יש עישון – אין נכדים: האם עישון בהריון פוגע בפוריות הילד?

"אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה"? משפט זה מקבל משמעות חדשה לאור תוצאותיו של מחקר חדש על פיו ספירת הזרע של גברים שאימהותיהם נהגו לעשן בזמן ההריון נמוכה - עד כדי פגיעה בפוריותם

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 24/07/2016

אין זה חדש שעישון סיגריות במהלך הריון זהו גורם עיקרי לתוצאות בלתי רצויות לתינוקות, כגון מומים מולדים, פגות, סיבוכי הריון ואף אובדן ההריון. כעת, מחקר חדש מצא  כי נשים שמעשנות במהלך ההריון מסתכנות בכך שלא יהיו להן נכדים. על פי המחקר, לעישון תוך כדי ההיריון עלולה להיות השפעה שלילית על הפוריות העתידית של הגבר.


קראו עוד: איך מגיב העובר לעישון של האם בהריון?ספירת זרע נמוכה ב-19% בקרב בנים לאימהות שעישנו בהריון 

במסגרת המחקר, שנערך באוניברסיטת מערב אוסטרליה, נבדקו מאות גברים בשנות העשרים שאימהותיהם היו במעקב בעבר במהלך ההיריון. המחקר, אשר בדק את הזרע והאולטרסאונד של האשכים, מצא שספירת הזרע של אלו שאימהותיהם נהגו לעשן נמוכה ב-19% משל עמיתיהם, שלא נחשפו לחומרים הרעילים של הסיגריות במהלך שהותם ברחם. 


המשמעות של המחקר היא שנשים שמעשנות במהלך ההיריון אולי דנות את עצמן לכך שלא יהיו להן נכדים מבניהם או שההפריה תהיה מאוחרת וכרוכה בקשיים ועיכובים. המחקר, שפורסם במגזין המקצועי לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם קלינית, גילה שמתוך הגברים שנחשפו לעישון ברחם אימם, אלו שנולדו בטרם עת סבלו בנוסף משיעור נמוך של טסטוסטרון שפוגע בזיקפה ובדחף המיני. 


עישון בזמן הריון: נזק בטווח הקצר - ובטווח הרחוק"המלצה חד משמעית להפסיק את העישון בהריון"

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, המחקר החדש מצטרף למחקרים קודמים שהצביעו על השפעות שליליות נוספות של עישון בהריון, כולל לידה מוקדמת של תינוקות במשקל נמוך. "ההמלצה החד משמעית היא להפסיק את העישון לחלוטין עוד לפני תחילת הניסיונות להביא ילד לעולם", טוען ד"ר בר, ומוסיף כי עשן הסיגריות כולל עשרות רעלים קשים וחשיפה אליו, כולל מעישון פאסיבי שנחשפים אליו בבית, בעבודה או בחוץ, גורמת לנזקים רבים. 


קראו עוד: עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?


המחקר הוא חלק מהתחום המתפתח ברפואה של אפי-גנטיקה שמצביע על ההשפעה הרבה שיש לאם על העובר וכן בתקופה הראשונה לאחר הלידה שגבוהה בהרבה מהמטען הגנטי הראשוני. 


אמנם יש אמצעים רבים שמסייעים להגן על בריאות התינוק במהלך ההריון, אך כאשר האישה מעשנת - אין שום תרופה או רופא שיכולים להגן על התינוק שלה מפני הסכנה. מדוע אם כך, לא להימנע מהסיכון המיותר אם אפשר? הרי זה מעלה את הסיכוי להריון בטוח יותר ולתינוק בריא יותר.פורומים, סקירת מערכות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצם ירך קטנה משבוע ההריון דנה 07/12/2019 15:53
  • בסקירה השניה עצם ירך באחוזון 70+ ובסקירה שלישית אחוזון 27 (קטן ב6 ימים מגיל ההריון). גם הבטן מעט קטנה. שאר הבדיקות תקינות לחלוטין, כולל מי שפיר וצ'יפ. האם יש סיבה לדאגה בירידה באחוזונים? האם זה מצביע על עובר נמוך סה"כ? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
ירךתקצרה פרופ' יגאל וולמן 07/12/2019 19:17
הפלות חוזרות מוני 02/12/2019 14:07
  • יש לי שני ילדים בריאים בבית (בשני ההריונות עברתי מי שפיר וציפ שיצאו תקינים לחלוטין). לאחרונה עברתי שתי הפלות בהפרש של ארבעה חודשים. לעובר הראשון הפסיקה דופק בשבוע 7+6 והעובר השני הפסיק להתפתח בשבוע 6 ובשבוע 9 הפסיק דופק (גודל העובר נשאר מתאים לשבוע שש ושק ההריון המשיך לגדול). הופנתי לבדיקת קרישיות והיסטרוסקופיה שיצאו תקינות. מה יכולה להיות הסיבה? מה מומלץ לבדוק? האם יתכן שמדובר פשוט ב"חוסר מזל" ?

  • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות פרופ' יגאל וולמן 02/12/2019 14:39
  • 2 הפלות מוקדמות עדין לא מצריכות כל בירור ואת בפורום הלא נכון בהצלחה

  • + הוסף תגובה
נק' לבנה קטנה בלב אמר דואגת 26/11/2019 19:53
  • שלום ,היום עשיתי סקירה מאוחרת שבוע 21 הרופא אמר ברפרוף כזה האם ידעתי שיש בלב נקודה לבנה קטנה?אמרתי שלא .מעבר לזה לא התייחס לכלום אמר שהכל תקין ואפילו לא ציין את זה בטופס של הבדיקה.ואני דואגת מאד כי קראתי כל מני דברעם על מה זה יכול להיות חלילה.אשמח לתשובה ואם להתעקש על אקו לב עוברי

  • + הוסף תגובה
מוקד אקוגני פרופ' יגאל וולמן 30/11/2019 17:54
  • מוקד בודד בחדר שמאל מעלה מעט את הסיכון לתיסמונת דאון יש להיוועץ ביועץ גנטי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!