//

"הכאבים הכרוניים נעלמו": האישה שהצליחה לרפא את עצמה

לאחר שנים רבות של שעבוד לתרופות, מירב הראל החליטה שהיא נוברת עמוק לתוך הנפש ומחפשת את כוחות הריפוי הפנימיים שלה כדי להיפטר מ-7 מחלות שונות. כך היא נפרדה מהכאבים הכרוניים אחת ולתמיד
כתבה פרסומית כתבת חסות


המיגרנות הפסיקו ביום אחד ופשוט נעלמו להן. יצאו מהסיסטם. לקח לי כמה חודשים לתפוס שהשתנתה המציאות הפיזיולוגית-ביולוגית שלי. מתי השינוי הזה קרה? מייד לאחר שהבראתי מהאסתמה, ממש בחודשים שאחרי. אני לא יכולה לשים את האצבע על תאריך ביומן ולהגיד הנה, ביום הזה הפסיק לכאוב לי הגב, או ביום הזה הפסיקו לי המיגרנות. למה? כי הייתי עסוקה עם כל כך הרבה דברים אחרים במקביל. היו ההסתרות השונות: הדיכאונות והתקפי ההיפומאניה כולל לקיחת הכדורים הפסיכיאטריים וכמובן בולמוסי האכילה וההקאות שלי, או העובדה שבאותה עת עברתי לעשן סמים קלים כבר משעות הבוקר המוקדמות, והסתרות, חברים, מניסיון שעוד ארחיב עליו בהמשך, לוקחות את מנת תשומת הלב המכובדת שלהן.


קראו עוד: מירב הראל: "כך הצלחתי לרפא את עצמי מאסתמה"


העובדה שלא שמתי לב לכך שהפסיקו הן כאבי הגב והן המיגרנות היא שילוב קטלני של חוסר מודעות מתובל באופוריית "הניצחון הגדול על האסתמה" שכללה את תכנון הצעדים למלחמת הריפוי הבאה שהוכרזה – המלחמה בתת-פעילות בלוטת התריס. כן, באותה תקופה אתנה (אלת המלחמה היוונית) ואני עוד היינו חברות טובות והכול הוגדר במינוחים מלחמתיים, טקטיים-מבצעיים-כיבושיים. עוד לא היה מקום ללמידה על המסעות שאנו עוברים בחיים האלו, פתלתלותם והאמת הנצחית שמגולמת בתוכם. 


היה רגע אחד שבו נזכרתי לעצור ולתהות עם עצמי: "רגע, פוס משחק, פיזית כבר לא כואב לי כלום. האומנם? כמה זה כבר ככה? ואו, לפחות שבועות שהגב לא כואב לי יותר וגם הראש לא דופק. מה קורה פה בעצם?", והרגע המכונן הזה הגיע כאמור כמה חודשים אחרי הריפוי מהאסתמה. מתח נפשי: המחלה הסמויה מן העין

מה קרה בעצם? איך נעלמו ביום אחד שני סוגים שונים של כאבים כרוניים שליוו אותי במשך שנים כה רבות מבלי שעשיתי שום דבר אקטיבי או מכוון על מנת להעלים אותם? הסבר מפורט לשאלה זו שדיבר לליבי מצאתי שנים אחר כך בשני ספרים מרתקים שעוסקים בריפוי כאבים כרוניים: "צר לי אתה בריא" של ד"ר דיוויד קלארק ו"ריפוי הכאב הכרוני" של ד"ר ג'ון סארנו. כל אחד מהם טיפל במשך עשרות שנים באלפי אנשים שסבלו מכאבים כרוניים וכל הבדיקות הרפואיות שלהם היו תקינות או שלא נמצאו ממצאים פתולוגיים שיכולים להצביע על המקור או הגורם של הכאב. ד"ר קלארק מדבר בספרו על כך שמתח נפשי מייצר את אותן בעיות גופניות ואף קורא לאותו מתח "המחלה הסמויה מן העין", והוא מונה חמש קטגוריות של חוויות שעלולות לגרום למחלות: מתח מתקופת הילדות, מתח בהווה, מתח מטראומה, מתח מדיכאון או מתח של חרדה. כל אחד מסוגי המתח האלו מוביל למחלות או כאבים שלא ניתן להסבירם בשום דרך אחרת.


קראו עוד: סובלים מכאבים כרוניים? כך תתמודדו ללא תרופות


ד"ר סארנו (שהתמחה בתסמונת כאבי שרירים שמקורם במתח) מסביר בספרו שזעם בחלק הלא-מודע של הנפש שלנו מוביל לתסמינים גופניים, כשהזעם עצמו נובע משלושה מקורות: זעם מגיל הינקות או ילדות שלא התפוגג, זעם מלחצים שאנו מטילים על עצמנו (כמו במקרה של אנשים הנוטים לפרפקציוניזם או לרצון לרצות את הזולת), או זעם מתגובה ללחצים אמיתיים מחיי היומיום. מטרת התסמינים הגופניים לדבריו היא למנוע מרגשות מודחקים לצוף אל המודעות באמצעות הסחת דעת מעולם הרגש לעולם הגוף. זוהי שיטת הימנעות. החלק הלא-מודע בנפש שלנו מחליט שאותם רגשות עמוקים הם מסוכנים לנו או מאיימים מדי ולכן מדחיק אותם. התסמינים הגופניים הם בעצמם חלק ממנגנון ההדחקה. במילים פשוטות – עדיף שכרגע תתעסק בכאבים מאשר במקור האמיתי שלהם. 


בקיצור, גם ד"ר סארנו וגם ד"ר קלארק מצביעים בספריהם על הנפש והרגשות שלנו כמקור לכל אותם כאבים כרוניים. מאחורי כל כאב שהם פגשו כרופאים הסתתר סיפור, וברגע שהתברר מהו המקור של המתח הנפשי או הרגשות הקשים, הכאבים פשוט חלפו, או מיידית או לאחר תקופה, אבל המודעות לחיבור בין הנפש לגוף היא ששיחקה תפקיד בתהליך הבראתם של כל אותם אלפי מטופלים שהגיעו אל כל אחד מהם.


בתמונה: מירב הראל. "מתח מוביל למחלות או כאבים שלא ניתן להסבירם בשום דרך אחרת""ההתמודדות עם המקור הרגשי-נפשי הובילו לכך שלא היה צורך יותר בתסמינים הגופניים"

אז מה היה במקרה שלי? גם המיגרנות וגם כאבי הגב נעלמו לאחר שהודיתי, התמודדתי וטיפלתי נפשית בעבר שלי כילדה מוכה שחוותה לאורך שנים רבות הן מתחים ופחדים והן קונפליקט קשה בנוגע לעצם זהותי – האם אני טובה או האם אני רעה? מגיע לי עונש או לא מגיע לי עונש? את הכעס המודחק שהיה בתוכי בגלל התנהגותו של אבי, את הזעם המרוסן העצום שנאגר בתוכי, את ההשפלה, הבושה וחוסר האונים שהפכו לחלק קבוע מהמנעד הרגשי שלי, את כולם הוצאתי החוצה בטיפול הפסיכולוגי ובאותו סשן דמיון מודרך שבו הרבצתי לאבא שלי. העברת המודעות מהגופני לפסיכולוגי וההתמודדות עם המקור הרגשי-נפשי הובילו לכך שלא היה צורך יותר בתסמינים הגופניים. 


בניגוד למיגרנות שהופיעו ביום אחד כשעזבתי לראשונה את בית ילדותי, פריצות הדיסק הופיעו בגיל מאוחר יותר והמחישו לי ברמה הפיזיולוגית את המתח הנוראי שהייתי שרויה בו במסגרת תחום הפרסום התובעני שבו עבדתי במשך שנים רבות. במשך שנים לא הרגשתי שיש לי באמת תמיכה מהממונים עלי, לא רגשית ולא נפשית, הלחצים והסטרס היו קשים ויומיומיים והיו אף תקופות שהמילה נוראיות עושה עימן חסד, והרבה פעמים חוויתי מצבים שבהם הרגשתי שנתקעה לי סכין בגב.


לא הייתי מסוגלת לעשות את הברייק בעצמי מעשרים ואחת אלף סיבות, בעיקר כלכליות, ולא הייתי מסוגלת להקשיב לעצמי ולאיך באמת מגיע לי שיתייחסו אלי, אז הגוף שלי עשה זאת עבורי. הוא השבית אותי מתפקוד למשך שבועות, הוא ארגן לי פסק זמן לעשות איפוס מערכות וחשיבה מחודשת. בדיעבד אני יכולה להעיד שלא ממש הקשבתי לו או לי ולא ממש ניצלתי את הזמן כראוי, אז הוא עשה זאת שוב שנה אחרי ובדרך הרבה יותר קשה – פריצת דיסק שקיבלה ליווי של התמוטטות עצבים. והנה, שוב חזרתי לאותו תחום אחרי שהתאוששתי כי זה היה קל, זמין ומוכר וכאבי הגב לא עברו ולא עזבו אותי וחייתי איתם במשך שנים. כשסוף סוף טיפלתי בעצמי באמת (במסע לריפוי האסתמה), כשסוף סוף הסתכלתי לתוך עצמי, הודיתי במה שהיה, ניקיתי, סלחתי וקיבלתי את עצמי, משהו בתוכי הרגיש שהמסר עבר והופנם ופסקו הכאבים. הם הגיעו ביום בהיר אחד ועזבו ביום בהיר אחד. מתוך ספרה החדש של מירב הראל "נפש בריאה בגוף בריא – 8 מפתחות לריפוי הגוף והנפש" בהוצאת פוקוס. פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אודה להתייעצות אנונימית 10/08/2020 02:48
  • שלום רב, אשמח לקבל המלצה לטיפול תרופתי לחרדות ולשינה.. הסיפור שלי קצת מורכב... אני בת 30.. אישה נורמטיבית... שני תארים... באמת "נורמלית"... לאחרונה לא ישנה כמעט בכלל וכל הזמן במצב "היכון"... חברה מאוד טובה שלי התאבדה לפני קצת יותר משלוש שנים... מאז כמובן יש לי מצפון גדול שהרבה פעמים כשאני חושבת עליה אני מוצאת את עצמי מתייפחת... אני נזכרת שכשהלכתי לנחם בשבעה ההורים שלה אמרו לי ששבועיים לפני היא אמרה להה למסור לי שהיא דואגת לי... והמצפון שאני לא דאגתי לה לא עוזב אותי.... היה לה סיפור חיים מורכב... תת סיפור זה "התחברות" לעבריין שניצל אותה במשך שנים... ממני היא הסתירה אותו, לא ידעתי על קיומו.. בדיעבד התברר לי שכל האנשים שידעו עליו פחדו ממנו ומהחברים שלו כך שהיא סך הכל שמרה עליי... לפני בערך חצי שנה העבריין הזה (אסיר נמלט) התקשר אליי והזדהה בשמו (אז כבר ידעתי את הסיפור) וניתקתי לו... אחרי בערך חודש הוא התקשר שוב ואמרתי לו שאני לא יודעת על מה הוא מדבר ושאני לא מכירה את השם של חברה שלי ושלא קוראים לי כמו שהוא חושב... למחרת הוא שלח לי הודעה מהמספר של חברה שלי והוא כתב לי שהטלפון שלה אצלו (הוא פרץ לה...) ושזה מאוד ילדותי ששיקרתי לו שלא קוראים לי X ושהוא יודע הכל וכו, לא עניתי.וחסמתי את המספר של חברה שלי.. לפני שלושה חודשים היו 3 שנים להתאבדות ורציתי לעלות לקבר... הוא שלח לי הודעה בבוקר שחשוב מאוד לעלות לקבר שלה ביום השנה... לא עליתי, פחדתי שהוא יחכה לי שם... הוא ניסה להתקשר לפני כחודש.. הוא כל פעם מנסה להתקשר ממספר אחר וניתקתי לו שוב. אני מרגישה על הפרצוף... גם כי המעט שזה לעלות לקבר לא עשיתי ואני גם לא יודעת מתי אעשה את זה... אני לא מסוגלת ללכת בלי ליווי לאף מקום... אני כל פעם מסתכלת מאחוריי ברחוב לראות שלא עוקבים אחריי... זה אסיר נמלט... הוא רצח מישהי והואשם גם בנסיון לרצח של שוטר... קראתי עליו הרבה בגוגל... אני מתה מפחד ולא יודעת איך להירגע מזה... אני מרגישה שהוא רודף אותי... את חברה שלי הוא רדף הרבה יותר עד שהתייאשה... כל פעם היתה מחליפה מספרי טלפון (באמת לא הבנתי למה היא היתה עושה את זה..) והוא כל פעם היה מגיע אליה... הוא ממש אובססיבי ולא מתייאש... לפני כחודשיים חברה אחרת התלוננה למשטרה והם לא עושים עם זה כלום... אני אישית מפחדת להתלונן שלא יגלה על זה... אני חייבת טיפול תרופתי רק כדי שאצליח לישון יותר משלוש שעות בלילה... מרגישה רע נפשית.. החיים שלי הפכו למפחידים ולא יודעת איך בכלל אוכל לצאת מהסיפור הזה

  • + הוסף תגובה
בחילה פסיכוסומטית איתי 09/08/2020 21:07
  • שלום שמי איתי . אני סובל כבר תקופה של חודשיים מבחילות במשך כל היום. התחושה היא זהה להרגשה שמרגישים במשטח גרון כשמכניסים את המקל לתוך חלל הפה. פעמיים רבות בגלל הבחילה מגיע רפלקס ההקאה אך ללא הקאה , הרפלקס פשוט יכול להמשיך אצלי בלי הפסקה וללא הקאה, לא כיף בכלל. במחשבות שלי אני כל הזמן מתעסק בבחילה , זה הפך להיות כבר מחשבות טורדניות על הבחילה, דבר שמביא עימו את הבחילה. הרגעים המעטים במשך היום שאני מצליח לא לזכור שיש לי בחילה ולהצליח להתעסק במשהו לדוגמא משחק כדורגל, הם הרגעים המעטים ביום בהם אני לא חווה את הבחילה, אך גם הם נוטים לאחרונה לחוסר הצלחה . אני כבר 9 שנים סובל מהפרעת חרדה סומטית, שמתבטאת בעיקר בכאבי בטן ובחילות, בעבר לקחתי כדורים ולפני שלושה חודשים התחלתי תהליך של גמילה מהכדורים, מהכדור ויפאקס . כרגע לוקח בכל בוקר כדור מודל פורטה 200מג בנוסף בעצת רופא התחלתי לפני חודש להשתמש בשמן קנאביס , אך לא הושג שינוי. מאוד רציתי להיגמל מכדורים פסיכאטרים, אך בסופו של דבר , לא להצליח לחיות חיים "נורמליים" לא שווים זאת. איני מצליח להבין איך הבחילה נמצאת אצלי מהבוקר ועד הערב וגם במצבים בהם איני מרגיש לחוץ, אך לאחר בדיקות מקיפות ובעיקר כיוון שאני מרגיש שכאשר אני מתרכז/חושב עליהן, הן מחמירות, אני מאמין שהבחילה היא פסיכוסומטית, אך איני מצליח להתמודד איתה

  • + הוסף תגובה
נוגדי דיכאון דור ישן אורי 08/08/2020 22:45
  • ערב טוב ד"ר הרמן. רציתי לדעת איזו תרופה ממשפחת TCA הכי יעילה להפרעות חרדה? אני הבנתי שטרזודיל הכי טובה לחרדות ועוזרת לישון טוב בנוסף, האם זה נכון? או שאולי ג'ילקס יותר עדיפה לחרדות לדעתך? תודה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!