למרות השובבות: כך תגנו על השיניים של הילדים בחופש הגדול

במהלך חופשת הקיץ הילדים מבלים זמן רב מחוץ לבית ובכך הם חשופים יותר לחבלות שונות. כיצד תוכלו להגן על שיני הילדים ומהו הטיפול הרצוי במקרה של חבלה? מומחית ברפואת שיניים לילדים מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


החופש הגדול החל, ועימו הילדים מבלים זמן רב יותר מחוץ לבית, בגינה, בקייטנות, מחנות הקיץ ומגוון פעילויות שונות. מחקר שנעשה במחלקה לרפואת שיניים קהילתית בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה עין כרם והאוניברסיטה העברית, מצא כי כ-30% מהילדים נחבלים בשיניהם במהלך משחק בחוץ. אם כך, אין ספק שעם הבילוי מחוץ לבית מגיעות גם הסכנות, והילדים חשופים יותר לפגיעות, ביניהן פגיעות שיניים.


קראו עוד: המומחים ממליצים: כך תעברו את חופשת הקיץ בשלוםכיצד ניתן להגן על השיניים?

החשיפה לפגיעה גוברת כאשר מדובר בפעילות ספורטיבית של הילדים ונמצא כי 30% מהילדים נחבלים בשיניהם בזמן משחק או חוג, כגון משחק כדורסל, כדורגל, רכיבת אופניים ועוד. על מנת למנוע ולמזער פגיעה בשיניים, מומלץ להשתמש בסד דנטאלי מיוחד להגנה על השיניים מפני פציעות. מלבישים את הסד על השיניים בזמן פעילות ומונעים חריקה של השיניים ומגנים עליהם מפני פציעות. מדובר במוצר קטן ונגיש.
כיצד יש לפעול במקרי חבלה? 

בילויי אקסטרים: לשמור על ערנות גבוהה

בטיולים, בטיולי ג'יפים, בטיפוס הרים, בלונה-פארק – בכל אלה קיימת סכנה מוגברת לחבלה בשיניים. נכון שגם בבית קורים דברים אבל כשאנחנו בטבע או במקום שאיננו מכירים ולא צופים את הסכנות שבו, יש להישמר יותר. 


לא לדחות את הביקור אצל רופא השיניים

יש חבלות שמצריכות טיפול מהיר ולא – ייתכן שהשן לא תחזיק מעמד ולא יהיה ניתן להצילה. לעומת זאת, יש חבלות שהן פחות חמורות והטיפול בהן סובל דיחוי. כך או כך, רק רופא יוכל לקבוע מה מצב הפגיעה, ועל כן בכל מקרה של חבלה, בין אם מדובר בשיניים ראשוניות או קבועות - חשוב להיבדק אצל רופא שיניים.שבר בשן: להעריך את חומרת המצב ולטפל בהתאם

גם במקרה של שבר חשוב לקחת את הילד לבדיקת רופא שיניים מוסמך לילדים באזור הקרוב למקום בו אתם נופשים. אם אתם במהלך טיול בחו"ל ומדובר בשבר קטן, לרוב ניתן להסתפק בעזרה ראשונה, ואת הטיפול עצמו לדחות למועד מאוחר יותר. אם מדובר בשבר שחושף את הדנטין או חמור מכך, שבר עמוק החושף את המוך (החלק הפנימי הכולל את העצבים וכלי הדם) אסור לדחות את הטיפול בשן וחשוב להגיע באופן מיידי עם הילד למרפאה או לבית חולים שבו מחלקה לטיפולי שיניים. 


שטפי דם וחבורות: מחייב בדיקות ותשאול

גם במקרה זה חשובה בדיקת רופא במהלכה הילד יתושאל, יצולם וכך ניתן יהיה להעריך את גודל הפגיעה והאם ניתן להמשיך בטיול ללא חשש ולטפל בעוד מספר ימים או שבועות בארץ. 


השן יצאה ממקומה: לגשת לטיפול רפואי מיידי 

במקרים אלה חשוב להגיע למרפאה מוקדם ככל האפשר. מחקרים מוכיחים שלהחזרת שן למקומה תוך פחות משעה, תוצאות אופטימאליות לגבי האפשרות שהשן תחזור לתפקד כרגיל. במקרים כאלה, גם ההורים יכולים לסייע – אפשר לנסות להחזיר את השן למקומה בעדינות או לחילופין מחזיקים את השן בחלב קר (הכוונה לחלב רגיל) המשמר את התאים מפני נמק, עד שמגיעים לרופא.


בעיות נגישות? עשו ייעוץ טלפוני

אתם מטיילים בטבע או באזור מרוחק וייקח לכם כמה שעות להגיע לעיר הקרובה? התקשרו לרופא השיניים שלכם או לקו חירום וקיימו ייעוץ טלפוני. ייתכן אף שהרופא המקומי ינהל שיחה עם הרופא שלכם כדי להבין טוב יותר איך לסייע לילד. כיום אפשר במקומות בהם קיימת תקשורת אינטרנט אל-חוטי, לצלם את הפגיעה בשן הילד ולהראות לרופא בארץ. 


קראו עוד: רחצה מסוכנת? כך תשמרו על חיי הילדים בבריכות השחייה


הגעתם הביתה? מהרו למרפאה והתחילו מעקב וטיפול אצל רופא השיניים של ילדכם. עכשיו אולי החופש נגמר, אבל אתם יכולים להיות רגועים – שהילד שוב בידיים טובות.ד"ר רולי ברקוביץ היא מומחית ברפואת שיניים לילדים, רשת מרפאות כללית סמייל.פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השתלות ביום אחד עמית 24/01/2020 16:39
 • כל הפירסומים על השתלות בזאליות , האם גם רופאי שיקום פה מבצעים אותן , האם זה פשוט טכנולוגיה הרפתקנית ? האם בגלל החדשנות זה עדיין לא נלמד בבית ספר לשיקום פה, או אולי בגלל שזה עדיין לא מפותח מספיק?

 • + הוסף תגובה
השתלה ביום אחד ד"ר אוהד שרון 24/01/2020 23:13
 • עמית שלום, היזהר מפירסומים! גם אם אתה שומע על הצלחות של מקרים כאלה, על הכשלונות לא שומעים ואלה מגיעים לבתי החולים. יש כאן כמה מושגים מבלבלים. את השתלים מקבלים ביום אחד אבל מה עם השיניים עליהן (השיקום)? באותו היום, לא באותו היום? השתלות בעצם הבזאלית הן למקרים קיצוניים של חוסר עצם. אם בכלל לחשוב על פרוצדורה כזו, אז רק במרכזים רפואיים גדולים בהם מקבלים יעוץ ממומחה לכירורגיה פה ולסת ומומחה לשיקום הפה הפועלים בצוות טיפולי. היזהרו! בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה מתנדנדת ג. 15/01/2020 18:29
 • הומלץ לי לעקור שן בינה שמתנדנדת עקב נסיגת חניכיים וירידה במסת העצם, ובשל כך לעקור גם את השן שמולה. השן המתנדנדת ללא חורים (וכך גם זו שמולה). האם ניתן לשקם את העצם ולהימנע מהעקירות?

 • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה מתנדנדת ד"ר אוהד שרון 17/01/2020 10:40
 • ג שלום, קשה לתת תשובה ללא בדיקה קלינית ורנטגנית, אבל בדר כלל באזור שיני הבינה לא מבצעים טיפולים כאלה. גם אין סיבה לכך. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
פירצה לסינוס בזמן שתל ליד הניב ליאן 10/01/2020 17:52
 • דר יקר שלום, ב-26.12 הכירורג עשה לי שתל ליד הניב, מאז ועד היום סיימתי 10 ימים אנטביוטיקה חלק מוקסיפן וחלק אוגמנטין ויומיים טיפות אף אוטרווין מי מלח ששרף לי והפסקתי. אתמול באתי להוציא תפרים והוא הודה בפני שאכן פרץ או נכנס לסינוס ואז שהבין (אמר שיש לו סרגל ומד כזה לזיהוי) ואז נטה ימינה עם המקדחה. עשו לי אתמול שוב צילום השתל לא בתוך הסינוס ככה נאמר לי. עד היום כואב לי האף והעין בלילה הנחיר בשמאל סתום ביום הוא קצת נפתח כל החלק השמאלי כואב לי אמנם לא בקצב כזה שאני צריכה אופטלגין אבל כואב לי מאד ומרגישה שכל האף גדוש סתום כל החלק העליון של הפנים כאילו אני מצוננת מקוררת. מה לדעתך עלי לעשות? ניתוח לא רוצה לעשות יש פתרון אחר? האם זה בלתי הפיך ואחיה ככה כל חיי אני בפאניקה מה שלא קרה לי בחיים. הכירורג אמר לי יקח זמן בערך חודש או קצת יותר ויעבור, אמנם זה ככה. אנא עזרתך בעניין. תודה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
פריצה לסינוס בעת השתלה ד"ר אוהד שרון 11/01/2020 18:59
 • ליאן שלום, זה קצת מוקדם מידי. כדאי לחכות עוד שבועיים ואז יעוץ של מומחה לכירורגיית פה ולסת. ודאי שאם הסימפטומים מחמירים לגשת למומחה ישר. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!