חופש מריטלין: האם כדאי לתת לילד "הפסקה" מתרופות בקיץ?

סקר אמריקני מצא כי 3 מתוך 4 ילדים "יוצאים לחופשה" מתרופות להפרעות קשב וריכוז בקיץ: כיצד מגמה זו באה לידי ביטוי בישראל, האם זה הדבר הנכון לעשות, וגם: מהי מידת היעילות של טיפולים טבעיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


עבור ילדים ובני נוער רבים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD), והן עבור הוריהם, החופש הגדול הוא זמן למנוחה לא רק מהלימודים, אלא גם מנטילת תרופות. בסקר אמריקני שהתפרסם לאחרונה נמצא כי 3 מתוך 4 ילדים שנוטלים תרופה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) מפסיקים את נטילת התרופה בחופשות. 


קראו עוד: סתם שובב? כך תדעו אם זו הפרעת קשב וריכוז


"הנתונים שפורסמו בארצות הבית נראים דרמטיים, אבל בהחלט לא מפתיעים" מעיד ד"ר אורי יצקר, פסיכיאטר מומחה לבעיות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים, מהמרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער, במרכז הרפואי זיו בצפת. "אמנם בישראל לא נערך מחקר בתחום, אבל על פי הניסיון הקליני שלנו גם בישראל חלק גדול מהילדים מפסיק את הטיפול בקיץ, בסופי השבוע ובחגים. זה נושא שאנחנו כל הזמן נתקלים ודנים בו עם מורים, הורים וילדים", הוא מוסיף.


מדוע להפסיק את הטיפול התרופתי?

"יש לכך שתי סיבות עיקריות: חלק מהילדים סובלים מתופעות לוואי של הטיפול התרופתי, כגון אפתיה, התכנסות ועצב. אלה תופעות לוואי שאסור להשלים איתן גם במהלך שנת הלימודים, ובמקרים כאלה מומלץ לקבל ייעוץ רפואי הנוגע להחלפת סוג התרופה. במקרים אחרים, הילדים וההורים מרגישים לא בנוח עם נטילה קבועה של תרופה, ויש חשש מפני השפעות לטווח ארוך ומפני תופעות הלוואי הקלות וקצרות הטווח כמו כאבי ראש ובטן", מסביר ד"ר יצקר.  


ישנם 3 סוגים של טיפולים לבעלי הפרעת קשב וריכוז:

1. תרופות ממריצות (שמכילות סטימולנטים) המעלות את פעילות הדופמין במח. בקבוצה זו ניתן למצוא תרופות שמכילות את החומר הפעיל מתילפנידאט, שמוכר יותר בשמו המסחרי "ריטלין", על נגזרותיו השונות. לקבוצה זו שייכות גם תרופות אמפטמיניות שמעלות את רמת הדופמין, במנגנון שונה. 


2. תרופות ללא סטימולנטים, המעלות את רמת הנוראדרנלין ופועלות בדומה לתרופות נוגדות דיכאון.


3. תכשירים שאינם תרופות ומכילים אומגה 3 או שילוב של אומגה 3 וחומרים נוספים.


כמה ילדים, בני נוער ומבוגרים נוטלים תרופות אלה בישראל?

"הנתונים בעולם המערבי ובישראל דומים: כ-5%-12% מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, מרביתם מקבלים תרופה כזו או אחרת, אולם אין לנו נתונים מבוססים על היקף הילדים ובייחוד המבוגרים שהם בעלי ההפרעה אבל לא אובחנו", מדגיש ד"ר יצקר. 
האם מומלץ להפסיק את נטילת התרופות בחופשת הקיץ או בחופשות החגים?

ד"ר יצקר: "אנו ממליצים על הפסקת נטילה של תרופה במקרים מאד מסוימים. חלק מהילדים זקוקים לתרופה כדי להתגבר על קשיי ריכוז והסחת דעת. למעשה, הם צריכים את התרופה בעיקר בתקופת הלימודים, לכן אפשר לשקול את הפסקת התרופה בחופשות. ואולם יש הנוטלים את התרופות כדי למתן התנהגות אקטיבית ואימפולסיבית, התנהגות שמייצרת דימוי וערך עצמי נמוכים, שגוררת תגובות והשפעות הגורמות לילדים לחוויה של כישלון, לפגיעה במצב החברתי, לקשיים בהתנהלות יומיומית. במקרים כאלה אנחנו מוצאים שלא כדאי להפסיק את הטיפול התרופתי. בעיות ההתנהגות והקשיים שנובעים מהן ממשיכים להתקיים בחופשת הקיץ, ויכולים אפילו להתעצם למשל במסגרת של קייטנה או פעילות קיץ אחרת".  


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


סיבה נוספת שבגללה לא מומלץ להפסיק את נטילת התרופות היא, שישנן תרופות שהשפעתן מורגשת רק לאחר מספר שבועות, ואפילו חודשים של נטילה. לכן, כדאי להמשיך וליטול אותן גם במהלך חופשה על מנת שישפיעו מיד עם תחילת שנת הלימודים. 


לעומת זאת, ישנם גם מצבים הפוכים, בהם הורים חוששים להפסיק את נטילת התרופה בקיץ, כדי שהגוף לא יאלץ "להתרגל" אליה מחדש עם שנת הלימודים. "יש תרופות שההסתגלות אליהן מידית, לכן אין חשש להפסיק אותן כשאין צורך בהשפעתן. הגוף לא שוכח, אבל כדאי לחזור להשתמש בתרופה מספר ימים לפני תחילת הלימודים כדי להתגבר על תופעות הלוואי הקלות, הכוללות כאבי בטן או ראש, בימים הראשונים לנטילת התרופה". 


בספרות הרפואית מופיעים דיווחים סותרים לגבי יעילות השימוש בתכשירים טבעיים המכילים אומגה 3. מה עמדתך?

"אכן ישנם מחקרים שתומכים ביעילות השימוש בתכשירים טבעיים ויש שמעלים ספקות. לאחרונה ערכנו מחקר על הפרעות קשב וריכוז ביחידת המחקר של בית החולים "זיו", יחד עם אגף הבריאות והנפש, במהלכו עקבנו אחרי 30 ילדים שרמת האומגה 3 בדמם נבדקה לאורך כחצי שנה. אמנם אנחנו עדיין בשלב עיבוד נתונים, אבל ההתרשמות שלנו היא ששימוש בתכשירים טבעיים מיטיב עם ילדים מסוימים. 


"חשוב להדגיש, כי התרופות הסטימולנטיות הן הטיפול העיקרי ומתאימות ל-70% מבעלי הפרעת קשב וריכוז שזקוקים לטיפול תרופתי, ושהן הוכחת חד משמעית כמונעות מצבים נפשיים קשים, הדרדרות לפשע או התמכרויות. עבור אותם 30% שאינם מסתדרים עם התרופות בגלל תופעות לוואי, להם מומלץ לבדוק את השפעת התכשירים הטבעיים. יש ילדים שמסתדרים ללא טיפול תרופתי, אלא רק בעזרת תכשירים. הופתענו לטובה מהתוצאות הראשוניות של המחקר, אבל עדיין – צריך לבדוק כל עניין לגופו, ולקבל ייעוץ רפואי. הפתרון הטבעי הוא לא חד משמעי". פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב ריטלין LA30 עם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין ועוד.. סיגל 19/03/2020 18:17
 • שלום, בני בן 16,ADD, החל לקבל ריטלין LA30. אבקש לשאול מס' שאלות: 1.האם מותר לקחת בזמן השפעת הריטלין גם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין? 2. האם מותר לקחת כדור אקמול בזמן השפעת הריטלין? 3. בני מתאמן בחדר כושר, אימון כוח ואירובי ודואג לאכול מאכלים עם כמות חלבונים מתאימה. האם ניתן להמשיך עם האימונים ואכילת החלבונים בזמן השפעת הריטלין? תודה!!

 • + הוסף תגובה
ריטלין ותוספי מזון ד"ר גלעד חבצלת 20/03/2020 12:40
 • שלום! אין מניעה לקחת את תוספי המזון שהזכרת בנוכחות לקיחת ריטלין. ריטלין פועל על המערכת העצבית ושאר התוספים פועלים על המערכת של חילוף החומרים.

 • + הוסף תגובה
תודה על תשובת, אודה לתשובה לגבי... סיגל 20/03/2020 16:54
 • המשך אימוני הכושר והאירובי - האם אפשר להמשיך כרגיל בזמן לקיחת הריטלין? והאם מותר לבלוע כדור משכך כאבים כמו אדוויל בזמן השפעת הריטלין? תודה !

 • + הוסף תגובה
כושר גופני אדוויל וריטלין ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:14
 • אין בעיה לעשות כושר גופני וולקחת ריטלין. כושר גופני עוזר לריכוז. ניתן גם לקחת אדוויל בזמן הריטלין.

 • + הוסף תגובה
קשב אריאלה 2 25/03/2020 14:42
 • בני בן 21.בילדות קיבל קונצרטה. פנינו לרופא משפחה לחידוש ושאל מה רוצים? ויונס? קונצרטה? מה נחשב פחות תופעות לוואי? יש לציין כי בגיל 12 היה אירוע אפילפטי. אך תודה לאל חלף(אירוע חד פעמי) שקרה לפני הטיפול לקשב.(כך שלא קשור) אחרי שהחלים לקח קונצרטה. כעת ללא אירועים . מה מומלץ יותר מבחינת תופעות לוואי קונצרטה או ויונס? תודה רבה. מודעת כי זה לא תחליף לפנייה לרופא

 • + הוסף תגובה
קונצרטה או ויואנס תופעות לוואי ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:11
 • תופעות הלוואי קיימות ב2 התכשירים. בארץ החיים קלים הקופות לא מאשרות ישר ויואנס ולכן חייבים להתחיל קודם בקונצרטה. זו תרופה מעולה.

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט גל 23/03/2020 19:23
 • ד״ר שלום. אני בת 27 לומדת למבחנים כל היום ואמורה להספיק מסה של חומר ביום. נוטלת ציפרלקס 20 מג, הייתי לוקחת בשנה האחרונה ויואנס 50 מג, אותו הפסקתי כי היו לי דפיקות לב. קונצרטה כל מינון לא עוזר לי ואני נרדמת. אטנט 10 מ״ג לא משפיע מעל שעה גג לכן נטלתי 3 כדורים ביום ואז הרופאה הביאה לי אטנט xr במינון של 10 מג שגם הוא לבד לא משפיע לכן לקחתי ממנו 2 כדורים בימים האחרונים. אני מתוסכלת ולא יודעת איזה כדור ואיזה מינון עלי לקחת בכדי לצלוח את הבחינה. אני בפיגור נוראי בחומר הלימוד וזה עוד יותר משפיע עלי. אשמח לעזרתך, האם לבקש מרשם לאטנט רגיל מינון גבוה יותר או משהו אחר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:31
 • שלום! מציע לך לבקש אטנט 20 מ"ג פעמיים ביום בהפרש 5 שעות . אם לא עוזר תעלי לאטנט 30 מ"ג פעמיים ביום. ותשמרי גם זמן לשינה...

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גל 24/03/2020 18:46
 • תודה רבה על המענה המהיר! אבקש מרשם כמו שאמרת, אבל לא עדיף לבקש מרשם של 30 מג כבר מראש? הרי גם ככה אני צריכה מינון גבוה שישפיע עלי כל היום. ועוד שאלה. כמה אפשר לקחת ביום מינון אטנט? תודה רבה !!!

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:08
 • כפי שציינתי כדאי קודם לקחת אטנט 20 מ"ג לשבוע ולבדוק את ההשפעה. לא מציע לקחת 3 פעמים ביום כי אז לא תוכלי לישון בלילה. תיקחי פעמיים בהפרש 5 שעות וזה יספיק לך לכ 10 עד 12 שעות לימוד שזה יפה מאד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!