//

"אמא כואב לי הראש": איך מאבחנים ומטפלים בכאבי ראש בילדים?

ילדים רבים מתלוננים על כאבי ראש. כיצד תדעו אם מדובר במיגרנה, בכאב ראש הנובע ממתח או לחץ, או שבכלל מדובר בסימפטום של מחלה? כל מה שאתם צריכים לדעת על כאבי ראש בילדים – ועל דרכי הטיפול
כתבה פרסומית כתבת חסות


בין 5%-10% מהילדים סובלים מכאבי ראש, ובאופן מפתיע, הגורמים העיקריים לכאבי הראש בילדים דומים לאלו של מבוגרים. הדבר החשוב ביותר בכאב הראש הוא להבחין האם הוא כאב ראש ראשוני או שמא הוא משני לבעיה גופנית אחרת של הילד, כגון חום, מחלה זיהומית שמערבת את קרומי המוח, האוזניים, הגרון, או חבלת ראש. מתי כאבי ראש בילדים צריכים להדליק נורה אדומה?

השאלה הראשונה שנשאלת במטרה לאבחן את מקור הכאב היא: מהם הסימנים המתריעים על כך שכאב הראש הוא תוצאה של תהליך המסכן את בריאותו של הילד ומחייב בדיקה מהירה של רופא ילדים.


אלו הסימנים המתריעים על כאב ראש משני (סימפטום של מחלה אחרת):

•כאב הראש מתפתח במהירות ומלווה בהקאות מרובות, שינוי בהתנהגות וירידה בתגובות לשאלות או גירויים מהסביבה.

•כאב הראש מלווה בחום ו/או כאבים בהנעה של הצוואר.

•כאב הראש הולך ומתגבר באופן הדרגתי על פני מספר שבועות

•כאב הראש מלווה בשינויים נוירלוגים כבעיה בראייה (טשטוש ראה או ראיה כפולה) או הליכה לא יציבה. 

•כאב הראש מתפתח לאחר חבלת ראש.


במידה וכאב הראש של ילדך אינו עונה לתיאורים אלה, ככל הנראה הוא ראשוני ולא משני לבעיה בריאותית אחרת.
מהן הסיבות השכיחות לכאבי ראש בילדים?

שתי הסיבות העיקריות לכאבי ראש ראשונים בילדים הן מיגרנות או כאבי ראש שמקורם במתח ולחץ:


כאב ראש הנובעים ממתח או לחץ

כאב המופיע בעיקר בהקשר של מצבים המעלים את המתח ומוקל בזמנים רגועים (חופשות ארוכות). הוא יכול להופיע גם מידי יום במידה והמצב הלחוץ הוא מתמשך, למשל קשיים חברתיים או לימודיים. כאב הראש לא מלווה בהרגשה כללית רעה או בחילות, אך לעתים ישנה רגישות לאור. כאב הראש מוקל על ידי הסרת גורם הלחץ.


קראו עוד: חרדה אצל ילדים - מתי מדובר בפחד סביר ומתי יש בעית חרדה?


מיגרנה

מיגרנה זהו כאב ראש שמקורו בפעילות מוחית חריגה שמובילה בסופו של דבר להרחבה של כלי הדם ברקמות שעוטפות המח, שמתבטאת בכאב. כאב הראש במיגרנה מלווה בהרגשה כללית רעה שפעמים רבות מחייבת מנוחה, לצד תחושה של בחילה והקאות ו/או רגישות יתר לגירויים חיצונים כאור, רעש או ריח. פעמים רבות הילד הצעיר יהיה חסר תיאבון ויבקש לנוח בחדר שקט וחשוך. 


מיגרנה יכולה להופיע כבר בגילאי 4-5 שנים, אך נפוצה יותר בקרב בנים עד גיל 10, ובבנות מגיל 10 ומעלה (בדומה לאוכלוסיה הבוגרת). במקרים רבים ילדים בוגרים יכולים לתאר הרגשה כללית רעה שמקדימה את הופעת כאב הראש והים יכולים לנבא שכאב הראש עומד להופיע. בכ-20% מהמקרים הילדים מספרים על שינויים בראייה, כגון נקודות אור או טשטוש ראיה, ובמקרים נדירים יותר הם מתלוננים על שינויים תחושתיים כנימול בידיים. 
כיצד ניתן להבדיל בין כאבי הראש השונים?

העייפות והתחושה הכללית הרעה, שלעתים מלווה בבחילות, היא אחד מהתסמינים שמגדירים מיגרנה, והיא הסימן המבחין הטוב ביותר בינה לבין כאב ראש ממקור של מתח. ככלל, הופעה של גירויים ויזואליים או תחושתיים שמקדימים את כאב הראש מכוונים למיגרנה. כאב ראש הנובע ממתח, לעומת זאת, עשוי להופיע בשכיחות גבוהה יותר בזמן בית הספר, בסיטואציות חברתיות מלחיצות או בשל אירועים שמעלים את המתח בחיי המשפחה.מה עושים כשהילד סובל מכאבי ראש?

במידה וילדכם מתלונן על כאבי ראש לעתים קרובות יש לגשת לייעוץ אצל נוירולוג ילדים. הרופא המומחה ישאל את הילד וההורים בנוגע לתסמינים ויבצע בדיקה גופנית ונוירולוגית הכוללת בדיקת לחץ דם. כמו כן, יש לגשת לבדיקה של רופא עיניים. הדמייה מוחית תתבצע במידה ויש ממצאים חריגים בבדיקות או שהמהלך של כאב הראש חורג מהמהלך הצפוי של כאב ראשוני (חוסר תגובה לטיפול, מהלך ממושך, כאב חריג). 


מלבד בדיקות אלה, שמטרתן לאבחן את מקור הכאב, תינתן המלצה כללית הנוגעת לאורח חיים בריא שעשוי להקל על כאבי ראש - ואף לשמש כמניעה. אורח חיים בריא כולל את ההנחיות הבאות: 

•הקפדה על תזונה מאוזנת והסרת גורמים שיכולים לגרום לכאבי ראש (בעיקר מיגרנוטים) כגון שוקולד, גבינה צהובה, משקאות ממותקים ומזונות שמכילים מונוסודיום גלוטמאט.

•הקפדה על שינה איכותית (שעות שינה מספקות, שינה עמוקה וכדומה).

•הקפדה על שתיית מים בכמות הרצוייה ליום.

•הקפדה על פעילות ספורטיבית מתונה.

•הפחתה של חרדה ומתח כיצד מטפלים בכאבי ראש בילדים?

טיפול בכאבי ראש נעשה הן במישור הרגשי והן במישור התרופתי. הטיפול הרגשי נעשה על ידי פסיכולוג וכולל זיהוי של הסיבה למתח והטיפול הרגשי מכוון לטיפול בבעיה. 


טיפול תרופתי בכאב ראש על רקע של מתח, הוא לרוב על בסיס של תרופות נוגדות כאב כאקמול, נורופן או אופטלגין. אך חשוב להימנע מטיפול מתמשך יום-יומי משום שהוא יכול בפני עצמו להוביל לכאבי ראש.


במקרה של מיגרנה יש לטפל במספר מישורים:

בדומה לכאב ראש ממקור של מתח, ניתן לטפל בילד באמצעות תרופות נוגדות כאב. חשוב שתרופות אלה ינתנו בשלב מוקדם של התפתחות כאב הראש. הטיפול בשלב מוקדם מונע את התפתחות כאב הראש המיגרנוטי, טיפול בשלב שבו כאב הראש בשיאו הוא במקרים רבים אינו יעיל. 


במידה והטיפול בתרופות נוגדות נכשל, בילדים מעל גיל 12 ניתן להשתמש בקבוצת תרופות ממשפחת הטריפטנים. התרופות ממשפחה זו (לדוגמא: זומיג או בשמו הגנרי Zolmitriptan) מפעילה את המערכת הסרוטונרגית בגוף (אחת מהמערכות המרכזיות של מוליכים עצביים בגוף), וכן מכווצת את כלי הדם ברקמות שעוטפות את המוח ובכך מפחיתות את הכאב. יש להימנע מטיפול בתרופות אלה במידה ונוטלים גלולות למניעת הריון במקביל. ככלל, בקרב נערות הסובלות ממיגרנות יש להימנע מנטילת גלולות משולבות של אסטרוגן ופרוגסטרון ולהיוועץ הגינקולוג בטרם התחלת טיפול.


קראו עוד: מהו אמצעי המניעה שהכי מתאים לצעירות?


במידה והמיגרנה מלווה בבחילות יש לשלב טיפול מוקדם נוגד בחילות והקאות כגון זופרן (Ondansteron) או טרבמין (Dimenhydrinate). אם המיגרנה פוגעת משמעותית באיכות החיים של הילד יש לבצע טיפול מניעתי באמצעות תרופות. הקבוצה הראשונה הן תרופות נוגדות דכאון כתרופות טריציקרקליות שממלאות את תפקידן על ידי חסימת הספיגה בחזרה של הסרטונין והשפעה על כיווץ כלי הדם, וכן בתרופות חוסמות של הרצפטור הבטא-אדרנרגי כפרופנולול (עלולות לגרום לתחושה של עייפות ולירידה בלחץ הדם). הקבוצה האחרונה הן תרופות אנטי-אפילפטיות כגון טופירמאט או דפלפט, אשר עשויות לגרום לשינויים התנהגותיים קלים או לתחושה של האטה בתהליכי החשיבה.פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות למי שסובל ממיגרנה עם אאורה נועה 12/08/2020 21:21
 • היי ד״ר, אני סובלת ממיגרנה עם אאורה בערך מגיל 13, היום אני כמעט בת 28. זה אובחן כמיגרנה מורכבת/המיפלגית. לפני כשנתיים הניורולוגית שלי אמרה לי שאני חייבת להפסיק מיידית עם הגלולות בגלל סוג המיגרנה שלי והסיכון המוגבר לקבל שבץ. בחודשים האחרונים אני סובלת מכאבי מחזור נוראיים בנוסף לכך שהמחזור אינו סדיר ולפעמים יכול להימשך כשבועיים, יכול לאחר בשבועיים יכול פתאום לבוא פעמיים בחודש מה שבעיקר גורם לי (ולבן זוג שלי) הרבה אי נוחות. השאלה שלי היא האם יש פתרון ידוע אחר לאמצעי מניעה שאינם מסכנים אותי כמו לקחת גלולות? אולי סוג מסוים של גלולות שמהווה פחות סיכון? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש מידי פעם נתי 06/08/2020 10:15
 • שלום דוקטור, הסיפור שלי קצת ארוך ואשמח לעצה. באזור ינואר חוויתי תופעה של הבהוב בעין שמאל באותו יום עשיתי ביקורת רפואית מעמיקה הכוללת בדיקות CT ראש ועורקיים אופטלמיים שיצאה תקינה וכלל הבדיקות הכלליות יצאו תקין(בדיקות עינים). לאחר רגיעה של התופעה והופעה חוזרת המשכתי בבדיקות מעמיקות יותר בחודש מרץ ואפריל הבדיקות כללו: MRI, בדיקת EEG, אקו לב. בדיקות עיניים: OCT,צילום רשתית, אולטרסאונד לעצבי הראייה, שדה ראייה, בדיקה של רופאה נוירואופטלמולוגית שגם ראתה שעצבי הראיה תקינים. כלל הבדיקות יצאו תקין פרט לכך שעצבי הראיה הינם מורחבים אבל בדיקת האולטרסאונד לעצבי הראיה הראתה שאין נוזלים כך שאין סכנה. לאחר כלל הבדיקות שנגמרו באיזור חודש מאי חוויתי רגיעה והעלמות מוחלטת של התופעה!ובהמשך לפני חודש הלכתי לביקורת ראיה והביקורת יצאה תקין. לאחרונה(שבועיים) אני חווה רגישות לאור וכאשר אני עוצם עיניים אני רואה נקודה קטנה ממש ממש כמו נקודה של עט שנעלמת ולפעמים מידי פעם תחושה של בחילה וכאשר אני צופה בסרט אני שם לב כי הכתוביות כפולות (זה לא קבוע אך קורה כמה פעמיים במשך היום). חשוב לי להגיד שהראייה שלי תקינה וחדה והתופעות הללו הן בשלשה שבועות האחרונות. השאלה שלי היא מה אוכל לעשות מכאן לאחר שכל הבדיקות כמו MRI וכו יצאו תקינות. איני נמצא בלחץ אולי קצת היפוכונדר מכל מה שעובר :), אבל קשה לי להתעלם מהתופעות הללו. אשמח לעצה ולחוות דעתך. מצד

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש וכאבי ראש עמומים חיים 28/10/2018 08:27
 • שלום רב, לפני כמה ימים, ובמשך שבועיים צצו לי זרמים בראש, מעיין תחושה של נימולים בשני צידי הראש. התחושה מלווה אותי לאורך כל היום ואי הנורמטיביות שבדבר די מלחיצים אותי. הלכתי לרופא המשפחה אשר טען כי ייתכן ומדובר בתוצאה של לחץ וחרדה (מה שיכול להיות נכון, כי אחרי קריאה קצרה באנטרנט על התסמינים הללו די נבהלתי והמחשבות על זה מעסיקות אותי במרבית היום), הלכתי לנסיון טיפול אצל רפלקסולוגית (כולל דיקור) ויש לציין שהתחושה נרגעה הרבה יותר. מעבר לזה שמתי לב כי כאשר אני נמצא בפעולה/ עם אנשים וראשי אינו מתעסק בדבר, אז התחושה מאוד נחלשת עד לא מורגשת. הלכתי בכל אופן לנוירולוגית במטרה לוודא שאינה מוצאת ממצא חריג וזו אמרה שהבדיקה תקינה וכי הנימולים לא מעידים על משהו מסוכן מלבד החרדה שצריך לטפל בה. לבקשתי היא נתנה מרשם לסיטי אולם לא המליצה לי לבצע את הצילום כיוון שכרוך בקרינה רבה שאינה מומלצת אם אין באמת צורך בכך. התחושה הזו לא כללה כאבי ראש או סימפטומים נלווים. אולם באחרונה אני חש בכאבי ראש מאוד עמומים (נסבלים לגמרי) לעיתים בצד הראש העליון (אזור הקרקפת) השמאלי למעלה ולעיתים בימני, ובחלקו האחורי של הראש. לעיתים כאבי הראש העמומים מתחילים עם הקימה בבוקר ומתפתחים לאורך היום (אלא אם אני לוקח משכך כאבים) ולעיתים לא מורגש בכלל. רציתי לשמוע את המלצתך בעניין, אני נהייתי נורא כפייתי וחרד בקשר לבריאותי והקריאה באנטרנט כלל לא מסייעת לי בכך. **יש לציין כי אני אדם בריא לחלוטין ללא בעיות בריאותיות בעבר, לא נוטל כדורים, ביצעתי בדיקת דם כללית לפני מספר שבועות שממציאה יצאו תקינים לחלוטין

 • + הוסף תגובה
אגב, אני בן 26 חיים 28/10/2018 08:29
זרמים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:19
 • הי חים. שמחה לשמוע שהבדיקה הנוירולוגית תקינה. במידה והתלונות ממשיכות אנא פנה לבדיקה נוירולוגית חוזרת. מקווה שהתחושה תעבור לבד.

 • + הוסף תגובה
האם נפתרה לך הבעיה חיים? גילה 15/05/2019 00:26
 • נימולים בראש לעיתים קרובות קשורים ללחץ על עצב בצוואר. אפשר לבדוק בMRI

 • + הוסף תגובה
נימולים בראש צוואר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:20
באותו מצב דומה נועה 20/05/2019 14:26
 • היי חיים אומנם זה היה לפני שנה בערך ... האם הבעיה עברה ? סובלת גם מלחץ עמום בקרקפת כל היום כבר מס' חודשים ומעסיק אותי רוב היום

 • + הוסף תגובה
היי חיים 20/05/2019 14:29
 • עברה תקופה ממושכת מאז, אני הגעתי למסקנה שזה קשור ללחץ. אני עדיין חווה את זה פה ושם, אבל כמו שמגיע ככה נעלם.

 • + הוסף תגובה
היי נועה 20/05/2019 16:36
 • חיים תודה על המענה השאלה שלי היכן הכאב ראש אצלי זה בקרקפת והכאב הוא עמום ייתכן שבגלל שאני מתעסקת בזה כל היום לא עובר

 • + הוסף תגובה
היי חייפ 20/05/2019 16:40
 • כאב הראש היה ממוקד בקודקוד הראש (בקרקפת) והוא היה נורא עמום, כלומר לא ברמה נוראית. ברגע שהפסקתי להתעסק בזה עבק כמעט לחלוטין. בדומה אלייך גם אני התעסקתי בזה במשך כל היום בלא מנוחה, וברגע ששחררתי- גם הכאב שוחרר. אם הכאב ראש אצלך הוא ברמה בלתי נסבלת, ומתווספים אל זה תופעות לוואי למיניהם עדיף שתלכי לנוירולוג רק בשביל להרגע

 • + הוסף תגובה
ממש תודה נועה 20/05/2019 17:40
 • שיגעתי אותך חחחח האמת שהכאב הוא ממש עמום ונסבל אפילו לא לוקחת משכך כאבים לפעמים מרגישה לפעמים לא אבל על בסיס יומיומי זה מה שמטריד אותי יש לי גם לחץ קל כשאני משתעלת לא תמיד לא כל שיעול בכל מקרה יש לי תור לרופא תודה על השיתוף

 • + הוסף תגובה
באותו מצב אנונימית 04/09/2019 11:52
היי נועה 04/09/2019 12:19
 • היי כן עבר כמו שחיים רשם ברגע שהפסקתי להתעסק בזה זה נעלם כי כל היום חשבתי על זה וזה הלחיץ יותר זה היה סתם מלחץ וחרדות את חרדתית ?

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:30
 • לא חרדתית הפכתי לאמא ועם זה כל הדאגות והלחצים מתי עבר לך מהרגע שהתחיל?

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:37
 • היה לי את זה גם אחרי לידה לפני עשר שנים וגם עכשיו עבר אחרי חצי שנה בערך כי התעסקתי עם זה מידי והלחיץ ונכנסתי ללופ תעשי עיסוי לבד או או הוליסטי אל תלחצי זה יעבור

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:45
 • כן.. זה בהחלט מלחיץ ומעסיק אנסה לראות איך מעבירה את זה.. בינתיים מרגישה את זה כחודש

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:23
 • בנוסף הייתי אצל מטפל הוליסטי מדהים שעשה לי טיפול בראש ועזר מאוד זה היה נטו לחץ ומתי יש שרירים הקרקפת וכשאת לחוצה הם פשוט נתפסים נוירולוג נתן לי כדור אלטרולט משהו כזה שממש הרדים אותי אז לא לקחתי אבל שוב זה היה נטו לחץ ומתח ולא עבר עד שלא שיחררתי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 09/05/2020 21:35
 • גם לי יש זרמים בראש מלפני שבועיים וזה לא עובר לי, חשבתי לעשות דיקור סיני או עיסוי הוליסטי, מה אפשר להציע..

 • + הוסף תגובה
היי נועהְ 10/05/2020 02:49
 • היי מיקי לי היה מן לחץ עמום טיפול הוליסטי ממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 10/05/2020 09:42
 • בימים האחרונים ניהיה לי סחרחורת מרגיש לא ממוקד ולא יודע אם קשור וגם נפיחות בצידי הראש, הלכתי לרופא ולבית חולים עשיעתי בדיקות ואמרו שהכל תקין, שהלחץ ירד הנפיחות גם תרד או שזה קבוע? גם הבנתי כשיש לחץ בראש אז השרירים של הקרקפת מתכווצים.

 • + הוסף תגובה
תשובה למיקי נועם 15/05/2020 18:52
 • היי אכן יש שרירים שמתכווצים מהלחץ גם אני לא ידעתי בגלל זה הרופא נתן לי אלטרולט לשחרור ההתכווצות אבל זה הרדים אותי האם אתה סובל מחרדות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 16/05/2020 11:21
 • כן נהיה לי מתחים נראה לי בגלל הפרעות וחוסר שינה שגרם ללחץ.. עשיתי אתמול עיסוי הוליסטי ולא עזר הרבה אלא רק לגוף נראה לי אעשה גם עיסוי קרקפת הבנתי שזה משחרר לחצים מהראש.

 • + הוסף תגובה
מיקי נועה 16/05/2020 20:34
 • כן רק קרקרפת זה מה שעזר לי אם אתה מאזור חיפה יכולה להמליץ לך על מישהו תותח שממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 17/05/2020 10:00
זרמייםמ פארדה 06/08/2020 09:19
 • אני גם סובל מזה שנתיים באותה בעיה אשמח שתייצר איתי קשר עם מצאת טיפול לזה 0549728186

 • + הוסף תגובה
נועם איריס 18/05/2020 12:31
CT ראש איריס 18/05/2020 12:42
כאבי ראש כאב 19/06/2020 14:08
כאב ראש אדיר 19/06/2020 14:11
תחושת זרמים בראש מלי 06/07/2020 17:19
 • גם אני סובלת מזרמים בראש בצד ימין כבר למעלה משנה יש פתרון?

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 09/07/2020 13:22
היי חיים 15/07/2020 18:04
 • הייתי בתקופה מאוד לחוצה באותו זמן שכתבתי את הפוסט. עברו שנתיים מאז וברוך השם הכל בסדר. אני לא לקחתי תרופות ולא כדורים. באותו זמן הלכתי איזו תקופה לרפלקסולוגית אבל זה עזר ממש מעט.. בסופו של דבר הכל קשור למתח נפשי..

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 15/07/2020 18:00
כואב לחץ 18/07/2020 14:04

הצטרפו לאינדקס הרופאים!