גורמי הסיכון של סרטן בלוטת התריס

גורמי הסיכון של סרטן בלוטת התריס

כתבה פרסומית כתבת חסות


רוב האנשים לא סובלים  מגורמי הסיכון של סרטן בלוטת התריס.  גורמי הסיכון הם:

 • היסטוריה של טיפולי הקרנות לראש, לצוואר או לחזה במהלך הילדות. לפני שנים, שימשו טיפולי הקרנות לפתרון בעיות כמו אקנה וזיהומי קרקפת פטרייתיים, וכדי לכווץ שקדים ואת השקד השלישי (adenoid בלועזית). חשיפה לקרינה בגילש הבגרות אינו נושא עמו סיכון דומה.
 • חשיפה לרמות גבוהות של קרינה, כמו אלה שהתרחשו לאחר התאונה בכור הגרעיני בצ'רנוביל ב-1986. הסיכון מוגבר במיוחד עבור אלה שהיו בני פחות מ-15 בעת החשיפה לקרינה.
 • חשיפה לנשורת מניסוי גרעיני, כמו הניסויים שבוצעו בארה"ב בשנות ה-50. אולם החשיפה לקרינה בניסויי שנות ה-50 היתה נמוכה בהרבה מזו שבצ'רנוביל ולא הוכח סיכון מוגבר לסרטן בלוטת התריס ברמת חשיפה נמוכה זו.
 • היסטוריה משפחתית של מצבים המכונים פגיעה אנדוקרינית משולבת (MEN 2a, MEN 2b או נטייה משפחתית לסרטן בלוטת התריס של התעלה הלשדית). אלה נגרמים על ידי גן חריג המגביר במידה רבה את הסיכון ללקות בצורה הלשדית (מדוּלארית) של סרטן בלוטת התריס.
 • בעיות רפואיות תורשתיות אחרות, כגון תסמונת גארדנר ופוליפוזיס משפחתית.
 • גיל. רוב מקרי הסרטן בלוטת התריס מאובחנים אצל אנשים בני 25 עד 65, זאת על אף שהיא יכולה להתפתח בכל שלב.
 • מין נקבה. סרטן בלוטת התריס מופיע לעתים קרוובת יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

 

לא ניתן למנוע את הופעתו של סרטן בלוטת התריס. לרוב האנשים הלוקים בסרטן בלוטת התריס אין כל גורמי סיכון ידועים למחלה. סיכוייכם ללקות בסוג אחד של סרטן בלוטת התריס, 

המכונה סרטן בלוטת התריס של התעלה הלשדית (סרטן בלוטת התריס מדולארי או MTC) גבוה בהרבה אם יש לכם שינוי גנטי המכונה מוטציית RET. תופעה זו עשויה לעבור במשפחה, אם יש היסטוריה משפחתית של מצבים המכונים MEN 2a, MEN 2b או FMTC (קרצינומה משפחתית של התעלה הלשדית בבלוטת התריס).
 
בדיקה גנטית יכולה לקבוע אם יש לכם סיכון מוגבר לסרטן משפחתי של התעלה התשדית בבלוטת התריס (FMTC). אם בדיקה גנטית מראה שיש לכם סביכון מוגבר ללקות ב-MTC, 

תוכלו להסיר את בלוטת התריס שלכם כדי למנוע התפתחות של סרטן בלוטת התריס בשלב מאוחר יותר בחיים. אם שינוי הגן הזה קיים, ניתן להסיר את בלוטת התריס גם לילדים קטנים מאד כדי למנוע מקרה עתידי של MTC.האם אוכל למנוע סרטן בלוטת התריס?

פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקת קולונוסקופיה יניב 12/11/2019 02:00
 • שלום דר,אני בן 33,לפני 3 שבועות היה לי דימום טרי בצואה,עקב זה הופנתי לבדיקת קולונוסקופיה דרך רופא כירוג,בבדיקה מצאו "ברקטו-סיגמה,בעומק 15 סמ מסה פוליפואידית גדולה,נוקשה,מדממת במקום,נלקחו ביופסיות במבחנה.בוצעה סימום פרוקסימלי.שאר מעי הגס תקין. ביופסיות:מסה ברקטו-סיגמה.שאלה אדנוקרצינומה?" כך היו תוצאות הבדיקה, אני עדיין לא יודע אם זה סרטן,ההנחיות היו לבצע CT בטן,ביצוע מרקרים CEA, לפנות לכירוג ואונקולוג,ובירור תשובות ביופסיה. הרופא המבצע הבדיקה לא רצה לדבר בפירוש רק אמר שהתוצאות לא מבשרות טוב וצריך לעשות ניתוח, הוא גם לא רשם את גודל הגידול . אני בחרדות ולא מבין מה יש לי עדיין, האם יש סרטן של המעי בגיל כזה? ומה זה אומר "סימום פרוקסימלי"? אני בקושי מבין במצב הנוכחי, אבל בכללי מה הם סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
מאסה בקולון ד"ר רונן ברנר 18/11/2019 01:13
 • שלום יניב. מאפייני המאסה כפי שתוארו חשודים, אולם רק הפתולוגיה תתן תשובה. במחלה מקומית של הרקטוסיגמואיד יש סיכויים גבוהים מאד להחלים לאחר טיפול כירורגי ואונקולוגי. לי יש נסיון רב והצלחות בטיפול בסרטני מערכת העיכול ולאחר קבלת תוצאות הפתולוגיה, אם יהיה צורך, אתה מוזמן לפנות אלי. Ronen.brenner@gmail.com

 • + הוסף תגובה
עזרה בהמשך טיפול אנונימית 29 13/11/2019 18:18
 • שלום רב, אימי עברה בדיקת קולונוסקופיה ונמצא :" גידול בגודל 8 ס"מ דופן אחורי נמוש באצבע" להבנתי מדובר בממצאים שלא מבשרים טוב ( כך על פי טענות הרופאים וקריאה מהירה) אני מחפשת מומחה אשר ילווה את דרכנו גם מבחינה אונקולוגית וגם מבחינה כירורגית, האם יש מומחה שמתמחה ב2 הנושאים? אם לא - מה המומחה הראשון שעלינו לפנות אליו? אונקולוג או כירורוג?

 • + הוסף תגובה
קרצינומת רקטום ד"ר רונן ברנר 18/11/2019 01:04
 • שלום לך. מתוך הנתונים לאמך קרצינומת רקטום. היא זקוקה לאונקולוג שינהל את הטיפול הכולל קרינה וכימותרפיה ודורש תיזמון של הפרוצדורה הכירורגית. אונקולוג מומלץ הוא אני ואת מוזמנת לשלוח לי מייל ל -ronen.brenner@gmail.com ומזכירתי תחזור אליך.

 • + הוסף תגובה
תשובת שניתנה בביופיסה זוהר 11/11/2019 10:19
 • היי קיבלתי תשובה מהביופסיה ובה נכתב באבחנה- tow fragments of unremarkable oxyntic mucosa ובתיאור רשום- 2 פירורים בגודל 0.3 ס"מ כל אחד כל החומר ניתן בקסטה 1/1. אבקש לדעת מה התשובה ומה האבחנה סרטי או טרום סרטני יום טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!