נשירת שיער והתקרחות: מהי שיטת הטיפול היעילה ביותר?

נשירת שיער והתקרחות הן תופעות שגורמות סבל ותחושת חוסר ביטחון לגברים ונשים, צעירים ומבוגרים. מה גורם לשיער שלנו לנשור, אילו שיטות מסייעות להתמודד עם התופעה ומהי השיטה החדשנית ביותר בשוק? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 09/12/2019יותר ויותר אנשים סובלים מנשירת שיער והתקרחות, תופעה שגוררת עמה תחושות של מבוכה, אי נעימות וחוסר ביטחון. אם בעבר תופעה זו הייתה נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד, בשנים האחרונות ניתן לראות שנשירת שיער והתקרחות אינה רק פקטור של גיל, וניתן למצוא גברים, ואפילו נשים, בגילאים צעירים הסובלים מכך.


חשוב להבהיר כי נשירת שיער היא דבר טבעי, אך מצב שבו ישנה נשירה בכמות של מעל ל-100 שערות ביום – מוגדר כלא תקין ומהווה תמרור אזהרה. עם זאת, חשוב להבין כיצד השיער צומח לאחר מכן.ההורמון שמצמצם את זקיק השערה: מהו DHT?

התקרחות מושפעת מההורמון DHT השייך לקבוצת האנדרוגנים. הורמון זה מתחיל תהליך של צמצום זקיק השערה, במהלכו השיער הולך ומדלדל עד למצב של קרחת. מקור ה-DHT הינו הורמון הטסטוסטרון, ההורמון הגברי, שהופך בגוף להורמון ה-DHT, וכאמור, הוא זה שמשפיע על המין ושיער הגוף. ההורמון, אשר לרוב פעיל אצל נשים לאחר גיל המעבר, ואצל גברים מתחת לגיל 40, מצוי בכ-20% מתהליכי ההתקרחות. בקרב ה-80% הנותרים, תופעה זו נגרמת כתוצאה מתהליכים פנימיים בגוף.מהם הגורמים לנשירת שיער והתקרחות?

ישנן מספר סיבות אשר מאיצות או גורמות להתקרחות ונשירת השיער. ברוב המקרים מדובר בשילוב של מספר גורמים יחד ולכן חשוב לאבחן נכון:


גנטיקה

אחת הסיבות המרכזיות לנשירת שיער והתקרחות, בייחוד בגילאים צעירים, היא גנטיקה. הנטייה של הורמון ה-DHT לגרום לאובדן שיער עוברת בתורשה, ולכן, אם אחד מההורים או הסבים שלכם, למשל, סובל מהתקרחות – ישנו סיכוי סביר שגם אתם תזכו ל"תענוג", אלא אם כן הגן יפסח דור.  


תזונה וויטמינים

צמיחה בריאה ותקינה של השיער מושפעת באופן ניכר מהרגלי התזונה שלנו, מצריכה וספיגה טובה של ויטמינים ומינרלים וכן משתיית מים מספקת. מסיבה זו, תזונה שאינה מאוזנת, מחסור בוויטמינים ושתייה מעטה בהחלט עשויים לגרום לנשירת שיער וחשוב לתת על כך את הדעת.  


מצבי רוח

אנשים רבים אינם מודעים לעובדה שמצבי רוח עשויים להשפיע באופן ישיר על השיער שלהם. מחקרים אחרונים הוכיחו שכשאדם מצוי בלחץ, חרדה, דיכאון, כעס ומתח הוא באופן טבעי סובל מאובדן שיער והתקרחות. 


מחלות עור

ישנן בעיות ומחלות עור הגורמות לתופעה של איבוד שיער. השורשים של השיער נפגעים עקב מחלת העור ולעתים אף בעקבות הטיפול במחלה, ובכך פעולת נשירת השיער מואצת וגודלת. שמנוניות יתר, יובש וקשקשים גורמים אף הם לנשירת יתר.בקרב ה-80% מהסובלים מהתקרחות התופעה נגרמת עקב תהליכים פנימיים בגוףמחקרים חדשים: נשירת שיער היא סימפטום 

מחקרים אחרונים מצאו קשר בין התקרחות לסיכון מוגבר למחלות מסויימות. על פי הממצאים, למתקרחים מתחת לגיל 40 יש נטייה לבעיות בכלי הדם, בעיות חילוף מטבולי, מערכת עצבים לא תקינה, חיידקים בקיבה ובעיות ספיגה. עוד נמצא, כי המחלות הללו מהוות 80% מהגורמים להתקרחות.


מסיבה זו, רק אבחון הלוקח בחשבון את המכלול השלם של הגוף, ולא רק את בעיית ההתקרחות בפני עצמה, מאפשר איתור מדויק של הגורמים וטיפול פנימי מיטבי.כיצד מטפלים בהתקרחות ונשירת שיער?

בעקבות התופעה הגוברת של התקרחות בקרב אנשים צעירים, כיום השוק מוצף בשיטות טיפול, הן קונבנציונאליות והן טבעיות, בהתקרחות ונשירת שיער בקרב נשים וגברים.


שיטות טבעיות

מומלץ מאוד להתחיל בטיפול טבעי לפני שפונים לחומרים שמציעה הרפואה הקונבנציונלית. יש מספר אפשרויות טבעיות עיקריות לטיפול בהתקרחות ונשירת שיער:


ויטמינים

אנשים רבים אשר סובלים ממחסור בוויטמינים - סובלים מנשירת שיער. מסיבה זו, בחלק מהמקרים צריכת ויטמינים עשויה לעצור את נשירת השיער ולא לפתור את הבעיה. לעומת זאת, ישנם מטופלים אשר סובלים מחוסרים, מחלות פנימיות וחיידקים בקיבה, וכתוצאה מכך נוצרות בגופם בעיות ספיגה ומערכת חיסונית לקויה. במקרים אלה, הפתרון של צריכת הוויטמינים עשוי להיות זמני בלבד. מעבר לכך, מחקרים אחרונים הוכיחו כי צריכה מוגברת של ויטמינים לתקופה ארוכה אינה בריאה לגוף.


דיקור סיני

דיקור סיני משפר את זרימת הדם לראש ומפוגג מתחים בגוף, ובכך מציע פתרון שעשוי למנוע ולהקל על נשירת שיער. עם זאת, דיקור סיני בלבד אינו מטפל בשורש הבעיה -  הוא ממעיט את הסימפטומים, אך אינו אפקטיבי מספיק.


הזרקת פלזמה

הטיפול הינו הזרקת פלזמה עצמית (פלזמתרפיה -PRP), המבוסס על הזרקת פלזמה המופקת מהדם של המטופל עצמו. לאחר שנוטלים מהמטופל דגימת דם, מפרידים את הכדוריות הלבנות ומזריקים אותן לעור הקרקפת, במטרה שתאי הגזע שנמצאים בטסיות הדם יגרמו לעצירת הנשירה ולהתחדשות הצמיחה.


הטיפול עשוי לעזור לחלק מהמטופלים בעצירת נשירת השיער, אך אינו מצמיח שיער, וגם אם חלק מהאזורים בקרקפת מתעבים - הדבר זמני. הסיבה לכך שטיפול זה אינו אפקטיבי דיו היא כאמור משום שנשירת שיער נגרמת מגורמים פנימיים בגוף וטיפול זה מטפל בסימפטום ולא בשורש הבעיה. מפאת זאת, הטיפול כרוך בתלות לכל החיים, ולא - ישמש כתחבושת זמנית בלבד.


מכשיר פולסים 

מכשירי פולסים גלוונים, יונים של אבץ, ולפעמים גם מנורות לד או לייזר, אינם מאפשרים טיפול מלא ואינם מאפשרים להביא לצמיחת שיער מחודשת בטווח הארוך. מכשירים אלו יכולים לשפר את מרקם השיער אך הם משמשם כטיפולים משלימים בלבד לטיפול בנשירת שיער.שיטות קונבנציונאליות


השתלת שיער

אחת הדרכים המועדפות ביותר על אנשים הסובלים מנשירת שיער, לפחות עד תחילת שנת 2012, הינה השתלת שיער. טיפול זה מתבצע על ידי לקיחת שיער מהחלק האחורי של הקרקפת והחדרת זקיקי שיער למקום הנדרש. שיטה זו מתאימה לאחוז קטן באוכלוסייה בלבד, ולרוב, התוצאה אינה אידאלית משום שהיא יוצרת מראה של עור מנוקב ומקומט. כמו כן, ניתן לבצע השתלת שיער באזור סטרילי משיער בלבד, על מנת שהזרקת השיער לא תגרום לאזורים נוספים להתקרח במהירות כתגובה מהפוסט טראומה של הטיפול הכירורגי.בשנת 2016 חלה עלייה בביקוש להשתלות שיער בארץ ובחול עקב ירידת המחירים המושפע ממודעות מוגברת של האוכלוסיה.

השתלת שיער בסיוע רובוט: FUE Robotic. שיטה זו פועלת בעיקרון דומה לזה המונהג בהשתלת שיער ידנית, אך הייחוד בה נעוץ בבחירת הזקיקים על ידי מערכת ממוחשבת ייחודית שמגיעה מארה"ב המזהה את הזקיקים הבריאים בלבד. הזקיקים מוצאים בשלמותם, תוך פגיעה מינמלית בעור הקרקפת. השתלת הזקיקים לאזור המושתל מתבצעת תוך שילוב של השיטה הידנית והממוחשבת. 

לנשים ברוב המקרים הטיפול המקיף לשיער דליל הוא מספיק, אך בקרב חלק מהנשים לרוב אחרי גיל המעבר ישנם אזורי שיער שאינם יכולים להשתקם (אינם חיים). לנשים אלו מוצעת השתלת שיער סינטטי, המותאם לאורך וצבע השיער הטבעי. טיפול זה מחזיק מספר שנים שאחריהן יהיה צורך בטיפול השלמה.

.


טיפול בקרקפת

טיפולים אלה כוללים מנורות לד, קסדת לייזר, עיסויים וחיטויים בחומרים וטכניקות שונות. טיפולים אלה אינם גורמים לנזק, אך אין שום אישוש לכך שהם מטפלים בשורש הבעיה וגורמים לצמיחת שיער. למעשה, הם יכולים לנקות את הקרקפת ולשפר את הטקסטורה של השיער הקיים בלבד.


טיפול כימי

הטיפול השכיח והמוכר ביותר בנשירת שיער והתקרחות מבוסס על השיטה המערבית. כביכול, דרך זו היא הנוחה והזריזה ביותר - רק לבלוע כדור או רק למרוח משחה, והיא אף מגובה במחקרים רבים. עם זאת, היא נחשבת למהונדסת ביותר ומכילה חומרים שבטווח הארוך עלולים לגרום לתופעות לוואי רבות.


בעיה נוספת היא שבדומה לכל חומר כימי, לבסוף הגוף מתרגל אליו, ולאחר שימוש ממושך (שנתיים-שלוש בממוצע) הוא אף עשוי להאיץ את תהליך ההתקרחות משמעותית.


נטילת תרופה בשם פרופסיה, למשל, מדכאת את ההורמון הגברי DHT ולאחר שנה עשויה לפגוע  בכבד, בכליות, בחילוף המטבולי, באון הגברי, גורמת למתח נפשי וכן יכולה להאיץ את הנשירה. דוגמא נוספת הוא החומר הכימי מינוקסי, הנמרח כמשחה או כקצף בשימוש חיצוני. החומר מעלה את לחץ הדם לקרקפת באזור הנמרח ובטווח הקצר גורם להתמכרות, וכן לשומניות יתר, גירודים ודלקות באזור המטופל.


ישנם מרכזים ורופאים רבים אשר מזריקים את המינוקסי וגם במזותרפיה (הזרקת חומרים באופן תת עורי) או בלחץ אוויר, דבר שעלול לגרום לכאבי ראש, סחרחורות וכן לדלקות חמורות בעור. השיטה המקיפה לשיער

החידוש בתחום הטיפולים לנשירת שיער והתקרחות הוא שילוב בין מספר שיטות: החדרת חומרים מזינים ותרכובות צמחיות חיצוניות ופנימיות, שיפור זרימת הדם ורקמות החיבור, ניקיון הקרקפת ולבסוף מזותרפיה בהתאמה אישית.


השיטה המשולבת עוזרת לאזן את הגוף לפי שיטת הנטורופתיה הקלינית ורפואת התדרים, בשילוב טיפול הזרקת פפטידים (שרשרת קצרה של חומצות אמינו) וצמחים לקרקפת גורם לשיקום השיער ומסייע בעידוד צמיחת שיער מחודשת.


לפני תחילת הטיפול מבוצעת בדיקה של מצב הקרקפת, בדיקות דם וכן אבחון ממוחשב באמצעות ביוגנוסטיקה, מכשיר האבחון המתקדם ביותר בעולם. מכשיר זה מאפשר תוך מספר דקות לבדוק את כל מערכות הגוף ברמת דיוק של 98 אחוז, בסריקה זו ניתן לאבחן את כל מערכות הגף ברמת התא ולזהות אלרגנים, חיידקים, דלקות, מתכות, מצב אנרגטי של הגוף, נטיות ותהליכים פנימיים בגוף, ובכך למצוא בקלות את שורש הבעיה ומקורה.


הטיפול אפשרי גם אם מדובר בהתקרחות הנובעת ממקור גנטי, אך חשוב להגיע בזמן. 


בחינת הגוף כמכלול ואיתור שורש הבעיה, מסייעות בהתאמה אישית ונכונה של הטיפול לכל אדם, ורק כך ניתן להביא לאיזון הגוף ומיצוי מקסימלי של צמיחת השורשים הרדומים.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ענת אלקין PhD.ND השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים נשירת שיער וטיפול בהתקרחות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלופציה הראתה לנערה שרי 02/08/2020 16:24
  • יש לי נשירה של כל השיער בכל הגוף ורציתי לדעת האם זה עלול לעשות לי בעיות בילודה בגלל חוסר בהורמונים ואם כן מה ניתן לעשות והאם זה גנטי. בתודה מראש.

  • + הוסף תגובה
נשירת שיער חיים 01/01/2020 17:11
  • האם יש מה לעשות לנשירת (אלופציה הראתה) נשירה של כל השיער

  • + הוסף תגובה
נשירת שיער ד"ר ענת אלקין PhD.ND 27/07/2020 00:57
  • שלום רב אם יש נשירת שיער של כל הראש זה יותר בעייתי לטפל אבל ניתן להשתמש ביחידות שיער מתקדמות שתיראה מעולה, היום ישנן טכניקות חדישות ומתקדמות ואף אחד לא ידע שאין לך שיער. שיהיה בהצלחה

  • + הוסף תגובה
אלופציה הראתה חיים 02/08/2020 16:14
  • תודה רבה אך לא לגמרי הבנתי מה ניתן לעשות כדי שלא יראה שאין שיער אשמח לקבל תשובה. בתודה מראש.

  • + הוסף תגובה
שיער שביר ומפוצל אביבית 28/07/2020 13:09
  • שלום לך, יש לי שיער חלק וארוך. מאז שאני חיילת והיום אני בת 40 השיער של מתפצל לא רק לשניים אלא ליותר. אדגיש: לא הולכת למספרות. לא עושה פנים לא צובעת. מה יכולה להיות הסיבה הזו? אף אחד לא נותן לי מענה בקשר לזה. אגב שיער שהוא שרוף כתוצאה מפעולה כימית הקצוות שלו לבנים והוא ממש יבש אצלי זה לא כך. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!