האם אתם סובלים מאלרגיה או מרגישות לקפאין? כך תדעו

התקפי חרדה, לחץ בחזה ורעידות: לא, לא מדובר בהתקף לב, אלא בחלק מהסימפטומים של רגישות או אלרגיה לקפאין. מדוע אנשים רבים נאלצים להיגמל מהמשקה המעורר וכיצד תדעו אם גם אתם צריכים לשקול זאת?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/07/2019


השאלות האם לשתות קפה, איזה סוג ומהי הכמות הנכונה, ממשיכות להישאל בפי רבים משוחרי הבריאות והתזונה הנכונה. זוהי עובדה ידועה כיום, שגנים שונים משפיעים על תגובת הגוף לקפאין וכי חלק מהאוכלוסייה מפרקים קפאין לאט, בעוד שאחרים - מהר יותר. כמו כן, חלק מהאנשים חשים ערניים יותר לאחר שתיית קפה, בעוד שאחרים לא חשים כל הבדל ושותים את הקפה שלהם - גם לפני השינה. אך מעבר לתגובות הפיזיות השונות לקפאין, מתברר שהוא עלול לגרום לרגישות ולאלרגיה. 


טרם התבהרה סוגיית הקפה באופן חד משמעי וקשה להגיד בוודאות אם מדובר באלרגיה או ברגישות למרכיב הקפאין, אך ברור שכתוצאה מהחשיפה למולקולות הקפאין מתפתחות תגובות גופניות שליליות אצל חלק מסוים מהאוכלוסייה. רוב התגובות אינן קשורות לכמות הקפאין ובאות לידי ביטוי בכמות קטנה עד בינונית של קפאין בתפריט. חשוב לציין בהקשר זה, כי הקפאין מצוי במזונות ומשקאות שונים כגון תה, משקאות אנרגיה, קולה, שוקולד קקאו - ולא רק בקפה, ולכן אנשים לא תמיד מודעים לכמות ולמינון שאותו הם צורכים. 


קראו עוד: לא רק קפה: 8 מקומות מפתיעים שבהם מסתתר קפאין


על פי מחקרים, רגישות או אלרגיה לקפאין משפיעות על אנשים רבים ברחבי העולם. יחד עם זאת, המודעות לתופעה נמוכה מאוד ולכן אנשים רבים אינם מאובחנים, ומטופלים בתופעות גופניות ונפשיות באופן שגוי, על ידי תרופות נוגדות חרדה ודכאון.


רבים מפתחים תגובות גופניות שליליות כתוצאה משתיית קפה אילו תסמינים מעידים על רגישות או אלרגיה לקפאין?

עד היום, זוהו למעלה מ-20 תגובות גופניות שליליות החוזרות בעקביות כתוצאה מחשיפה לקפאין, כשרוב האנשים מדווחים על מספר תסמינים במקביל. 


אלו 20 התסמינים הנפוצים שעשויים להעיד על רגישות או אלרגיה לקפאין: 

1. פריחות על העור (אקזמה, פריחה, אקנה, גירוד קשה)

2. כאבי ראש ומיגרנות

3. התקפי חרדה ואי שקט

4.קושי בריכוז

5. נפיחות בלשון, בבלוטות הלימפה ובגרון

6. דופק מואץ

7. עצבנות, כעס, ירידה ניכרת במצב הרוח

8. תשישות

9. בחילה

10. רעידות קשות (ידיים / רגליים)

11. כאבים בחזה

12. דכאון

13. תחושת נימול בידיים, ברגליים ובפנים

14. כאבי שרירים

15. לחץ בחזה וקוצר נשימה

16. הזיות

17. תסמינים דמויי שפעת

18. הפרעות ראייה

19. הזעה קרה

20. בצקת בעפעפייםמהי אלרגיה לקפאין וכיצד היא משפיעה על הגוף?

הסיבה העיקרית להופעת האלרגיה היא חשיפת יתר לקפאין הגורמת במקביל לעלייה בסבילות הגוף לחומר. לאחר שנוצרה תגובה אלרגית כזו, צריכה של מנה קטנה של קפאין תגרום לספיגה מהירה של החומר לדם והופעה מהירה של התסמינים השליליים.


אלרגיה לקפאין מזיקה לגוף בדרכים שונות, החל מכאבים בחזה ודופק מוגבר - ועד קשיי נשימה ובצקות בגרון, אך להבדיל מאלרגיות אחרות, היא פוגעת יותר במוח מאשר בגוף. הסיבה לכך היא שהקפאין מתנהג בגוף בדומה לרעל, שלאחר עיכולו משפיע על התאים בגוף ובפרט על תאי העצב. בתגובה לכך הגוף משחרר חומרים כימיים (דופמין, סרוטונין, אדרנלין) הגורמים לתגובה סותרת. 


כאשר החומרים הללו משתחררים בכמות המתאימה ובעיתוי הנכון, הם גורמים לאדם לתחושת ערנות, פעילות, ריכוז ושיפור במצב הרוח. עם זאת, כאשר כמויות הקופאין הנצרכות גדולות, או שמתפתחת רגישות לקפאין, התוצאה היא הפוכה. מידת הצטברות הקפאין לרוב אינה ידועה (ניתן לברר על ידי בדיקת DNA), אך אנשים המפרקים קפאין לאט באופן גנטי, יכולים להגיע לרמת קפאין גבוהה בדם גם אם לא צרכו כמות גבוהה - ולהיפך.


קראו עוד: משקאות חמים גורמים לסרטן? כך תדעו למה להאמין - ולמה לא


אנשים הסובלים מאלרגיה קשה לקפאין עלולים לסבול מהזיות, מאניה, התנהגות תזזיתית ותגובות נפשיות נוספות הדומות במידה רבה למחלות נפש. מסיבה זו, אלרגיה לקפאין לעתים מאובחנת בטעות כדכאון, הפרעה כפייתית (OCD), סכיזופרניה, הפרעה בי-פולארית ומאניה–דיפרסיה, ואינה מטופלת כהלכה. כיצד מאבחנים אלרגיה לקפאין?

כדי לאבחן אלרגיה לקפאין ניתן לעשות בדיקת אלרגיה על  גבי העור (במרפאת אלרגיה). יחד עם זאת, לא כל המגיבים לקפאין יוכלו לזהות את הבעיה באמצעות בדיקה זו. ישנם מצבים בהם אדם יחווה תסמינים גופניים ברורים כתוצאה מחשיפה לקפאין והבדיקה תהיה שלילית. כאמור, יכולה להופיע תגובה שכלל אינה אלרגית אך גורמת לתופעות שליליות אחרות. במקרה זה, בדיקת אלרגיה לא תאבחן את הבעיה.


בnידה ומתעורר בכם החשש כי אתם סובלים מרגישות או אלרגיה לקפאין, מומלץ מאוד להימנע למשך חמישה ימים מקפאין (בכל צורה שהיא), ולבחון את השינויים בהרגשה. כדאי לנהל רישום מסודר של המזון הנאכל כולל המשקאות, ובמקביל לרשום את התופעות הגופניות הנלוות. לאחר חמישה ימים, ניתן יהיה לחוש בהקלה ניכרת בתסמינים ולהסיק שקיימת רגישות לקפאין. במידה ולא חל שינוי ניכר בתסמינים, נראה שהבעיה איננה רגישות לקפאין.האם מותר להמשיך לצרוך קפאין – למרות האלרגיה?

הסובלים מאלרגיה לקפאין, חייבים להימנע לחלוטין מחשיפה לחומר מחשש לתגובה גופנית קיצונית שבמקרים מסויימים עלולה לסכן חיים. הקפאין מוכר כמרכיב משמעותי בקפה, אך כאמור הוא נמצא גם במשקאות קלים, משקאות אנרגיה, תה, קקאו, שוקולד ואף קפה נטול קפאין. למרות שקפה נטול קפאין מכיל פחות קפאין, נותר בו מספיק קפאין כדי לגרום להופעת אלרגיה. הכותבת היא דיאטנית קלינית, מומחית ברגישות למזון. http://food-sensitivity.com/פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לחלב עדי 26/02/2020 16:24
  • שלום רב בני בן 8 חודשים עם אטופיק דרמטיטיס. בגיל 4 חודשים גילינו אלרגיה לחלב לאחר חשיפות לא סדירות לסימילאק. טסט עורי היה 5מ"מ. לפני שבועיים סיצענו טסט נוסף שהראה 1 מ"מ והרופאה אמרה לקבוע תור לתגר. לשמחתי היה תור פנוי לשבועיים לאחר מכן. ביום התגר ביצעו טסט עורי שהראה תגובה 6 מ"מ לגמדים ו8 מ"מ לשוקו. איך יתכן שתוך שבועיים התוצאות כל כך החמירו? זה נפוץ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
האלרגיה לא החמירה. הטסט הוא שונה ולכן התגובה שונה ד"ר קובי שדה 27/02/2020 08:41
שאלה נוספת ברשותך עדי 27/02/2020 08:52
  • יכול להיות שהשונות נובעת מהיד שביצעה את הבדיקה? והאם יש סיכוי שהאלרגיה תעבור?

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לאוגמנטין+זטו+דלצין טל 26/02/2020 10:38
  • שלום דר, מגיל 30 התחילה להופיע לי פריחה באיזור הפנים והצוואר כ10 ימים לאחר טיפול באוגנמנטין, זטו, דלצין. לאחר בדיקת תגר בבי"ח לא נמצאה החלטה חד משמעית וזומנתע לבדיקת תגר- לקחת אוגמנטין בצורה מבוקרת 10 ימים עד להופעת הפריחה ואז סטורואידים והמשך טיפול באנטיביוטיקיות אחרות בכדי לשלול פניצלין.שאלתי האם יש דרך אחרת לברר מה מקור הפריחה מבלע ליטול אנטיביוטיקות בכמויות כאלה? למשל, לבצע בדיקת טלאי? והאם אתה מבצע אצלך בדיקות ובירורים מסוג זה ומה מדיניות ההחזר למבוטחי קופ"ח לאומית. תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקות ד"ר קובי שדה 27/02/2020 08:43
  • יש דרכים עקיפות כולל עלידי טלאי אך לא תמיד זה נדרש. בכל מיקרה ההחזר מלאומית הוא כ 80 אחוז

  • + הוסף תגובה
כאבי באן חזקים הילה 26/02/2020 08:22
  • ילד בן 7. סובל מכאבי בטן כבר שנתיים (!!) בבוקר כשקם.. במהלך היום ובערב.. כאבים בינוניים עד חזקים. מה כבר עשינו? קולונוסקופיה ואנדו. ראו תולעים. לקחנו ורמוקס 5 מל יום אחרי יום ... וכעבור עשרה ימים שוב 5 מל פעם אחת. הכאבים עדיין קיימים ולא פחתו או השתנו. ניסינו דיאטה ללא סוכר, ללא מוצרי חלב, ללא קמח לבן וללא שמרים- לא חל שום שינוי או שיפור במהלך התקופה (דיאטה למשך 30 ימים!). בדיקות דם תקינות. אין צליאק אין קרוהן. הרופאים מצביעים שמכיוון שלא מצאו כלום- כנראה משהו ריגשי. העניין הוא שאני מכירה את הבן שלי. ילד בריא עם חוסן נפשי חזק מאד. ילד שמחה חברותי- ללא שום סימפטום מבחינתי שיכול להעיד על משהו רגשי. האם יש רעיונות/הצעות מצדך? כבר אין לי רעיונות והילד סובל.. ממש קשה לי לראות את זה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!