יש עישון – אין נכדים: האם עישון בהריון פוגע בפוריות הילד?

"אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר וְשִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה"? משפט זה מקבל משמעות חדשה לאור תוצאותיו של מחקר חדש על פיו ספירת הזרע של גברים שאימהותיהם נהגו לעשן בזמן ההריון נמוכה - עד כדי פגיעה בפוריותם
כתבה פרסומית כתבת חסות


אין זה חדש שעישון סיגריות במהלך הריון זהו גורם עיקרי לתוצאות בלתי רצויות לתינוקות, כגון מומים מולדים, פגות, סיבוכי הריון ואף אובדן ההריון. כעת, מחקר חדש מצא  כי נשים שמעשנות במהלך ההריון מסתכנות בכך שלא יהיו להן נכדים. על פי המחקר, לעישון תוך כדי ההיריון עלולה להיות השפעה שלילית על הפוריות העתידית של הגבר.


קראו עוד: איך מגיב העובר לעישון של האם בהריון?ספירת זרע נמוכה ב-19% בקרב בנים לאימהות שעישנו בהריון 

במסגרת המחקר, שנערך באוניברסיטת מערב אוסטרליה, נבדקו מאות גברים בשנות העשרים שאימהותיהם היו במעקב בעבר במהלך ההיריון. המחקר, אשר בדק את הזרע והאולטרסאונד של האשכים, מצא שספירת הזרע של אלו שאימהותיהם נהגו לעשן נמוכה ב-19% משל עמיתיהם, שלא נחשפו לחומרים הרעילים של הסיגריות במהלך שהותם ברחם. 


המשמעות של המחקר היא שנשים שמעשנות במהלך ההיריון אולי דנות את עצמן לכך שלא יהיו להן נכדים מבניהם או שההפריה תהיה מאוחרת וכרוכה בקשיים ועיכובים. המחקר, שפורסם במגזין המקצועי לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם קלינית, גילה שמתוך הגברים שנחשפו לעישון ברחם אימם, אלו שנולדו בטרם עת סבלו בנוסף משיעור נמוך של טסטוסטרון שפוגע בזיקפה ובדחף המיני. 


עישון בזמן הריון: נזק בטווח הקצר - ובטווח הרחוק"המלצה חד משמעית להפסיק את העישון בהריון"

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, המחקר החדש מצטרף למחקרים קודמים שהצביעו על השפעות שליליות נוספות של עישון בהריון, כולל לידה מוקדמת של תינוקות במשקל נמוך. "ההמלצה החד משמעית היא להפסיק את העישון לחלוטין עוד לפני תחילת הניסיונות להביא ילד לעולם", טוען ד"ר בר, ומוסיף כי עשן הסיגריות כולל עשרות רעלים קשים וחשיפה אליו, כולל מעישון פאסיבי שנחשפים אליו בבית, בעבודה או בחוץ, גורמת לנזקים רבים. 


קראו עוד: עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?


המחקר הוא חלק מהתחום המתפתח ברפואה של אפי-גנטיקה שמצביע על ההשפעה הרבה שיש לאם על העובר וכן בתקופה הראשונה לאחר הלידה שגבוהה בהרבה מהמטען הגנטי הראשוני. 


אמנם יש אמצעים רבים שמסייעים להגן על בריאות התינוק במהלך ההריון, אך כאשר האישה מעשנת - אין שום תרופה או רופא שיכולים להגן על התינוק שלה מפני הסכנה. מדוע אם כך, לא להימנע מהסיכון המיותר אם אפשר? הרי זה מעלה את הסיכוי להריון בטוח יותר ולתינוק בריא יותר.פורומים סקירת מערכות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
וורמיס אני 27/05/2020 19:54
  • בת 39. Nipt תקין. שקיפות וחלבון תסמונת דאון 1:2800. לפי וסת אחרונה שבוע 15.2 לפי מדדי סקירה מוקדמת 16.1. כל האיברים נצפו תקינים בסקירה למעט הוורמיס - לא מודגם בצורה המתאימה לשבוע ההריון. הרופא אמר שאמור להיות סגור. קבעתי בדיקה חוזרת בעוד 3 שבועות למעקב. כמה נפוץ בשבוע כזה שזה לא סגור. מה הסיכויים שזה ישתפר לטובה? די מוטרדת

  • + הוסף תגובה
ורמיס פרופ' יגאל וולמן 28/05/2020 17:30
צרבלום שאלה 28/05/2020 12:29
  • עברתי סקירה ראשונה לפני מס ימים, גודל הצרבלום היה 15.2 ממ תואם לשבוע 15+6 בעוד שההריון הינו שבוע 16+4, כמו כן, הערכים של ac/femur היה 5.01, רציתי לדעת אם הערכים תקינים.

  • + הוסף תגובה
תקין פרופ' יגאל וולמן 28/05/2020 17:30
חלבון עוברי תהל 21/05/2020 22:41
  • שלום, אני בת 31, ביצעתי שקיפות עורפית בשבוע 12 התוצאה יצאה תקינה. לאחר מכן ביצעתי סקירת מערכות ראשונה הכל נמצא תקין . שעשיתי בדיקת דם ונמצא שערך AFP 3:58 (גבוה מהנורמה) כיום אני בשבוע 22 וביצעתי סקירת מערכות מאוחרת שכלל איברי העובר שנבדקו נמצאו תקינים ולא נמצא / ניראה שום פגם. האם יש צורך בדיקור מי שפיר?

  • + הוסף תגובה
סקירה פרופ' יגאל וולמן 24/05/2020 13:15
  • יש לבצע סקירה מכוונת בשל חלבון עוברי גבוה לגבי דיקור זה דיון מורכה התייעצי עם הרופא המטפל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!