5 בעיות נפוצות שרק אנשים שמאליים מבינים

לרגל יום השמאליים הבינלאומי: אילו גורמים משפיעים על היות אנשים מסויימים שמאליים, מהן הבעיות הנפוצות שהם נתקלים בהן והאם יש הבדלים אישיותיים בין שמאליים לימניים?
כתבה פרסומית כתבת חסותהיום מצוין "יום השמאליים הבינלאומי", וזוהי הזדמנות מצויינת לבחון את הנטייה של חלק בלתי מבוטל מהאוכלוסייה – לבצע את כל הפעולות הפוך מהיתר. באופן סטטיסטי כ-90% מהאנשים הם ימניים, ו-10% שמאליים, כאשר בין השמאליים המפורסמים בעולם נמנים ברק אובמה, ביל גייטס ואופרה ווינפרי. 


לפני זמן רב, האמונה הרווחת הייתה שאנשים שמאליים קשורים באופן כלשהו לשטן ולכן צריך "לתקן" את הנטייה שלהם להשתמש בעיקר ביד שמאל. למרבה המזל, הדעות הקדומות נעלמו, אך אנשים עדיין סקרנים בנוגע לשאלה: מה גורם לאנשים להיות שמאליים? חלק מהחוקרים סבורים כי לגנטיקה יש חלק קטן בכך, למרות שזה לא מספק תשובה מלאה לסוגייה זו. 


במחקר שפורסם ב-2013 בכתב העת PLoS Genetics, זוהו גנים ומוטציות גנטיות שעשויות להשפיע על ההתפתחות של א-סימטריה בין שמאל וימין בגוף ובמוח, ולכן ייתכן כי הגנטיקה אכן קובעת מהו הצד החזק שלנו בגוף. עם זאת, מספר מומחים מאמינים כי הגנטיקה אחראית רק על 25% מהמקרים, והיתר - אקראיים לחלוטין. חוקרים מסויימים אפילו מאמינים כי ה"שמאליות" היא תכונה אבולוציונית שפותחה בשל היתרון שיש לאנשים אלה בלחימה.


בעוד שמומחים עדיין מנסים לפענח מדוע חלק מהאנשים נוטים להיות שמאליים, בכל הנוגע לתכונות אישיותיות כגון מוחצנות, מוסריות, רגשנות ופתיחות – לא נמצא כל הבדל בין ימניים לשמאליים. 


אמנם ישנם יתרונות רבים בלהיות שמאליים, במיוחד כשמדובר בספורט, אך יש גם חסרונות כמו לקבל מרפק במהלך ארוחת הערב. הנה 5 בעיות נפוצות ששמאליים נתקלים בהן לעתים קרובות:פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכנה נפשית לקבלת מחזור אילנית 23/09/2020 09:54
  • הבת שלי בת 11 וקיבלה מחזור. פוחדת מאוד מדם וחרדה בכללי. איך אפשר לעזור לה בעניין? אשמח לדעתך המלומדת. כל מחזור ילווה בהיסטריה ובפניקה..תודה רבה, מראש

  • + הוסף תגובה
פוביה מדם דר' אולגה קובלצ׳וק 23/09/2020 23:24
  • במקרה ובאמת מדובר בפוביה מדם, כפי שזה נשמע, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי cbt עשוי לעזור

  • + הוסף תגובה
ריספונד או אריפליי מיכל 07/09/2020 15:47
  • שלום רב, הבן שלי לפני שנה ( כיתה ב) חווה חרדה בביס ( טען שמתגעגע אלינו) ולא הסכים ללכת לביס. הוא טופל בריספונד (2מג) שעזר מאד. לפני 3 חודשים הורדנו את המינון ל- 0.5 מג. החרדה פסקה אך יש לו עדיין התקפי זעם, חוסר רוגע אימפולסיביות והוא מתרגז מכל דבר. הוא אובחן כבעל רגישות יתר. הרופאה המליצה לעבור לאריפליי. האם זה נכון לשנות תרופה או שכדאי להישאר עם ריספונד במינון נמוך. בתחושה שלי שהריספונד במינון הנמוך לא משפיע עליו.

  • + הוסף תגובה
טפול בתרופת clonnirit tab 25 mcg רון 26/08/2020 17:10
  • פסיכיאטר ילדים (עובד באחד מבתי החולים)רשם תרופה זו לבן 12 בגין אבחון לodd. בבתי מרקחת,כולל בכללית לא מוכנים לספק את התרופה בטענה שאינה מיועדת לילדים בגיל זה. מבקש חוות דעתכם.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!