נשירת שיער והתקרחות: מהי שיטת הטיפול היעילה ביותר?

נשירת שיער והתקרחות הן תופעות שגורמות סבל ותחושת חוסר ביטחון לגברים ונשים, צעירים ומבוגרים. מה גורם לשיער שלנו לנשור, אילו שיטות מסייעות להתמודד עם התופעה ומהי השיטה החדשנית ביותר בשוק? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/09/2016
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר ענת אלקין PhD.ND
מומחית/ מטפלת בדרמטולוגיה קוסמטית, נטורופתיה ורפואת תדרים
הצג טלפון מספר מקשר
i


יותר ויותר אנשים סובלים מנשירת שיער והתקרחות, תופעה שגוררת עמה תחושות של מבוכה, אי נעימות וחוסר ביטחון. אם בעבר תופעה זו הייתה נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד, בשנים האחרונות ניתן לראות שנשירת שיער והתקרחות אינה רק פקטור של גיל, וניתן למצוא גברים, ואפילו נשים, בגילאים צעירים הסובלים מכך.


חשוב להבהיר כי נשירת שיער היא דבר טבעי, אך מצב שבו ישנה נשירה בכמות של מעל ל-100 שערות ביום – מוגדר כלא תקין ומהווה תמרור אזהרה. עם זאת, חשוב להבין כיצד השיער צומח לאחר מכן.ההורמון שמצמצם את זקיק השערה: מהו DHT?

התקרחות מושפעת מההורמון DHT השייך לקבוצת האנדרוגנים. הורמון זה מתחיל תהליך של צמצום זקיק השערה, במהלכו השיער הולך ומדלדל עד למצב של קרחת. מקור ה-DHT הינו הורמון הטסטוסטרון, ההורמון הגברי, שהופך בגוף להורמון ה-DHT, וכאמור, הוא זה שמשפיע על המין ושיער הגוף. ההורמון, אשר לרוב פעיל אצל נשים לאחר גיל המעבר, ואצל גברים מתחת לגיל 40, מצוי בכ-20% מתהליכי ההתקרחות. בקרב ה-80% הנותרים, תופעה זו נגרמת כתוצאה מתהליכים פנימיים בגוף.מהם הגורמים לנשירת שיער והתקרחות?

ישנן מספר סיבות אשר מאיצות או גורמות להתקרחות ונשירת השיער. ברוב המקרים מדובר בשילוב של מספר גורמים יחד ולכן חשוב לאבחן נכון:


גנטיקה

אחת הסיבות המרכזיות לנשירת שיער והתקרחות, בייחוד בגילאים צעירים, היא גנטיקה. הנטייה של הורמון ה-DHT לגרום לאובדן שיער עוברת בתורשה, ולכן, אם אחד מההורים או הסבים שלכם, למשל, סובל מהתקרחות – ישנו סיכוי סביר שגם אתם תזכו ל"תענוג", אלא אם כן הגן יפסח דור.  


תזונה וויטמינים

צמיחה בריאה ותקינה של השיער מושפעת באופן ניכר מהרגלי התזונה שלנו, מצריכה וספיגה טובה של ויטמינים ומינרלים וכן משתיית מים מספקת. מסיבה זו, תזונה שאינה מאוזנת, מחסור בוויטמינים ושתייה מעטה בהחלט עשויים לגרום לנשירת שיער וחשוב לתת על כך את הדעת.  


מצבי רוח

אנשים רבים אינם מודעים לעובדה שמצבי רוח עשויים להשפיע באופן ישיר על השיער שלהם. מחקרים אחרונים הוכיחו שכשאדם מצוי בלחץ, חרדה, דיכאון, כעס ומתח הוא באופן טבעי סובל מאובדן שיער והתקרחות. 


מחלות עור

ישנן בעיות ומחלות עור הגורמות לתופעה של איבוד שיער. השורשים של השיער נפגעים עקב מחלת העור ולעתים אף בעקבות הטיפול במחלה, ובכך פעולת נשירת השיער מואצת וגודלת. שמנוניות יתר, יובש וקשקשים גורמים אף הם לנשירת יתר.בקרב ה-80% מהסובלים מהתקרחות התופעה נגרמת עקב תהליכים פנימיים בגוףמחקרים חדשים: נשירת שיער היא סימפטום 

מחקרים אחרונים מצאו קשר בין התקרחות לסיכון מוגבר למחלות מסויימות. על פי הממצאים, למתקרחים מתחת לגיל 40 יש נטייה לבעיות בכלי הדם, בעיות חילוף מטבולי, מערכת עצבים לא תקינה, חיידקים בקיבה ובעיות ספיגה. עוד נמצא, כי המחלות הללו מהוות 80% מהגורמים להתקרחות.


מסיבה זו, רק אבחון הלוקח בחשבון את המכלול השלם של הגוף, ולא רק את בעיית ההתקרחות בפני עצמה, מאפשר איתור מדויק של הגורמים וטיפול פנימי מיטבי.כיצד מטפלים בהתקרחות ונשירת שיער?

בעקבות התופעה הגוברת של התקרחות בקרב אנשים צעירים, כיום השוק מוצף בשיטות טיפול, הן קונבנציונאליות והן טבעיות, בהתקרחות ונשירת שיער בקרב נשים וגברים.


שיטות טבעיות

מומלץ מאוד להתחיל בטיפול טבעי לפני שפונים לחומרים שמציעה הרפואה הקונבנציונלית. יש מספר אפשרויות טבעיות עיקריות לטיפול בהתקרחות ונשירת שיער:


ויטמינים

אנשים רבים אשר סובלים ממחסור בוויטמינים - סובלים מנשירת שיער. מסיבה זו, בחלק מהמקרים צריכת ויטמינים עשויה לעצור את נשירת השיער ולא לפתור את הבעיה. לעומת זאת, ישנם מטופלים אשר סובלים מחוסרים, מחלות פנימיות וחיידקים בקיבה, וכתוצאה מכך נוצרות בגופם בעיות ספיגה ומערכת חיסונית לקויה. במקרים אלה, הפתרון של צריכת הוויטמינים עשוי להיות זמני בלבד. מעבר לכך, מחקרים אחרונים הוכיחו כי צריכה מוגברת של ויטמינים לתקופה ארוכה אינה בריאה לגוף.


דיקור סיני

דיקור סיני משפר את זרימת הדם לראש ומפוגג מתחים בגוף, ובכך מציע פתרון שעשוי למנוע ולהקל על נשירת שיער. עם זאת, דיקור סיני בלבד אינו מטפל בשורש הבעיה -  הוא ממעיט את הסימפטומים, אך אינו אפקטיבי מספיק.


הזרקת פלזמה

הטיפול הינו הזרקת פלזמה עצמית (פלזמתרפיה -PRP), המבוסס על הזרקת פלזמה המופקת מהדם של המטופל עצמו. לאחר שנוטלים מהמטופל דגימת דם, מפרידים את הכדוריות הלבנות ומזריקים אותן לעור הקרקפת, במטרה שתאי הגזע שנמצאים בטסיות הדם יגרמו לעצירת הנשירה ולהתחדשות הצמיחה.


הטיפול עשוי לעזור לחלק מהמטופלים בעצירת נשירת השיער, אך אינו מצמיח שיער, וגם אם חלק מהאזורים בקרקפת מתעבים - הדבר זמני. הסיבה לכך שטיפול זה אינו אפקטיבי דיו היא כאמור משום שנשירת שיער נגרמת מגורמים פנימיים בגוף וטיפול זה מטפל בסימפטום ולא בשורש הבעיה. מפאת זאת, הטיפול כרוך בתלות לכל החיים, ולא - ישמש כתחבושת זמנית בלבד.


מכשיר פולסים 

מכשירי פולסים גלוונים, יונים של אבץ, ולפעמים גם מנורות לד או לייזר, אינם מאפשרים טיפול מלא ואינם מאפשרים להביא לצמיחת שיער מחודשת בטווח הארוך. מכשירים אלו יכולים לשפר את מרקם השיער אך הם משמשם כטיפולים משלימים בלבד לטיפול בנשירת שיער.שיטות קונבנציונאליות


השתלת שיער

אחת הדרכים המועדפות ביותר על אנשים הסובלים מנשירת שיער, לפחות עד תחילת שנת 2012, הינה השתלת שיער. טיפול זה מתבצע על ידי לקיחת שיער מהחלק האחורי של הקרקפת והחדרת זקיקי שיער למקום הנדרש. שיטה זו מתאימה לאחוז קטן באוכלוסייה בלבד, ולרוב, התוצאה אינה אידאלית משום שהיא יוצרת מראה של עור מנוקב ומקומט. כמו כן, ניתן לבצע השתלת שיער באזור סטרילי משיער בלבד, על מנת שהזרקת השיער לא תגרום לאזורים נוספים להתקרח במהירות כתגובה מהפוסט טראומה של הטיפול הכירורגי.


טיפול בקרקפת

טיפולים אלה כוללים מנורות לד, קסדת לייזר, עיסויים וחיטויים בחומרים וטכניקות שונות. טיפולים אלה אינם גורמים לנזק, אך אין שום אישוש לכך שהם מטפלים בשורש הבעיה וגורמים לצמיחת שיער. למעשה, הם יכולים לנקות את הקרקפת ולשפר את הטקסטורה של השיער הקיים בלבד.


טיפול כימי

הטיפול השכיח והמוכר ביותר בנשירת שיער והתקרחות מבוסס על השיטה המערבית. כביכול, דרך זו היא הנוחה והזריזה ביותר - רק לבלוע כדור או רק למרוח משחה, והיא אף מגובה במחקרים רבים. עם זאת, היא נחשבת למהונדסת ביותר ומכילה חומרים שבטווח הארוך עלולים לגרום לתופעות לוואי רבות.


בעיה נוספת היא שבדומה לכל חומר כימי, לבסוף הגוף מתרגל אליו, ולאחר שימוש ממושך (שנתיים-שלוש בממוצע) הוא אף עשוי להאיץ את תהליך ההתקרחות משמעותית.


נטילת תרופה בשם פרופסיה, למשל, מדכאת את ההורמון הגברי DHT ולאחר שנה עשויה לפגוע  בכבד, בכליות, בחילוף המטבולי, באון הגברי, גורמת למתח נפשי וכן יכולה להאיץ את הנשירה. דוגמא נוספת הוא החומר הכימי מינוקסי, הנמרח כמשחה או כקצף בשימוש חיצוני. החומר מעלה את לחץ הדם לקרקפת באזור הנמרח ובטווח הקצר גורם להתמכרות, וכן לשומניות יתר, גירודים ודלקות באזור המטופל.


ישנם מרכזים ורופאים רבים אשר מזריקים את המינוקסי וגם במזותרפיה (הזרקת חומרים באופן תת עורי) או בלחץ אוויר, דבר שעלול לגרום לכאבי ראש, סחרחורות וכן לדלקות חמורות בעור. השיטה המקיפה לשיער

החידוש בתחום הטיפולים לנשירת שיער והתקרחות הוא שילוב בין מספר שיטות: החדרת חומרים מזינים ותרכובות צמחיות חיצוניות ופנימיות, שיפור זרימת הדם ורקמות החיבור, ניקיון הקרקפת ולבסוף מזותרפיה בהתאמה אישית.


השיטה המשולבת עוזרת לאזן את הגוף לפי שיטת הנטורופתיה הקלינית ורפואת התדרים, בשילוב טיפול הזרקת פפטידים (שרשרת קצרה של חומצות אמינו) וצמחים לקרקפת גורם לשיקום השיער ומסייע בעידוד צמיחת שיער מחודשת.


לפני תחילת הטיפול מבוצעת בדיקה של מצב הקרקפת, בדיקות דם וכן אבחון ממוחשב באמצעות ביוגנוסטיקה, מכשיר האבחון המתקדם ביותר בעולם. מכשיר זה מאפשר תוך מספר דקות לבדוק את כל מערכות הגוף ברמת דיוק של 98 אחוז, בסריקה זו ניתן לאבחן את כל מערכות הגף ברמת התא ולזהות אלרגנים, חיידקים, דלקות, מתכות, מצב אנרגטי של הגוף, נטיות ותהליכים פנימיים בגוף, ובכך למצוא בקלות את שורש הבעיה ומקורה.


הטיפול אפשרי גם אם מדובר בהתקרחות הנובעת ממקור גנטי, אך חשוב להגיע בזמן. 


בחינת הגוף כמכלול ואיתור שורש הבעיה, מסייעות בהתאמה אישית ונכונה של הטיפול לכל אדם, ורק כך ניתן להביא לאיזון הגוף ומיצוי מקסימלי של צמיחת השורשים הרדומים.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ענת אלקין PhD.ND השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום נשירת שיער וטיפול בהתקרחות

ד"ר ענת אלקין PhD.ND

ד"ר ענת אלקין PhD.ND
ד"ר ענת אלקין PhD.ND מומחית בנטורופתיה, רפואת תדרים ודרמטולוגיה קוסמטיתד"ר ענת אלקין מטפלת בשיטה הטבעית . באמצעות אבחון מקיף של כל המערכות בגוףמפתחת שיטות שפורצות דרך בחידוש העור והבאתו למצב צעיר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שורשים לגבר
 • אנונימי
 • 12/04/2019 01:53
 • היי, התחלתי התחלתי טיפול שנקרא ״שורשים לגבר״ בו מסרקים את הקרקפת במקומות שדלילים יותר עם מסרק מיוחד(derma needling micro needle roller) יחד עם תמיסה טבעית שאמורה לחזק את סיב השערה, והחלפתי שמפו לאחד טבעי. השאלה היא האם את מכירה את הטיפול, יש לו סיכוי או שאני סתם מבזבז את הזמן שלי? הבנתי מהם שאמורים להתחיל לראןת תוצאות לאחר חודש וחצי וממש צמיחה חדשה אחרי ארבעה חודשים, אני משתמש גם בפרופסיה יחד עם הטיפול. ממש אשמח לעזרה, תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב הטיפול שאתה מזכיר הוא טיפול ביתי לשמור על מצב הקיים של השיער אולם הוא לא מצמיח שיער ומשפר משמעותית מצב של דלילות שיער. כדי להגיע לתוצאות מריביות בשיפור השיער וצמיחה מחודשת צריך להגיע לקליניקה ולבצע טיפול משולב ומקיף לפי המצב הבריאותי ומצב הקרקפת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הידללות שיער אצל ילדה בת 10
 • שולה
 • 03/04/2019 23:10
 • שלום, בחודשים האחרונים אני מרגישה ששערה של ביתי בת ה10 הולך ומידלדל. אין לה נשירה מאוד מוגברת, אך נראה שלא צומח שיער חדש והשיער מרגיש דק יותר ורואים יותר את הקרקפת. בבדיקות דם לא נראה שיש לה חוסרים כלשהם פרט לויטמין סי, והיא לוקחת תוסף. יש לציין שמבחינת תזונה, היא מאוד בררנית ולא אוכלת מאכלים רבים. אני ממש מודאגת, מה יכולה להיות הסיבה לכך ולאן מומלץ לפנות ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לפי התיאור שלך זה לא מצב סטנדרטי במיוחד לילדה בת 10... על כן הייתי ממליצה להגיע לייעוץ ובדיקה בקליניקה כדי לברר יותר פרטים, לבדוק מצב קרקפת וגם אורח חיים ושינויים תזונה.. נשמח לעזור. תיכנסי לאתר של ענת אלקין בגוגל.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלילות חזקה
 • לונה
 • 02/04/2019 11:35
 • שלום רב. אני בת 27 בריאה, במשך כשנתיים סבלתי מנשירה חזקה בשער. כיום היא הפסיקה, אך השיער שלי מאוד דליל עם כרחות.אני סובלת ממגרנות ולכן נמנעתי בתקופה הזו ממוצרים עם סוכר. אני גם סובלת משחער שומני מאוד כשאני חופפת כל יומיים את השיער. הלכתי לרופאת עור שנתנה לי מינוקסי, אך הבנתי שעם הפסקת הטיפול המצב חוזר לקדמותו. השאלה שלי האם השיער יכול לצמוח אחרי נשירה כזו ולהגיעה למצב הקודם. והאם יש טיפול יעיל בכך, יש לציין שהייתי במצב של לחץ ולכן כניראה קרתה הנשירה נוסף הקרקפת שלי מגרדת אך לא אדומה. הודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לונה לפי דעתי וניסיוני הרב עדיף לא להתחיל עם מינוקסידיל מפני שברגע שתפסיקי התקריות תתגבר. שיער יכול לצמוח עם עזרה כל עוד יש זקיקי שיער. עדיף להגיע למקום שבו מטפלים גם בגורמים שמשפיעים על השיער לפי בדיקת דם וסריקת מערכות הגוף וגם טיפול הזרקות לקרקפת להחדרת וויטמינים פפטידים חדר נקי השיער. תמיד עדיף טיפול מקיף אינדיבידואלי שמחתי לעזור.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' ג'פרי קשוק פרופ' ג'פרי קשוק
מנהל מרפאת כירורגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ