לכל בעיה יש פתרון: הכל על השתלות שיניים במקרי קיצון

השתלת שיניים היא אחד מהליכי הרפואה המתפתחים והפופולאריים ביותר בישראל. גם במקרי קיצון של חוסר עצם בלסת, השתלת עבר שנכשלה או חרדה דנטלית - ניתן לבצע את ההליך, הודות לטכניקות עבודה מתקדמות ולניסיון של רופא השיניים. סקירה מפורטת
כתבה פרסומית כתבת חסותתחום השתלות השיניים הולך ומתפתח לכיוונים מרתקים. אי אז, בעבר הלא רחוק מאיתנו, האפשרות היחידה לביצוע השתלת שיניים הייתה בשיטה שארכה בין חצי שנה לשנתיים. כיום כבר ברור שהטכניקה החדישה והיעילה ביותר בהשתלות שינים היא "העמסה מיידית", אשר מאפשרת להשמיש את מערכת השיניים החדשה בזכות התבססות על מספר שתלים מצומצם. כך ניתן לבצע השתלת שיניים בלסת העליונה והתחתונה תוך התבססות על שישה או ארבעה שתלים דנטליים בלבד, טיפול אשר מוכר בשמו המקצועי: All on 4.


יחד עם זאת, למרות החידושים הטכנולוגיים והתפתחות שיטות רפואת שיניים חדשות, ישנם עדיין מקרי קיצון בהם לא כל רופאי השיניים ששים לקחת את הסיכון ולבצע השתלת שיניים. במאמר זה, נפרט את שלושת מקרי הקיצון השכיחים ביותר בקרב מועמדים להשתלת שיניים ונגלה כיצד ניתן להתגבר על מגבלות בריאותיות ונפשיות בכדי לעבור השתלת שיניים ביום אחד.


הנה שלושה מקרים המוגדרים כמקרי קיצון – והפתרונות:1. חוסר עצם בלסת

דלדול עצם בלסת או אפילו אבדן מוחלט של עצם הן תופעות שכיחות למדי בקרב האוכלוסייה, ויכולות לנבוע ממחלות חניכיים שלא טופלו בזמן או מנשירה של שיניים.


מערכת העצמות בגופינו עוברת תהליכים דינאמיים של פירוק ובנייה מחדש ומגיבה לשינויים. לכן, באזור הפה, כאשר אין שיניים, המצב עלול להיות קריטי: תהליך פירוק עצם הלסת צובר תאוצה עד למצב בו נוצר מחסור עצם קיצוני. במקרים כאלה, מטופלים רבים אשר מעוניינים בהשתלת שיניים נענים בסירוב על ידי רופאי שיניים שאין באפשרותם הידע הרפואי והניסיון לבצע את ההשתלה, אך אל חשש- גם למצב זה יש פתרון.כיצד מטפלים?

רופאי שיניים מובילים בישראל כבר יודעים לספק מענה להשתלת שיניים במקרי חוסר עצם על ידי שיטות השתלה מתקדמות המבוססות על שימוש בשתלים בזאליים או שתלים זיגומטיים:


השתלת שיניים באזלית - שתלים בזאליים הם שתלים ייחודיים עבור השתלות במקרי חוסר עצם. בניגוד לשתלים הרגילים אשר צורתם כשל בורג, לשתלים הבזאליים צורת דיסק שטוח. במהלך השתלת השיניים, מוחדרים השתלים הבזאליים לעצם הלסת מהצד, במקום ההברגה הקלאסית מלמעלה ומאפשרים עיגון טוב לאישורים עם מחסור בעובי עצם.


השתלת שיניים זיגומטית - שתלים זיגומטיים הם שתלים ייעודיים לפתירת מצבי חוסר עצם בלסת העליונה. מדובר בשתלים ארוכים במיוחד שמטרתם להיות מעוגנים לעצם הלחי (זיגומה), ללא הרמת סינוס וללא צורך בהשתלת עצם. שיטות השתלה מתקדמות להתמודדות עם מקרה של חוסר בעצם
2. שיקום השתלת שיניים שנכשלה

השתלת שיניים כושלת אינה הליך נדיר, למרבה הצער, בנוף רפואת השיניים המקומי בארץ. אבל חשוב להבין כי גם במקרה של טיפול טוב, שתלים דנטליים אינם מחזיקים לנצח, יש צורך אחרי כעשור לבצע סיבוב שני או שלישי של טיפול שיניים.


מקרים כאלו הם הרבה יותר מאתגרים, ומצריכים פתרונות יצירתיים, ולכן, כמות רופאי השיניים בישראל שיודעת להתמודד עם המקרים הללו היא מצומצמת מאוד.  החדשות הטובות? יש סיכוי להציל את המצב.כיצד מטפלים?

השלב הראשון הוא פגישת ייעוץ הכוללת אבחון מקיף של חלל הפה על ידי בדיקה פיזית והדמיית CT בכדי להבין מה גרם להשתלת השיניים להיכשל ובמקביל לבצע תיאום ציפיות מול המטופל.
השלב השני הוא בניית תכנית טיפול חדשה המותאמת למצבו העכשווי של המטופל, הן מבחינת בריאותו הכללית והן מבחינת מצבה העדכני של עצם הלסת.


לבסוף, מבצעים השתלת שיניים ביום אחד על פי התכנית תוך שימוש בשתלים דנטליים ייעודיים ובמערכת כתרים המותאמת למבנה הלסת והפנים הייחודי של המטופל.
3. חרדה דנטלית

פחד הוא אחד האינסטינקטים הטבעיים הראשוניים ביותר אשר נועדו להגן על יצורים חיים מפני סכנה. עם זאת, לעתים מתעורר פחד ספציפי שאינו קשור באופן הגיוני למגננה ועלול לשבש את חיי הסובלים ממנו. חרדה דנטלית (דנטופוביה) היא תופעה שכיחה יחסית בקרב האוכלוסייה: על פי מחקרים, בין 50%-70% מהאוכלוסייה במדינות מערביות מתועשות חווים חרדה בעת ביקור במרפאת שיניים וכ-15% יבטלו או ידחו טיפול עקב חרדה זו.


אנשים אשר סבלו בעברם מטיפולי שיניים טראומטיים, השתלות שיניים שכשלו או שנמנעו מלבקר במרפאות שיניים במהלך חייהם, עלולים לבטא מצוקה במפגש מחודש עם מכשור מרפאתי או אפילו מול החלוק הלבן של הרופא בטרם התבצע כל הליך פולשני לשיניהם.


כמובן שבתחום השתלות השיניים, לחרדה הדנטלית יש ביטוי קריטי במיוחד: הזנחה ואי טיפול בחלל הפה כאשר דרושה השתלת שיניים עלולים להחריף את המצב ולפגוע באופן ממשי בתפקוד היומיומי ובנראות האסתטית. כאמור, כאשר יש מחסור של שיניים בפה, הגוף מתאים את עצמו למצב החדש ומאט או אף מפסיק את בניית עצם הלסת. הדבר גורם, בין היתר, להצטמקות הפנים.

גם במקרה זה אין צורך לאבד תקווה ואפשר להתגבר על חרדה דנטלית.כיצד מטפלים?

כיום המודעות לחרדה דנטלית הולכת וגוברת, ורופאי שיניים רבים מסוגלים להכיל את המצב הנפשי המורכב של המטופלים הסובלים מדנטופוביה ולפתור אותו באמצעים פשוטים ובטוחים כמו טשטוש ממוקד או אפילו הרדמה. הדבר החשוב ביותר להבין במקרים של חרדה דנטלית מהשתלת שיניים הוא שהחרדה מצויה מעל ההיגיון - הסבר רציונאלי לכך שאין צורך לפחד לא משכנע את הסובלים. לכן, רופא שיניים סבלני ונעים שמעוניין להפחית את החרדה אצל המטופל, יעשה מאמצים להרגיע מבלי לבטל או לזלזל בחרדה.


ישנם רופאי שיניים שעושים מעבר להרגעה המקובלת. דוגמא לכך היא הרגעת המטופל באמצעות טיפול רפלקסולוגי שמתבצע במרפאה ביום ההשתלה. מחקרים מראים כי תחושות הרוגע והתענוג השורות על אדם בעת שהוא עובר טיפול רפלקסולוגי משפיעות באופן חיובי על המצב הרפואי על ידי הפרשת אדרנלין לזרם הדם ושחרור מרידיאנים מבחינה אנרגטית.


ברגע שהטיפולים מבוצעים על ידי טשטוש הכרתי ואלחוש מקומי כך שהמטופל לא צריך לעבור הרדמה מלאה, הוא עובר את הטיפול במצב של שינה קלה והתהליך מוחק לחלוטין את תחושת החרדה ולא משאיר זיכרון מהניתוח.
סובלים ממקרה קיצון? עוד תהיה לכם סיבה לחייך

בחינה של מקרי הקיצון השכיחים מראה כי כיום יש לרופאי השיניים את הידע והניסיון לבצע השתלות שינים ביום אחד גם במקרים מורכבים, שעד לפני מספר שנים נחשבו בלתי פתירים. כך, ניתן כיום להחזיר את הפה לתפקוד מלא גם אם יש מחסור קיצוני בעצם הלסת, השתלת שיניים שנכשלה או חרדה דנטלית של המטופל.
המאמר נכתב מטעם ד"ר יגאל בלן, בעל ניסיון של כ-30 שנה בהשתלות שיניים במקרי קיצון של חוסר עצם וכישלונות עבר.פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלב חשיפת השתלים לאה 27/05/2020 15:50
  • ביצעתי השתלת שיניים ביום אחד לפני 5 חודשים וחצי (8 למעלה ו8 למטה) ושמו תותבות ובקרוב בעזרת השם אמורים לבצע לי חשיפה של השתלים . השאלה שלי : במידה ויהיו אחד או יותר שתלים שלא נקלטו .. מה נהוג לעשות בשלב הזה ? האם מטפלים בשאר השתלים הטובים ושמים עליהם את ״כיפת הריפוי״ או ממתינים עוד כחודשיים עד שישתילו מחדש את השתלים שלא הצליחו ואז מבצעים את כל תהליך ״כיפת הריפוי״ בכל הפה ? תודה על התייחסותך

  • + הוסף תגובה
שתל בשן 37 יניב 23/05/2020 12:04
  • עלי לעקור את שן 37 עקב סדק בשן. הרופא המליץ לחכות 3 חודשים עד התקנת השתל מכיוון שיש דלקת באזור. שאלתי היא האם ניתן לשים *שתל בודד* בשן 37 והאם הוא יוכל להחזיק לאורך שנים בצורה טובה ללא בעיות, אני שואל בגלל שמדובר בשן טוחנת ומדאיג אותי שהיא לא תוכל לעמוד בעומס. אין לי שן בינה ליד שן 37.

  • + הוסף תגובה
כמה שתלים יש להשתיל במקום שן טוחנת ? ד"ר ניצן שלזינגר 23/05/2020 21:13
  • יניב שלום, השאלה שלך מצויינת, שן טוחנת בוניה בד"כ משני שורשים בלסת חתונה ושלושה בלסת עליונה -הסיבה לכך היא שהשן עצמה גדולה ( פי שתיים משן שאינה טוחנת) ושני שורשים יאפשרו לשן לעמוק בעומס הסגרי. שתל בד"כ הינו חלופה של שורש אחד - כך שבאופו עקרוני כאשר מאבדים שן טוחנת , יש להשתיל שני שתלים אשר העומס הסגרי יתפזר בן שני השתלים והשתלים ישרדו למשך זמן רב. ישנם מקרים בהם מסתפקים בשתל אחד- כאשר המרווח שנשאר בין השיניים הינו מתחת ל12 מ"מ - אין מקום לשני שתלים . ומצד שני כאשר העצם מאוד רחבה וניתן להשתיל שתל רחב ( ויש מספיק גובה) אז ניתן לבצע רק שתל אתד . יש לבחון כל מקרה לגופו - יתכן ובמקרה שלך יהיה צורך בביצוע של שני שתלים. בהצלחה :-)

  • + הוסף תגובה
השתלות ותרופת מטרוטקסט חן 12/05/2020 19:19
  • שלום רב. אני נוטלת מטרוטקסאט 12.5 מג פעם בשבוע עקב דלקת פרקים פסוריאטית. האם יש מניעה לבצע השתלות בזמן נטילת התרופה? תודה חן

  • + הוסף תגובה
מטוטרוקסט והשתלת שיניים ד"ר ניצן שלזינגר 17/05/2020 22:56
  • שלום חן, מטוטרוקסט הינה תרופה המשפיעה על המטבוליזם של הרקמות , בד"כ לא אמורה להיות מניעה לבצע השתלת שיניים . בכל מקרה רצוי להיוועץ גם ב רופא המטפל . בהצלחהנ :-)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!