//

בדקנו: מה באמת שם סוף לנחירות?

50% מהאוכלוסייה סובלים מנחירות, ובאופן מפתיע צעירים בני פחות מ-30 נוחרים יותר ממבוגרים. יצאנו לבדוק: מהי הדרך הטובה ביותר להילחם בנחירות?
כתבה פרסומית כתבת חסות(כתבה אינפורמטיבית)


משחר האנושות נחירות מהוות מטרד כבד לנוחר ולסביבתו. מחקרים מראים כי לפחות 50% מהאוכלוסייה סובלים מנחירות, ואם הנתון לפיו גברים נוחרים יותר מנשים מתקבל בהבנה, הרי שרבים יופתעו לשמוע כי צעירים (עד סוף שנות ה-30) נוחרים יותר ממבוגרים. בשנים האחרונות, לאחר שהתברר כי התופעה מלווה בלא מעט סיבוכים בריאותיים, כולל דום נשימה, גברה המודעות לנושא וכיום ניתן למצוא לא מעט פתרונות עבורו. 


ראשית, חשוב להבין כי נחירות נגרמות עקב חסימות בדרגות שונות של דרכי האוויר בלוע ובגרון. החסימות עלולות להיגרם משלל סיבות, החל מלשון ושקדים מוגדלים, דרך חך רפוי ועד לצוואר שמן וקצר. חלק מהנחירות מוגדרות כקלות ואינן מפריעות לסביבה, וחלקן עשויות להגיע לעצמה של 60 דציבלים, כמו זו של משאית נוסעת כשעומדים מטרים ספורים ממנה (!!!). 50% מהאוכלוסייה סובלים מנחירות, והתופעה קיימת בעיקר בקרב צעיריםבשוק ישנם מגוון של פתרונות המבטיחים לסייע במניעת נחירות. איזה מהם באמת עובד? בדקנו:  


1. פתרונות נטורופתיים 

במקרה זה מדובר בשיטות רבות ומגוונות, הכוללות, למשל, הצבת מבער בחדר, לתוכו מטפטפים מליסה, לבנדר ונרולי (ניתן גם לטפטף את החומרים על הכרית). כיוון אחר מורה על שתיית תה עשוי מחליטה של כישות, מליסה, ולריאנה ורבנה. יש הדוגלים בתרגול של מדיטציה, עם או בלי דמיון מודרך. פתרונות אלה נשמעים אקזוטיים, אך בחלק מהמקרים צריך להתרוצץ לא מעט על מנת להשיג את החומרים וברוב המקרים לא מדובר בפתרונות המבוססים על מחקרים רפואיים. גם אחוזי ההצלחה אינם ברורים. בקיצור, פתרונות חביבים, אבל לא מתאימים לכל אחד.2. ניתוחים 

ישנם מספר ניתוחים המתיימרים לפתור את בעיית הנחירות, כאשר הבולטים שבהם כוללים ניתוח פלסטי של החך הרך והענבל (UPPP), ניתוח אף וניתוח לייזר. רבים מאמינים כי הניתוחים מהווים פתרון יעיל ולצמיתות, אך חשוב לדעת כי מבין השלושה רק במקרה של ניתוח האף ישנם יותר מ-60% הצלחה. בכל המקרים מדובר על הליך כירורגי כואב, אשר כולל אשפוז, הרדמה (מקומית או מלאה), התאוששות ארוכה המלווה בדימומים וכמובן עלות גבוהה בדרך כלל. למרות החסרונות הנ"ל, ישנו גם יתרון מרכזי והוא שמדובר בהליך חד פעמי שלא מצריך התמודדות יומיומית.
3. CPAP 

ראשי תיבות של Continuous Positive Airway Pressure או 'מסכת אוויר בלחץ חיובי' בעברית. מדובר במתקן הכולל מסכה מפלסטיק המולבשת על הפנים לפני השינה ומזרימה אוויר לאף ולפה במהלך הלילה, מה שמונע את צניחת החך ואת חסימת מעבר האוויר. המכשיר ידוע כבעל יעילות טובה, מה גם שניתן לרכוש אותו ללא מרשם רופא (במעבדות שינה). עם זאת, הוא מאוד מסורבל, מקשה על ההירדמות ואפילו מפחיד למראה. בנוסף, מחירו נוסק עד לאלפי שקלים, כך שאינו נגיש לכל כיס.  4. סנוריפיקס 

מדובר במוצר שהגיע רק לאחרונה לישראל, לאחר שהצליח ברחבי העולם. סנוריפיקס הינה רצועה אלסטית קלת משקל, המולבשת על הראש והסנטר ומוודאת שהלסת תישאר בתנוחה הרצויה. בכך היא מאפשרת לנשימה להתבצע בחופשיות ול"נוחר" ומשפחתו ליהנות משנת לילה שקטה ונעימה. המוצר נבדק על ידי מכוני מחקר ובתי ספר לרפואה ברחבי העולם, אשר קבעו כי הוא מתמודד בהצלחה עם בעיית הנחירות ודום הנשימה החסימתי במהלך השינה. בנוסף, מחירו אטרקטיבי ואינו מצריך יכולות כלכליות יוצאות דופן. חסרונו העיקרי הוא שמדובר במוצר שיש לעשות בו שימוש יומיומי.


לסיכום, השוק עמוס לעייפה במוצרים הטוענים כי ביכולתם לפתור את בעיית הנחירות. חלקם עומדים במילתם וחלקם לא. על כל אחד לחקור את הנושא ולבדוק את הפתרון המתאים לו. במבחן ההשוואתי שאנחנו ערכנו, לאחר שקלול היתרונות והחסרונות, המנצח הגדול הוא הסנוריפיקס. נכון שמדובר במוצר חדש ושחובה לעשות בו שימוש יומיומי, אבל הוא נייד, פשוט ונוח לשימוש, לא יקר במיוחד, אינו גורם לכאבים ואפקטיבי מאוד למי שלא סובל מחסימה חלקית או מלאה של האף. בהצלחה. 
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרשות פתאומית אפרת 31/01/2013 13:17
 • היי ד״ר, אני בת 29 , מאושפזת מזה כשבוע בשל חרשות פתאומית. קמתי בבוקר בהיר (לפני כשבועיים) לא שומעת באוזן שמאל ( הרקע- שפעת/וירוס עם חום וחולשה במשך שבוע קודם לכן) .באותו יום שחשתי בירידה בשמיעה התחלתי ליטול פרדינזון במשך 3 ימים בהמלצת הרופא ולאחריה בדיקת שמיעה שלא הראתה שינוי: ירידה בינונית- חמורה בשמיעה) , משם אושפזתי באסף הרופא למתן סטרואידים דרך הוריד למשך 5 ימים נוספים. בבדיקת שמיעה חוזרת לצערי לא חל שיפור משמעותי. לפני כשלושה ימים הוחלט על ניתוח כפתורים באוזן והזלפת סטרואידים ישירות לאוזן. לצערי איני מרגישה כל שינוי אך טרם בוצעה בדיקת שמיעה נוספת. שאלתי היא האם לפי דעתך יש עוד סיכוי להחלמה? מה הסיכויים שהאוזן תחזור לשמוע לפחות טוב יותר? מנסיונך האם יש מטופלים שהבריאו גם בפרק זמן שכזה ואחרי? האם יש טיפול נוסף שניתן עוד לעשות כדי להציל את השמיעה? אודה לתשובותיך!

 • + הוסף תגובה
חרשות פתאומית דר' אמנון שמושקוביץ 03/02/2013 00:41
 • שלום אפרת. ליקוי שמיעה פתאומי יכול להיות או על רקע תחושתי - סנסורי , פגיעה באיבר השמיעה הנימצא בשבלול , או עיצבי , כלאמר פגיעה לאורך העצב המקשר בין השבלול למרכז השמיעה במוח. במקרה ומופיע ליקוי מסוג זה , יש לפנות מיידית לבדיקת אאג / חדר מיון . הסיבות לליקוי שמיעה תחושתי / עיצבי פתאומי ידועות רק בחלקן. 85% מהסיבוצ מכונות אידיופאטיות , כלאמר, לא ברורה הסיבה .במרבית המקרים, הפגיעה היא חד צדדית ותחלוף עצמונית.המחשבה בבסיס הגורם לחרשות הפתאומית נתונה לשתי תיאוריות שלא הוכחו. האחת מדברת על דלקת ויראלית כגורם לחרשות והשנייה על בעייה בכלי הדם. קיימים גם סיבות נוספות כגון טראומות לראש, מחלות גידוליות , שימוש בתרופות מסויימות אך משאלתך אני מבין שלא אלו הגורמים במקרה שלך . מכיון שכאמור, בדרך כלל לא ידועה הסיבה כגורם לחרשות הפתאומית, אין פרוטוקולים קבועים לטיפול . ישנן מחלקות המשלבות טיפולים עם סטרואידים למשך תקופה מסויימת ולאחר מכן מינון יורד , תכשירים אנטיויראליים, תכשירים המרחיבים כלי דם , שימוש בדו תחמוצת הפחמן- נשימה לתוך כלי במעגל סגור, או מחלקות אחרות אשר אינן ממליצות על כל טיפול שהוא - וזאת על רקע העובדה שבכשבעים אחוז , יש חזרה מלאה של השמיעה לנורמה. אך יש לציין ששימוש בסטרואידים לעומת פלצבו- אינבו הוכח כתורם משמעותית לשיפור/ חזרת השמיעה אצל אלו שקיבלו סטרואידים ( בוצעו על כך עבודות מחקר שונות ) . מצד שני , אין המלצות מדוייקות בספרות כמה זמן לטפל בסטרואידים ובאיזה מינון . עבודות אחרות הראו שהזרקת סטרואידים לתוך חלל האוזן התיכונה גורמת לשיפור משמעותי בשמיעה. כך שממה שאת כותבת , נראה לי שאת מקבלת את כל מה שניתן ועולה על הדעת. מבחינת שאלתך אם יש סיכוי לחזרת השמיעה, מניסיוני , ראיתי אנשים שהשמיעה חזרה לתיקנה לאחר כחודש וחצי של חרשות . אם אינך מאושפזת בבי"ח הייתי ממליץ לך לנסות גם טיפול ברפואה משלימה כגון דיקור סיני , עלול להישמע הזוי , אך נתקלתי כבר במספר מטופלים ששילבו טיפול בדיקור כטיפול בחרשות פתאומית ושמיעתם חזרה. ניתן מצד שני לאמר אין הוכחה שזה מה שאכן גרם להם לחזרת השמיעה, אך להם זה ממש לא משנה כי השמיעה חזרה לתיקנה. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
שלום אפרת גלי 09/08/2020 08:59
 • אני נמצאת כרגע באותו המצב.. מקווה שהמצב השתפר אצלך.. תוכלי אולי להתקשר אליי 052-2937496 תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטנטון - איסור על טיסה? נופר 31/10/2017 12:45
 • ד"ר אמנון שמושקוביץ שלום, אני בת 22 ולפני כשנה התעוררתי בבוקר לאוניברסיטה וחשתי תחושת אטימות באוזן שמאל וכשקמתי מהמיטה היו לי סחרחורות כ-2 דקות ולאחר מכן הן נעלמו אך תחושת האטימות והצלצול (התברר לי לאחר מכן שהצלצול המדובר נקרא טנטון) נשארו באוזן שמאל. לאחר ביקורת יום למחרת אצל רופא אאג נשלחתי לבדיקת שמיעה שבישרה רעות - יש לי ירידת שמיעה פתאומית על רקע עצבי בינוני עד חמור. אושפזתי בבית החולים שיבא תל השומר לקבלת סטרואידים ככדורים ולאחר בדיקת שמיעה נוספת אין שום הטבה החליטו לזמן אותי לסדרת הזרקות של סטרואידים לאוזן התיכונה, כ-7 הזרקות במספר. בבדיקת שמיעה שעשיתי כחודשיים לאחר סיום הטיפולים נראה שיפור מזערי ביותר אבל המצב נשאר כפי שהיה קודם. חשוב לי לציין כי איני בעלת מכשיר שמיעה אלא מתרגלת אט אט למצב, סחרחורות אין אך הטנטון מלווה אותי 24 שעות. אני עומדת להתחתן ומתכננת את ירח הדבש וחוששת במיוחד מהטיסות שיגרמו לי ללחץ באזניים או שמא גם לנזק במצב הקיים והאם בכלל יש איסור כלשהו לטוס? האם זה לקחת סיכון ממשי לנזק שייגרם? בנוסף, האם ישנו איסור כלשהו על עלייה למתקנים בפארקי שעשועים? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
כשנה לאחר ירידת שמיעה פתאומית וטינטון ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/11/2017 20:30
 • שלום רב לצערי איני יכול לייעץ ולו כהוא זה על אף לא אחת מהשאלות ששאלת מבלי שבדקתי אותך , ראיתי את תוצאות בדיקות השמיעה השונות וכ'ו. אין מנוס מבדיקת רופא מומחה בתחום אאג . המדור כשלעצמו קיים לצורך מתן הכוונה כללית ולא ספציפית על בעיות מרוכבות פרטאניות בתחום אאג. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
ירידת שמיעה גלי 08/08/2020 16:37
 • שלום, גם אני סובלת כרגע מאותה בעיה של ירידת שמיעה, אוכל להתקשר אלייך? תודה גלי

 • + הוסף תגובה
היי, כתבי לי את המספר שלך ומחר נשוחח בשמחה נופר 09/08/2020 00:30
תודה רבה גלי 09/08/2020 07:43
זריקת סטרואידים לאוזן דותן 03/02/2013 21:28
 • שלום. אני בן 37 ולפני כחודש עברתי ארוע של ירידת שמיעה באוזן שמאל. אושפזתי וקיבלתי טיפול בסטרואידים דרך הפה. הטיפול לא עזר. הרופא אמר שאפשר לנסות זריקות לאוזן והסיכוי לשיפור אינו גבוה. העניין הוא שלא הוכנתי לתופעות הלוואי, שהיו : מיד עם קבלת הזריקה נכנסתי לורטיגו מזעזע, קיצוני ביותר. דקות לאחר מכן התחיל כאב נורא באוזן (אופטלגין פתר את זה רק בדיעבד). האם התופעות האלו נורמליות ? האם יש סיכון בפרוצדורה ? מאוד נלחצתי מהתופעות, מב שגורם לי לחשוב האם כדאי לחזור לעוד 5 כאלו.... תודה מראש

 • + הוסף תגובה
הזרקת סטרואידים לאוזן תיכונה. דר' אמנון שמושקוביץ 06/02/2013 23:41
 • שלום דותן. ליקוי שמיעה פתאומי חד צדדי - המכונה Sudden Hearing Loss הוא מצב חרום המחייב טיפול דראסטי. מקובל לטפל בקורטיקוסטרואידים. השאלה הנישאלת היא מה היא הדרך הטובה להחדרת הסטרואידים.על פי הסטאטיסטיקה היבשה, אחד מכל 5000 בני אדם , בשנה אחת, יסבול מירידה פתאומית חד צדדית בשמיעה .במידה ובוחרים שלא לטפל בפגיעה, הסיכוי להבראה עצמונית עומד על 25%.ככל שמאבחנים מוקדם את הבעייה ומתחילים בטיפול בקוטיקוסטרואידים, הסיכוי להחלמה עומד על כ-50%.כמובן שיש לקחת בחשבון את הסיבות האפשריות לפגיעה כגון חבלות ראש, גידולים בראש, שימוש בתרופות שונות ועוד. במידה ולא נימצאה הסיבה, אנחנו מדברים על מצב המכונה אידיופאטי. וכעת, סיכויי ההבראה של 50% אומרים שקרוב לודאי טיפול פומי ( דרך הפה) בסטרואידים לא מביא לכך שהתרופה אכן מגיעה לאוזן .המחשבה העומדת בבסיס ההזרקה של סטרואידים לאוזן היא שבכך ניתן להחדיר כמות גדולה של התרופה על מנת להשפיע על סיכויי ההחלמה. דרך טיפול זאת תופסת תאוצה רבה במחלקות אאג רבות ברחבי העולם .התופעות אותן אתה מתאר של סחרחורות קשות , כאב נורא באוזן לא אמורות בד"כ לקרות ויכול להיות שפיתחת תגובה חריפה למתן התרופה או שקיימת בעייה אחרת באוזן כגון פיסטולה ( נקב) בין האוזן הפנימית לתיכונה. כאמור, מבלי להיות מעורב במקרה - כיון שלא בדקתי אותך איני יכול לתת אבחנה , אך כדאי שתתיעץ עם רופאך על המשך הטיפול או לשקול המשך בירור וטיפול דרך הפה- פומי. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
תגובות לוואי להזרקת סטרואידים באוזן רחל 22/02/2018 00:16
 • בעלי קיבל 2 זריקות סטרואידים באוזן ומיד לאחר מכן התחילו תופעות של אי יציבות-חוסר שיווי משקל, כובד בראש לחץ במצח, כאב עיניים - לא יכול לפתוח את העיניים ולמקד ראייה, כאב בחוליות הצוואר, בנוסף לרעשים באוזניים ורגישות לרעש שהופיעו יחד עם הירידה בשמיעה. כבר חצי שנה שבעלי סובל מתופעות אלו. מה לעשות ?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אמנון שמושקוביץ 26/02/2018 15:46
 • שלום רב נראה לי הכי הגיוני שבעלך יפנה לרופא או למרפאה או לבית החולים בו הוא קיבל את הטיפול ויציג בפני הרופאים שטיפלו בו את תלונותיו , הכי הגיוני והכי ראוי .

 • + הוסף תגובה
היי יש לי מקרה דומה תום 23/10/2018 21:09
האם תופעות הלוואי חלפו? רונן 23/01/2019 17:58
 • שלום רחל, אני אמור לעבור טיפול דומה של זריקות. האם התופעות שציינת חלפו? האם ידוע מה הסיבות לתופעות אלו? אשמח לתשובתך תודה רונן

 • + הוסף תגובה
זריקת סטרואידים לאוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 26/02/2018 16:19
 • שלום רב שאלתך החשובה מצריכה בירור רציני ע"י הרופאים המטפלים בך וטיפול בהתאם לתופעות הלוואי . ממליץ לך לפנות בהקדם למקום בו טופלת עם השאלות והתלונות על התסמינים שהתפתחו בעקבות הטיפול . רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
האם הזריקות לאוזן עזרו? רונן 23/01/2019 18:04
 • שלום דותן, תוכל בבקשה לספר האם הטיפול הזריקות לאוזן עזרו להחזיר את השמיעה והאם תופעות הלוואי חלפו? אני אמור לעבור טיפול דומה בימים הקרובים. תודה רונן

 • + הוסף תגובה
היי רונן דותן 23/01/2019 21:04
 • הטיפול לא עזר. הוא היה מאוד לא נעים. מה שכן עזר - זה הזמן....המצב השתפר, אבל זה לקח זמן. לא הייתי עושה שוב את הזריקות

 • + הוסף תגובה
הזרקה לאוזן אורנה 19/06/2019 15:45
 • אני מאוד מפחדת מזריקות האם בזריקות עוזרות ברוב המקרים אני אישה בריאה וזה קרה לי פתאום אני מאוד לחוצה מזה כי זאת האוזן שהיא מאוד דומיננטית אצלי אני עשיתי בדיקת שמעה ואני לא שומעת בכלל באוזן שמאל.

 • + הוסף תגובה
הזריקות שעשית לאוזן אביב 10/05/2020 06:35
 • יש לי ירידת שמיעה חמורה באוזן שמאול . אושפזתי באיכילוב וקיבלתי סטרואידים דרך הפה במשך 10 ימים . אני לא מרגיש שינוי משמעותי בשמיעה ואמרו לי שכדאי לי לנסות טיפול באמצעות זריקות סטרואידים ישירות לאוזן . אני מאוד מפחד מתופעות לוואי או מנזק שייגרם אני אדם בריא ולא סובל משום מחלה וזה קצת מלחיץ אותי . אשמח לעצתך

 • + הוסף תגובה
זריקות גלי 07/08/2020 18:20
 • הי אביב, רציתי לשאול האם עשית את הזריקות בסוף ומה שלומך היום? גם אני סובלת כרגע מירידת שמיעה פתאומית חמורה....

 • + הוסף תגובה
היי גלי אביב 08/08/2020 21:20
 • לאחר שיחה עם הרופא הובהר כי כי הסיכוי לשיפור השמיעה על ידי טיפול בזריקות אינו גבוה ועלולות להיות תופעות לוואי כתוצאה מכך . החלטתי לוותר על הטיפול ! שבוע טוב לך !

 • + הוסף תגובה
אובדן שמיעה באוזן אחת גליה 24/07/2020 07:40
 • הי אורנה, רציתי לשאול האם עברת בסוף טיפול באוזן והאם עזר?

 • + הוסף תגובה
מצב דומה ירון 10/02/2020 00:51
לקות שמיעה אושר 10/05/2020 10:41
 • רציתי לשאול האם יש מישו שהזריק סטרואידים לאוזן או הכניס סטוראידים לפה אכן יכול לשקם שמיעה של ליקוי תחושתי עצבי?

 • + הוסף תגובה
שאלה לדותן גליה 25/07/2020 09:43
 • הי דותן, כמה זמן לקח עד שהמצב השתפר? ועד כמה השתפר? איפה עברת את הטיפול בהזרקת הסטרואידים? תודה מראש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!