרא "רטינופתיה לא שגשוגית" וכבר במהלכו תיתכן פגיעה בראיה אם יש בצקת או איסכמיה מרכזית. (הפרעה שגורמת לירידה באספקת הדם). 


בשלב מתקדם יותר, שנקרא "רטינופתיה שגשוגית", צומחים כלי דם חדשים על פני הרשתית. כלי דם אלו דקים ושבירים, הם יכולים לדמם או להתכווץ בקלות ואף להפריד את הרשתית ממקומה ולהוביל לירידה חדה בראייה, שבחלקה אינה הפיכה.


מחקרים הראו שהפגיעות להן גורמת רטינופתיה סוכרתית בכלי הדם ברשתית העין נובעות בחלקן מהפרשת גורם הגדילה VEGF Vascular Endothelial Growth Factor בזמן איסכמיה. חומר זה אחראי להגברת החדירות של כלי הדם ברשתית ובכך גם לדלף ולבצקת, שמאפיינים את הרטינופתיה הסוכרתית הלא-שגשוגית, ולהיווצרות כלי דם חדשים, שמאפיינת את הרטינופתיה הסוכרתית השגשוגית.כיצד מטפלים ברטינופתיה סוכרתית?

כל חולה סוכרת חייב להקפיד על מעקב מסודר אצל רופא עיניים, על מנת להיות עם האצבע על הדופק ולקבל טיפול בעת הצורך. לרוב, במקרים הקלים מסתפקים במעקב ובשמירה על איזון רמות הסוכר בדם ולחץ הדם. במקרים שהרטינופתיה מאיימת על הראיה, קיימים שני סוגי טיפול עיקריים, טיפול בלייזר והזרקה תוך עינית של תרופות מעכבי VEGF  או סטרואידים לשחרור איטי. במקרים רבים, בשלבים המתקדמים יותר של המחלה, ניתן לשלב  את שני סוגי הטיפול.


טיפול בלייזר

הטיפול באמצעות לייזר ברטינופתיה סוכרתית קיים למעלה מ-35 שנה. אמנם הוא יכול להביא לעצירת התהליכים שגורמים להתפתחות נזקי הסוכרת ברשתית ולמנוע ירידה קשה בראיה, אך הלייזר אינו משפר את הראיה בצורה משמעותית. למרות זאת, הטיפול בלייזר חשוב במיוחד ברטינופתיה שגשוגית. 


טיפול בהזרקות תוך עיניות

בשנים האחרונות נכנסו גם טיפולים תרופתיים, בייחוד בטיפול ברטינופתיה לא שגשוגית עם בצקת מקולרית. הטיפולים החדשים נותנים מענה לחלק גדול מהמקרים ומביאים לשיפור בראיה של חולי הרטינופתיה הסוכרתית, עוזרים להם לחזור למעגל העבודה ולשקם את איכות חייהם. הזרקה תוך עינית של תרופות יכולה להחליף את הצורך בטיפול בלייזר או להתבצע בשילוב איתו.


התרופות שמוזרקות לעיניים מעכבות את פעילות גורמי הגדילה ומעכבות יצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזה). הן כוללות תרופות ביולוגיות ונגזרות של סטרואידים. מחקרים הראו שהזרקות תוך עיניות של נוגדי VEGF שיפרו בצורה משמעותית את מצב הרשתית, הבצקת ובעיקר את חדות הראיה, גם במהלך מעקב וטיפול של שנה ושנתיים. 


הזרקה תוך עינית של נוגדי VEGF היא פעולה קצרה, שאינה כואבת. הטיפול אינו מצריך אשפוז, אלא מבוצע במסגרת מרפאה, בתנאים סטריליים, לאחר חיטוי והרדמה מקומית של העין בעזרת טיפות. לרוב יש לחזור על פעולת ההזרקה מדי מספר שבועות, עד להפסקת הדלף מכלי הדם, ספיגת הבצקת או סגירת כלי הדם החדשים.


בנוסף, טיפול בסטרואיד לשחרור איטי, הניתן גם הוא בהזרקה תוך עינית במקרים עקשניים, מראה שיפור ניכר בבצקת גם כעבור שלושה חודשים ולפעמים גם עד  שישה חודשים, עם שיפור בחדות הראיה אצל חלק גדול מהמטופלים.


מעקב והמשך טיפול

הטיפולים החדשים בהזרקות תוך עיניות מהווים פריצת דרך ושינוי משמעותי במהלך המחלה, באיכות החיים ובנטל הכבד של הסוכרת וסיבוכיה על היחיד והחברה. אך גם לאחר השגת השיפור, יש להמשיך ולעקוב אחר ממצאי הרשתית, לבדוק את ערכי הסוכר ו-HbA1C בדם ולהקפיד על שמירה על איזון רמות הסוכר בדם. הבצקת ברשתית עלולה לחזור לעתים קרובות במקרים של סוכרת שאינה מאוזנת. אין ספק שמניעת המחלה ומניעת החמרתה, אם כבר קיימת, חשובה מאין כמוה ויכולה לשמור על הראייה ולצמצם את הצורך בטיפולים.


על הרופא המטפל והחולה להבין ולהפנים את חשיבות ההצמדות לטיפול, גם אם הוא ממושך ודורש ביקורות וזריקות רבות, כיוון שלפעמים זו הדרך היחידה לשמור על ראיה טובה לאורך שנים. 


קראו עוד: גילית שיש לך סוכרת - מה עכשיו?


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עירית רוזנבלט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רגישות לגלוקוז עדנה 28/08/2020 13:07
 • הרופא התווה לי ג'ארדינס 10 מ"ג ו/או אמריל 1 מ"ג - מבחינה שיש בשניהם תכולת לוקטוז שאני רגישה לו - האם כמות הלוקטוז בכדור כנ"ל יש לה השפעה משמעותית על רגישות ללוקטוז

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר 75 תמר אשר 08/07/2012 22:13
 • אני תמר ביצעתי בדיקת סוכר בצום ויצא תוצאה 89 ולאחר שעתיים 134 מה זה אומר? מקווה מאוד שלא סוכרתית

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר 75 דר' מרק ניבן 09/07/2012 13:41
 • שלום תמר תרגיעי - התוצאות תקינות. הנורמה עד 100 בצום ועד 140 כעבר שעתיים.

 • + הוסף תגובה
,תוצאות בדיקת העמסת סוכר מאיר 09/09/2012 23:06
 • שלום לד"ר מרק ניבן עשיתי היום בדיקה כנ"ל ולהלן תוצאותיה: אחרי צם 81 גלוקוזה אחרי העמסת סוכר 75 גרם 246. מה זה אומר? בברכה שלמה

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר דר' מרק ניבן 11/09/2012 16:41
 • שלום מאיר רמת סוכר של 246 שעתיים אחרי העמסה 75 ג' זאת בטווח הסוכרתי. ממליץ לגשת לרופא שהזמין הבדיקה בהקדם.

 • + הוסף תגובה
תיקון לתוצאת בדיקה שדווחתי מאיר 14/09/2012 01:57
 • לילה טוב (או בקר טוב) בבדיקה העמסת סוכר שעשיתי (75ג')דווחתי בטעות על תוצאת העמסת הסוכר. התוצאה הנכונה היא 145 (ולא 246) כשהתוצאה אחרי הצום היתה 81 . מה דעת הדוקטור? שנה טובה מאיר

 • + הוסף תגובה
תוצאות העמסת סוכר דר' מרק ניבן 24/09/2012 13:52
 • שלום מאיר סוכר של 81 בצום תקין (נורמה עד 100) ו-145 כעבור שעתיים קצת מעל הנורמה (140) אבל בכלל לא בגדר הסוכרתי (200). מדובר באי סבילות גלוקוז קלה. מצב זה נחשב טרום סוכרתי וכדאי לשמור על תזונה נכונה ופעילות גופנית כמו שכתבתי פעמים רבות בפורום, ולעקוב אחרי HbA1c. גמר חתימה טובה

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר של 75 אסתי 05/11/2018 21:46
 • עשיתי העמסת סוכר של 75 10 שבועות אחרי לידה והתוצאה הראשונה אחרי צום יצאה תקינה והתוצאה אחרי שעתים יצאה 167 מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר 50 גר' שבי 25/08/2020 20:41
 • עשיתי בדיקת העמסת סוכר של 50 גר' סוכר והגיע התוצאה 46 גלוקוז לא הייתי בצום 3 שע' לפני שתיתי כוס עם כפית קפה וכפית קקאו עם כפית סוכר חום מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
שאלה פסח 23/02/2020 14:22
 • שלום רציתי בבקשה לשאול :אני סובל ממהלופיה צווארית מזה 36 שנים ( בעיקבות תאונת אופנוע )כאשר לפני כ 10 שנים עברתי ניתוח בחוליות הצוואר( הפגיעות היותר קשות שבהן חוליות הוחלפו,חלק עברו תיקון ושיפוץ ונשאר עוד c1/c2 שיש עדיין תקוע בינייהם חוט שידרה וההמלצה מ 4 רופאים לא לגעת , אבל חלק מהתופעות בפגיעה העצבית זה שריפה מכפות רגליים ועד הצוואר דרך גב וע"ש ,כתפיים ידיים ויד ימין .( כיום נכה ומוגבל בשתי הרגליים מתנייד בכג"מ), ,ראיתי תרופה רק שהיא מיועדת לחולים בסכרת אך עם אותם תופעות של שריפה שאמורה להקל על התופעות .השאלה היא האם אוכל גם להישתמש בתרופה הזו להקלה על תופעות השריפה שאני עובר כל היום ומוציא אותי מדעתי למרות שאין לי סכרת ? שם התרופה - נוירובטיק = בברכה ותודה מראש פסח

 • + הוסף תגובה
סכרת זהבה 09/08/2020 15:29
 • יש לי שאלה אני בת 57 אני עם סכרת יש לי פצע כמוה שטף דם בכף הרגל נגשתי לרופאה הראתי לה והיא אמרה שזה מהנעליים אני מאוד לחוצה אשמח אם תגידו לי לאיזה רופא לפנות תודה מראש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!