האם קריאת ספרים מאריכה את תוחלת החיים שלנו?

בשורה טובה לתולעי הספרים: על פי מחקר חדש הקריאה משלמת משום שהיא עשויה להאריך את תוחלת החיים בשנתיים. האם סופסוף נמצאה זריקת המוטיבציה הנדרשת עבור אלו שזנחו את הספר לטובת הטלוויזיה?
כתבה פרסומית כתבת חסותייתכן כי זהו ההסבר לכך שמיליוני מעריצים מתדפקים על דלתות החנויות בלילה – רק כדי להיות הראשונים שקוראים את הספר החדש של הארי פוטר: על פי תוצאות מחקר חדש, קריאת ספרים עשויה להאריך את תוחלת החיים – עד פרק זמן של שנתיים(!). המחקר, אשר פורסם בכתב העת Social Science & Medicine, מצא כי קריאת מגאזינים ועיתונים היא בעלת השפעה אף היא, וכי נרשמה עלייה בתוחלת החיים בקרב אלו הקוראים באופן עקבי בהשוואה לאלו שאינם קוראים.תקראו ספרים - תחיו יותרהחוקרת הראשית, בקה ר. לוי, פרופסור לאפידמיולוגיה באוניברסיטת ייל, ועמיתיה, ניתחו נתונים של 3,635 גברים ונשים שהיו חלק ממחקר העוסק בבריאות ובפרישה, והיו במעקב למשך 12 שנים בממוצע. משתתפי המחקר התבקשו לדווח על הרגלי הקריאה שלהם, והתגלה כי בקרב המשתתפים שדיווחו על קריאת ספרים לתקופה של עד שלוש וחצי שעות מידי שבוע, הסיכון למות ב-12 השנים העוקבות היה נמוך ב-17%. ואילו בקרב המשתתפים שבילו יותר משלוש וחצי שעות קריאה מידי שבוע, הסיכון למות היה נמוך ב-23%.


קראו עוד: 

 זהו הסוד לחיים מאושרים ובריאים

האם תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם?ככלל, החוקרים דיווחו כי מבוגרים שקוראים ספרים חיים כמעט שנתיים יותר מאלו שאינם קוראים, ותוצאות המחקר היו זהות גם כאשר החוקרים לקחו בחשבון גורמי בריאות משתנים.


לוי ועמיתיה חושדים כי הגידול בשיעור ההישרדות עשוי להיות בשל היתרונות הקוגניטיביים הטמונים בקריאה. אולי כדאי שתשקלו לזנוח את הטלוויזיה לטובת איזה ספר טוב לפני השינה מידי פעם? למידע נוסף על המחקר הקליקופורומים טיפול הומאופתי - הפרעות קשב וריכוז

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מניעת הפרעת קשב על ידי הומאופתיה דליה 09/03/2020 17:27
 • שלום, ילדיי הגדולים עם הפרעת קשב, ובתי לקרת גיל הגן. הייתי רוצה למנוע אצלה את ההפרעה ומה שכרוך בה. האם ניתן לטפל הומאופטית באופן מניעתי?

 • + הוסף תגובה
מניעת הפרעת קשב וריכוז מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 09/03/2020 18:47
 • היי אפשרי לאזן אותה במצבה הנוכחי עם שלל הבעיות שיש לה כולל התורשתיות. אפשרי לשלב גם הוראות בניקוי רעלים שלא תבוא במגע אם רעלים שגורמים להפרעת קשב. אבל אם פתאום יקרה לא טראומה מסויימת בגן או בכל מקום אחר וזה יגרום להפרעה -אז אני לא אוכל למנוע את הטראומה שגורמת פתאום להפרעה. החיים הם דינמים לא ניתן לדעת מה צופן העתיד. באמצעות הומאופתיה אפשרי להפחית מראש את הסיכוי שהיא תפתח דברים שנמצאים בתורשה אפשרי לחזק אות מערכת החיסון שלה ברגשית נפשית פיזית. אפשרי לנקות לה טראומות שעליהם בעתיד יכולות לצמוח הפרעות -אבל קשה לקחת אחריות על העתיד כולו כי כאמור הוא לא ידוע. זאת שאלה קצת גבולית. אבל אין ספק שאם היא תטופל היום היא תהיה במצב הרבה יותר טוב. גם אין ספק שאם פתאום היא תדרדר להפרעת קשב וריכוז שבהומאופתיה ניתן לעזור לה לצאת מזה עם 90 אחוזי הצלחה אם יש שיתוף פעולה איתכם. כנל לגבי הילדים שלך שחבל שהם סתם סובלים. אנ סבלתי המון שנים מההפרעה הזאת בצורה הכי קשה שלה בנעורי עד התחלתי ללמוד ולהתמחות בהומאופתיה ומצאתי שם את כל הפתרונות כולם ללא יוצא מין הכלל -חבל סתם מיותר לסבול ולהיות מכותר בהפרעה הזאת שמאוד משבשת את החיים ואת הביטחון העצמי לילד.

 • + הוסף תגובה
האם אפשר לקחת אומגה 3 בלי ויטמין אי יפית נוי 14/02/2020 16:47
 • כשלוקחים אומגה 3 של גליל נאמר לצרף גם ויטמין אי אחרת לא תהיה השפעה של האומגה 3מה האמת בכך

 • + הוסף תגובה
אומגה 3 מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 14/02/2020 18:04
 • אני חושבת שקשה לענות על שאלה כאן ללא מחקר מסודר -אך כן קראתי את המסקנות של הגליל לגבי העודפי חומציות שמנטרלים על ידי ויטמין E -בעיקרון אם אומגה 3 דורש סביבה בסייסת מספיק שאוכלים הרבה ירקות ופירות כדי לאזן עודפי חומציות בגוף ומפחיתים מוצרים מהחיי מכל הסוגים כדי להוריד עודפי חומציות. אני הייתי ממליצה לאכול זרעי ציאה כמקור לאומגה 3 במקום לרכוש מוצר לאכול ולקבל את זה ישירות מהטבע

 • + הוסף תגובה
בזרעי הציאה יש לך אומגה 3 וויטמין E גם יחד מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 14/02/2020 18:06
טיפול בקושי בריכוז במבוגר מיכל 22/01/2020 08:54
 • שלום, אני בת 32, אמא לשני קטנטנים, עובדת במשרה מלאה בתחום האדריכלות. מאז חזרתי מחופשת הלידה השנייה, מתקשה מאוד להתרכז בעבודה, חסרת יעילות במילוי משימות, מתקשה לשמור על קו מחשבה רציף, קופצת בין דברים כל כמה שניות, לא עומדת ביעדים שמציבה לעצמי. הקושי בריכוז תמיד היה שם. מאז שאני ילדה אומרים שיש לי קוצים בתחת, הייתה לי רשות עוד בבית הספר היסודי לעמוד בשיעורים או לצאת להתאוורר לכמה דק' ולחזור (תמיד הייתי "ילדה טובה" וזה לא היה כרוך בבעיות התנהגות). כשהייתי ילדה ונערה הצלחתי "לספק את הסחורה", אבל עם השנים (אוניברסיטה, עבודה, הורות) זה נהיה ממש מתסכל. רציתי לדעת האם ההומאופתיה יכולה לתת מענה לנושא זה, וגם, האם זה בהכרח כרוך בהגבלות תזונתיות (שזה משהו שאני מעדיפה שלא לקחת על עצמי בשלב הזה...). תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
אין בעיה. יש לי פתרונות עבורך אם תרצי את מוזמנת אלי לטיפול מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 22/01/2020 11:13
 • אסור לי להתחייב לתוצאה מראש לאף אדם. אבל אני בעצמי סבלתי מכל התופעות האלו ולא מעט אנשים שהיו אצלי התופעות האלו נעלמו כלא היו. אז כן אם תרצי יש לי פתרונות. אני לא אחייב אותך לעשות שינויים בתזונה אלא רק אם תחליטי בעצמך. את כן תקבלי מידע בנושא כדי להחליט בעצמך. אבל אלו שני תחומים שונים. בהומאופתיה בנפרד מתזונה יש מענה. צרי קשר בפרטי אם מעניין אותך להתקדם. אם תרצי אקשר אותך ללקוחות לשיחת טלפונית להתרשם מאופי העבודה שלי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!