האם ספורטאים באמת זקוקים להם יותר? הכל על תוספי תזונה

החל מהגדלת מסת השריר, דרך שיפור הסיבולת ועד למניעת דלקות: איך תדעו אם אתם זקוקים לתוספי תזונה, האם הם באמת משפרים את הביצועים בספורט וכיצד בוחרים את התוסף המתאים? המדריך השלם
כתבה פרסומית כתבת חסות


אתרי אינטרנט, חנויות טבע, סופרמרקטים וחדרי כושר – כולם מציעים תוספי תזונה למכירה, והמבחר? יכול לבלבל אפילו את המומחים בתחום. מאמנים, פיזיולוגים, פיזיותרפיסטים ומתאמנים מעידים על כך, שהדרך לגוף בריא כוללת בסך הכל 20% עבודה בחדר הכושר ו- 80% עבודה במטבח. אך עם עשרות חברות פעילות רק בשוק הישראלי (והרבה יותר מעבר לים), לעתים קשה לדעת מה ההבדל בין המוצרים השונים, מי זקוק להם והאם הם מהווים סכנה.מה תפקידם של תוספי התזונה?

תוספי תזונה, כשמם כן הם, תוספת לתזונה הכללית. לצורך העניין, תזונה המבוססת על תוספים בלבד אינה אפשרית, שכן היא חסרה מרכיבים חיוניים שלא ניתן להשיג בשום דרך אחרת. רוב התוספים מיועדים לצריכה בתקופות מסוימות, כמו לפני, במהלך או לאחר האימון, אך חלק מהם (דוגמת תוספי ויטמינים) מיועדים לצריכה אחת ליום, לא משנה מתי. 


קראו עוד: תוספי תזונה – מדוע אתם חייבים ליטול אותם


"תוספי התזונה בשוק מתחלקים לשני סוגים", אומר אלעד שביט, דיאטן ספורט קליני במרכז לרפואת ספורט של מכבי חיפה בכדורגל ומרצה לתזונת ספורט בוינגייט. "הסוג הראשון הוא תוספים ארגוגנים (משפרי ביצוע), ואיתם נמנים קפאין, קריאטין, NO) nitric oxide) ואבקות חלבון למיניהן. הסוג השני הוא תוספים שאינם משפר ביצוע אך נחוצים במצבים של חסר תזונתי, דלקות וטיפול במחלות מסוימות. אלו כוללים ויטמינים, מינרלים, כורכום, פיטוסטרולים ואומגה 3". תוספי תזונה ופעילות גופנית: האם ספורטאים זקוקים להם יותר?

בניגוד לאוכלוסייה הכללית, ספורטאים עלולים לפתח חסר של מרכיב תזונתי אחד או יותר, ולכן ישנו סיכוי גבוה יותר שהם יזדקקו לתוסף תזונה במקרה שהם אינם מצליחים להשלים את החסר דרך המזון. כמובן שיש לקחת בחשבון הבדלים בין ספורטאי חובב, שמתאמן לצורך שמירה על הבריאות, וספורטאי מקצועי, שמתאמן אימונים אינטנסיביים כ"עבודה". 


גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון הם: מטרת האימון, סוג הפעילות, המצב הבריאותי הכללי ומחלות הרקע, הרכב הגוף (אחוז שומן ומסת שריר), קצב חילוף החומרים (BMR) ומספר האימונים השבועי. באופן כללי, הדרישות התזונתיות של ספורטאי מבחינת כמות הקלוריות, כמות החלבון וכמות הפחמימות היא גדולה יותר מאשר אדם לא מאומן. 


"כשבונים תוכנית תזונתית, יש חשיבות לא רק לתחרות המטרה, אלא גם לתקופה שקודמת לה", אומר שביט, ומסביר: "רץ מרתון ביום שלפני תחרות, יצטרך למלא את מאגרי הגליקוגן שלו, ולכן יצרוך בין 5-10 גרם פחמימה לכל ק"ג משקל גוף. לעומתו, הדרישות לחלבון ופחמימה לאדם לא מאומן הן קטנות בהרבה, וצריכה קלורית כזו תוביל בוודאות לעליה לא בריאה במשקל".הדרישות לחלבון ופחמימה לאדם לא מאומן הן קטנות בהרבה"זה שמשהו נפוץ לא אומר שהוא הכרחי"

צריכת תוספי תזונה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסיה, אך חשוב להבין שהם אינם נחוצים עבור כל אחד, אפילו אם הוא מתאמן באופן קבוע. השימוש בתוספים מקבל משנה תוקף בעיקר במצבים שבהם קשה או לא ניתן להגיע לכמות החלבון היומית המומלצת (בין 1.2-2 גרם חלבון לכל ק"ג משקל גוף, תלוי באופי הפעילות), או כאשר יכולת ההכנה או הגיוון במשך היום הן מוגבלות. דוגמא נוספת היא יכולת מוגבלת לנשיאה של המזון, כמו במקרה של ריצות מרתון או רכיבות ארוכות כשאין רכב מלווה.


"יש לשים לב במיוחד לצריכה עודפת של ויטמינים, שעלולה לגרום לתופעות לוואי. נטילה של ויטמינים צריכה להיעשות לאחר אבחון ובתנאי שאכן יש חסר", אומר שביט.האם צריכת חלבונים באמת מגדילה את מסת השריר?

החלבונים הם שרשראות של חומצות אמינו, כאשר מתוך 20 חומצות אמינו קיימות – 10 הן חיוניות, קרי, לא יכולות להיות מיוצרות על ידי הגוף וחייבות להתקבל דרך המזון. מאחר וחלבון מהווה את אבן הבניין העיקרית לרקמות הגוף והשרירים, עלינו לצרוך חלבונים בצורה מספקת, קל וחומר כשמדובר בספורטאים. 


חטיפים, אבקות ושייקים המכילים תוספי חלבון הם דוגמאות לדרכי צריכה טרנדיות, הנפוצות כמעט בכל מתחם כושר בארץ, החל מחדרי כושר, דרך אולמות קרוספיט ועד קבוצות ריצה ורכיבה. 


תוספי החלבון מכילים לרוב את כל חומצות האמינו (חיוניות ולא חיוניות) והם מתחלקים לשלושה סוגים: חלבון מי גבינה, חלבון סויה וחלבון קזאין. חלבון מי גבינה (whey protein) הוא הנפוץ ביותר משום שהוא מסיס במים, זול יחסית ונוח לצריכה (רובנו מכירים אותו כנוזל הבהיר שרואים כשפותחים לראשונה גביע של גבינה לבנה או קוטג'). חלבון סויה נפוץ במיוחד בקרב אוכלוסיית המתאמנים הטבעונים, אך הזמינות הביולוגית שלו נחשבת לפחות מזו של חלבון מי גבינה."שורפי שומן" – מיתוס או אמת?

אחד המיתוסים הנפוצים בקרב מתאמנים הוא שצריכת תוספים המכילים קפאין (הידועים גם בשם "שורפי שומן") מהווים קיצור דרך נוח לירידה במשקל. מדובר במיתוס, ונכון להיום אין הוכחה מחקרית ליעילות התוספים מהסוג הזה על תהליך ההרזייה. הטעות כנראה נובעת מכך שתוספי קפאין גורמים ל"ליפוליזה" – תהליך של פירוק וניוד חומצות שומן לזרם הדם על מנת להפיק אנרגיה במאמץ אירובי. בצורה כזו אנו "חוסכים את מאגרי הגליקוגן שלנו ואמורים לתפקד טוב יותר לאורך זמן, אך אין זה אומר שהשומן "מתבזבז". כאמור, ישנם מחקרים התומכים בשימוש בתוספי קפאין באימונים של מספר שעות, אך הקשר בינם לבין ירידה בשקל עדיין לא ידוע.


אם כך, האם נטילת תוספי תזונה היא תלוית פעילות, או שמה תלויה בנתוניו האישיים של המתאמן? התשובה היא שנטילת תוסף היא בהחלט תלוית פעילות. ישנם תוספים שמתאימים גם לתחום הסיבולת וגם לענפי הכוח (כגון תוספי חלבון), ומצד שני - ישנם תוספים שמיועדים באופן מובהק לתחום האירובי (כגון קפאין) או לתחום הכוח (כגון קריאטין).האם אני זקוק לתוסף תזונה? ואם כן – איזה?


כדי לדעת אם מתאמן זקוק לתוסף תזונה, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים:

-מטרת האימונים, ומה ברצוננו לשפר (כוח, סיבולת, גמישות או שמירה על הבריאות באופן כללי).


-ניסיון קודם באימונים – אדם שזה עתה התחיל להתאמן יפיק יותר תועלת מאכילה נכונה ובאופן מסודר. חינוך כזה גם יהיה יעיל לעתיד, כאשר מתאמן ידע להכיר את התגובה של גופו למזון ולא לתוספים.


-מצב בריאותי – רמות שומנים בדם, סכרת, מחלות לב, כבד שומני ועוד. בנוסף, מאמינים שבני נוער בתקופת הגדילה צורכים יותר חלבון (ונוטריינטים נוספים). בנוסף, ספורטאים שמחלימים מפציעה ידרשו למזון איכותי יותר מכאלה שאינם מתמודדים עם פציעה או דלקת.


-תזונה בסיסית לאורך היום – האם היא מאוזנת, האם היא מבוססת צמחונות / טבעונות, מהי הזמינות לאוכל מבושל, ומהן ההעדפות הקולינריות של אותו מתאמן.דוגמאות לתוספים עבור פעילויות שונות כוללים: 

-תוספי חלבון - לענפי סבולת וכוח.

-קראטין - לאימוני כוח.

-קפאין - לאימוני סיבולת.

-גלוטמין  ו- HMB  - לצורך התאוששות מאימוני התנגדות או סבולת קשים.

-BCAA ((branched chain amino acids - 3 חומצות אמינו חשובות להתאוששות ולשמירה על מסת השריר).

-אומגה 3  - לצורך הורדת רמות הטריגלצרידים ודיכוי תהליכים דלקתיים). 

-פיטוסטרולים -להפחתת רמות ה-LDL.

-ברזל או חומצה פולית, רק כאשר קיים מחסור וכתלות בבדיקת דם.


קראו עוד: זהירות, פציעות: איזה ספורט הכי מסוכן לכם?"תזונה היא דבר מורכב, ותפריט תזונתי צריך להיות מותאם אישית לכל אדם בנפרד, תוך התייחסות למדדים מטבוליים, הרכב גוף ודרישות תזונתיות על פי מצבו ומטרתו", מסכם שביט. "כאשר מתחילים תוכנית אימונים, מטפלים במחלה, מנסים לרדת במשקל או סתם מעוניינים לשמור על הבריאות, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע ובכל מקרה רצוי שלא ליטול תוספים ללא הוראה או המלצה של בעל מקצוע. זכרו, לא כל מאמן כושר הוא תזונאי, אך התזונה היא חלק בלתי נפרד מתוכנית האימונים. תשקיעו בה בחוכמה".נדב בנדל, הכתב הרפואי של אינפומד, הינו פראמדיק מוסמך וסטודנט לרפואה שנה שנייה.


פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!