//

משקפי ראייה לילדים: מתי נדרש אבחון וכיצד בוחרים נכון?

הכינוי "משקפופר" הומצא על ידי ילדים ומי ש"זכה" בו הרגיש לא רצוי. כיום, לעומת זאת, משקפי ראייה נחשבים לפריטי אופנה מעוצבים. לקראת החזרה ללימודים: מתי הילד זקוק לבדיקת ראייה ומה חשוב לדעת כשבוחרים משקפיים לילדים? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסותהמעבר מגן הילדים לכיתה א' ולבית הספר הוא מרגש ומכונן, הן עבור הילד והן עבור ההורים. יחד עם ההתרגשות וההכנות לקראת כיתה א', חשוב לבצע בדיקת עיניים מקיפה לקראת תחילת שנת הלימודים. "עיניים בריאות עם ראייה תקינה הן מרכיב משמעותי בהתפתחות יכולות הקריאה והלמידה של הילד, בעיות שונות בראיה עלולות לגרום לילד כאבי ראש וכפל ראייה, וכן עלולות לגרום לשגיאות בהעתקה מהלוח ולהוות מכשול להצלחת הילד והתאקלמותו במסגרת הלימודית", מציין פרופ' משה שניר, ראש צוות היחידה לרפואת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים. 


קראו עוד: קשיי למידה או קריאה? בדקו קודם את מיקוד הראייהמתי כדאי לערוך בדיקת ראייה לילד?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, בדיקת ראיה מומלצת עבור כל ילד, גם אם הוא לא מתלונן על קשיים בראייה והוריו אינם מבחינים בקושי, משום שאבחון בעיה בשלב זה עשוי למנוע בעיות עם הכניסה לכיתה א' ובהתפתחות הראייה. במידה וקיים רקע משפחתי של בעיות עיניים בילדות (כמו: עין עצלה, פזילה, הרכבת משקפיים מגיל צעיר), בדיקה זו חיונית במיוחד. חשוב לציין שבדיקת הראייה ברובה אינה כרוכה בכאב או אי נוחות עבור הילד.אילו סימנים מעידים על כך שהילד זקוק למשקפיים?

הסימנים הראשונים שמעידים על קושי בראייה הם כשהילד משפשף את העיניים או מגרד אותן, דומע, מקרב חפצים לעיניים, או עוצם עין אחת כדי למקד את המבט. שימו לב כיצד הילד מתנהג כאשר הוא צופה בטלוויזיה ותנסו להבחין אם אחד או יותר מהתסמינים הללו מתקיימים. במידה והילד מפגין קושי בראייה יש צורך לערוך בדיקת ראייה מדוקדקת. 


קראו עוד: סימנים לבעיות ראייה בילדים קטניםכיצד מאבחנים לקות ראייה?

"בדיקת הראייה כוללת בדיקת חדות ראיה לרחוק ובמידת האפשר, גם לקרוב. בדיקת חדות הראיה מתבצעת בעזרת מספרים, אותיות, ציורים או צורות, בהתאם לרצונו ויכולותיו של הילד. בנוסף, נבדקות תנועות העיניים ומתבצעת הערכה של פזילה. יחד עם בדיקת התנועות והפזילה, מתבצעות בדיקות של ראיית העומק (תלת מימד), המזיגה והמיקוד. כמובן שהבדיקה כוללת בדיקת האנטומיה של כל מדורי העין", מסביר פרופ' שניר.כמו כן, מכשיר חדש בשם "איפרופלילר" מאפשר בדיקה מדוקדקת לכל עין (הרי כל עין היא שונה), ובאמצעות הטכנולוגיה המפותחת כיום ניתן לאבחן באופן מדויק את אופי הבעיה.


עיניים בריאות עם ראייה תקינה הן מרכיב משמעותי בהתפתחות יכולות הקריאה והלמידה של הילדאילו גורמים צריך לקחת בחשבון כשבוחרים משקפיים לילדים? 

לפני שלוקחים בחשבון את הפן האסתטי בבחירת המשקפיים, חשוב להקפיד על הפן הפרקטי ולבחור משקפיים שיהיו בריאות, נוחות ומותאמות לילדים.


ראשית כל, עצם האף אצל הילדים רכה וקטנה. מסיבה זו גימור גשר המסגרת צריך להתאים לקימור האף, כך שיהיה מקסימום מגע ללא רווחים. לתינוקות יש להתאים אפון אנטומי. בגשר עם אפונים יש לבחון את מיקומם ביחס לאף. ככלל, אנו נרצה שהאפונים "ינוחו" בצורה מלאה בצידי האף אך לא בצורה לוחצת מדי, כך שתיווצר חלוקת משקל טובה יותר. 


שנית, המוטות צריכים להיות ארוכים מספיק כדי להתעקל סביב האוזן בצורה נכונה ולהחזיק את המשקפיים בצורה יציבה. לתינוקות יש מסגרות בעלות מוטות "cable" לאחיזה יציבה ונכונה. 


דבר נוסף שיש להקפיד עליו הוא עמידות המסגרת והעדשות: מומלץ לבחור משקפיים בעלי מוטות קפיציים.  כיום ניתן למצוא מסגרות מפלסטיק רך וגמיש או מטיטניום שאינן נשברות בקלות. ילדים אוהבים לשחק, לרוץ להשתולל, ובכלל להשתתף בפעילויות שבהן המשקפיים נוטים להישבר או להתעקם. כדי למנוע פגיעה בעיניים, חשוב להקפיד על כך שהעדשות יהיו עשויות מפלסטיק. 


חפשו משקפים בטכנולוגיית eye phorics – משקפיים ללא מסגרת מגושמת ובולטת עם מוטות וגשר עשויים מפלסטיק גמיש, מתעגלות מאחורי האוזניים לחיזוק היציבה, גווני מסגרות שקופים למחצה. העדשות עמידות לשבר – מתאים במיוחד לילדים אקטיביים שמתביישים במשקפיים – כמעט בלתי נראים על הפנים.


לבסוף, הקפידו על כך שהמסגרת של המשקפיים תכסה את כל שטח העיניים כדי שהילד יראה טוב גם כאשר הוא מביט כלפי מעלה. כדי לעשות זאת ודאו שהמסגרת מכסה את כל שטח הראייה - מהגבות ועד מתחת לארובות העיניים. בחרו משקפיים שיהיו בריאות, נוחות ומותאמות לילדים (התמונה באדיבות אופטיק ג'וניור)עכשיו לאסתטיקה: התאמה למבנה הפנים חשובה גם אצל ילדים 

החוק הבסיסי הוא בחירת מבנה מסגרת שמנוגד למבנה פני הילד באופן פרופורציונלי, כך נוצר מבנה מאוזן שמדגיש את מבנה הפנים בצורה חיובית. בחירת צורה דומה למבנה הפנים מדגישה את מבנה הפנים. לדוגמא: מבנה אובאלי – נחשב אידיאלי, אליו יתאימו מסגרות במבנה מרובע, עגול, חתולי, מתומן, אובאלי, aviator. במבנה עגול - ניתן להתאים מסגרת במבנה מרובע, מתומן. במבנה משולש- חלק תחתון של הפנים רחב מהעליון במידה משמעותית. 


ומה לגבי העיצוב? כיום יש מותגים רבים שמכינים משקפיים שמדברות בשפה של הילדים, דמויות מצוירות מוכרות כמו טום וג'רי, צבעים שמחים כמו כתום אדום וכחול וחומרים גמישים המזכירים צעצועים מגומי ופלסטיק. כך שחווית בחירת המסגרת הופכת להיות נעימה. אורטל בסכס ורובל הינה אורטופטיסטית מ"אופטיק ג'וניור", חנות המתמחה במשקפי ראייה ושמש לילדים.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורטל ורובל בסכס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עין עצלה, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
למסירה מדבקות עין עצלה מיכל 10/07/2020 16:24
  • בני סיים טיפול ארוך בעין עצלה ונותרו לנו מדבקות- נשמח למסור למי שזקוק 0523758779 מיכל

  • + הוסף תגובה
פזילה סמויה נאוה 09/06/2020 09:28
  • יכול להסביר מהי פזילה סמויה? האם היא דורשת טיפול? בת 65, לא הבנתי את הסבר הרופא..תודה תודה

  • + הוסף תגובה
פזילה סמויה דר' מיכאל כינורי 09/06/2020 22:26
  • פזילה סמויה היא כזו שלא נראית ביום יום אך בבדיקת העיניים ניתן להפיק אותה ולמדוד אותה. במקרה שלך, התערבות מסוימת לפזילה (משקפיים מיוחדות, תרגילי עיניים או ניתוח) היא רק במקרה שהפזילה מפריעה לך בחיי היום יום.

  • + הוסף תגובה
עין עצלה אצל בת 18 נסרין 07/05/2020 19:50
  • הבת שלנו אלינור 18 שנה סבלה מעין עצלה כשהייתה ילדה קטנה, לפני כמה חודשים חלה עוד ירידה דראסטית בראיה , אנו מאוד חוששים ורוצים לשמוע חוות דעת מרופא מומחה בעין עצלה

  • + הוסף תגובה
נסרין דר' מיכאל כינורי 07/05/2020 22:19
  • ירידה דרסטית בראיה בגיל 18 אינו אופייני לעין עצלה. יש להיבדק ע״י רופא עיניים בהקדם לשלול בעיות עיניים אחרות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!