//

מדוע קשה יותר להתאושש מג'ט לג כשטסים לכיוון מזרח?

האם ההמלצה הגורפת ל"יום התאוששות מג'ט לג" תקפה בכל מצב? מחקר חדש קובע כי קצב ההסתגלות של השעון הביולוגי שלנו לאזור זמן חדש תלוי במידה רבה דווקא ביעד. כך הגוף שלכם מגיב כשאתם טסים מזרחה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אם אי פעם חשתם כי ההתאוששות מהג'ט לג לקחה זמן רב יותר מהצפוי, עכשיו תדעו מה הסיבה: מודל מתמטי חדש מצא את התשובה לשאלה מדוע טיסה לכיוון מזרח מקשה יותר על ההתאוששות מהג'ט לג.


בדומה לכל שעון שיוצא מדי פעם מאיפוס, גם השעון הביולוגי הפנימי של הגוף יוצא מאיזון כשאזורי הזמן משתבשים. "שעון היממה" הביולוגי שלנו קובע מתי נרגיש עייפים ומתי ערניים, ואף גורם לתופעת הג'ט לג (בעברית: יעפת) הנגרמת כתוצאה ממעבר מהיר מידיי מאזור זמן אחד לאחר.


קראו עוד: לא רק לחץ באוזניים: בעיות רפואיות שקורות בטיסה


המודל המתמטי, כפי שפורסם אתמול (12/7) בכתב העת כאוס, לוקח בחשבון את האופן שבו תאים מסוימים במוח האנושי מגיבים לחציית אזורי זמן. "תאים אלה מסדירים את השעון הביולוגי של בני האדם על ידי סנכרון עם "שעון" אחר, וגם מקשרים אותם עם רמזים חיצוניים", מסבירה פרופ' מישל גירבן, פיסיקאית באוניברסיטת מרילנד ושותפה למחקר. "אך התאים לא בדיוק פועלים על פי לוח זמנים מושלם של 24 שעות ביממה, אלא על פי מחזור זמן מעט ארוך יותר – של כ-24.5 שעות (משתנה מעט מאדם לאדם). מסיבה זו, קל יותר לאנשים להאריך את היום, על ידי טיסה למערב למשל, מאשר לקצר את היום בצד המזרחי יותר של המפה", היא מפרטת.מדוע הג'ט לג קשה יותר לאחר טיסה לכיוון מזרח? 

כאשר החוקרים שילבו את הפעילות של תאים אלה במודל הג'ט לג שלהם, הם גילו כי העצה של "קח לעצמך לפחות יום אחד של התאוששות כל פעם שאתה חוצה אזור זמן" – אינה תקפה בכל מצב. למעשה, משך הזמן שלוקח לאדם להסתגל לאזור זמן חדש לא תלוי רק בכמה אזורי זמן הוא חוצה, אלא גם בכיוון שבו הוא נוסע.


החוקרים מצאו כי בנסיעות מערבה, מי שחצה שלושה אזורי זמן יסתגל באופן מלא רק לאחר ארבעה ימים, ומי שחצה שישה אזורי זמן יתאושש רק לאחר שישה ימים. בנסיעות מזרחה, לעומת זאת, חציית שלושה אזורי זמן מצריכה ארבעה ימי התאוששות לפחות וחציית שישה אזורי זמן מצריכה יותר משמונה ימים! רק בחציית 12 אזורי זמן ההתאוששות זהה בשני המקרים: כתשעה ימים.


התאוששות מהירה מג'ט לג מושפעת גם מגורמים חיצוניים כגון אור יום. מהירות התגובה לאור השמש משפיעה על ההסתגלות לאזור הזמן החדש, ובכך – להתאוששות מהירה יותר מהג'ט לג.האם ניתן למנוע את הג'ט לג? 

אמנם ישנם גורמים שאינם בשליטתנו, אך תכנון מראש בהחלט יכול לעזור לכם להקל על תופעות הג'ט לג. לדוגמה, אם צפויה לכם נסיעה של שישה אזורי זמן מזרחה, התחילו להגדיר את השעון שלכם שעה או שעתיים קדימה, מספר ימים לפני שאתם עוזבים. כמו כן, כאשר אתם מגיעים ליעד, ודאו כי אתם חשופים לאור במהלך היום ולחושך במהלך הלילה. מה הכוונה? חשיפה לשמש במשך היום והימנעות מתאורה מלאכותית (גם של הסמארטפון או המחשב) במהלך הלילה תעזור לשעון הביולוגי שלכם להתאים את עצמו לאזור הזמן החדש.קראו עוד: איך מונעים ג'ט-לג?

פורומים נוירולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות אולטראסאונד חדרי מוח לתינוק אורית ד 11/12/2018 19:34
  • בוצעה קפיצה בשל קפיצה בהיקף הראש. תוצאות : הבדיקה בוצעה דרך פונטנלה קדמית. חדרי המח אינם מורחבים. ללא עדות לדמם. קמת המח הפריוונטריקולרית בגדר התקין מבני קו האמצע תקינים. נוזל אקסטרא אקסיאלי בכמות מעט מוגברת. סיכום:ממצאים המתאימים להרחבה שפירה של חללי הנוזל האקסטרא- אקסיאלים מה זה אומר ?? האם הכל תקין ???

  • + הוסף תגובה
תוצאות אולטראסאונד חדרי מוח לתינוק מלי 04/08/2020 14:24
  • גם אניקיבלתי תשובה בדיוק כזאת מה זה אומר? יש למישהו מושג ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תינוק בן 4 חודשים שון 20/04/2020 14:12
  • כאשר רשום ללא פעילות אפילפטית,יש האטה יחסית בפעילות של צד שמאל מה דעתך?

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת eeg של בני בן 9 סיון 31/03/2020 22:26
  • תרשים ערנות, שיתוף פעולה טוב נרשמה פעילות רקע אחורית 9-10 לשניה, סמטרית, מגיבה לפקיחת עיניים. בטא קידמית, סמטרית. נרשמה פעילות של זיז וגל איטי על פני האיזור הפריאטו-אוקסיפיטלי מימין. ללא שינוי בגירוי אור או נישום יתר. לסיכום, תרשים ערנות פעילות אפילפטיפורמית אינטראיקטלית פריאטו-אוקסיפיטלית ימנית. מה אומרות תוצאות אלו? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!