כיצד מטפלים בכאב ראש מקבצי? ההנחיות הרשמיות והעדכניות

מהו כאב ראש מקבצי, מהן ההמלצות החדשות לטיפול וכיצד ניתן למנוע את הבעיה? כל ההנחיות המעודכנות לטיפול ומניעת כאב ראש מקבצי שפרסמה האגודה האמריקאית לכאב ראש
כתבה פרסומית כתבת חסות


האגודה האמריקאית לכאב ראש (American Headache Society AHS) פרסמה לאחרונה את הנחיותיה לטיפול ולמניעה של כאב ראש מקבצי (Cluster headache CH). ההמלצות מתבססות על המידע המחקרי שהצטבר בשנים האחרונות ובאות לעדכן את ההנחיות הקיימות משנת 2010. כאב ראש מקבצי נחשב לתופעה נדירה יחסית, אך חלק גדול מהלוקים בו סובלים מהצורה הכרונית של הבעיה.מהו כאב ראש מקבצי?

כאב ראש מקבצי הוא כאב ראש חזק במיוחד, שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראש, לרוב באזור ארובת העין. למרות שכאב הראש אינו נגרם על ידי מחלות אחרות, הוא מלווה לעתים בתסמינים כמו גודש באף, דמע ונפיחות באזור העין. בדרך כלל, כאב ראש מקבצי גורם לסבל רב, אך לא תמיד זוכה לטיפול הולם. 


קראו עוד: לא סתם כאב ראש: כיצד מטפלים במיגרנה


במקרים רבים, קביעת האבחנה של כאב ראש מקבצי לוקחת זמן רב וחלק מהחולים אינם מקבלים את הטיפול האופטימלי. זאת למרות שקיימים טיפולים יעילים, שיכולים למנוע התפרצות כאב הראש, להוריד את תדירות ההתקפים או להפסיק את ההתקף לאחר שהוא הופיע.מהן ההמלצות החדשות לטיפול בכאבי ראש מקבציים?

ההמלצות החדשות שמתפרסמות מסייעות להבין אילו מהטיפולים הקיימים, מבין אלו שנכללו בסקירת המחקרים שעליה ביססו החוקרים את הנחיותיהם, יעילים למניעה ולטיפול בהתקף כאב ראש ואילו אינם עוזרים יותר מתרופות או טיפולי דמה (פלסבו). 


הטיפול היעיל ביותר בהתקף של כאב ראש מקבצי חריף הוא הזרקה תת עורית של סומטריפטאן, תרסיס לאף של זולמיטריפטאן (קיים בישראל כטבליות או טבליות ללעיסה) וטיפול באמצעות חמצן בזרם גבוה. בהנחיות אלה נוספו גם המלצות לטיפול חדשני באמצעות גירוי הגנגליון ספינופלטיני (צביר תאי עצב באזור הכואב) להקלה בעת התקף, שהוכח כיעיל הרבה יותר לעומת טיפול דמה.


כאב ראש חזק במיוחד שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראשכיצד ניתן למנוע כאבי ראש מקבציים?

על פי ההנחיות המתפרסמות, הטיפול שנמצא כיעיל ביותר, ולכן הוא גם המומלץ ביותר למניעת התקפים חוזרים של כאבי ראש מקבציים, כולל הזרקת סטרואידים, כזריקה חד-פעמית או סדרה של זריקות, באזור שמתחת לחלק האוקסיפיטלי של הגולגולת (החלק האחורי בבסיסה). עם זאת, זריקות סטרואידים יכולה להוות רק מניעה לטווח קצר, כטיפול ביניים. 


התרופות הנוספות שמשמשות למניעת ההתקפים של כאב ראש מקבצי הן ואראפמיל וליתיום, שמגובות על ידי מחקרים רבים. לעתים משלבים את התרופות לבליעה עם הזרקה של סטרואידים על מנת להשיג הקלה מהירה יותר עבור כאב הראש של המטופל. ישנם רופאים שרושמים סטרואידים לבליעה, כדוגמת פרדניזון, כטיפול ביניים, אך אין מספיק מידע מחקרי שיכול לתמוך בהמלצה חד משמעית.


קראו עוד: 11 סוגי כאבי ראש שצריכים לשלוח אתכם לרופא


תרופה נוספת שקיבלה גיבוי מסוים בהנחיות החדשות היא קומדין, תרופה לדילול הדם. התברר שמטופלים שסבלו מכאב ראש מקבצי וקיבלו קומדין למטרה אחרת, כגון למניעת היווצרות קרישי דם, דיווחו על הקלה בכאבי הראש. החוקרים מניחים שההטבה נובעת מהעובדה שהתרופה חוסמת את הפעילות של ויטמין K וכך משפיעה על חילוף החומרים בעצבים, המקצבים היומיים של ההיפותלמוס ותהליכים דלקתיים בעצבים. אך דרושים עוד מחקרים גדולים יותר כדי לקבוע את מינוני התרופה והבטיחות שלה לטווח הארוך, כיוון שאחת מתופעות הלוואי של קומדין היא דימום רציני. בנוסף, לאור הסיכון, טיפול בקומדין יש לבדוק רק בקבוצת האנשים שסובלים מכאבי ראש מקבציים כרוניים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.


כמו כן, יש אנשי מקצוע הממליצים על מלטונין (הורמון השינה, שמשווק בישראל במרשם רופא בלבד) כטיפול מונע בכאבי הראש המקבציים. למרות שהעדויות לגבי התועלת שלו חלשות, הרופאים נוטים להיעזר במלטונין בזכות מיעוט תופעות הלוואי שהוא עלול לגרום. לעומת זאת, התברר שגירוי עמוק של המוח לא נמצא יעיל יותר מטיפולי דמה למניעת התקפים חוזרים. ישנם גם טיפולים נוספים, שעוברים מחקרים מעמיקים, חלקם נמצאים בשימוש כבר היום.מתי צריך להיזהר?

חשוב לזכור שהנחיות אלה מתמקדות בטיפול בכאב בראש במקבצי בלבד. לכן, במידה והמטופל סובל גם מבעיות רפואיות אחרות, יש לקחת בחשבון גם משתנים נוספים כמו תופעות לוואי של כלל התרופות, שיקולי בטיחות הטיפולים, העדפות המטופל או התגובות שלו לטיפולים אחרים, כמה זמן לוקח עד שניתן לראות הטבה, העלות והזמינות של הטיפולים ומורכבות הביצוע שלהם. כמו כן, ההמלצות שגובשו אינן מיועדות לטיפול בכאבי ראש מקבציים בקרב ילדים, נשים בהריון, נשים מניקות או קשישים בשל העדר מחקרים קליניים בקבוצות אוכלוסייה אלה.הכותבת הינה רוקחת מוסמכת.


פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש מוזר חגית 22/09/2020 10:09
  • כבר כמה ימים יש לי כאב ראש לא שגרתי. כמין כאב של מכה בצד שמאל. אחרי יומיים הכאב יורד לאזור הצוואר ועכשיו יומיים יש לי מידי כמה דקות דקירה או צביטה חזקה במרכז הראש . זה מדאיג או יעבור כמו שזה בא. אני בת 45

  • + הוסף תגובה
כאב ראש תמידי . יניבוס 21/09/2020 08:50
  • שלום רב .אני בן 46 . לפני חודשיים וחצי התחילו לי כאבי ראש מפוזרים בראש .פעם בקידמת הראש .פעם בקודקוד הראש ופעם בשניהם .ככה זה 24/7 . אציין שהכאבים נסבלים אך מעיקים וגורמים לתחושת אי נוחות במשך כל היום . יום אחד ממש הרגשתי רע ורופא המישפחה נתן לי הפנייה למיון .הייתי מאושפז בתל השומר 3 ימים . ביצעתי בדיקת סיטי אנגיו שיצאה תקינה . ובדיקת מ.ר.י לארובת עניים וראש . ב מ.ר.י נכתב שהכל תקין למעט ב FLAIR ו T2 ממצאים מוקדיים בחומר הלבן פריונטריקולרי ופרונטלי מצד שמאל . שוחררתי לרופא נירלוג בקהילה שראה את הממצאים ואת מכתב השיחרור מבית חולים ולדבריו אין דאגה . אני לוקח כדורים לכאבים אך זה לא עוזר בנתיים . שאלתי האם הממצא ב מ.ר.י אכן כמו שהוא מעיד ? האם יש סיבה לדאגה מיותרת ? אשמח לתגובתך

  • + הוסף תגובה
טנטון מור 20/09/2020 17:29
  • אובחן אצלי טנטון סובייקטיבי באוזן ימין- לאחר בדיקת שמיעה שיצאה תקינה נשלחתי לעבור בדיקת סיטי ראש בעקבות כאבי ראש במקביל לטנטון. לא היו ממצאים חריגים בבדיקת הסיטי. קיבלתי הפניה לעבור בדיקה אצל נוירולוג- האם הסיבה יכולה להיות נוירולוגית והאם יש טיפול במקרה זה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!