החיידק המדבק שגורם לשלשול במהלך הקיץ: כך תמנעו הדבקה

הילדים חזרו מהקייטנה או המעון עם שלשולים, כאבי בטן וחום? ייתכן שהם נדבקו בחיידק השיגלה, התוקף אנשים רבים בחודשי הקיץ – ובעיקר ילדים. לאור העלייה בתחלואה משרד הבריאות פרסם: כך תימנעו הדבקה
כתבה פרסומית כתבת חסות


חיידק השיגלה(Shigella) תוקף מידי שנה אלפי ישראלים וגורם למחלת הדיזנטריה. התחלואה בחיידק השיגלה מתאפיינת בשלשולים, חום גבוה, ו/או כאבי בטן הנמשכים עד 7 ימים, והיא מופיעה בעיקר אצל ילדים בגיל הגן (בעיקר ילדים עד גיל 4). לאור העלייה בתחלואה בחודשי הקיץ, משרד הבריאות פרסם הנחיות למניעת ההדבקה בקרב ילדים.כיצד מתבצעת ההדבקה בחיידק השיגלה?

חיידק השיגלה מדבק מאוד, ואפילו חשיפה לכמות קטנה של צואה מזוהמת עלולה לגרום למחלה. אנשים יכולים להידבק בחיידק במידה והם שמים בפיהם או בולעים דבר שבא במגע עם צואה של אדם שחלה בשיגלוזיס. כגון, ילדים שנוגעים עם ידיים מזוהמות בפה או במזון.


קראו עוד:  באיזו דרך הכי טוב למדוד חום בילדים?


הידיים עשויות להזדהם באמצעות מגע עם משטח שזוהם בשיגלה (כגון צעצועים, אבזרי אמבטיה, שולחנותי, משטחי החתלה חיתול), בעת החלפת חיתול של תינוק חולה, או בעקבות טיפול באדם חולה. המזון עלול להזדהם בחיידק במידה ואדם חולה נגע בו מבלי לשטוף ידיים. כמו כן, זבובים עשויים לזהם מזון שהם נוחתים עליו לאחר שהיו במגע עם צואה.כל קיץ עולה התחלואה: החיידק שלא נותן לילד להיפרד מהאסלהכיצד מונעים הדבקה בחיידק השיגלה?

ניתן לצמצם את ההדבקה בחיידק השיגלה על ידי הקפדה על היגיינה בסיסית: 


1. שטיפת ידיים במים וסבון לאחר ביקור בשירותים, לאחר החלפת חיתולים, לפני האוכל, לפני טיפול במזון, ולאחר טיפול בחולה. 


2. אין לשלוח ילד חולה לגן או קייטנה, על מנת למנוע הידבקות של שאר הילדים. יש להימנע מלקחת ילד חולה למקומות בהם משחקים ילדים בקבוצה עד לאחר ההחלמה.


3. בילדים חולים יש לטפל בבית ולהחזיר לגן/מעון/קייטנה רק יומיים לאחר שהבריאו. 


4. יש לחטא את המקום שבו שהה הילד החולה ואת הכלים שבו נגע, כגון כלי אוכל, צעצועים, סיר ובגדים שלבש.


5. חיתולים מלוכלכים של תינוק חולה יש להשליך מיד בתוך שקית אטומה אל פח האשפה, ולשטוף את הידיים ואת הידיים של הילד עם מים וסבון. כל דליפות או נזילות של תוכן חיתול יש לנקות מיד.


6. אדם חולה צריך להימנע מלטפל באוכל ולהגיש אוכל. אם אין ברירה, יש לשטוף את הידיים היטב עם סבון לפני הכנת מזון עבור אחרים.


7. אסור לעובדי מזון, או לאנשים המטפלים בילדים, להכין או לטפל במזון כל עוד המחלה פעילה.קראו עוד: כיצד תמנעו את השמנת ילדכם בחופש הגדול? 10 טיפים


פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוסקול ריקוש 03/04/2020 06:52
  • רציתי לדעת אם אני סבלתי בעבר המכיב קיבה עקב נטילת בעבר של ארקוקסיה וכן לפני כמה חודשים נורופון כרגע לוקחת קבוע נקסיום וכרגע יש לי כאבי שרירים ביד כבר כמה חודשים ורופא משפחה נתן לי כדורי מוסקול האם זה יכול לעורר לי שוב כאבים בקיבה האם מותר לקחת בשילוב עם נקסיום ואז זה לא יחמיר לי את הבעיה? או שכדאי בכלל לא לקחת ואם לא אז איזה תרופה יכולה לעזור לי

  • + הוסף תגובה
בטן מקרקרת אורי 01/04/2020 21:03
  • שלום רב אני בן 24 וכל הזמן הבטן שלי מקרקרת גם שאני רעב וגם שאני שבע מה עושים ? איזה בדיקות אני צריך לעשות ? ומה זה יכול להיות

  • + הוסף תגובה
נורמלקס רויטל 22/03/2020 09:05
  • שלום רב, אני נוטלת פעמיים ביום נורמלקס ורציתי להעלות לשלוש פעמים... האם הפעם השלישית עלולה לגרום לנפיחות וגזים? האם בכלליות נורמלקס גורם לנפיחות בבטן ולגזים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!