לחזור לבטן שטוחה: 7 שינויים שקורים לאחר הלידה – והטיפול

הבטן שלא תמיד חוזרת לממדיה הקודמים, השדיים שמשנים את מרקמם וכתמי הפיגמנטציה המעטרים את העור. אין ספק שהריון משאיר את חותמו על הגוף. החדשות הטובות: רוב השינויים האסתטיים – ניתנים לטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/07/2016

בעוד שמדורי הרכילות מלאים בתמונות של דוגמניות ושחקניות שזה עתה ילדו, ונראות כאילו לא ראו חדר לידה מימיהן, עבור רוב הנשים תקופת ההריון היא לא "פיקניק" וחלק מהתופעות המלוות אותנו בזמן ההריון ממשיכות להטריד אותנו גם לאחר הלידה. אך לא צריך להיכנס לפאניקה: חלק מהתופעות חולפות מעצמן ואת חלקן ניתן לתקן. ומה לגבי אלה שלא? כנראה שזה מחיר קטן לעומת האושר שטמון בהורות, לא?


קראי עוד: השינויים המפתיעים לאחר הלידה, שלא לקחת בחשבון


מלבד לשינויים הרבים שעשויים להתרחש אצל היולדת, וביניהם שינויים הורמונליים ורגשיים, ישנן לא מעט תופעות אסתטיות מטרידות המלוות את התקופה הזאת. "העובר הגדל ברחם, גורם לשינויים מכניים בבטן, אשר גורמים להגדלת חלל הבטן ולמתיחת המעטפות הפנימיות שלה (פאציות), שרירי הבטן והעור", מסביר פרופ' אבשלום שלום, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "מאיר".


הנה 7 שינויים אסתטיים עיקריים שקורים לאחר הלידה – והטיפול:


עלייה במשקל ושינויים בממדי הבטן

שינוי זה נובע מהצטברות והתעבות של רקמת השומן. מדובר בנקודה כואבת במיוחד עבור חלק מהנשים, בעיקר עבור אלה הסובלות מנטייה לעלות במשקל, החשות הניכר הבדל ניכר בין משקל הגוף הכללי לפני ואחרי הלידה. "החיים החדשים שצומחים בתוך הרחם, עלולים לגרום גם למתיחה באזור שרירי הבטן, מעטפות השרירים ועור הבטן, המגיעה לשיאה לפני הלידה", מסביר פרופ' שלום.


הטיפול: מומלץ להתחיל בדיאטה מתאימה, בהתאם לייעוץ דיאטנית מוסמכת, ולשלב בתהליך גם פעילות גופנית אירובית, בהתאם לגיל וליכולת. במקרים קיצוניים יותר, ניתן לבצע פעילות ניתוחית לשאיבת שומן, או להסתפק בטכניקות שונות כגון: הקפאת השומן, שימוש באנרגיית RF או אנרגיית אולטרסאונד לצורך הריסת התאים השומניים, באמצעות מכשירים שונים המצויים אצל הכירורג הפלסטי. חשוב לזכור, שכאשר בוחרים בניתוח לשאיבת שומן, העניין כרוך בסיכונים ובהשלכות בריאותיות שונות. 


קראי עוד: ההריון "הרס לך את הגוף"? הכל על ניתוחים פלסטיים אחרי לידהסימני מתיחה

תופעה נוספת שמתרחשת בעקבות מתיחת עור הבטן, היא אותן צלקות עוריות המכונות סימני מתיחה. "ככל שהעור נמתח יותר, יתכנו יותר הצטלקויות פנימיות כאלה, שככל הנראה ילוו את הסובלות מהן לאורך כל חייהן", אומר פרופ' שלום.


הטיפול: מומלץ לשמן את אזור הבטן עוד בזמן ההריון באמצעות קרם גוף, שמני גוף ואפילו וזלין. אלה יסייעו לשמור על האלסטיות שלו ולהקטין את הסיכוי לתופעה. במקרים שהטיפול המניעתי אינו מועיל, ניתן להיעזר בטיפולים מתקדמים, כגון ה"דרמה רולר": דיקור על ידי מחטים עדינות באזור סימני המתיחה. טיפול זה אמור לייצר קולגן (סיבים המעניקים לעור את חוזקו וגמישותו), המשפר את מראה העור. כמו כן, גם טיפול בלייזר המבצע פעולה דומה עשוי להיות יעיל עבור נשים מסוימות. את הטיפולים ניתן לבצע במכוני הקוסמטיקה הפרטיים.
בקע טבורי 

מדובר בפגם במעטפת הבטן באזור הטבור. הבעיה במקרה הזה היא לא רק אסתטית, מכיוון שאיברי הבטן השונים עלולים לצאת מתוך הבקע שנוצר ולסכן את האישה. בכל מקרה, מדגיש פרופ' אבשלום, מדובר בתופעה נדירה יחסית, המתרחשת בקרב אחוזים בודדים מהנשים.


הטיפול: במקרה כזה דרושה התערבות ניתוחית.


שינויים בשדיים 

בדומה לעלייה בנפח הבטן המתרחשת במהלך ההריון, גם השדיים עשויים לגדול, במיוחד בתקופת ההנקה כאשר הם מתמלאים בחלב. "ככל שאיכות העור טובה יותר ואין גדילה משמעותית של השדיים, כך גדל הסיכוי שהם יחזרו למצבם הבסיסי", מסביר פרופ' שלום. מעבר לגדילה בממדי השדיים, יתכנו גם סימני מתיחה באזור, ותופעות נוספות כגון התרוקנות או נפילה של השד.


הטיפול: גם כשמדובר ברקמת השד, הטיפול המניעתי דומה לזה המומלץ באזור הבטן, וחשוב על מנת לצמצם את סימני המתיחה. לכן, רצוי לשמן את אזור השדיים, תוך כדי הימנעות משימון הפטמות במקרה שהאם מניקה. בנוסף, יש לתמוך בשדיים, באמצעות חזיות מתאימות, שימנעו מהם להימתח כתוצאה מהמשקל הגדול שנוצר בהם.


בעזרת ניתוח פלסטי, ניתן להרים את השד שנפל ולהקטינו. במקרה שהשד התרוקן - ניתן למלאו על ידי סיליקון, ואם קיימים סימני מתיחה - ניתן להיעזר בטיפולי הדרמה רולר והלייזר.


כתמי פיגמנטציה

הכתמים המרגיזים הללו עלולים להופיע במקומות שונים: בקו הבטן, בפטמות ובאזור הפנים. "כשמדובר בקו כהה לאורך הבטן, לרוב התופעה חולפת. גם מסביב לפטמות עשוי לחול שיפור ניכר לאחר הלידה. הבעיה היא בעיקר בכתמים המופיעים באזור הפנים, הדורשים טיפול ממוקד", מסביר פרופ' שלום.


הטיפול: לאחר הלידה, ניתן למרוח על הכתמים משחות מבהירות על בסיס של הידרוקיווינון או חומצה קוז'יק. גם טיפול לייזר ממוקד, המבוצע במכונים קוסמטיים, יכול להועיל בהבהרת הכתמים. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רופא עור או כירורג פלסטי מומחה בטרם השימוש, וכן להימנע מחשיפה לשמש בעת הטיפול.


שינויים בנרתיק

גם הנרתיק עובר תהליך מסוים בזמן הלידה, ולרוב משנה את גודלו ועלול להשפיע על תחושות היולדת.


הטיפול: אם העניין פוגע בתחושה שלך או בהנאה שלך מחיי המין, תוכלי לשקול הצרת נרתיק. אך זאת בהנחה שאינך מתכננת לידות נוספות.


שינויים במבנה האגן

אם מידת המכנסיים שלך גדלה לאחר הלידה, אל תמהרי לחוש אשמה. מדובר בתהליך טבעי ובריא, שבמהלכו האגן מתרחב ומאפשר את יציאת התינוק לעולם.


הטיפול: אין. אבל מי אמר שכולן צריכות להיות מידה 36?!פורום ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

ד"ר טלי פרידמן

ד"ר טלי פרידמן מומחית באסתטיקה ועיצוב הגוף לאחר הרזיה
ד"ר טלי פרידמן הינה כירורגית פלסטית בכירה עם התמחות בניתוח לעיצוב הגוף אחרי ירידה במשקל, ניהלה את השירות לניתוחים לעיצוב הגוף במרכז הרפואי אסף הרופא. ד"ר טלי פרידמן ניהלה את המרפאה באותו תחום עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • להכנס לבריכה
 • ענת בב
 • 24/05/2019 16:25
 • מילוי שקע במצח שנוצר פתאום
 • מיה
 • 03/04/2019 13:20
 • שלום רב דר כתבתי פה בעבר לגבי קו ריק במצח שכנראה נוצר בגלל תנועות יתר (שריפה של השומן) זה לא קמט אלא ממש נקודה ריקה במצח . הייתי אצל קוסמטיקאית שטענה את אותה הטענה של רופא פלסטי שנשקף השומן באזור ויש סדרת טיפולים לבניית תאי שומן מחדש באזור וכך לתת נפח למקום הריק במצח ,, כמובן שהיא הראתה לי תמונות של נשים מבוגרות שעברו לייזר וטיטשה להם כל מיני קמטוטים ומקומות נפולים. השאלה עד כמה זה אמין ? האם באמת אפשר לעודד בניית תאי שומן דרך טיפולים קוסמטיים ? כמובן שאני מודעת לעובדה שהזרקה תפתור את הבעיה מיידית אך החשש מפגיעה בראיה ומהשתעבדות להזרקות בגיל כלכך צעיר (27) עוצרת אותי לחשוב על פתרון ארוך טווח כמו בניית שומן .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מילוי שקע במצח
 • ד"ר טלי פרידמן
 • 18/05/2019 21:44
 • כאבים במפשעה לאחר ניתוח מתיחת בטן
 • לבנה
 • 06/04/2019 18:38
 • עברתי ניתוח מתיחת בטן ביום שני שבוע שעבר מאחרי הניתוח יד כאבים במפשעה כל פעם שאני זזה כמו משיכה ..אני בקושי יכולה לעמוד על הרגל ...זה טבעי?? זה יעבור ??? כמה זמן ???

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים במפשעה לאחר מתיחת בטן
 • ד"ר טלי פרידמן
 • 18/05/2019 21:43
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' ג'פרי קשוק פרופ' ג'פרי קשוק
מנהל מרפאת כירורגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ