לקראת החזרה ללימודים: כך תבחרו ילקוט ונעליים לילדים

כיצד כדאי לבחור ילקוט מתאים לכל ילד לפי גילו ומשקלו ואיך לבחור נעליים מתאימות לבית הספר? לקראת פתיחת שנת הלימודים: כל הטיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות הילדים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/08/2016


כבר במהלך החופש הגדול, נערכים הורים לתלמידים לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרבה. איילת קלר, מנהלת השירות לפיזיותרפיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, מייעצת כיצד להתכונן מבעוד מועד ולבחור את הילקוטי והנעליים המתאימים – שיעזרו לשמור על יציבה, הליכה ואיזון נכונים לילדים:


קראו עוד: משקפי ראייה לילדים: מתי נדרש אבחון וכיצד בוחרים נכון?"משקל הילקוט כשהוא מלא לא יעלה על 15% ממשקל גופו של הילד"


בחירה נכונה של ילקוט גב והתאמתו למימדי הילד חשובה מאוד לבריאות הגב, הכתפיים והצוואר. יש לשים לב לכללים מנחים בעת בחירת הילקוט: 

•על הילקוט להיות בעל רצועות כתף רחבות, מרופדות וניתנות לכוונון באמצעות אבזם. 


•על הילקוט להיות בעל ריפוד באזור הגב וכן להכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל הספרים, המחברות וכלי הכתיבה.


•בעת התאמת הילקוט לנשיאה, יש לוודא שאורך רצועות הכתפיים שווה ומאפשר חלוקה סימטרית של עומס המשקל. כמו כן, יש לדאוג שעיקר משקל הילקוט יימצא מול מרכז הגב ולא מול האגן.


•בכדי להימנע ממשקל יתר, מומלץ לשאת בכל יום את חומרי הלימוד הדרושים ליום זה בלבד ולוודא שמשקל הילקוט כשהוא מלא, לא יעלה על 15% ממשקל גופו של הילד. 

 

•חשוב להסביר לילד שעליו לדווח להורים על הופעת כאבי גב או כתפיים בעת נשיאת הילקוט. 


• שימוש בילקוט עם גלגלים יש לשקול בהתאם לתנאי הדרך מהבית לבית הספר ובחזרה. ילקוט עם גלגלים אמנם אינו נישא על גב הילד, אולם משקלו רב יותר, הוא אינו מתאים לעליה במדרגות, דורש מאמץ רב בהרמה ומעודד תנועה לא סימטרית בגב ובידיים, ולכן ההמלצה היא למשוך את התיק פעם ביד ימין ופעם ביד שמאל. 


•חשוב לשים לב שעל  גוף הילקוט קיימים מחזירי אור לבטיחות בדרכים.בחירה נכונה של ילקוט גב והתאמתו למימדי הילד חשובה מאוד לבריאות הגב, הכתפיים והצוואר"נעליים העשויות מחומרים קשיחים מפריעות לתנועתיות כף הרגל"

בחירת נעליים וסנדלים לילדים הינה בעלת חשיבות רבה. יש לשים לב למבנה הנעליים. רצוי כי הנעל או הסנדל יהיו מעוגלים ורחבים בחלקם הקדמי. אזור הנעל (הסנדל) המקיף את עקב הרגל יהיה צמוד אל הרגל ולא יאפשר יציאה מהנעל בעת הליכה וכן שהיא תהיה עשויה מחומרים נושמים וגמישים: נעליים העשויות מחומרים קשיחים מפריעות לתנועתיות כף הרגל. כפכפים מכל סוג שהוא אינם מומלצים לשימוש בקרב ילדים. 


בעת בחירת הנעליים, חשוב להתאים את צורת הנעל למידת ומבנה כף הרגל (רחבה/צרה). המידה המתאימה תקבע לאחר מדידת נעל ימין ונעל שמאל כשהילד עומד (לרוב אורך כפות הרגליים אינו זהה). 


גם הגרביים צריכות להתאים לגודל כפות הרגלים. גרביים קטנות מידי מגבילות תנועה חיונית של  כפות הרגלים, ואילו גרביים גדולות מידי יוצרות קפלים, מוקדי לחץ ואי נוחות. חשוב לקשור את השרוכים ולהדקם על הנעל, כדי שלא ייפתחו ולא ילחצו וכן רצוי למדוד נעליים בסוף יום פעילות, בגלל נטיית הרגליים להתנפח בסוף היום. קראו עוד: הפרעות קשב וריכוז: 5 טיפים לתחילת שנת הלימודיםפורומים, מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלום שמוליק אתה מדבר כל הזמן על התעודה שלך שי 11/10/2019 03:11
 • שלום שמוליק אתה מדבר כל הזמן על התעודה שלך הכרת מעמד סליחה אבל אין קשר בין התעודה למקצוע של המדרסים וראיתי שאתה מוסיף וכותב ללכת למקום שיש רשיון של משרד הבריאות בדקתי את העניין מול משרד הבריאות וקיבלתי תשובה שהם לא נותנים רשיון או אישורים על מדרסים רק על הנעלה ופורטזות האם יש פה הטעיה של מכונים שאומרים שיש להם רשיון של משרד הבריאות אבל בפועל האישור הוא על אביזרים או סדים ולא על מדרסים?

 • + הוסף תגובה
לימוד מקצוע והתעדה אורתוטיסט שמואל להב 11/10/2019 08:34
 • שלום שי, אני שמח ששאלת שאלה זו, האם היית הולך לפנצריה לאדם שלא למד לאזן גלגלים, לכוון ציר ולדעת איזה גלגלים טובים עבורך? האם אתה לא חושב שלפני שעושים מדרסים צריך להבין איך מערכת השלד, מערכת השרירים, מערכת כלי הדם והעצבים עובדות? כשעושים מדרסים צריך לתת מענה לכלל הגוף ולא רק נקודתית! לעיתים מדרס לא נכון יכול לגרום להגברת שחיקה בברך, מדרס לא נכון יכול להביא להווצרות או להחמרת מטטרסלגיה, יכול להביא לניתוח הלוקס ולגוס, הידעת? רק אחד שלמד יכול לחשוב על כל זה בצורה נכונה ולתת את המענה ההולם ביותר! מי שלמד לעשות פרוטזות, מכשירים כמו לחולי פוליו והנעלה רפואית יודע להסתכל בצורה הוליסטית על מכלול הגוף ולתת מענה נכון לאדם מסויים ! רק מי שקיבל ממשרד הבריאות תעודה יכול לשדר לך נכונה שהוא למד, עמד בבחינות בהצלחה ויודע מה לעשות נכון! מקווה שאתה מבין עכשיו יותר טוב את הסוגייה, שנה טובה ומאושרת, שמוליק

 • + הוסף תגובה
שבר בסיס 5 MTT עמדת כמקובלת מלה 02/10/2019 19:49
 • שלום הגעתי לבי"ח זיו בצפת וזו האבחנה שקבלתי במכתב השחרור, האורטופד לא הסכים להסביר לי מה זה בדיוק, הוא גיבס אותי מהאצבעות עד מתחת הברך, בגבס מוקשה בחלק האחרוי והתחתון של כף הרגל- מלפנים זו רק תחבושת. (כך שיש לי קצת חופשיות בתנועה) הגיבוס הוא לשלושה שבועות, וביקורת בעוד שבוע,כשאסור לי לדרוך על הרגל. רציתי לשאול מה המשמעות של השבר הזה והאם הטיפול תקין ונכון?

 • + הוסף תגובה
טיפול נכון אורתוטיסט שמואל להב 02/10/2019 20:34
 • אני לא רופא, אני אורטוטיסט. נראה שהרופא מבקש למנוע תנועתיות לצורך החלמה/איחוי ע"י הטיפול שעשה. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
יש לי בשנתיים האחרונות כאב שנוגעים יניב 24/09/2019 23:29
 • יש לי בשנתיים האחרונות כאב שנוגעים בברך ימין, כמו גולה קטנה שכל פעם שאני נוגע בה זה כואב לי, מתחת לפיקה, רק שאני נוגע זה כואב כאב מקומי כזה, הלכתי לרופא מומחה ברכיים הוא אמר לי שהפיקה שלי נורא חלשה ורופפת ושאני צריך לעשות תרגילים לחיזוק הפיקה , אז כמובן כבר שנה שאני עושה תרגילים ושום דבר לא השתנה, הבעיה שגם אני יורד במדרגות אני מרגיש לחץ בברכים כאילו אני עוד שניה נופל, מה עושים? מה זה הבעיה המוזרה הזאת?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לברך אורתוטיסט שמואל להב 25/09/2019 07:44
 • בוקר טוב יניב, לפי תיאורך זה אכן נראה כשרירים שנחלשו. האם אתה מחזק אותם בפיקוח פיזיוטרפיה? האם בדקת אם אתה צריך מדרסים? תוכל להגיע אלי לנכון ונבדוק, ללא עלות, אולי הבעיה מתחילה ממנה כף הרגל. לתיאום 036121070. החלמה מהירה ושנה טובה, שמוליק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!