חייך והעולם יחייך אליך: כל הדרכים להשגת חיוך אסתטי

כולנו חולמים על "חיוך של מיליון דולר", אך גורמים רבים כגון גנטיקה, גיל, תחלואה, עישון ושתיית קפה פוגעים בבריאות השיניים שלנו וכתוצאה מכך – בחיוך. כיצד ניתן לתקן זאת? הכל על האסתטיקה של החיוך
כתבה פרסומית כתבת חסות


החיוך שלנו הוא בעל חשיבות רבה  על הדרך שבה אנו מציגים את עצמנו. הוא יכול לפתוח בפנינו דלתות, הוא מונצח באלבומי התמונות שלנו, והוא חלק בלתי נפרד מהמראה שלנו ומהדרך בה אנו תופסים את עצמנו ואחרים תופסים אותנו. לא בכדי כולנו שואפים לחיוך אסתטי, בין אם זה רופא השיניים בעבודתו או המטופל שמגיע אל מרפאת השיניים. 


כשאנו מעלים בדמיוננו ״חיוך אסתטי", לרובנו עולה תמונה של חיוך רחב, שיניים צחורות וישרות וחניכיים ורודות ובהירות. עם זאת, יש להבין כי האסתטיקה של החיוך מורכבת ממכלול של מרכיבים אשר יוצרים יחדיו את אותו החיוך שאנו מחשיבים כאסתטי, כגון גודל וצורת השיניים, סימטריה של השיניים (בייחוד הקדמיות), צבע השיניים, בריאות החניכיים, הסגר וקו החיוך. כל אלה יחדיו וכל מרכיב בנפרד יצרו מכלול שייתן תוצאה אסתטית שונה. 


כיצד יוצרים חיוך אסתטי?

הדרכים לשיפור מראה החיוך והשגת האסתטיקה הרצויה הן רבות והן כוללות שמירה על בריאות השיניים והחניכיים באמצעים ביתיים, ביקורים סדירים אצל השיננית, וטיפולים כירורגים ומשקמים מורכבים המבוצעים במרפאת השיניים. 


השתלת שיניים

חוסר של שיניים יפגום במראה החיוך, וככל שהחוסר קדמי יותר, כך הפגיעה חמורה יותר. כיום ניתן להשלים חוסר של שן אחת או יותר בטכניקות שונות, כאשר השימוש בשתלים דנטליים נהיה נפוץ יותר ויותר ומאפשר השלמת החוסר ללא פגיעה בשיניים סמוכות. כאמור, האסתטיקה המושגת על ידי שימוש בשתלים באזורים קדמיים תלויה בגורמים רבים ומגוונים, אך יותר מכל היא מושפעת ממיקום השתל, בריאות החניכיים וגובה העצם באזור החסר.


טכנולוגיה חדשה של סדים כירורגים ממוחשבים מאפשרת תכנון וביצוע מדויקים של תהליך ההשתלה, וכאשר מדובר במיקום בעל חשיבות אסתטית גבוהה כמו חסר שן קדמית או בחסר עצם משמעותי, לדיוק מיקום השתל ותכנון השיקום, חשיבות גדולה עוד יותר. 


קראו עוד: השתלת שיניים ביום אחד – חיוך מושלם ללא חתכים


בניית עצם

חסר עצם הנובע מאובדן שיניים או ממחלת חניכיים המכונה פריודונטיטיס, גם הוא בעל משמעות רבה בתכנון שיקום שמטרתו יצירת חיוך אסתטי. ספיגת הרכס האלבאולרי (העצם התומכת בשיניים) לרוב משנה יחד איתה גם את מתאר החניכיים, שנסוגות ופוגמות בסימטריה הנדרשת ליצירת ״חיוך אידיאלי״. 


כיום קיימות טכניקות שונות לבניית עצם ושמירה על הרכס לאחר עקירה, ביניהן תחליפי עצם שונים, חומרים ביולוגיים המעודדים בניית עצם וכן תהליכים כירורגים מורכבים יותר של השתלות עצם נרחבות. 
בריאות החניכיים

בריאות החניכיים, הסימטריה שלהן וכן קו החיוך (כמה מהחניכים נחשפות בעת חיוך רחב של המתרפא) הם חלק בלתי נפרד ממראה החיוך. ניתן לשפר את מראה החניכיים על ידי שמירה קפדנית על הגיינה אורלית, אך לאחר שינוי שחל במתאר החניכיים בעקבות נסיגת חניכיים, עקירת שן, או מחלת חניכיים, הדרך לתיקון הנזק היא כירורגית בלבד ונעשית באמצעות השתלת עצם ורקמה רכה. 


שיקום הפה

אחת הדרכים לשפר את מראה החיוך, גם במקרים בהם כל השיניים קיימות בפה המתרפא, היא שיקום על גבי השיניים באמצעות כתרים, ציפויי חרסינה או שחזורים מחומר מרוכב. בחירת סוג השיקום המתאים והחומרים מהם יבוצע תלויה כמובן בבעיה האסתטית אותה מעוניין המתרפא לפתור. בחירה בכתרים ללא מתכות, כמו כתרי זירקוניה לדוגמא, תתן תוצאה אסתטית, טבעית ויפה שתישמר לאורך שנים, בניגוד לכתרים עם בסיס מתכתי שהוא בעל נטייה להשתקף ולהיראות בשולי הכתר. 


צבע השיניים

צבען של השיניים אף הוא גורם משמעותי במראה החיוך. צבע השיניים מתכהה עם הגיל, וכן עשוי להשתנות כתוצאה משחזורים מתכתיים, טיפולי שורש  והכתמה חיצונית של חומרים שונים, כגון קפאין וניקוטין. קיימות דרכים מגוונות להבהרת השיניים, החל בשימוש בסדי הלבנה המבוצעים במרפאת השיניים באמצעות חומרים בריכוזים משתנים, וכלה במשחות שיניים שמטרתן הלבנה ביתית.קראו עוד: חיוך מושלם: 3 עקרונות ברזל לשמירה על שיניים טבעיות לאורך שנים


כפי שראינו, הדרך לחיוך "המושלם״ עוברת במספר תחנות, ולכל אחת מהן בנפרד ולכולן יחד יש חשיבות והשפעה עצומה על התוצאה הסופית. מכאן, שהמרכיב החשוב ביותר בתהליך שכזה חייב להיות הבחירה הנכונה ב״מנהל הטיפול״, קרי, הרופא שידע לבחור את הבחירות הנכונות והמדויקות ביותר שיביאו לתוצאה הרצויה למתרפא. בחירה ברופא שיראה את התמונה הכוללת, על כל חלקיה, ושידע לתכנן את המהלך הטיפולי שיגרום למכלול הגורמים להצליח. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' איתן מיזיריצקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי רצח יומיים ענת 19/09/2020 21:23
  • מתוכנן טיפל שלם מיידי דרך בית חולים בלינסון אבל שלחו אותי שיהיה לי כסף לקבוע ביקשתי אני אחרי אינביוטיקה וכאבים במיוחד מקום אחד רק לסגור אמר לא יכול זה טיפול ועכשיו יומיים אני מתה מכאבים רצח

  • + הוסף תגובה
עקירת שן - הכנה לשתל רון 29/08/2020 21:57
  • לאחר עקירה והשתלת עצם BIOOSS נאמר לי לא לירוק ולא לעשות שטיפות פה ביומיים הראשונים אבל עדיף שבוע כדי למנוע מהעצם לצאת ממקומה. אני חושש לזיהום באזור העקירה. לוקח מוקסיפן אנטיביוטיקה למניעה. מה המלצתך במקרה כזה? האם ייתכן שהעצם לא תקלט ? איך זה יבוא לידי ביטוי ? מה הסיבות ? כנראה שלא הניחו ממברנה, האם זה קריטי לקליטת העצם ?

  • + הוסף תגובה
עקירת שן ד"ר אוהד שרון 30/08/2020 08:02
  • רון שלום, במקרים בהם מעוניינים לבצע שתל עתידי במקום שן, לפעמים מבוצעת פעולה של עידוד בניית עצם. ישנן מספר שיטות ועוד יותר חומרים. ככלל, החומרים השונים מעודדים יצירת עצם עצמית תוך כדי החלפת ם או הישארותם כפיגום. לאחר מספר חודשים יבוצע סיטי לאזור ואז ניתן יהיה לבחון את זמינות העצם לשתל. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית שן טוחנת ליאל 24/08/2020 09:48
  • היי עקרתי שן אתמול השן יצאה בחלקים כולל תפר בחניכיים יש לי קצת לחץ בחניכיים ונפיחות מבחוץ אבל לא ברמה של כאבי מוות משהו שאפשר לסבול ללא משכך כאבים האם זה לגיטימי ותוך כמה זמן הכאב אמור לעבור לגמרי ?

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית ד"ר אוהד שרון 30/08/2020 07:54
  • הי ליאל, לאחר עקירת שן וביחוד עקירה כירורגית יתכנו כאבים. בדרך כלל חולף לאחר שבוע. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!