5 בעיות נפוצות שרק אנשים שמאליים מבינים

לרגל יום השמאליים הבינלאומי: אילו גורמים משפיעים על היות אנשים מסויימים שמאליים, מהן הבעיות הנפוצות שהם נתקלים בהן והאם יש הבדלים אישיותיים בין שמאליים לימניים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 17/08/2016


היום מצוין "יום השמאליים הבינלאומי", וזוהי הזדמנות מצויינת לבחון את הנטייה של חלק בלתי מבוטל מהאוכלוסייה – לבצע את כל הפעולות הפוך מהיתר. באופן סטטיסטי כ-90% מהאנשים הם ימניים, ו-10% שמאליים, כאשר בין השמאליים המפורסמים בעולם נמנים ברק אובמה, ביל גייטס ואופרה ווינפרי. 


לפני זמן רב, האמונה הרווחת הייתה שאנשים שמאליים קשורים באופן כלשהו לשטן ולכן צריך "לתקן" את הנטייה שלהם להשתמש בעיקר ביד שמאל. למרבה המזל, הדעות הקדומות נעלמו, אך אנשים עדיין סקרנים בנוגע לשאלה: מה גורם לאנשים להיות שמאליים? חלק מהחוקרים סבורים כי לגנטיקה יש חלק קטן בכך, למרות שזה לא מספק תשובה מלאה לסוגייה זו. 


במחקר שפורסם ב-2013 בכתב העת PLoS Genetics, זוהו גנים ומוטציות גנטיות שעשויות להשפיע על ההתפתחות של א-סימטריה בין שמאל וימין בגוף ובמוח, ולכן ייתכן כי הגנטיקה אכן קובעת מהו הצד החזק שלנו בגוף. עם זאת, מספר מומחים מאמינים כי הגנטיקה אחראית רק על 25% מהמקרים, והיתר - אקראיים לחלוטין. חוקרים מסויימים אפילו מאמינים כי ה"שמאליות" היא תכונה אבולוציונית שפותחה בשל היתרון שיש לאנשים אלה בלחימה.


בעוד שמומחים עדיין מנסים לפענח מדוע חלק מהאנשים נוטים להיות שמאליים, בכל הנוגע לתכונות אישיותיות כגון מוחצנות, מוסריות, רגשנות ופתיחות – לא נמצא כל הבדל בין ימניים לשמאליים. 


אמנם ישנם יתרונות רבים בלהיות שמאליים, במיוחד כשמדובר בספורט, אך יש גם חסרונות כמו לקבל מרפק במהלך ארוחת הערב. הנה 5 בעיות נפוצות ששמאליים נתקלים בהן לעתים קרובות:פורומים, פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בציפרלקס ירון 19/11/2019 01:01
  • שלום, אני נוטל ציפרלקס מזה שנתיים-שלוש (20mg מהחצי שנה האחרונה) בעקבות חרדה, מחשבות טורדניות וocd. לאחרונה הגעתי לצומת דרכים בחיים לאחר חזרה מטיול של אחרי צבא ואני מרגיש התעצמות לא פרופורציונלית במחשבות הטורדניות דבר שמוביל להתגברות החרדה עד כדי פאניקה וירידה מורגשת מאוד בביטחון העצמי. כדי להמחיש התחושות, בשבוע האחרון חוויתי הטרדות ומחשבות בלתי פוסקות על המצב שבו אני נמצא כרגע בחיים (חזרה מטיול, תחילת חיפוש כיוון בחיים) ובנוסף תחושה של רגישות יתר עצבות ורצון מתמשך לבכות, תחושה שהינה זרה ואיננה אופיינית לי. אני יודע כי בלבול בשלב שכזה הוא דבר שכיח ולגיטימי אולם ההצפה הנוכחית שאני חווה מהמחשבות וההטרדות גורמת לי לחשוד כי אולי משהו אינו כשורה עם התרופה והיא איננה משפיעה עליי כפי שהשפיעה בעבר. אני יכול להעיד כי הציפרלקס עזר לי רבות בנושא ביטחון עצמי וחרדה אולם אינני יכול להגיד במדויק מה מידת ההשפעה שלה על המחשבות הטורדניות והocd שלתחושתי הן הגורם המרכזי לפאניקה והמצוקה שאני חווה עכשיו. כמה שאלות לי בנושא: 1.האם ייתכן שהתרופה הפסיקה לעבוד כך פתאום? 2. האם ציפרלקס תרופה נכונה לטיפול במחשבות טורדניות וocd? 3. מהו מדד יעיל לכך שתרופה עובדת במצב בו תחושת סובייקטיביות אינן מספקות תמונת מצב בהירה מספיק (כמו במקרה של מחשבות טורדניות וocd)? כמו למשל בדיקה שמודדת את השפעת התרופה על הנוירוטרנסמיטרים? 4. האם לאור האמור לעיל רצוי לשקול לשנות/להוסיף תרופה?

  • + הוסף תגובה
טיפול בציפרלקס דר' אולגה קובלצ׳וק 03/12/2019 22:18
  • תשובות לשאלות: 1. להפרעה טורדנית-כפייתית יכול להיות מהלך של הפגות והחמרות, לכן יתכן ובעקבות שינוי בנסיבות החיים חלה כעת החמרה בתסמינים והמינון שהיה אפקטיבי קודם כעת לא מספיק. 2. כן 3. אין מדד מדוייק מעבר לבדיקה קלינית. לכן חשוב להיות במעקב ל רופא 4. יתכן שכן. מומלץ להוועץ ברופא פסיכיאטר

  • + הוסף תגובה
פריזמה וטיפול הסרת שיער בלייזר תמי פריזמה 02/12/2019 11:13
  • הבת שלי משתמשת בפריזה כבר כמה שנים, כעת היא בת 19 ורוצה לעשות טיפול הסרת שיער בלייזר באמצעות מכשיר שנקרא סופרנו טיטניום SHR אשמח לדעת אם זה בסדר. אבקש גם לדעת האם אפשר לקחת במקביל גלולות נגד הריון מסוג YAZ PLUS

  • + הוסף תגובה
חרדה Niki 06/11/2019 13:12
  • היי,,,יש לי ילד בגיל 14 הסובל לסירוגין מבעית חרדה,,בזמנו טופלנו במספר תרופות ללא הצלחה. כרגע ללא תרופה,,,נמצא במסגרת של בית ספר תומך,,, בעקבות אירוע שוב עלתה רמת החרדה ומסרב ללכת לבית הספר,, לא הייתי רוצה לחזור לפסיכיאטריה שטיפלה בו היות ואבדנו אמון,,יש לציין שטופלו ומטופל בטיפול ריגשי תומך,,בבקשה המלצה לפסיכיאטר המומחה לבעיות חרדה הנוער ובכל המלצות,,,תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!