5 בעיות נפוצות שרק אנשים שמאליים מבינים

לרגל יום השמאליים הבינלאומי: אילו גורמים משפיעים על היות אנשים מסויימים שמאליים, מהן הבעיות הנפוצות שהם נתקלים בהן והאם יש הבדלים אישיותיים בין שמאליים לימניים?
כתבה פרסומית כתבת חסותהיום מצוין "יום השמאליים הבינלאומי", וזוהי הזדמנות מצויינת לבחון את הנטייה של חלק בלתי מבוטל מהאוכלוסייה – לבצע את כל הפעולות הפוך מהיתר. באופן סטטיסטי כ-90% מהאנשים הם ימניים, ו-10% שמאליים, כאשר בין השמאליים המפורסמים בעולם נמנים ברק אובמה, ביל גייטס ואופרה ווינפרי. 


לפני זמן רב, האמונה הרווחת הייתה שאנשים שמאליים קשורים באופן כלשהו לשטן ולכן צריך "לתקן" את הנטייה שלהם להשתמש בעיקר ביד שמאל. למרבה המזל, הדעות הקדומות נעלמו, אך אנשים עדיין סקרנים בנוגע לשאלה: מה גורם לאנשים להיות שמאליים? חלק מהחוקרים סבורים כי לגנטיקה יש חלק קטן בכך, למרות שזה לא מספק תשובה מלאה לסוגייה זו. 


במחקר שפורסם ב-2013 בכתב העת PLoS Genetics, זוהו גנים ומוטציות גנטיות שעשויות להשפיע על ההתפתחות של א-סימטריה בין שמאל וימין בגוף ובמוח, ולכן ייתכן כי הגנטיקה אכן קובעת מהו הצד החזק שלנו בגוף. עם זאת, מספר מומחים מאמינים כי הגנטיקה אחראית רק על 25% מהמקרים, והיתר - אקראיים לחלוטין. חוקרים מסויימים אפילו מאמינים כי ה"שמאליות" היא תכונה אבולוציונית שפותחה בשל היתרון שיש לאנשים אלה בלחימה.


בעוד שמומחים עדיין מנסים לפענח מדוע חלק מהאנשים נוטים להיות שמאליים, בכל הנוגע לתכונות אישיותיות כגון מוחצנות, מוסריות, רגשנות ופתיחות – לא נמצא כל הבדל בין ימניים לשמאליים. 


אמנם ישנם יתרונות רבים בלהיות שמאליים, במיוחד כשמדובר בספורט, אך יש גם חסרונות כמו לקבל מרפק במהלך ארוחת הערב. הנה 5 בעיות נפוצות ששמאליים נתקלים בהן לעתים קרובות:פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר השפעה של כדור הרגעה טלי 17/03/2020 09:21
חוסר השפעה של כדור הרגעה דר' אולגה קובלצ׳וק 25/03/2020 11:10
  • זה תלוי בעוצמה ואופי החרדה ובמשך השימוש בקלונקס. לאחר שימוש ממושך הגוף עלול לפתח סבילות. מומלץ לפנות לרופא פסיכיאטר כדי לשקול טיפול ארוך טווח חלופי

  • + הוסף תגובה
ריטלין בימי קורונה מתלבטת 25/03/2020 10:38
  • האם לדעתך כדאי להמשיך ולתת ריטלין כרגיל בימי הבית? ילד בן 12, די מטפס על קירות בבית.. מטופל מגיל 9

  • + הוסף תגובה
ריטלין בימי קורונה דר' אולגה קובלצ׳וק 25/03/2020 11:08
  • שלום במידה והפרעת קשב וריכוז פוגעת בתפקוד היומיומי, מומלץ לטפל לא רק בימי הלימודים.

  • + הוסף תגובה
הרגעה לילד בן 10 טלי 12/03/2020 12:20
  • שלום ד"ר, איך מרגיעים ילד בן 10 מהקורונה המפחידה? זה ילד מטופל בפריזמה, אבל עכשיו יש החמרה. רעיונות נוספים?

  • + הוסף תגובה
החמרה בחרדה בגלל קורונה דר' אולגה קובלצ׳וק 17/03/2020 11:16
  • שלום המצב באמת מפחיד ורבים מאלה שסובלים מחרדה יוצאים מאיזון. ישנם מרכזים ומטפלים שפתחו טיפולים אונליין, לדוגמה https://www.cbtclinic.co.il/corona/?utm_source=Facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=Corona אפשר גם לפנות לרופא המטפל כדאי לשקול שינוי תרופתי. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!