כיצד מטפלים בכאב ראש מקבצי? ההנחיות הרשמיות והעדכניות

מהו כאב ראש מקבצי, מהן ההמלצות החדשות לטיפול וכיצד ניתן למנוע את הבעיה? כל ההנחיות המעודכנות לטיפול ומניעת כאב ראש מקבצי שפרסמה האגודה האמריקאית לכאב ראש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/09/2016

האגודה האמריקאית לכאב ראש (American Headache Society AHS) פרסמה לאחרונה את הנחיותיה לטיפול ולמניעה של כאב ראש מקבצי (Cluster headache CH). ההמלצות מתבססות על המידע המחקרי שהצטבר בשנים האחרונות ובאות לעדכן את ההנחיות הקיימות משנת 2010. כאב ראש מקבצי נחשב לתופעה נדירה יחסית, אך חלק גדול מהלוקים בו סובלים מהצורה הכרונית של הבעיה.מהו כאב ראש מקבצי?

כאב ראש מקבצי הוא כאב ראש חזק במיוחד, שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראש, לרוב באזור ארובת העין. למרות שכאב הראש אינו נגרם על ידי מחלות אחרות, הוא מלווה לעתים בתסמינים כמו גודש באף, דמע ונפיחות באזור העין. בדרך כלל, כאב ראש מקבצי גורם לסבל רב, אך לא תמיד זוכה לטיפול הולם. 


קראו עוד: לא סתם כאב ראש: כיצד מטפלים במיגרנה


במקרים רבים, קביעת האבחנה של כאב ראש מקבצי לוקחת זמן רב וחלק מהחולים אינם מקבלים את הטיפול האופטימלי. זאת למרות שקיימים טיפולים יעילים, שיכולים למנוע התפרצות כאב הראש, להוריד את תדירות ההתקפים או להפסיק את ההתקף לאחר שהוא הופיע.מהן ההמלצות החדשות לטיפול בכאבי ראש מקבציים?

ההמלצות החדשות שמתפרסמות מסייעות להבין אילו מהטיפולים הקיימים, מבין אלו שנכללו בסקירת המחקרים שעליה ביססו החוקרים את הנחיותיהם, יעילים למניעה ולטיפול בהתקף כאב ראש ואילו אינם עוזרים יותר מתרופות או טיפולי דמה (פלסבו). 


הטיפול היעיל ביותר בהתקף של כאב ראש מקבצי חריף הוא הזרקה תת עורית של סומטריפטאן, תרסיס לאף של זולמיטריפטאן (קיים בישראל כטבליות או טבליות ללעיסה) וטיפול באמצעות חמצן בזרם גבוה. בהנחיות אלה נוספו גם המלצות לטיפול חדשני באמצעות גירוי הגנגליון ספינופלטיני (צביר תאי עצב באזור הכואב) להקלה בעת התקף, שהוכח כיעיל הרבה יותר לעומת טיפול דמה.


כאב ראש חזק במיוחד שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראשכיצד ניתן למנוע כאבי ראש מקבציים?

על פי ההנחיות המתפרסמות, הטיפול שנמצא כיעיל ביותר, ולכן הוא גם המומלץ ביותר למניעת התקפים חוזרים של כאבי ראש מקבציים, כולל הזרקת סטרואידים, כזריקה חד-פעמית או סדרה של זריקות, באזור שמתחת לחלק האוקסיפיטלי של הגולגולת (החלק האחורי בבסיסה). עם זאת, זריקות סטרואידים יכולה להוות רק מניעה לטווח קצר, כטיפול ביניים. 


התרופות הנוספות שמשמשות למניעת ההתקפים של כאב ראש מקבצי הן ואראפמיל וליתיום, שמגובות על ידי מחקרים רבים. לעתים משלבים את התרופות לבליעה עם הזרקה של סטרואידים על מנת להשיג הקלה מהירה יותר עבור כאב הראש של המטופל. ישנם רופאים שרושמים סטרואידים לבליעה, כדוגמת פרדניזון, כטיפול ביניים, אך אין מספיק מידע מחקרי שיכול לתמוך בהמלצה חד משמעית.


קראו עוד: 11 סוגי כאבי ראש שצריכים לשלוח אתכם לרופא


תרופה נוספת שקיבלה גיבוי מסוים בהנחיות החדשות היא קומדין, תרופה לדילול הדם. התברר שמטופלים שסבלו מכאב ראש מקבצי וקיבלו קומדין למטרה אחרת, כגון למניעת היווצרות קרישי דם, דיווחו על הקלה בכאבי הראש. החוקרים מניחים שההטבה נובעת מהעובדה שהתרופה חוסמת את הפעילות של ויטמין K וכך משפיעה על חילוף החומרים בעצבים, המקצבים היומיים של ההיפותלמוס ותהליכים דלקתיים בעצבים. אך דרושים עוד מחקרים גדולים יותר כדי לקבוע את מינוני התרופה והבטיחות שלה לטווח הארוך, כיוון שאחת מתופעות הלוואי של קומדין היא דימום רציני. בנוסף, לאור הסיכון, טיפול בקומדין יש לבדוק רק בקבוצת האנשים שסובלים מכאבי ראש מקבציים כרוניים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.


כמו כן, יש אנשי מקצוע הממליצים על מלטונין (הורמון השינה, שמשווק בישראל במרשם רופא בלבד) כטיפול מונע בכאבי הראש המקבציים. למרות שהעדויות לגבי התועלת שלו חלשות, הרופאים נוטים להיעזר במלטונין בזכות מיעוט תופעות הלוואי שהוא עלול לגרום. לעומת זאת, התברר שגירוי עמוק של המוח לא נמצא יעיל יותר מטיפולי דמה למניעת התקפים חוזרים. ישנם גם טיפולים נוספים, שעוברים מחקרים מעמיקים, חלקם נמצאים בשימוש כבר היום.מתי צריך להיזהר?

חשוב לזכור שהנחיות אלה מתמקדות בטיפול בכאב בראש במקבצי בלבד. לכן, במידה והמטופל סובל גם מבעיות רפואיות אחרות, יש לקחת בחשבון גם משתנים נוספים כמו תופעות לוואי של כלל התרופות, שיקולי בטיחות הטיפולים, העדפות המטופל או התגובות שלו לטיפולים אחרים, כמה זמן לוקח עד שניתן לראות הטבה, העלות והזמינות של הטיפולים ומורכבות הביצוע שלהם. כמו כן, ההמלצות שגובשו אינן מיועדות לטיפול בכאבי ראש מקבציים בקרב ילדים, נשים בהריון, נשים מניקות או קשישים בשל העדר מחקרים קליניים בקבוצות אוכלוסייה אלה.הכותבת הינה רוקחת מוסמכת.


פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ בראש והירדמות איברים carmel 03/12/2019 11:35
  • שלום, באוגוסט 2018 ישבתי לשתות קפה והרגשתי כמו כיווץ איום ונורא בראש, כאילו מישהו נתן לי מכה מאחורה, באותו הרגע ראיתי כמו ערפל ולא הייתי יציבה בשעות של אחר כך. שלחו אותי דחוף ל MRI+MRA לשלול דימום או אירוע והכל יצא תקין והשתחררתי הביתה בהרגשה רעה מאוד. מאותו היום חיי לא חזרו להיות אותו הדבר. יש לי נימלולים וזרמים וטישטוש ראייה.....במיוחד איבוד תחושה בלשון/לחי/חצי שפה כל פעם צד אחר.......וקפיצות שרירים ללא הפסקה, כל פעם במקום אחר בגוף. קושי להוציא מילים (מרגישה כאילו מתאמצת לדבר), לשון גם עם עקצוצים באופן קבוע בנוסף להירדמויות. הרגשה של חוסר יציבות ושהראש מתכווץ. פשוט זוועה. הלכתי לניורולוג ואומר שהכל ממתח וחרדה, מה שלא הגיוני, כי עד אותו יום עם "המכה בראש" הרגשתי מעולה. אני מנסה לעלות בדעתי האם זה קשור לבדיקת היסטרוסקופיה שעשיתי בהרדמה מלאה, כי שהזריקו לי את החומר המרדים הרגשתי שריפה איומה בכל הגוף עם כאבי שרירים מטורפים. מה עוד עליי לבדוק? האם תוכלי לתת עצה/לעזור? אודה לך מאוד.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים אור 29/11/2019 07:06
  • היי אני סובלת מכאבי ראש כחודשיים כאבי ראש שמלווים בטישטוש ריגעי בראיה ובחילות. הייתי במין לבדיקות ונעשה לי ct שהראה שהכל תקין הייתי אצל רופה עיניים שאמר שהכל תקין. נכון להיום אני סובלת מכאבי ראש שאני קמה איתם בבוקר ורק לאחר שלוקחת כדורים זה נרגע מעט. ברצוני להוסיף שחליתי לפני כ7 שנים בסרטן ריאות ולאחר כריתה של אונה הבראתי, היום יש לי בדיקת אורטופד ובמרץ יש לי בדיקת נוירולוג יש בדיקות נוספות שאת ממליצה שאעשה?

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/11/2019 12:30
  • ממליצה לך להבדק ע"י נוירולוג מוקדם יותר על מנת להקל עליך ולנסות להבין את הסיבה לבעיה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש שלושה שבועות ענבל 28/11/2019 14:55
  • שלום ד"ר, אשמח לעזרתך בהבנה של תוצאות בדיקת אמ.אר.איי שביצעתי בעקבות כאבי ראש כרוניים שאני סובלת מהם שלושה שבועות, בעיקר מופיעים בהליכה, ישיבה, עמידה. בשכיבה כמעט נעלמים, מלווים בבחילות, הקאה אחת, וחוסר שיווי משקל. לפני כ9 שנים היה לי סיפור של לחץ תוך גולגולתי מוגבר וטופלתי בדיאמקוס. לפני חודשיים תחושת הרדמות בפנים, בסנטר ובשפה בעקבות כך נשלחתי לאמ.אר.איי ולפני שלושה שבועות התחילו כאבי הראש הנוראיים. אני בת36. תוצאות האמ.אר.איי: קורפוס קלוסום בתבנית תקינה, מעט מעובה. אוכף תורכי אינו עמוק. מערות מקל מעט בולטות בגודלן. חדרי המוח והחללים התת עכבישיים בתבנית תקינה, הרחבה מינימלית של חללים תת עכבישיים פרונטלים. בדיקת עיניים לגילוי פפליאדמה הייתה תקינה וCT תקין גם כן. אשמח לתשובתך בנוגע לממצאים, בתודה רבה מראש, ענבל.

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/11/2019 23:56
  • בדיקת הMRI להבנתי ללא ממצא משמעותי. אם כאב הראש מזכיר את כאב הראש מהעבר יש צורך בניקור מותני חוזר. אנא פני לנוירולוג או נוירואופתלמולוג שאצלו את במעכב לצורך המשך ברור.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!