מוות בעריסה – בעיקר אצל המטפלים: כיצד מונעים את התופעה?

מקרים רבים של מוות בעריסה מתרחשים בשבוע הראשון של התינוקות אצל מטפלים שאינם הוריהם. מדוע זה קורה וכיצד ניתן למנוע מקרים אלו? עמותת "עתיד" לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות מתריעה
כתבה פרסומית כתבת חסותמנתוני הלמ"ס עולה, כי בשנת 2012 מתו 71 תינוקות מוות פתאומי בלתי מוסבר, ובשנת 2013 מתו 45 תינוקות. לקראת הראשון בספטמבר, ד"ר ענת שץ, יו"ר עמותת "עתיד" לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות, מתריעה: "כמחצית מהפניות לעמותה בשנים האחרונות נעשו בעקבות מוות פתאומי בלתי מוסבר, הידוע גם בשם "מוות בעריסה", שאירע בעת שהתינוקות היו בהשגחת מטפל שאינו הורה – במעון יום, משפחתון או אצל מטפלות. רוב המקרים אירעו ביום הראשון או בשבוע הראשון לשהייה במשפחתון/מעון או אצל המטפלת. התינוקות היו בני שלושה שבועות עד 10 חודשים. מדוע מוות בעריסה שכיח יותר כשהתינוק אינו בהשגחה הורית?

כאשר תינוק מורגל לישון על ידי הוריו על הגב בלבד ובאופן פתאומי משכיבים אותו לישון על הבטן, הסיכון למוות עריסה נוסק לפי 18. זהו ככל הנראה ההסבר לתמותת התינוקות בימים הראשונים לשהייה אצל מטפלים שאינם ההורים. בארה"ב, למשל, כ-20% ממקרי המוות בעריסה אירעו אצל מטפלים שאינם ההורים.


קראו עוד: מוות בעריסה – למה זה קורה?


"משרד הכלכלה אחראי לפקח על מעונות היום והמשפחתונים. אך על מטפלות פרטיות ומשפחתונים פרטיים אין כל פיקוח ובהיעדרו, אין לדעת האם המטפלים בקיאים בכללי הפחתת הסיכון ומניעת מוות בעריסה", מסבירה ד"ר שץ, "כמו כן, מטפלים בתינוקות בישראל אינם מחויבים לעבור הכשרה בנושא מניעת גורמי סיכון למוות עריסה ושמירה על סביבת שינה בטוחה לתינוק. פעמים רבות המטפלים אינם פועלים על פי ההנחיות ואף בניגוד להנחיות מפורשות של ההורים", היא מוסיפה.


אין לדעת האם המטפלים בקיאים בכללי הפחתת הסיכון ומניעת מוות בעריסהכיצד ניתן למנוע מוות בעריסה?

כדי לפעול לשינוי המצב, עמותת עתיד קוראת לחייב מטפלים בתינוקות לעבור הכשרה בנושא הפחתת גורמי סיכון ומניעת מוות בעריסה וקורס החייאה לתינוקות. 


"בהעדר כללים ובקרה של הרשויות על כל פעילות המטפלות המשפחתונים והמעונות לתינוקות, אנו קוראים לכל הורה  בישראל,  לקראת תחילת השנה, לקחת אחריות ולוודא עם המטפלים בתינוקם שהם ערים לנושא, בקיאים בהנחיות העדכניות ומיישמים אותן בדקדקנות. אין להסתפק בזה אלא לבדוק במקום שהמטפלים אכן שומרים על סביבת שינה בטוחה", מדגישה ד"ר שץ.  ההנחיות העדכניות ליצירת סביבת שינה בטוחה, להפחתת הסיכון למוות בעריסה ולמניעתו הן: 

·        להשכיב תינוק לישון על הגב בלבד ביום ובלילה.

·        להשכיב לישון על מזרן קשיח. אין להשכיב על מצע רך.

·        סביבת השינה/העריסה צריכה להיות ריקה ממצעים חופשיים ומחפצים רכים.

·        להימנע מכיסוי פניו/ראשו של התינוק.

·        להימנע מחימום יתר. טמפרטורת החדר המומלצת 22 מעלות צלסיוס. אין צורך בשכבות ביגוד רבות.

·        אין לעשן בסביבת התינוק.

·        להקפיד שלכל תינוק יהיה משטח שינה נפרד.

·        מיטות ועריסות צריכות להתאים לדרישות תקני הבטיחות. 

פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!