חופש מריטלין: האם כדאי לתת לילד "הפסקה" מתרופות בקיץ?

סקר אמריקני מצא כי 3 מתוך 4 ילדים "יוצאים לחופשה" מתרופות להפרעות קשב וריכוז בקיץ: כיצד מגמה זו באה לידי ביטוי בישראל, האם זה הדבר הנכון לעשות, וגם: מהי מידת היעילות של טיפולים טבעיים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/07/2016

עבור ילדים ובני נוער רבים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD), והן עבור הוריהם, החופש הגדול הוא זמן למנוחה לא רק מהלימודים, אלא גם מנטילת תרופות. בסקר אמריקני שהתפרסם לאחרונה נמצא כי 3 מתוך 4 ילדים שנוטלים תרופה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) מפסיקים את נטילת התרופה בחופשות. 


קראו עוד: סתם שובב? כך תדעו אם זו הפרעת קשב וריכוז


"הנתונים שפורסמו בארצות הבית נראים דרמטיים, אבל בהחלט לא מפתיעים" מעיד ד"ר אורי יצקר, פסיכיאטר מומחה לבעיות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים, מהמרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער, במרכז הרפואי זיו בצפת. "אמנם בישראל לא נערך מחקר בתחום, אבל על פי הניסיון הקליני שלנו גם בישראל חלק גדול מהילדים מפסיק את הטיפול בקיץ, בסופי השבוע ובחגים. זה נושא שאנחנו כל הזמן נתקלים ודנים בו עם מורים, הורים וילדים", הוא מוסיף.


מדוע להפסיק את הטיפול התרופתי?

"יש לכך שתי סיבות עיקריות: חלק מהילדים סובלים מתופעות לוואי של הטיפול התרופתי, כגון אפתיה, התכנסות ועצב. אלה תופעות לוואי שאסור להשלים איתן גם במהלך שנת הלימודים, ובמקרים כאלה מומלץ לקבל ייעוץ רפואי הנוגע להחלפת סוג התרופה. במקרים אחרים, הילדים וההורים מרגישים לא בנוח עם נטילה קבועה של תרופה, ויש חשש מפני השפעות לטווח ארוך ומפני תופעות הלוואי הקלות וקצרות הטווח כמו כאבי ראש ובטן", מסביר ד"ר יצקר.  


ישנם 3 סוגים של טיפולים לבעלי הפרעת קשב וריכוז:

1. תרופות ממריצות (שמכילות סטימולנטים) המעלות את פעילות הדופמין במח. בקבוצה זו ניתן למצוא תרופות שמכילות את החומר הפעיל מתילפנידאט, שמוכר יותר בשמו המסחרי "ריטלין", על נגזרותיו השונות. לקבוצה זו שייכות גם תרופות אמפטמיניות שמעלות את רמת הדופמין, במנגנון שונה. 


2. תרופות ללא סטימולנטים, המעלות את רמת הנוראדרנלין ופועלות בדומה לתרופות נוגדות דיכאון.


3. תכשירים שאינם תרופות ומכילים אומגה 3 או שילוב של אומגה 3 וחומרים נוספים.


כמה ילדים, בני נוער ומבוגרים נוטלים תרופות אלה בישראל?

"הנתונים בעולם המערבי ובישראל דומים: כ-5%-12% מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, מרביתם מקבלים תרופה כזו או אחרת, אולם אין לנו נתונים מבוססים על היקף הילדים ובייחוד המבוגרים שהם בעלי ההפרעה אבל לא אובחנו", מדגיש ד"ר יצקר. 
האם מומלץ להפסיק את נטילת התרופות בחופשת הקיץ או בחופשות החגים?

ד"ר יצקר: "אנו ממליצים על הפסקת נטילה של תרופה במקרים מאד מסוימים. חלק מהילדים זקוקים לתרופה כדי להתגבר על קשיי ריכוז והסחת דעת. למעשה, הם צריכים את התרופה בעיקר בתקופת הלימודים, לכן אפשר לשקול את הפסקת התרופה בחופשות. ואולם יש הנוטלים את התרופות כדי למתן התנהגות אקטיבית ואימפולסיבית, התנהגות שמייצרת דימוי וערך עצמי נמוכים, שגוררת תגובות והשפעות הגורמות לילדים לחוויה של כישלון, לפגיעה במצב החברתי, לקשיים בהתנהלות יומיומית. במקרים כאלה אנחנו מוצאים שלא כדאי להפסיק את הטיפול התרופתי. בעיות ההתנהגות והקשיים שנובעים מהן ממשיכים להתקיים בחופשת הקיץ, ויכולים אפילו להתעצם למשל במסגרת של קייטנה או פעילות קיץ אחרת".  


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


סיבה נוספת שבגללה לא מומלץ להפסיק את נטילת התרופות היא, שישנן תרופות שהשפעתן מורגשת רק לאחר מספר שבועות, ואפילו חודשים של נטילה. לכן, כדאי להמשיך וליטול אותן גם במהלך חופשה על מנת שישפיעו מיד עם תחילת שנת הלימודים. 


לעומת זאת, ישנם גם מצבים הפוכים, בהם הורים חוששים להפסיק את נטילת התרופה בקיץ, כדי שהגוף לא יאלץ "להתרגל" אליה מחדש עם שנת הלימודים. "יש תרופות שההסתגלות אליהן מידית, לכן אין חשש להפסיק אותן כשאין צורך בהשפעתן. הגוף לא שוכח, אבל כדאי לחזור להשתמש בתרופה מספר ימים לפני תחילת הלימודים כדי להתגבר על תופעות הלוואי הקלות, הכוללות כאבי בטן או ראש, בימים הראשונים לנטילת התרופה". 


בספרות הרפואית מופיעים דיווחים סותרים לגבי יעילות השימוש בתכשירים טבעיים המכילים אומגה 3. מה עמדתך?

"אכן ישנם מחקרים שתומכים ביעילות השימוש בתכשירים טבעיים ויש שמעלים ספקות. לאחרונה ערכנו מחקר על הפרעות קשב וריכוז ביחידת המחקר של בית החולים "זיו", יחד עם אגף הבריאות והנפש, במהלכו עקבנו אחרי 30 ילדים שרמת האומגה 3 בדמם נבדקה לאורך כחצי שנה. אמנם אנחנו עדיין בשלב עיבוד נתונים, אבל ההתרשמות שלנו היא ששימוש בתכשירים טבעיים מיטיב עם ילדים מסוימים. 


"חשוב להדגיש, כי התרופות הסטימולנטיות הן הטיפול העיקרי ומתאימות ל-70% מבעלי הפרעת קשב וריכוז שזקוקים לטיפול תרופתי, ושהן הוכחת חד משמעית כמונעות מצבים נפשיים קשים, הדרדרות לפשע או התמכרויות. עבור אותם 30% שאינם מסתדרים עם התרופות בגלל תופעות לוואי, להם מומלץ לבדוק את השפעת התכשירים הטבעיים. יש ילדים שמסתדרים ללא טיפול תרופתי, אלא רק בעזרת תכשירים. הופתענו לטובה מהתוצאות הראשוניות של המחקר, אבל עדיין – צריך לבדוק כל עניין לגופו, ולקבל ייעוץ רפואי. הפתרון הטבעי הוא לא חד משמעי". פורום הפרעות קשב וריכוז, ADHD

ד"ר גלעד חבצלת

ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מטפל בהפרעות קשב
ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מורשה משרד הבריאות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים.ד"ר חבצלת מנהל פורום הפרעות קשב וריכוז, ADHD באתר אינפומד.ד"ר חבצלת מומחה לטיפול בהרטבת לילה ומנהל עוד...

דר' אולגה קובלצ׳וק

דר' אולגה קובלצ׳וק מומחית בפסיכיאטריה ילדים ונוער
ד"ר אולגה קובלצ'וק מטפלת במרפאה פרטית בחיפה, במגוון הפרעות נפש בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מטפלת בהפרעות התנהגות, הפרעות חרדה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות מצב רוח, מתן חוות דעת פסיכיאטרית, חוות דעת עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אטנט -חולשה, חולשה בכפות רגליים
 • יונתן
 • 21/05/2019 14:38
 • שלום בן 36 בריא בדרך כלל מ2015 יש לי בעיית עייפות כרונית שלא מצאו לה את הסיבה ( כנראה שינה לא טובה) בכל אופן שאלתי היא לגבי אטנט- אני משתמש בו פעם ב-חודש ביום שבת בלילה ( ביצוע משימות) ותמיד אחר כך יש לי חולשה בכפות רגליים, ירכיים, בגוף-יותר מהרגיל יש קשר בין אטנט לבין חולשה לאחר שההשפעה פגה? אני לוקח על בטן ריקה ולא אוכל למשך 8 שעות 20 מ"ג

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קודם כל מומלץ לא ליטול אטנט על בטן ריקה. אין לי אפשרות ללא מידע מקיף ובדיקה רפואית מעמיקה לקבוע האם החולשה קשורה לאטנט. אתה מתאר מצב של לילה ללא שינה ובצום שהוא לעצמו יכול להסביר את החולשה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שינוי תרופה
 • משה
 • 16/05/2019 21:24
 • שלום רב , אני הן 32 אובחנתי לא מימזמן בadhd במשך זמן מה התמהמתי משימוש בטיפול תרופתי על אף שאני מרגיש שחיי נעצרים. לקחתי פעם פעמיים רטלין והוא מנע ממני לישון מינון של 30 מיליגרם la בהתייעצות עם נוירולוג הוא ייעץ לי לקחת אטנט 20 מיליגרם xr . אני חושש לקחת את התרופה מכיוון ששמעתי שהיא עלולה לגרום לתופעות לוואי אחרות חמורות יותר . שמעתי על דפיקות לב וסיכון גבוהה יותר לתופעות לוואי אחרות . האם זה נכון? האם רטלין נחשב תרופה יותר ביטחותית מאטנט? אשמח להרגע בנושא. חיי נעצרים ואני חושש מהתרופות הללו .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תופעות לוואי זה עניין אינדיבידואלי, כלומר שונות מטופל למטופל. אטנט מכיל חומר שונה מזה של ריטלין. יש מי שמגיב בתופעות לוואי קשות יותר לריטלין ויש אלא שמסתדרים טוב יותר עם טיפול באטנט. זה תלוי בהרבה מרכיבים ודורש מעקב רופא. לא אוכל לתת לך המלצות דרך הפורום בלי בדיקה פסיכיאטרית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גאבה
 • רינת
 • 18/05/2019 20:59
רופאים בתחום
ד"ר אלי הימן ד"ר אלי הימן
מומחה לנוירולוגיה ואפילפסיה ילדים קרא עוד
פרופ' בלה גרוס פרופ' בלה גרוס
נוירולוגית מומחית ומנהלת מרפאה פרטית בקריית חיים,... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ