חולים בסוכרת? כל מה שחשוב שתדעו על הסכנות בהיפוגליקמיה לילית

אחד החששות המרכזיים של החולים בסוכרת הוא מהיפוגליקמיה, רמות סוכר נמוכות בדם. אך החשש הגדול יותר הוא מצב של היפוגליקמיה לילית, בה החולה כלל אינו מודע לבעיה. מתי זה עלול לקרות וכיצד ניתן לטפל בתופעה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/09/2016


אנשים המתמודדים עם מחלת הסוכרת נלחמים יום יום בבעיה הכרונית של היווצרות רמות גבוהות של סוכר בדמם. כלי הנשק היעיל ביותר במלחמה זו הוא טיפול באינסולין, אולם לעתים הוא עלול להיות יעיל מדי, שכן ירידה חדה ברמת הסוכר בדם אל מתחת לערכי הנורמה (מתחת ל-70 מ"ג/דציליטר) עשויה להוביל למצב מסוכן המכונה היפוגליקמיה.מהי היפוגליקמיה? 

מצבי היפגוליקמיה מתאפיינים ברמות סוכר נמוכות מדי בדם. שינויים בשגרת החיים ובהרגלי התזונה והפעילות של המטופלים עלולים לשבש את האיזון הגליקימי ולגרום להיפוגליקמיה. בין המצבים הללו ניתן למצוא דילוג על ארוחה, פעילות גופנית אינטנסיבית לא מתוכננת או שתיית אלכוהול לא מבוקרת. היפוגליקמיה עלולה להיווצר גם כתוצאה מנטילה לא נכונה של הטיפול התרופתי, אם בשל טיפול עודף או בגלל תקלות טכניות בהזרקת אינסולין. 


היפוגליקמיה מתבטאת באופן שונה אצל כל אדם ועשויה להופיע בדרגות חומרה שונות. המוח מזהה שאין בדם רמה מספקת של סוכר והוא משגר לגוף "אותות אזהרה" בהתאם. במצב של היפוגליקמיה קלה, המטופל צפוי להרגיש בתסמינים של רעד, הזעה, חיוורון, דפיקות לב חזקות ותחושת חרדה. בהיפוגליקמיה בינונית עלולים להתווסף גם כאבי ראש ובטן, טשטוש ראיה, חולשה, דופק מואץ, בלבול ושינויי התנהגות. 


עם הופעת תסמינים אלו חשוב לבצע באופן מיידי מדידה מדויקת של רמת הסוכר בדם באמצעות מד-סוכר, ובמידה ומזוהה ירידה מתחת לערכי הנורמה חשוב לאכול ו/או לשתות מזון ממותק שיעלה את רמות הסוכר. על כן, כאמצעי זהירות מומלץ לכל סוכרתי לשמור בהישג יד  טבליות גלוקוז או סוכר זמין, שתייה מתוקה, חטיף, מכשיר לניטור עצמי וכרטיס זיהוי "אני סוכרתי" עם מינוני התרופות וטלפונים חשובים. 


קראו עוד: חשוב שתכירו: הטיפולים החדשניים בעין סוכרתית


עם הופעת התסמינים חשוב לבצע באופן מיידי מדידה מדויקת של רמת הסוכר בדם מקרים קיצוניים של היפוגליקמיה קשה עלולים להוביל לאבדן הכרה. במקרים אלו יש להזריק גלוקגון במינון 1 מ"ג לתוך השריר. הורמון סינטטי זה סותר את פעילות האינסולין וגורם להעלאה מידית של רמות הסוכר בדם. בהתאם לצורך ניתן לפנות לטיפול רפואי נוסף. 


מטופלים רבים חוששים במיוחד מההיפוגליקמיה לילית, העלולה להתרחש בזמן השינה מבלי שהם יחושו בהופעת סימני אזהרה. אלו המצבים המסוכנים ביותר של היפוגליקמיה, כיון שככל שחולף יותר זמן בו סוכר אינו מגיע לאיברים חיוניים כמו המוח והלב, כך גוברת הסכנה לפגיעה בלתי הפיכה. סוגי האינסולין החדשים: מפחיתים סיכון להיפוגליקמיה ולהשמנה 

אל סוגי האינסולין הכלולים בסל התרופות הישראלי (לנטוס ולבמיר לסוכרת סוג 1 או 2, דגלודק לסוכרת מסוג 1) מצטרף סוג אינסולין חדש, "טוג'או" (TOUJEO), שאושר לאחרונה בסל הבריאות בישראל לסוכרתיים מסוג 1 ו-2 מעל גיל 18. טוג'או מגיע בריכוז גבוה יותר ומשפר את השליטה והיציבות ברמות הסוכר, לצד ירידה משמעותית בסיכון לאירועי היפוגליקמיה ביום ובלילה ובסיכון לעליה במשקל. כך, למשל, במחקר שנערך במטופלים שאינם מאוזנים הוכח שטוג'או הפחית ב-48% את הסיכון להיפוגליקמיה לילית בקרב אנשים עם סוכרת מסוג 2 המטופלים באינסולין "לנטוס". גם שכיחות אירועי היפוגליקמיה בשעות היום פחתה ב-24% בעקבות הטיפול בטוג'או. 


קראו עוד: 1 מתוך 7 חולי הסוכרת יפתחו פצע סוכרתי: מהו הטיפול?


עבור חולים בסוכרת מסוג 1 ו-2 אשר אינם מאוזנים כיום בתכנית הטיפולית הקיימת מדובר באופציה טיפולית העשויה לאפשר התחלת טיפול בטוחה וחלקה יותר באינסולין. הדור הבא של הטיפול באינסולין, שזמין כעת למטופלים בישראל גם במסגרת סל הבריאות, מאפשר לחולי סוכרת רבים לשפר את סיכוייהם להגיע ליעד המטרה של רמת הסוכר בדם (HbA1C) ולמנוע התפתחות סיבוכי מחלת הסוכרת, להשיג שליטה טובה וממושכת יותר ברמות הסוכר בדם ולחשוש פחות מפני היפוגליקמיה.ד"ר ברוך יצחק הינו מומחה ברפואת המשפחה ויועץ סוכרת

פורום סוכרת

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ריח חמוץ מתוק בזיעה רק מהביצים
 • אלי
 • 15/03/2019 02:10
 • יש לך כלב?
 • עמית רומם
 • 15/05/2019 17:02
 • טרום סוכרת ? מה עוד אפשר לעשות?
 • שי
 • 15/05/2019 16:57
 • שלום בן 47 אבא עם סוכרת סוג 2 מגיל 55. עד גיל 44 רמות הסוכר בדם בבדיקה בצום שנתית היו לכל היותר 91, ואז יום אחד לפני 5 שנים רמת סוכר בצום 102. מאז בבדיקה כל שנה רמות סוכר ב 12 שעות צום בין 98 ל 112 לא מגמתיות ברורה. רמות המגלובין מסוכרר בין 5.2 ל 5.5 אחוז גם ללא מגמתיות. בדיקות סוכר בתיות מראות 110 עד 115 בבוקר לאחר צום, 95 ל 100 לפני האוכל, ו לכל היותר 125 שעתיים לאחר ארוחה גדולה. אני רזה טבעוני, עוסק בספורט, נמנע מכל מאכל עם סוכר וצורך מעט מאד בחמימות (בננה ותפוח אחד ביום, לחם זרעי פשתן עם רק 3 גר בחמימות ל 100 גר). אין ספק שהארוחות דלות פחמימות כי הן מקפיצות את הסוכר לאחר שעתיים בלא יותר מ 20 יחידות. השאלה היא אם המצב הזה יציב כבר 5 שנים, האם אני נחשב טרום סוכרתי? רופא המשפחה לא יודע לתת תשובה, כי לפי צום אני כן אבל לפי A1C אני לא, גם לא לפי רמות לאחר ארוחה. האם כדאי להתחיל טיפול במטפורמין במקרה כזה? אני כבר בדיאטה ללא עודף משקל, ומתאמן גם אירובי, גם משקולות ומאמץ. יותר מזה אין לי מה לעשות. מה בכל זאת? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • העמסת סוכר 75 לאחר לידה
 • מיה35
 • 14/05/2019 23:22
 • שלום, ביצעתי בדיקה להעמסת סוכר 75 גרם- חצי שנה אחרי הלידה, והתוצאות: 95 בצום, ואחרי שעתיים : 174, מה השלב הבא? מה עליי לעשות כעת? לגשת לדיאטנית? לאנדוקרינולוג?? האם זה מצב שהשלב הבא הוא בוודאות סכרת או שניתן למנוע זאת דרך תזונה או ספורט?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ