לא תאמינו: זהו הסוד לחיים מאושרים ובריאים

לא כסף, לא הצלחה ואפילו לא זוגיות: תוצאות מחקר גדול חושפות כי המפתח לאושר טמון דווקא בחיי חברה עשירים. אז מה חשוב יותר - כמות החברים או איכות הקשרים וכיצד חברות טובה משפיעה לכם על המוח?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/08/2016

אם תשאלו אנשים צעירים מה הסוד לחיים מאושרים ובריאים רובם יענו: כסף או תהילה. ד"ר רוברט ולדינגר (Dr Robert Waldinger), פסיכיאטר אמריקאי ומורה בבית הספר לרפואה בהרווארד, מוכיח שאמונה זו אינה נכונה, וכי הסוד לחיים מאושרים, בריאים וארוכים יותר לא נמצא לא בארנק ולא בפרסום או בעבודה קשה, אלא באיכות הקשרים שיש לנו.


בשנת 2015, פרסם ד"ר ולדינגר את תוצאות המחקר הגדול ביותר שנעשה אי פעם על התפתחות האדם, שהחל בשנת 1938 עם 724 גברים. שנה אחרי שנה החוקרים עקבו אחרי עבודה, חיי משפחה, בריאות ורמת האושר של המשתתפים, ומחקר זה ממשיך היום עם 2000 הילדים שלהם. במחקר היו שתי קבוצות: קבוצה אחת של גברים שלמדו בשנה השנייה בהרווארד, וסיימו את הלימודים בזמן מלחמת העולם השנייה (רובם התגייסו). הקבוצה השנייה הייתה מורכבת מבחורים של השכונה הענייה ביותר בבוסטון. 


ד"ר ולדינגר הוא מנהל המחקר הרביעי ולדעתו יש להפיק שלושה שיעורים עיקריים מתוצאות המחקר:1. קשר חברתי חיוני לאדם 

אנשים שהיו מקושרים יותר עם המשפחה, החברים והקהילה הרגישו מאושרים יותר, חיו יותר שנים ונמצאו במצב בריאותי טוב יותר מאלו שחיי החברה שלהם היו פחות עשירים. 


מחקר זה הלך רחוק יותר והראה אפילו קשר הפוך: הבדידות היא רעילה והורגת! אנשים שחיים בבדידות יותר ממה שהיו רוצים, מרגישים פחות מאושרים ובריאותם מתדרדרת מוקדם יותר, כבר באמצע החיים. יתרה מכך, היכולות הקוגניטיביות שלהם מתדרדרות מהר וחייהם קצרים יותר.חיי חברה עשירים גורמים לאנשים להיות מאושרים יותר2. לא רק מספר החברים אלא איכות הקשרים

איכות היחסים עם אנשים קרובים עוזרת לנו להיות מאושרים ובריאים לאורך כל החיים. החוקרים שמו לב שבני חמישים, שמרוצים ממערכות היחסים שלהם עם אנשים הקרובים להם, הופכים לקשישים מאושרים ובריאים, זאת ללא קשר לרמת הכולסטרול שלהם. 


בני זוג מאושרים ושותפים לחיים סיפרו שהם נשארים מאושרים למרות כאבים פיזיים. לעומת זאת, אנשים שמרגישים חוסר סיפוק ביחסים שלהם עם קרוביהם, מדווחים על הכאב הפיזי שמוגבר עם הכאב הרגשי. 


קראו עוד: איך הם עושים את זה? 15 סודות של זוגות מאושרים3. קשרים טובים: לא מגנים רק על הבריאות הפיזית 

ד"ר רוברט ולדינגר מדגיש שקשרים איכותיים עם האנשים בקרבתכם מגנים גם על תפקוד המוח. אנשים עם קשרים יציבים ומתמשכים, שיודעים שהם יכולים לסמוך זה על זה, מגיעים לגיל 80 עם זיכרון טוב וחד יותר - וההיפך, הזיכרון יורד יותר אצל אלו שהקשרים החברתיים בחייהם לא מעניקים להם את התמיכה שהם זקוקים לה. ד"ר ולדינגר מדגיש שקשר מתמשך אינו דווקא חיים שקטים וללא ויכוחים, אלא הידע שבמקרה של קושי או צרה הם יקבלו תמיכה.כיצד יוצרים חיי חברה בריאים?

אין ניסים. הקשרים עם המשפחה, החברים, הקולגות או השכנים אינם מובנים מאליהם, אלא דורשים עבודה והשקעה. אמנם לא חובה לעשות קורס כדי ללמוד כיצד לטפח קשרים חברתיים, ובטח שאין צורך להשקיע כסף - צריך רק לזכור לחייך, לחבק, להגיד מילה טובה ולתקשר, כל יום, כל השנה ולכל אורך החיים – זה מפתח האושר, כאן נמצאת הבריאות!קראו עוד: הגורם המפתיע שיעזור לכם להיות מאושריםפורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

 עדית רונן סתר

עדית רונן סתר
עדית רונן-סתר הינה מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת מטעם האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. את הכשרתה (תואר שני ולימודי הטיפול המשפחתי) עברה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז אלומה. כמו כן, עברה הכשרה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חוסר משיכה בזוגיות
 • יסמין
 • 19/05/2019 16:38
 • שלום, אני בקשר זוגי במשך שבע שנים, מתוכן נשואה שנה. שנינו בגילאי 30+. יש פער ביני ובין בעלי יחסית מהרגע הראשון - לי מאוד חשוב לדאוג לאיך שאני נראית, מאוד לא מזניחה את עצמי, לא מתה על אימונים אבל נהנת מהתוצאות ולכן מקפידה על תדירות גבוהה של ספורט. אוהבת אוכל וכל מה שקשור אליו אך יודעת לעצור את עצמי כשצריך ויודעת לעמוד בפיתויים. הוא - בדיוק ההיפך, ממש בכל רמח איבריו. אנחנו חברים מאוד מאוד טובים, התקשורת מצויינת, אבל בכל מה שקשור למשיכה - פחות. מבחינתי כמובן. במשך שנים רבות סחבתי אותו לאימונים, עשינו דברים ביחד אבל תמיד הרגיש לי שאם אני לא אזום - הוא לא יעשה שום דבר מיוזמתו. אחרי שנים רבות של טיפולים פסיכולוגיים הצלחתי להניח לו ובאמת להבין שזו אחריות מלאה שלו. מהרגע ששוחרר הרסן - הוא עלה בערך 20 קילו. וזה רק הולך ומחמיר. מיותר לציין שאני מתוסכלת מזה ברמות קשות. נורא קשה לנו לחשוב על פרידה בגלל שאנחנו מסתדרים מצויין, ואין איזה פיצוץ או בגידה, אבל אני בטוחה ב - 99% שאני לא אוכל להיות מאושרת או שלמה עם הקשר הזה אף פעם. ואני בטוחה שגם הוא לא רוצה לחיות חיים של שיפוטיות לגבי כל מה שקשור לאוכל. ועדיין, קיים האחוז הבודד הזה בתוך תוכי שמקווה שיקרה אחרת, שהוא כן ירצה בחיים אחרים בשביל עצמו.. ואז מזכירה לעצמי שאם אחרי כל כך הרבה שנים לא קרה כלום.. כנראה גם לא יקרה.. :( אני חושבת שסוג של התרגלתי לחיים בתסכולים, כי ברגע שאני חושבת שלא אראה אותו יותר, אפילו במחיר של השקט הנפשי שארוויח מכך (ובהחלט גם הוא) - מתכווץ לי הלב, ממש כואב. זה מרגיש כאילו אני צריכה להחליט על איזה איבר בא לי לוותר. ואני כבר מותשת מלבכות, כל כך.. כל סופ"ש מתחיל בשיחות על מה עושים, על זה שאנחנו לא רוצים חיים שכאלה, ובסוף בוכים אחד עם השניה, מתוסכלים מהעובדה שאף אחד לא מסוגל לקום וללכת. אני כל כך אוהבת ומעריכה אותו, הוא ממש אדם נדיר, אוהב, מכיל, מפרגן, לא עוקץ, מייעץ, תומך, תמיד תמיד שם בשבילי.. לא היינו בייעוץ זוגי כי התקשורת בינינו מאוד טובה וכל יועצ.ת שניסיתי לשאול אותה האם יש טעם להגיע - אמרה שאם אנחנו מתקשרים אז אין ממש בשביל מה. מסכן הוא ומסכנה אני. החיים שלנו לא זזים מטר קדימה כי הדבר הזה כל הזמן עוצר אותנו. כל הקשר הזה נע סביב האם הוא עולה במשקל או לא. קשה לי עם המחשבה שאני עוצרת אותו (והוא אותי), שיכול להיות שאם היה עם מישהי אחרת כבר היו לו ילדים בשלב זה של החיים. אני מאוד רוצה לפרק את הקשר, לטובת שנינו, אבל אני לא מסוגלת לתאר כמה זה קשה. יחד עם זאת, אני לא רוצה חיים ללא משיכה ותשוקה. אשמח לעצות איך לעשות את זה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות בזוגיות
 • אני
 • 11/05/2019 20:27
 • שלום רב, אני ובעלי נשואים כשלוש שנים + תינוקת בת חצי שנה. בעלי בן בכור הגדל בבית שהאב לא מתפקד והוא לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי. חמתי מקפיצה את בעלי על כל דבר, מהפרטים הקטנים כמו נשרפה לי נורה, תיקח לי את האוטו לטסט ועד ללכת איתה לרופא. חמתי טיפוס קשה לעיגול, יש לה תמיד הערות על כל דבר, היא לא מכבדת בקשות המגיעות ממני הקשורות לילדה, מרשה לעצמה להגיע אלי בלי להודיע, מתקשרת לצרוח על בעלי כאשר לא מקבלת את מבוקשה (לדוגמא שנבוא כל שבוע לארוחת צהריים בשבת) ומכניסה הרבה "רעל" אלינו הביתה. חמתי הקדישה את חייה לטיפול בסבתא וכעת כשהסבתא נפטרה נראה שהיא מחפשת למלא את החלל שנוצר (היא זרקה לי בשבעה שהיא מתכוונת לבוא אלי כמעט כל יום). בעלי אשר לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי מצפה ממני למלא את החלל החסר הזה ואני מרגישה כי הציפייה ממני גדולה מידי ולא ראלית. לאחר מחשבות רבות החלטתי שאני מסוגלת להכיל אותה פעמיים בשבוע (היא באה כשבעלי לא בבית) ואמרתי לבעלי שבמידה והיא תרצה לבוא יותר היא מוזמנת לקפה בשעות הערב כשהוא בבית. כמו כן אמרתי לו שעליו לעשות איתה שיחת תיאום ציפיות כדי שלא תחווה עוגמת נפש ולהימנע מהריבים. בעלי אשר מפחד מהתגובות שלה הולך בשיטת היהיה בסדר ומניסיון העבר זה לא עובד. איני יודעת מה לעשות על מנת שבעלי יבין שהוא צריך לכבד את רגשותיי והחלטותיי, נראה כי חמתי מפעילה עליו לחצים שפשוט קל לו להעביר אותם אליי מאשר להתעמת איתה. אשמח לעזרה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאב ועצב
 • יעל
 • 08/05/2019 18:54
 • נשואה ואם לשלושה בנים. הבכור בן 31,האמצעי בן 28 נשוי מזה חצי שנה,והצעיר בן 19. עלי לציין שעברנו טיפול משפחתי בעקבות זה שהבכור והאמצעי לא מדברים מזה 10 שנים,הבכור הגיע לדקה וחצי לחתונה והלך. מלפני חתונת הבן האמצעי הבן הבכור הפסיק לבוא הביתה,נמנע מלהיפגש איתנו,לא מגיע לחגים ולאירועים משפחתיים. היום לאחר שצפיתי בטלויזיה ושמעתי משפחות שכולות,מרגישה כמוהם,הבן הבכור השאיר חלל ריק,לא מגיע לחגים,לסופי שבוע ולאירועים משפחתיים. מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, תודה שכתבת לפורום. אחחח, המפגש עם החלל הריק של יום הזיכרון, הידהד את החלל הריק שאת חווה במשפחתך. אכן כל כך הרבה עצב וכאב. וזה נמשך זמן רב, ובוודאי מכאיב מאד. כדי שנוכל להבין ולהמליץ על המשך הדרך, אם תוכלי לספר קצת יותר על הטיפול המשפחתי שעברתם: כמה זמן ארך הטיפול, מי מהמשפחה היה שותף לטיפול, האם השתנו דברים בעקבות או בזמן הטיפול. בשלב זה, ניתן כבר להעלות את האפשרות של טיפול נוסף, בין אם עבורך באופן פרטני, או משפחתי, בכדי לעבד את תהליכי האובדן שאת ואתם חווים, ולנסות להתחיל לעבוד על ריפוי. אולי תוכלי להסביר את מידת הנכונות לטיפול של בני המשפחה. בינתיים מחזקת את ידיך, ובתקווה לימים של שינוי, עדית וצוות הפורום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
גב' אריאלה בר דויד גב' אריאלה בר דויד
MA , פסיכולוגית מומחית להפרעות אכילה, מרפאה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ