מסנן קרינה טבעי: האם זה באמת עובד?

הפרסומים על החומרים המסוכנים המצויים במסנני הקרינה הכימיים והמהפכה האורגנית בשוק הביאו יותר ויותר אנשים להשתמש בתחליפים טבעיים להגנה מפני השמש. אך האם הם באמת יעילים? מדריך

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 17/07/2016

מהו הדבר החשוב ביותר בבחירת מסנן קרינה? מתברר כי מלבד החשיבות הרבה להגנה גבוהה מפני השמש, צרכנים רבים מחפשים תכשיר שעשוי מחומרים טבעיים, ויש כאלה שאפילו "רוקחים" אחד כזה בעצמם. אך האם מסנן קרינה טבעי באמת מגן עלינו בצורה יעילה מפני השמש? ומה בכלל מכיל קרם הגנה הממותג "טבעי"? אין ספק כי קיים בלבול רב בנוגע למרכיבים הפעילים של קרם ההגנה, ובלבול רב אף יותר בנוגע לאילו קרמים יעילים יותר ואילו – פחות. 


מסנן קרינה טבעי מול כימי: מה עובד יותר?

המונח "טבעי" הטבוע על תכשירים רבים אינו מונח מקצועי שנקבע על ידי דרמטולוגים ואין סטנדרטים חוקיים שמגדירים אותו. מסנני קרינה שכותרתם "טבעיים" לרוב מבוססים על מינרלים, המכילים מרכיבים פעילים כמו תחמוצת טיטניום ותחמוצת אבץ, אשר מסיטים או מפזרים פיזית את קרני ה-UV של השמש. מינרלים אלה עוברים עיבוד ואינם מוכנסים למסנני הקרינה בצורתם הטבעית, דבר שהופך את הגדרתם כ"טבעיים" לגמישה ביותר. למעשה, המילה “טבעי” מתנוססת לעתים רבות על מוצרים שרק אחוז בודד מתוכנם מבוסס על מרכיבים טבעיים.


קראו עוד: שיזוף יתר: איך מטפלים בכוויות שמש?


ומה לגבי מסנני קרינה כימיים? תכשירים אלה סופגים את קרני השמש והופכים אותן לגלי אנרגיה נמוכים ופחות מזיקים, אך יש הטוענים כי למרות שהם אמורים להגן על עורנו מפני נזקי השמש, הם מכילים מרכיבים מסויימים אשר עשויים להזיק לעור ולבריאות האדם באופן כללי. חומרים משמרים, למשל, כגון פורמלדהיד (Formaldehyde), טריקלוסן (Triclosan) ופאראבנים (Parabens), נחשבים לחומרים רעילים, אשר עשויים לפגוע בהתחדשות הטבעית של העור, לגרום לאלרגיות ולמרבה האירוניה – להגדיל את הסיכון לסרטן העור. חומרים אלה הוצאו משימוש ברוב התכשירים ובהחלט רצוי לוודא שהם לא רשומים על התווית של הקרם בו אתם משתמשים.


ומה לגבי משמרים המופקים ממרכיבים טבעיים? שמנים אתריים, כגון שמן עץ התה ושמן רוזמרין, הם חומרים טבעיים בעלי יכולת שימור חזקה. יתרונם הוא בכך שהם קיימים בטבע ומוכרים למערכת החיסונית של הגוף, אך החיסרון הבולט שלהם הוא שהם לא חזקים מספיק ותקופת פעילותם מוגבלת – זאת בניגוד למסנני קרינה כימיים, שטובי המומחים עמלו על פיתוחם כדי ליצור את רמת ההגנה הגבוהה ביותר.קרם הגנה טבעי עובד, אבל רק אם משתמשים בו בדרך הנכונה

מחקר שבחן את ההשפעה של מסנני קרינה טבעיים במשך ארבע שנים מצא כי 26% בלבד מתוך כלל התכשירים שנבדקו עמדו במידת ההגנה המובטחת (SPF). לשם השוואה, התכשירים הכימיים עמדו על 58%. עם זאת, נראה כי הבעיה העיקרית עם מסנני קרינה מינרלים היא שאנשים נוטים להשתמש בהם בצורה הלא נכונה. זאת משום שהם לא משתמשים בכמות מספיקה - דבר שהופך את עורם לפגיע יותר מפני נזקי השמש. תחמוצת אבץ ותחמוצת טיטניום הן בעלות מרקם עבה וסמיך יותר לעומת מסנני קרינה כימיים. התחושה הצמיגית מביאה לכך שאנשים נוטים לשים פחות חומר על העור, וכתוצאה מכך היעילות של התכשיר פוחתת.


קרם הגנה: אויב או חבר?

בין אם אתם משתמשים במסנן קרינה כימי או בקרם על בסיס חומרים טבעיים – כל דבר עדיף על אי-שימוש בקרם הגנה וחשיפת העור באופן ישיר לקרינה מסוכנת. סרטן העור הוא הצורה הנפוצה ביותר של מחלת הסרטן, בייחוד במדינות שטופות שמש כמו ישראל. ההערכה היא שיותר ממיליון מקרים חדשים "נולדים" מדי שנה ולמרבה הצער שעור החולים רק הולך וגדל.


קראו עוד: סרטן העור: איך תזהו סימנים ראשונים למחלה?אז איך למצוא את קרם ההגנה הטוב ביותר עבורך?

ראשית כל, חשוב לבחור במסנן קרינה שכותרתו "ספקטרום רחב", קרי הוא מגן על העור הן מפני קרני ה-UVB, הגורמות לנזק קצר טווח כגון כוויות ואדמומיות, והן מפני קרני ה-UVA, הגורמות לנזק ארוך טווח, ומשפיעות על הזדקנות העור ועליית הסיכון לחלות בסרטן.


כמו כן, ההמלצה היא לבחור במקדם הגנה של 30 או יותר, ובתכשיר שהוא בעל עמידות במים במשך 40 או 80 דקות של פעילות. חשוב ביותר להקפיד להימרח כל שעתיים תוך שימוש בכמות מספקת של חומר ומריחה יסודית של הגוף, זאת ללא קשר למספר של מקדם ההגנה. 


מתלבטים אם להשתמש בתרסיס או קרם? נכון שהתרסיס חוסך את המגע של היד ותחושת "הפילינג" של השילוב בין הקרם והחול עם הגוף, אך לעתים השימוש בספריי מביא לכך שהמריחה אינה אחידה ולא ניתן להעריך את כמות החומר שבה השתמשתם. מצד שני, חשוב שתבחרו במסנן ההגנה שהוא "המזמין" ביותר עבורכם ושיהיה לכם הכי נוח להשתמש בו. בכל זאת, מסנן קרינה שמעלה אבק על המדף – הוא חסר תועלת לחלוטין. קראו עוד: הכירו: הטיפול החדשני שמאריך את חיי החולים במלנומה


פורום סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

ד"ר עופר ארנון

ד"ר עופר ארנון
ד"ר עופר ארנון, מומחה לרפואה פלסטית ואסתטית ומנהל תחום ניתוחי מוז באינפומד. ד"ר עופר ארנון מקבל חולים לניתוחי מוז ללא תוספת תשלום וללא תור בבית חולים ברזילי לכל קופות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טיפול באפודיקס בקיץ
 • דנית
 • 23/05/2019 13:01
 • התלבטות-MALIGANT MELANOMA
 • ARA
 • 17/05/2019 16:42
 • בדיקה מיקר malignat melanoma,growing along hair follicles, Breslow -1.1.mm no ulceration, 2-mitoses per sq mmm no vascular-invasion.no satellitosis. no regression. TIL-non brisk tumor is 2 mmm from lateral margin, 1.5 mmm from deep nargin. עשיתי CT של כל הגוף.אין בו שום ממצאים חריגים. אני מתלבט האם לעשות את הבדיקת בלוטת הזקיף הכרוכה בהרדמה כללית ואישפוז 3 ימים בבית חולים.אני בן 72 ללא תרופות בקבועות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח מוס בהריון
 • ליבי
 • 14/05/2019 18:27
 • ניתוח מוס בהריון
 • ליבי
 • 15/05/2019 08:49
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
דר' אביגדור סרברניק דר' אביגדור סרברניק
מומחה לעור ומין, עור ומין ילדים ופסיכודרמטולוגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ