כיצד מטפלים בכאב ראש מקבצי? ההנחיות הרשמיות והעדכניות

מהו כאב ראש מקבצי, מהן ההמלצות החדשות לטיפול וכיצד ניתן למנוע את הבעיה? כל ההנחיות המעודכנות לטיפול ומניעת כאב ראש מקבצי שפרסמה האגודה האמריקאית לכאב ראש
כתבה פרסומית כתבת חסות


האגודה האמריקאית לכאב ראש (American Headache Society AHS) פרסמה לאחרונה את הנחיותיה לטיפול ולמניעה של כאב ראש מקבצי (Cluster headache CH). ההמלצות מתבססות על המידע המחקרי שהצטבר בשנים האחרונות ובאות לעדכן את ההנחיות הקיימות משנת 2010. כאב ראש מקבצי נחשב לתופעה נדירה יחסית, אך חלק גדול מהלוקים בו סובלים מהצורה הכרונית של הבעיה.מהו כאב ראש מקבצי?

כאב ראש מקבצי הוא כאב ראש חזק במיוחד, שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראש, לרוב באזור ארובת העין. למרות שכאב הראש אינו נגרם על ידי מחלות אחרות, הוא מלווה לעתים בתסמינים כמו גודש באף, דמע ונפיחות באזור העין. בדרך כלל, כאב ראש מקבצי גורם לסבל רב, אך לא תמיד זוכה לטיפול הולם. 


קראו עוד: לא סתם כאב ראש: כיצד מטפלים במיגרנה


במקרים רבים, קביעת האבחנה של כאב ראש מקבצי לוקחת זמן רב וחלק מהחולים אינם מקבלים את הטיפול האופטימלי. זאת למרות שקיימים טיפולים יעילים, שיכולים למנוע התפרצות כאב הראש, להוריד את תדירות ההתקפים או להפסיק את ההתקף לאחר שהוא הופיע.מהן ההמלצות החדשות לטיפול בכאבי ראש מקבציים?

ההמלצות החדשות שמתפרסמות מסייעות להבין אילו מהטיפולים הקיימים, מבין אלו שנכללו בסקירת המחקרים שעליה ביססו החוקרים את הנחיותיהם, יעילים למניעה ולטיפול בהתקף כאב ראש ואילו אינם עוזרים יותר מתרופות או טיפולי דמה (פלסבו). 


הטיפול היעיל ביותר בהתקף של כאב ראש מקבצי חריף הוא הזרקה תת עורית של סומטריפטאן, תרסיס לאף של זולמיטריפטאן (קיים בישראל כטבליות או טבליות ללעיסה) וטיפול באמצעות חמצן בזרם גבוה. בהנחיות אלה נוספו גם המלצות לטיפול חדשני באמצעות גירוי הגנגליון ספינופלטיני (צביר תאי עצב באזור הכואב) להקלה בעת התקף, שהוכח כיעיל הרבה יותר לעומת טיפול דמה.


כאב ראש חזק במיוחד שמופיע כהתקפים חוזרים בצד אחד של הראשכיצד ניתן למנוע כאבי ראש מקבציים?

על פי ההנחיות המתפרסמות, הטיפול שנמצא כיעיל ביותר, ולכן הוא גם המומלץ ביותר למניעת התקפים חוזרים של כאבי ראש מקבציים, כולל הזרקת סטרואידים, כזריקה חד-פעמית או סדרה של זריקות, באזור שמתחת לחלק האוקסיפיטלי של הגולגולת (החלק האחורי בבסיסה). עם זאת, זריקות סטרואידים יכולה להוות רק מניעה לטווח קצר, כטיפול ביניים. 


התרופות הנוספות שמשמשות למניעת ההתקפים של כאב ראש מקבצי הן ואראפמיל וליתיום, שמגובות על ידי מחקרים רבים. לעתים משלבים את התרופות לבליעה עם הזרקה של סטרואידים על מנת להשיג הקלה מהירה יותר עבור כאב הראש של המטופל. ישנם רופאים שרושמים סטרואידים לבליעה, כדוגמת פרדניזון, כטיפול ביניים, אך אין מספיק מידע מחקרי שיכול לתמוך בהמלצה חד משמעית.


קראו עוד: 11 סוגי כאבי ראש שצריכים לשלוח אתכם לרופא


תרופה נוספת שקיבלה גיבוי מסוים בהנחיות החדשות היא קומדין, תרופה לדילול הדם. התברר שמטופלים שסבלו מכאב ראש מקבצי וקיבלו קומדין למטרה אחרת, כגון למניעת היווצרות קרישי דם, דיווחו על הקלה בכאבי הראש. החוקרים מניחים שההטבה נובעת מהעובדה שהתרופה חוסמת את הפעילות של ויטמין K וכך משפיעה על חילוף החומרים בעצבים, המקצבים היומיים של ההיפותלמוס ותהליכים דלקתיים בעצבים. אך דרושים עוד מחקרים גדולים יותר כדי לקבוע את מינוני התרופה והבטיחות שלה לטווח הארוך, כיוון שאחת מתופעות הלוואי של קומדין היא דימום רציני. בנוסף, לאור הסיכון, טיפול בקומדין יש לבדוק רק בקבוצת האנשים שסובלים מכאבי ראש מקבציים כרוניים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.


כמו כן, יש אנשי מקצוע הממליצים על מלטונין (הורמון השינה, שמשווק בישראל במרשם רופא בלבד) כטיפול מונע בכאבי הראש המקבציים. למרות שהעדויות לגבי התועלת שלו חלשות, הרופאים נוטים להיעזר במלטונין בזכות מיעוט תופעות הלוואי שהוא עלול לגרום. לעומת זאת, התברר שגירוי עמוק של המוח לא נמצא יעיל יותר מטיפולי דמה למניעת התקפים חוזרים. ישנם גם טיפולים נוספים, שעוברים מחקרים מעמיקים, חלקם נמצאים בשימוש כבר היום.מתי צריך להיזהר?

חשוב לזכור שהנחיות אלה מתמקדות בטיפול בכאב בראש במקבצי בלבד. לכן, במידה והמטופל סובל גם מבעיות רפואיות אחרות, יש לקחת בחשבון גם משתנים נוספים כמו תופעות לוואי של כלל התרופות, שיקולי בטיחות הטיפולים, העדפות המטופל או התגובות שלו לטיפולים אחרים, כמה זמן לוקח עד שניתן לראות הטבה, העלות והזמינות של הטיפולים ומורכבות הביצוע שלהם. כמו כן, ההמלצות שגובשו אינן מיועדות לטיפול בכאבי ראש מקבציים בקרב ילדים, נשים בהריון, נשים מניקות או קשישים בשל העדר מחקרים קליניים בקבוצות אוכלוסייה אלה.הכותבת הינה רוקחת מוסמכת.


פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש לוחץ שלי 28/03/2020 18:50
 • כבר כמה ימים שאני סובלת מכאב לוחץ באזור הרכות ואמצע הראש הלחץ לא מלווה בשום תסמינים אחרים נותנת משככי כאבים הלחץ מתגבר לקראת שעות הערב אני אשמח לדעת מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/03/2020 22:56
 • לכאב הראש יכולות להיות סיבות רבות מלחץ נפשי וגורמי שונים ומגוונים. לגיל, מחלות הרקע, לסימפטומים נוספים ולבדיקה הנוירולגית ישנה משמעות רבה. מידה והתלונות לא חולפות אנא פני לרופא המטפל ולבדיקת נוירולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקיים בעיינים מושיקו 20/03/2020 09:24
 • דר שלום, לאחר שהיו לי הבהובים בעיינים נשלחתי לבדיקת CT מוח תקינה. בנוסף קיבלתי הפניה ל MRI מוח כי התופעה ממשיכה. 1.אשמח להסבר מה ההבדל בין הבדיקות. 2.האם אני יכול להיות "יותר" רגוע כי ה CT יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיניים ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/03/2020 10:51
 • MRI מדגימה באופן יותר טוב את רקמת המוח. העובדה שהCT מוח תקין מרגיעה אך כדאי להשלים גם את בדיקת הMRI ולהיות במעקב נוירולוגי. האם ההבהובים בשתי העיניים? האם מלווים הכאב ראש? האם נשלחת לEEG? בדיקת עיניים? מאחלת רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
תשובה משה 20/03/2020 10:59
 • תודה על המענה המהיר, כלומר, אם להיות בוטה, במידה ויש גידול היו רואים את זה ב CT ? ו MRI זה יותר לעצבים? בדיקת עיניים תקינה וגם צילום עין ובדיקת OCT. ובדיקות דם, ספירת דם וכו תקינות. אקו לב תקין. הבהוב רק בעין אחת ובהתחלה הוא הופיע רק פעמים ספורות. אך בשבועיים האחרונים בתדירות גבוה ולאורך כל היום ולפעמים יש כאבי ראש ולפעמים שיש הבהוב יש צמרמורת קלה.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעינים ד"ר שלומית יוסט-כץ 21/03/2020 21:37
 • שמחה שהברור עד כה תקין. ממליצה להשלים את הברור ולהיות במעקב נוירולוג ורופא עיניים. יש לשקול ביצוע EEG. רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיינים משי 24/03/2020 08:22
 • תודה על המענה המהיר דוקטור. במידה וה- mri מח תקין ובדיקות ה eeg תיהיה תקינה בעזרת השם, האם ניתן לשלול אפילפסיה ? או שיש עוד בדיקות שנדרש לבצע חוץ מכך. בוצע גם טוב לב שנמצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:30
 • EEG תקין יתמוך בכך שלא מדובר בארוע פרכוסי אך אינו נותן תשובה של 100%- חשוב להיות במעקב נוירולוג שישמע טת הסיפור הקליני, יעבור על הדיקות ויגיד את מסקנותיו

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה אבנר 25/03/2020 12:21
 • אני סובל ממגרנות חזקות. ביום שבת לפנות בוקר ועד יום ראשון קיבלתי התקף קשה שכולל כאבי ראש ועיינים ולסת ותחושת נימול בצד שמאל של הגוף והליכה בצליעה. נבדקתי במרפאה לחץ דם גבוהה טיפוּל בחמצן. יום לפני אכלתי בשׁר עם שומן והמון מוצרים עם מלח ושתיה מרובה הגוף דרש מה זה אומר ואיזה טיפול מומלץ

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:29
 • אבנר שלום. מציעה לך לפנות לבדיקת נוירולוג לצורך אבחון מדויק וניהול טוב של המקרה. בברכת רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!