//

מאסתמה ועד נזלת כרונית: הכל על טיפולים בחדרי מלח

הוא אינו כואב, נעשה פעם או פעמיים בשבוע – ומביא הקלה רבה לסובלים מבעיות נשימה ומחלות עור. כל מה שאתם צריכים לדעת על טיפול בחדרי מלח
כתבה פרסומית כתבת חסות


אם אתם סובלים מבעיות במערכת הנשימה, כמו אסתמה, נזלת כרונית, שיעול, אלרגיה שמתבטאת במערכת הנשימה, נזקי עישון או מחלות ריאה שונות – יש סיכוי גבוה שמישהו הציע לכם לפנות לטיפול בחדר מלח. גם אם אתם סובלים מבעיות בעור, ייתכן מאו שקיבלתם המלצה דומה. מהם חדרי המלח וכיצד הם פועלים?  


כיצד יכול המלח לסייע?

השימוש בנתרן כלורי לצרכים רפואיים ידוע זה מאות בשנים. הנתרן הוא אחד המרכיבים החיוניים לגופנו, כיוון שהוא שומר על איזון הנוזלים בגוף, מאזן חומצה-בסיס ופעילות חשמלית של כל התאים. רמות מאוזנות של נתרן לעומת מלחים נוספים בגוף עוזרות בתפקוד של מערכות רבות, כולל הלב וכלי הדם, הכליות, מערכת העצבים והמוח.


קראו עוד: איך מטפלים באסתמה של הילד?


המלח סופח נוזלים ומונע התפתחות חיידקים, פטריות ועובשים, לכן גם השתמשו בו בימי קדם לשימור של בשר, למשל. לפני כ-250 שנים, אנשים החלו לשים לב ששיעור מחלות הריאה בקרב עובדי מכרות המלח היה נמוך בהשוואה לשאר האוכלוסייה והרופאים החלו לשלוח חולים עם בעיות נשימה לשהות במכרות מלח או מערות מלח טבעיות. גם פליטים שהסתתרו במכרות מלח נטושים במזרח אירופה בעת מלחמת העולם השנייה סיפרו על שיפור בבעיות הנשימה שלהם. חדרי המלח המודרניים נועדו לחקות את התנאים הטבעיים ולאפשר הקלה במספר בעיות בריאותיות.


כיצד מתבצע הטיפול בחדרי מלח?

הטיפול במלח נקרא האלותרפיה (מהמילה היוונית "האלוס", שמשמעותה היא מלח) ולרוב הוא כולל שהייה בתוך חלל שקירותיו בנויים מגבישי מלח ענקיים מרוכזים, שהופקו ממכרות מלח טבעיים בצורתם המקורית והבלתי מעובדת. בדרך זו מבנה החדר מדמה במדויק את האקלים – האוויר, הלחות והאווירה - בתוך מכרה או מערת מלח. בתנאיי המכרה, האוויר רווי ביוני המלח ונקי מחומרים שיכולים לעורר תגובה אלרגית ומחיידקים. חשיפה לסביבה כזו מאפשרת איזון של המערכת החיסונית ומקלה על מערכת הנשימה. שיטת טיפול זו הפכה לפופולרית במזרח אירופה וברוסיה - ומשם הגיעה גם למערב.


במסגרת הטיפול, שוהה המטופל בתוך חדר המלח למשך 45-60 דקות, בישיבה נוחה ובסביבה שקטה ונעימה. במשך הטיפול הוא פשוט נושם את האוויר שרווי בחלקיקים מיקרוסקופיים של המינרלים הנפלטים מתוך גושי המלח הטבעיים. בדרך כלל ישיבה או שכיבה במנוחה בחדר טיפול כזה מספיקה, אך אפשר להוסיף לה גם מדיטציה או טיפולי מגע ודיקור סיני, שמתבצעים מיד לאחר מכן.האם הטיפול כואב?

חשוב להדגיש שהטיפול בחדרי מלח אינו כואב ואינו גורם לאי-נוחות, ולכן הוא מתאים לבני כל הגילאים, החל מתינוקות בני שלושה חודשים בלבד. לרוב חדרים המיועדים לטיפול בילדים יכילו גם ספרים, משחקים, צעצועים וריהוט שמותאם לילדים, זאת על מנת שילד יוכל להשלים את השהייה בחדר מלח מבלי להשתעמם.


לרוב, נעשית סדרה של מספר טיפולים בתדירות של פעם-פעמיים בשבוע, בהתאם למצב הבריאותי והעדפות האישיות של המטופלים. 


האם השהייה בחדרי מלח עלולה להעלות את רמות הנתרן בגוף?

נשימת אוויר רווי מלח נתרן אינה מעלה את הרמות שלו בגוף. לכן, טיפולים בחדרי מלח אינם יכולים לגרום לעודף שלו בגוף, כפי שקורה אצל מי שנוהג לאכול כמות מלח גדולה. צריכה עודפת של מלח קשורה לעלייה בסיכון ללחץ דם גבוה ומחלות לב."חדרי המלח" - המרכז לטיפול בבעיות נשימה נמצא ברחוב אבא הלל 301, רמת גן


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם חדרי המלח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליחה עם דם סער 29/04/2020 13:30
  • אני בן 26 מעשן, הבוקר כיחכחתי בגרון והוצאתי ליחה עם דם במשך 4 פעמים, עברו כמה שעות מאז ואין סימנים נוספים לדם. מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
חיסון חודשי נון 18/03/2020 11:17
  • בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

  • + הוסף תגובה
אסמטה? אמא מואגת 11/03/2020 09:38
  • חייל קרבי בן 19. היה חשד לאסטמה שנשלל. כרגע קיבל תשובה מתפקודי ריאה: ספירומטריה במנוחה ללא הפרעה חסימתית, ללא תגובתיות יתר למאמץ אך הפיכות למרחיבי סימפונות. מה זה אומר? הילד לא מעוניין בהורדת פרופיל ומודאג מאוד.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!