החיידק המדבק שגורם לשלשול במהלך הקיץ: כך תמנעו הדבקה

הילדים חזרו מהקייטנה או המעון עם שלשולים, כאבי בטן וחום? ייתכן שהם נדבקו בחיידק השיגלה, התוקף אנשים רבים בחודשי הקיץ – ובעיקר ילדים. לאור העלייה בתחלואה משרד הבריאות פרסם: כך תימנעו הדבקה
כתבה פרסומית כתבת חסות


חיידק השיגלה(Shigella) תוקף מידי שנה אלפי ישראלים וגורם למחלת הדיזנטריה. התחלואה בחיידק השיגלה מתאפיינת בשלשולים, חום גבוה, ו/או כאבי בטן הנמשכים עד 7 ימים, והיא מופיעה בעיקר אצל ילדים בגיל הגן (בעיקר ילדים עד גיל 4). לאור העלייה בתחלואה בחודשי הקיץ, משרד הבריאות פרסם הנחיות למניעת ההדבקה בקרב ילדים.כיצד מתבצעת ההדבקה בחיידק השיגלה?

חיידק השיגלה מדבק מאוד, ואפילו חשיפה לכמות קטנה של צואה מזוהמת עלולה לגרום למחלה. אנשים יכולים להידבק בחיידק במידה והם שמים בפיהם או בולעים דבר שבא במגע עם צואה של אדם שחלה בשיגלוזיס. כגון, ילדים שנוגעים עם ידיים מזוהמות בפה או במזון.


קראו עוד:  באיזו דרך הכי טוב למדוד חום בילדים?


הידיים עשויות להזדהם באמצעות מגע עם משטח שזוהם בשיגלה (כגון צעצועים, אבזרי אמבטיה, שולחנותי, משטחי החתלה חיתול), בעת החלפת חיתול של תינוק חולה, או בעקבות טיפול באדם חולה. המזון עלול להזדהם בחיידק במידה ואדם חולה נגע בו מבלי לשטוף ידיים. כמו כן, זבובים עשויים לזהם מזון שהם נוחתים עליו לאחר שהיו במגע עם צואה.כל קיץ עולה התחלואה: החיידק שלא נותן לילד להיפרד מהאסלהכיצד מונעים הדבקה בחיידק השיגלה?

ניתן לצמצם את ההדבקה בחיידק השיגלה על ידי הקפדה על היגיינה בסיסית: 


1. שטיפת ידיים במים וסבון לאחר ביקור בשירותים, לאחר החלפת חיתולים, לפני האוכל, לפני טיפול במזון, ולאחר טיפול בחולה. 


2. אין לשלוח ילד חולה לגן או קייטנה, על מנת למנוע הידבקות של שאר הילדים. יש להימנע מלקחת ילד חולה למקומות בהם משחקים ילדים בקבוצה עד לאחר ההחלמה.


3. בילדים חולים יש לטפל בבית ולהחזיר לגן/מעון/קייטנה רק יומיים לאחר שהבריאו. 


4. יש לחטא את המקום שבו שהה הילד החולה ואת הכלים שבו נגע, כגון כלי אוכל, צעצועים, סיר ובגדים שלבש.


5. חיתולים מלוכלכים של תינוק חולה יש להשליך מיד בתוך שקית אטומה אל פח האשפה, ולשטוף את הידיים ואת הידיים של הילד עם מים וסבון. כל דליפות או נזילות של תוכן חיתול יש לנקות מיד.


6. אדם חולה צריך להימנע מלטפל באוכל ולהגיש אוכל. אם אין ברירה, יש לשטוף את הידיים היטב עם סבון לפני הכנת מזון עבור אחרים.


7. אסור לעובדי מזון, או לאנשים המטפלים בילדים, להכין או לטפל במזון כל עוד המחלה פעילה.קראו עוד: כיצד תמנעו את השמנת ילדכם בחופש הגדול? 10 טיפים


פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בליעת מטבע תומר 16/06/2014 19:08
  • שלום לכולם, אתמול הילדה שלי בת שנה ותשע בלעה מטבע של שקל ועד כה לא היתה לה כל בעיה לא נשמתית ואפילו לא שיעול קל כלומר היא מתנהגת רגיל ותפקדת כמו שצריך, הבנתי שפורומים כי זה אמור לצאת בדרך הטבע אך שמנו לב כי היא מאתמול הילדה לא עשתה קקי כולל בגן. כיצד הייתם ממליצים להתמודד עם העניין האם לעשות מזה סיפור ולקחת אותה למיון או לתת לה משהו כדוגמת שמן פרפין ?

  • + הוסף תגובה
בליעת מטבע ד"ר יורם רוזנבך 16/06/2014 19:41
בליעת שקל לילי 20/09/2020 13:52
  • כמה זמן ממתינים אם יש יציאות והילדה מתנהגת כרגיל? מקרה דומה קרה אצלי לפני 3 ימים. רופאת משפחה אמרה להמתין לא עדינו עדיין צילום.

  • + הוסף תגובה
עצירות אליקי 19/09/2020 15:35
אולקוס מאיר 06/09/2020 21:13
  • אני שתיתי 3 פעמים ביום מיץ כרוב טרי כאחד ליטר תוך עשרה ימים עבר כלא היה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!