נפוצה בעיקר אצל בנות: כל הסיבות והטיפולים לעקמת

הגדילה המהירה בגיל ההתבגרות עלולה לגרום לעקמת, בעיה התוקפת בעיקר בנות. ממה היא נגרמת, האם ניתן למנוע אותה, כיצד מטפלים ובאילו מקרים יש צורך בניתוח? המדריך השלם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: שמואל להב, אורטוטיסט
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 15/06/2017

עמוד השדרה הוא האיבר הארוך ביותר בגוף שאינו עשוי מעצם אחת, אלא מחוליות עם מפרקים ביניהם, הנתמכים על ידי השרירים. ריבוי המפרקים מאפשר לשרירים שסביב עמוד השדרה לשלוט בקלות בשינויי הזווית של הגוף. שינויים באורך השרירים, כיווץ ומתיחה, מסייעים בכיפוף קדימה, אחורה ולצדדים ובפיתול הגוף ימינה או שמאלה. התקצרות השרירים מסיבה כלשהי תגרום להטיית המפרקים בכיוון השריר המקוצר ולהיווצרות עקמומית בעמוד השדרה, שעם הזמן עלולה להפוך לעקמת.  


עקמת, המוכרת גם בשם סקוליוזיס, היא בעיה שנפוצה בעיקר בקרב בנות. למעשה, יותר מתשע מכל עשר חולי עקמת הן בנות. אחת הסיבות הנפוצות להתפתחות עקמת המתחילה להתפתח בגיל הנעורים, היא צמיחה מהירה, שמתרחשת אצל בנות בסביבות גיל 12-14. היא עלולה להופיע עוד קודם, בסביבות גיל תשע, אך הדבר שכיח פחות כיוון שקפיצת הגדילה בגיל זה מתונה יותר. באופן כללי, עקמת נפוצה הרבה פחות אצל הבנים, כיוון שאצלם הצמיחה לגובה הדרגתית יותר..כיצד מתפתחת עקמת?

הגדילה המהירה עלולה לגרום לכך שהשרירים בצידי עמוד השדרה אינם מתארכים בצורה אחידה וסימטרית. חוסר סימטריה זה גורם להתעקמות עמוד השדרה, ומספיק שהעקמומיות תימשך תקופה קצרה כדי לפתח עקמת, ללא טיפול הולם שנעשה בזמן. העקמת מופיעה או מחמירה בעיקר בגיל שבו מתרחשת הצמיחה לגובה. עם סיום הגדילה, כשהנערה או הנער מגיעים לגובה המירבי – העקמת היא כבר מצב בלתי הפיך.


קראו עוד: כיצד מאבחנים עקמת מתבגרים ומהן האפשרויות לטיפול


אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים להתפתחות עקמת הוא הנטייה התורשתית. לדוגמה, במקרה שהאם סובלת מעקמת, קיים סיכון של כמעט 50% לעקמת גם אצל בתה. מאידך, יציבה לא נכונה, ישיבה שפופה או נשיאת ילקוט כבד - לא בהכרח יגרמו לעקמת, אם כי הם עלולים לגרום לבעיות גב אחרות או לכאבים. בניגוד לאמונה הרווחת, עקמת עצמה אינה גורמת לתהליכים דלקתיים או לכאבים.כיצד תדעו אם ילדכם סובל עקמת?

כיוון שעקמת אינה מלווה בכאבי גב (זוהי אחת הסיבות לגילוי) הבעיה עלולה להתגלות בשלב מאוחר - ולפעמים מאוחר מידיי. לכן, אם אתם חושדים שילדכם סובל מעקמת מומלץ לערוך את הבדיקה הפשוטה הבאה: 


בקשו מילדכם להוריד את הבגדים ולהישאר עם תחתונים בלבד. שבו על כיסא מאחורי הילד או הילדה, במרחק של שני מטרים, ובחנו את המותניים כשהוא או היא עומדים ביציבה ישרה. השקעים במותניים חייבים להיות באותו הגובה ובאותו העומק - בדקו אם אכן כך הדבר. 


בנוסף, בקשו מילדכם להתכופף קדימה כשרגליהם ישרות והידיים רפויות ונשמטות לכיוון הרצפה. כשאתם ממשיכים לשבת ועיניכם נמצאות בגובה השכמות שלהם, בחנו אם קיימים הבדלי גובה בין השכם הימנית לשמאלית. 


אם הבחנתם בחוסר סימטריה או במשהו חשוד, פנו מיד לרופא אורתופד ילדים שמתמחה בעמוד שדרה. אם יש מקרים של עקמת במשפחה, שווה להקדים תרופה למכה ולהתחיל במעקב גדילה אחת לחצי שנה כבר בגיל שמונה-תשע, ובוודאי בסביבות גילאי 12-13.
מהם הסיבוכים הנפוצים של עקמת?

עקמת עלולה להוביל לעיוותים נוספים של הגוף ולהפריע לתפקודו התקין. הטיית הגב לכיוון אחד תגרור הסטת הראש מציר מרכז הכובד של הגוף בכיוון ההפוך, כדי לשמור על האיזון. כיפופים אלו גורמים למראה של האות "S" בעמוד השדרה. 


ככל שהעקמת חמורה יותר, הבעיות חריפות יותר. שרירים קצרים מושכים את האגן לכיוונם גורמים לרגל באותו הצד לתפקד כאילו הייתה קצרה יותר. מצב זה עלול להוביל להליכה מתנדנדת, לכאבי ברכיים ואף לצורך בהגבהה באחת הנעליים, למרות ששתי הרגליים נותרות באותו האורך. המאמצים עקב ההליכה המתנדנדת עלולים לגרום לעומס על הגב התחתון ולכאבים באזור זה.


חוסר הסימטריה והעקמומית של עמוד השדרה והניסיון של הגוף להתאזן מובילים גם לפיתול בעמוד השדרה ולבליטת אחת השכמות או לעיוות בצלעות. מצב זה עלול לגרום גם לכך שהשדיים לא נראים מאוזנים. חוסר סימטריה והעיוות בגוף גורם למבוכה ולבושה, בגיל רגיש מאוד אצל הנערות.


העיוות בעמוד השדרה ובצלעות עלול גם לפגוע בנפח הריאות ולגרום לקשיי נשימה בכל מאמץ, כמו עלייה במדרגות, הרמת דברים כבדים או אפילו במהלך הריון. במקרים חמורים הפגיעה אינה רק באיכות החיים, אלא גם ביעילות עבודת הלב עקב הלחץ המופעל עליו בבית החזה, המעוות על ידי העקמת.כיצד מטפלים בעקמת קלה?

כיוון שמדובר בבעיה שהיא בלתי הפיכה עם סיום הגדילה, רצוי להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר ולהתמיד במעקב. בעיקרון, אצל רוב האנשים קיימת זווית קלה של עמוד השדרה שאינה מפריעה לאורח החיים, למראה החיצוני ואינה מובילה להתפתחות עקמת. במצב קל, של זווית עד 12 מעלות, פעילות גופנית שמותאמת על ידי פיזיותרפיסט או אורתופד ילדים המומחים בעמוד השדרה עשויה לעזור. גם שחייה יכולה לסייע, כיוון שהיא מפעילה את שרירי הגוף בצורה סימטרית ומאוזנת, ואפשר להתחיל כשעדיין מחכים לאבחון אצל הרופא.


כשהעקמת קשה יותר, עד זווית של 23 מעלות, חשוב להקפיד על מעקב רפואי. בדרך כלל בשלב זה הפיזיותרפיה כבר לא תסייע בתיקון העקמומיות של עמוד השדרה, אך היא עשויה ללמד כיצד להפעיל את השרירים כדי להגיע לעמידה יציבה ולמראה ישר יותר של הגב כשהנער או הנערה לבושים.מתי יש צורך במחוך לטיפול בעקמת?

כשזווית עמוד השדרה גדולה מ-24 מעלות – הטיפול המומלץ הוא לבישת מחוך מיוחד, שתפקידו לייצב את הגוף ולתקן את העיוות ככל האפשר. בשלב זה זהו הטיפול היחיד שיכול למנוע הידרדרות ובמקרים מסוימים אף ליישר מעט את עמוד השדרה. קיימים כמה סוגים של מחוכים, אך הטוב ביותר הוא חגורת שנו, על שם פרופ' שנו שהמציא אותה לפני כ-30 שנה. זהו המחוך היחיד שהוכח כיעיל לטיפול בעקמת. 


מחוך שנו הוא היחיד שמותאם לגוף בצורה תלת-מימדית, ומיועד לטפל הן בעקמת והן בפיתול שקיימים בעמוד השדרה. המחוך יוצר לחצים מאוזנים בהתאם לצורך בהיקף הגוף - 360 מעלות. בניגוד למחוכים אחרים, הוא אינו מעוות את צלעות, אלא שומר על מבנה תקין ואסתטי שלו. לבישת המחוך יכולה להקל גם על הנשימה ולשפר את איכות החיים של הנערה או הנער הלוקים בעקמת. 


המחוך עשוי מחומרים פלסטיים קשיחים, אחרת הוא היה מתעוות עם הגוף, ומותאם בצורה אישית למבנה גופו של כל מטופל ומטופל. המחוך נלבש מעל גופיה מיוחדת, שנועדה למנוע חיכוך ולחץ ולאפשר התנדפות של זיעה על מנת לשמור על תחושה נעימה יותר בגוף ולהפחית סיכון לשפשפות ולהתפתחות פטרת בעור. חשוב לייצר את מחוכי שנו במכון אורתופדי המתמחה בייצור מחוכים, שהוסמך על ידי משרד הבריאות הישראלי וקיבל אישור על הכשרה בייצור מחוכי שנו על ידי המכון הלאומי של מכשור אורתופדי בגרמניה.


חשוב להקפיד על לבישת המחוך ברציפות במהלך היום וגם בזמן השינה בלילה, למעט פעילות גופנית או מקלחת. השימוש במחוך עד לסיום הצמיחה של הנער או הנערה יכול למנוע את החמרת העקמת ואף לשפר את זווית ההטיה של עמוד השדרה. 


חלק בלתי נפרד מהטיפול באמצעות המחוך הוא הביקורות התקופתיות, שנערכות אחת לחודש ואף לעתים קרובות יותר בתחילת הטיפול. מעקב צמוד זה נעשה לצורך התאמת המחוך לתוצאות הטיפול (הפחתה או הגברת לחצים באזורים השונים לפי הצורך), לשינויים בגוף ולגדילה של הילדים.מתי יהיה צורך בניתוח גב? 

כשעיוות עמוד השדרה עובר את 50 המעלות, מקובל לשלוח את המטופלים לניתוח בעמוד השדרה. בניתוח זה מיישרים את קטע עמוד השדרה המעוקם באמצעות קיבוע עם מוטות מתכת. ניתוח זה יכול לתקן פחות או יותר כמחצית מהעיוות ומשפיע במעט על הפיתול שעמוד השדרה גורם לגוף. 


עם זאת, ישנם מספר מקרים בהם לבישת מחוך בעקמת מעל 50 מעלות עדיין עשויה לסייע לתיקון חלקי של העקמת, ואף לחסוך ניתוח זה ואת הסיכונים שהוא טומן בחובו. מעבר לסיכונים הרגילים של ניתוח מורכב, כמו זיהומים או התאוששות מהרדמה מלאה, ניתוח לתיקון עקמת בעמוד השדרה פוגם בגמישות הגב ועלול להוביל לכאבי גב תחתון בגיל מוקדם יותר. אף על פי כן, נעשים בארץ ניתוחי עמוד שדרה מרובים וללא סיבוכים.


קראו עוד: עקמת נעורים: הניתוח החדשני שפותר את הבעיה בשעה בלבד
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט שמואל להב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לתיקון עקמת עדן 17/11/2019 00:52
 • לבתי בת 11 יש עקמת מעל 60 מעלות ואנו ממתינים לניתוח דרך בית חולים איכילוב. מה הסיכוי לבצע ניתוח חוזר כעבור כמה שנים ? האם הקיבוע של עמוד השדרה לא יפריע לגדילת העצמות בעתיד ? יש טכנולוגיה מועדפת לניתוח זה ?

 • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 13/11/2019 21:36
 • בעקבות נפילה מלפני 11 חודשים ושבר וקרעים בכתף ולחץ על החזה מאז הנפילה התחילתי להרגיש שהראש שלי הולך קדימה וקוצר נשימה מזה 3 חודשים אחרונים מרגיש שהכתפיים מעוגלות האם התסמינים האלה יכולים לנבוע מחוזר פעילות שנמשכו במשך זמן ממושך?

 • + הוסף תגובה
ביקורת אצל הרופא אורתוטיסט שמואל להב 14/11/2019 04:31
 • שלומי, גש לרופא שטיפל בך או לרופא אחר שיבדקו לעומק ויעזרו לך. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 14/11/2019 05:48
 • איזה רופא מומחה לקיפוזיס? ואם יש לך רופא שאתה ממליץ עליו?

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 02/11/2019 18:00
 • שלום,הייתי אצל האורטופד ומבחינה גופנית כתוב:ריסר 1-2 ד1-ד5 21 מעלות, ד5-ל 2 30 מעלות ל 2-10 14 מעלות. רציתי לדעת מה הכוונה וכמה מעלות. האם זה בין 21 ל 30 מעלות?

 • + הוסף תגובה
עקמת אורתוטיסט שמואל להב 02/11/2019 19:09
 • אני מבין שהרופא הפנה אותך להשתמש במחוך? ריסר 1-2 אומר שהתחלת תהליך של סגירת עצמות, קרוב לודאי שקיבלת מחזור, ושיש לך עוד כשנה וחצי עד סיום הצמיחה. יש לך 3 עקמות בגב, אחת בת 21 מעלות, השניה בת 30 מעלות (זו העקמת בעטיה צריך להשתמש במחוך) והשלישית בת 14 מעלות. בגלל שלא סיימת צמיחה את חייבת! להשתמש במחוך שינסה לעצור את המשך ההחמרה. האם הרופא הפנה למחוך?

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 05/11/2019 11:52
 • בהמשך לתגובה. הרופא אמר שצריך מחוך. הבנתי רק שיש עקמת אחת של 30 מעלות, מה הכוונה של האחרות אם רק באחת מטפלים? האם זאת עקמת גבית? ואיך אתה יודע שבריסר 1-2 נשאר עוד שנה וחצי לצמיחה? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
עקמת וטיפול במחוך אורתוטיסט שמואל להב 05/11/2019 12:09
 • לא כתבתי חצי שנה כתבתי כחצי שנה. כלל אצבע אומר שחולפת חצי שנה בין ריסר לבא בתור. בריסר 5 מסיימים צמיחה, נותרו לך 3 ריסרים כפול חצי שנה- כ שנה וחצי.. העקמת הדומיננטית בת 30 מעלות, כשבונים מחוך נכון משתדלים לתמוך בכל העקמות. אל תמתינו וגשו לעשות מחוך בהקדם ! אני מייצר מחוכים אם תרצו אשמח לעבוד איתכם. לתיאום: 03-6121070, שמוליק

 • + הוסף תגובה
עקמת אורתוטיסט שמואל להב 09/11/2019 20:06
 • ראי את שכתבת לי: ד1-ד5 21 מעלות, ד5-ל 2 30 מעלות ל 2-10 14 מעלות. מחוליה D1 עד חוליה D5 יש עקמת בת 21 מעלות. מחוליה D5 עד חוליה L2 יש עקמת בת 30 מעלות ומחוליה L2 עד חוליה L10 עקמת בת 14 מעלות. D= דורסל= מותני, ו L =לומבר= גבי. מחוך משתדל ל"עבוד" על שלושת העקמות. מקובל שמריסר לריסר חולפים כ 6 חודשים, זה לא תמיד נכון אך כלל אצבע. כל זה מנסיון, אני מייצר מחוכים החל משנת 1971, יותר מ 40 שנים. בהצלחה, שמוליק 0522450955

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 10/11/2019 13:24
 • אם האורטופד כתב ריסר 1-2 אז היא בריסר 1.5? זאת אומרת שנשאר לה כפי שציינת כשנה וחצי להיות עם מחוך? יש לציין שעדיין לא קיבלה מחזור תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
מועד סיום שימוש במחוך אורתוטיסט שמואל להב 10/11/2019 14:55
 • קרוב לוודאי אך כל גוף מתנהג אחרת, זו אחת הסיבות שעושים צילום כל חצי שנה, לפי הצילום ניתן לדעת מתי הבת סיימה את צמיחתה .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!