הבעיה הנפוצה שלא מדברים עליה: כך מטפלים בדליפת שתן

אחת משלוש נשים סובלת מבריחת שתן לא רצונית, תופעה לא נעימה שגוררת מבוכה ופוגעת באיכות החיים. מדוע זה קורה, כיצד מטפלים ובאילו מקרים מומלץ לנתח? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 25/07/2016
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר רות גייסט
מומחית באורוגינקולוגיה בילדות ומתבגרות
הצג טלפון מספר מקשר
i

אמנם לא נהוג להכריז עליה בשלטי חוצות, אך בריחת שתן זוהי תופעה שכיחה ביותר, בייחוד בקרב נשים. למרות תחושות הבושה והנטייה שלא לדבר על הבעיה, חשוב לדעת כי בריחת שתן היא בעיה רפואית הניתנת לפתרון וחשוב לטפל בה בהקדם. זאת משום שהיא מחמירה עם הזמן ופוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה באופן ניכר.


קראו עוד: מי צריכה את זה? האם זה כואב? הכל על עיצוב שפתי הפותמהי דליפת שתן?

בריחת שתן זהו מצב שבו מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן וכתוצאה מכך ישנה דליפה בלתי רצונית של שתן, שבאה לידי ביטוי במצבים שונים ובדרגות חומרה שונות. 


קיימים שני סוגים עיקריים של דליפת שתן:

1. דליפת שתן במאמץ: מתרחשת כאשר קיים אימוץ של שרירי הבטן, כמו בזמן שיעול, עיטוש, פעילות גופנית, הרמת משא כבד, צחוק מתגלגל ולעתים אף שינוי בתנוחה. דליפה זו לרוב באה לידי ביטוי בכמות קטנה של שתן. 


2. דליפת שתן מתוך דחיפות: מתרחשת כאשר יש צורך למתן שתן ולמעשה לא מצליחים להתאפק והשתן דולף עוד לפני שמספיקים להגיע לשירותים. דליפה זו עלולה להיות של כמות גדולה של שתן, משום שהיא נובעת מהתכווצות לא רצונית של שריר שלפוחית השתן שגורמת להתרוקנות השלפוחית. מה גורם לדליפת שתן?

דליפת שתן נגרמת משלל גורמים, כאשר חלקם זמניים, כגון נטילת תרופות, זיהומים בדרכי השתן וצריכת מזונות או משקאות "משתנים", וחלקם קבועים.


במקרים רבים, קיים קשר לגיל האישה: ככל שגמישות הרקמות בגוף יורדת (עם העלייה בגיל) הסיכוי לדליפה גדל. הריונות ולידות אף הם מגבירים את הסיכון לדליפת שתן, וככל שמספר הלידות גדל ומשקל היילודים גדול יותר – הסיכון עולה. תחלואה שמעלה לחץ על רצפת האגן כגון: השמנת יתר, שיעול כרוני (על רקע עישון או אסטמה), עצירות כרונית, כמו גם עיסוק שגורם ללחץ על ריצפת האגן (עבודה שכרוכה בהרמת משאות כבדים, מאמצים גופניים קשים כמו הרמת משקלות), כל אלה מגבירים את הסיכון לדליפת שתן.  


כמו כן, מצבים נוירולוגיים הגורמים נזק לעמוד השדרה עלולים לגרום לדליפת שתן.האם הבעיה מחמירה בהיעדר טיפול?

במקרים שבהם מזניחים את דליפת השתן, בין אם נמנעים מלטפל בה או שלא מתרכזים במניעתה - הבעיה מחמירה. ככל שגיל האישה עולה - כך הסיכוי לדליפת שתן עולה, ובגילאים מבוגרם יותר (מעל 80) מרבית הנשים יסבלו מצורה זו או אחרת של דליפת שתן. 


יש לטפל בבעיה ולנקוט בפעולות מניעה כדי למנוע את החמרתה עם השניםכיצד מטפלים בדליפת שתן?

הטיפולים המוצעים משתנים בהתאם לטיב הדליפה:


דליפה שתן מתוך דחיפות 

בדליפת שתן מסוג זה מוצע טיפול תרופתי. קיימות תרופות שונות שברובן פועלות על מערכת העצבים של שלפוחית השתן על מנת להפחית את ההתכווצות הבלתי רצונית של השלפוחית ובכך להפחית את מספר אירועי דליפת השתן. קיימים טיפולים פולשניים יותר הניתנים כאשר הטיפול התרופתי לא מועיל ואלה כוללים הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן או ניתוח בעצבי עמוד השדרה.


לאחרונה, מתרבות עדויות המעלות אפשרות של תועלת לטפול מקומי בלייזר או בגלי קול לאזור הנרתיק. טיפולים אלא מיועדים למיצוק והצערת רירית הנרתיק אך מתגלים כיעילים גם לשיפור דליפת שתן.


דליפת שתן במאמץ

בשלב הראשון ממליצים לבצע תרגול של שרירי רצפת האגן בעזרת פיזיותרפיסטית מומחית. טיפול זה הוא בעל סיכויי הצלחה נמוכים, בין היתר מכיוון שהוא דורש התמדה גם מעבר למפגשי התרגול, כפי שכל שמירה על כושר שרירי דורשת. 


הטיפול שהוא בעל סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר הוא טיפול ניתוחי. מדובר בניתוח זעיר-פולשני הנקרא TVT, בו מושם סרט סינתטי תחת השופכה אשר מונע את דליפת השתן בעת מאמץ. לניתוח הצלחה של מעל 90% גם לאורך זמן והוא מהווה את הסטנדרט הטיפולי אליו מושווים כל הטיפולים האחרים. כיצד מתבצע הניתוח?

במהלך הניתוח נעשה חתך ברירית הנרתיק מתחת לשופכה, דרכו מוחדר הסרט הסינתטי וקצותיו מוצאים דרך קפלי הירך בשני חתכים זעירים. הניתוח יכול להיעשות באשפוז קצר של מספר שעות עד לילה אחד של שהייה בבית החולים. 


בדומה לכל ניתוח, גם בניתוח זה עלולים להיות סיבוכים, כגון זיהום, דימום או סיבוכי הרדמה, אך לרוב הסיכון לסיבוכים נמוך. לעתים ייתכן קושי להתרוקן משתן עד לירידה של הבצקת באזור, ובחלק מהנשים עשויים להופיע כאבים בירכיים למשך מספר ימים עד מספר שבועות, המגיבים למשככי כאבים.


ההחלמה מהניתוח קצרה, אך מומלץ לא לבצע מאמצים לתקופה של 3 חודשים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רות גייסט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18

רופאים בתחום
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינקולוגית אנדוסקופית קרא עוד
פרופ' יגאל וולמן פרופ' יגאל וולמן
רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד במיילדות וגינקולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ