הסוף לתפרים: כל המידע על השתלות שיניים ממוחשבות

סוף מעשה במחשבה תחילה? כיום ניתן לתכנן "מפת" השתלה מבעוד מועד ולבצע השתלות שיניים בהנחיית מחשב - שיטה שהופכת את ההליך ליעיל וקל יותר. כיצד זה מתבצע ולמי זה מתאים?
כתבה פרסומית כתבת חסותהשתלת שיניים הפכה לטיפול שגרתי ויום-יומי, כפתרון במצב של חוסר שיניים, עם סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד של למעלה מ-96%. בעבר, ביצוע של מספר שתלים בלסת שלמה לקח בין שלוש לארבע שעות וכלל חיתוך ופתיחת חניכיים, תפרים מרובים, עם סיכויים גבוהים יותר לכאבים, נפיחות ושטפי דם. אולם, הדור הבא של השתלות השיניים כבר כאן וכיום ניתן לבצע אותן בהנחיית מחשב. 


בשיטה זו, המכונה השתלה ממוחשבת, ניתן להתאים את האורך והקוטר של השתלים בצורה מדוייקת, למקם את הזוויות באופן אידאלי, בהתאם למגבלות של העצם, כגון העצב בלסת התחתונה והסינוס בלסת העליונה, ולקבל את כל המידע שיסייע למקסם את הצלחת ההליך. בזכות טכנולוגיה מתקדמת זו, הליך ההשתלה הפך למדויק, מהיר יותר ונטול תפרים, ובהתאם לכך - גם ההחלמה מהירה ופשוטה יותר. 


קראו עוד: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחדכיצד מתבצעת השתלה ממוחשבת?

באמצעות סריקת ה-CT מיוצר מודל תלת ממדי וירטואלי של הלסת המשמש כמעין "מדריך כירורגי", הכולל את המאפיינים האנטומיים של הלסת, כגון הסינוסים, העצבים וממדי העצם. 


ה"מדריך כירורגי" מותאם ללסת המטופל באופן מדויק ובו פתחים מיוחדים בצורת טבעות להחדרת השתלים, כאשר לכל פתח יש את השתל המתאים לו (קוטר השתל ואורך השתל). בשלב הבא השתלים המוכנים מוחדרים דרך הפתחים, וכשאלו נמצאים במקומם – משחררים את המדריך הכירורגי. רפואת שיניים - הדור הבא כבר כאןהמדריך יכול להיתמך על גבי השיניים הסמוכות, על גבי הרקמה הרכה או אפילו על העצם עצמה, ובאמצעותו ניתן להכניס את השתלים במקום הנכון – תוך מקסום העצם והעמדה והגודל של השתלים בלסת - ללא צורך לבצע חתכים ברקמה, בתהליך שאורך כשעה לכל היותר.  


מאחר והמיקום והזווית של השתלים ידועים מראש, ניתן ליצר מראש את הגשר הזמני ולהתקינו בקלות על השתלים הדנטליים, כך שהמטופל יוצא עם שיניים קבועות באותו הטיפול. התכנון המוקדם הופך את הטיפול למדוייק ומהיר יותר - בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה".באילו מקרים ניתן לבצע השתלה ממוחשבת?

ניתן לעשות שימוש בהשתלה ממוחשבת החל ממצב של שתל אחד ועד ללסת שלמה. הליך זה מתאים לאנשים שיש להם מספיק עצם, ללא צורך בבנית עצם. מה היתרונות בהשתלות שיניים ממוחשבות?

השתלות ממוחשבות משפרות את התנאים לביצוע הפעולה ומאפשרות דיוק רב יותר מבעבר, כאשר היתרון הבולט הוא התכנון המוקדם, הן של הפעולה והן של השיקום. השתלת שיניים בהנחיית מחשב משקיעה זמן רב יותר בשלב התכנון, אבל בטיפול עצמו נחסך זמן והוא קל יותר באופן משמעותי. לכן, בגישה זו, תכנון מוקדם ארוך יותר מביא לטיפול קצר וקל יותר.


יתרון בולט נוסף בטכנולוגיה זו, הוא האפשרות לבדוק את נפח העצם גם בחתכים זוויתיים ולא רק בחתכים שהוכנו מראש ונמדדו על ידי טכנאי ה-CT. כמו כן, במקרים בהם העצם מספיק רחבה (למשל בלסת התחתונה), ניתן להתקין שתלים ארוכים ועמידים יותר מאחורי העצב המנדיבולי. חשוב לציין כי שימוש בשיטה זו מתאים גם במקרים בהם מתוכנן שיקום בעזרת שתלים בהטיה, כגון  All on 4 – 6.


קראו עוד: 10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שינייםלסיכום, השתלה ממוחשבת מנגישה בעוד צעד את טיפולי השתלת השיניים. אם עד היום ההשתלה בוצעה "על עיוור", המודל הווירטואלי מאפשר תכנון נכון יותר של ההשתלה, דבר שמביא לקיצור משך ההליך באופן משמעותי, לתוצאות וטובות יותר ותהליך החלמה קל יותר. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 24/02/2020 00:17
 • ברצוני לשאול בסיום טיפול ארטודנטי יישור שיניים לילדה בת 14 בעקבות שן חסרה שלא גדלה ולא תגדל הרופאה הציעה לעשות מרילנד לשן החסרה שאלתי כמה רופאים וכולם התנגדו לעשות לה מרילנד חלק מהרופאים הציעו לעשות השתלת שן ברצוני לשאול האם בגיל 14 אפשר לעשות שתל? וכן מה האופציות שיש ?? מכיוון שאחרי שיורידו את הפלטה והמקום יהיה ריק תהיה תזוזה של השיניים בחזרה. אני ממש אובד עצות מאחר שכול רופא נותן הצעה אחרת.. אודה אם תוכל לענות לי תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן - מהו הגיל המינימאלי להשתלת שן? ד"ר ניצן שלזינגר 29/02/2020 19:57
 • יגאל שלום, בד"כ הגיל המינימאלי להשתלת שתלים אצל בנות הוא 16 ואצל בנים 18 - כתלות בסיום הגדילה . אצל בנות בד"כ סיום הגדילה כ שנה לאחר קבלת המחזור הראשון. פתרון של מרילנד הינו פתרון מצויין לגיל הנוכחי של הבת שלך - כמובן במידה והסגר של השיניים מאפשר זאת. לאחר הורדת הגשר /הפלטה - עלולה ל היות תזוזת שיניים - ניתן לבצע קיבוע של השיניים וביחד עם הקיבוע "להוסיף" את השן החסרה ( זהו פתרון דומה ל מרילנד) . פתרון נוסף הוא להתקין מעין פלטה שקופה עם השן החסרה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 03/03/2020 12:19
היש אמת בפרסומים? מתעניינת 08/02/2020 17:54
 • מרוב פרסומים אודות השתלות שיניים מסוגים שונים ומשונים לכאורה גם במצב של חוסר עצם קיצון, לא פחות גם פרסומים אודות בניית עצם בשיטות כאלו ואחרות...., כתוצאה איבדתי כוון. בקצור, סברתי שמצבי המורכב מצדיק פניה להיבדק על ידי מומחי פה ולסת וכך הגעתי לאחד מבתי החולים בארץ (מאלה שנותנים את השירות הפרטי למי שלכאורה יכולים לשלם את העלויות) זאת מן הסיבה הפשוטה שלטעמי הסיכון לא משתלם לי, גם בהנחה שככול שיש מציאות בקידמה המתפרסמת, לא יתכן שכירורגים בבתי החולים לא מעודכנים או מתברר אפילו מסתייגים, כפי שאמרו לי "זה רק פרסומים, אין לנו ניסיון עם השיטות האלה, אין עדיין מספיק ניסיון ואנחנו לא יודעים כמה זמן השיקום בשיטה הבזאלית שאנחנו לא יודעים מה זה (שכן זו הייתה בקשתי מהם) צפוי להחזיק. ויעצו לי ואמרו שאפשר לשקם באמצעות הרמת סינוס או שתלים זיגומטיים אם ארצה, על אלה יש לרפואה ניסיון. שאלתי אל ד"ר ניצן, האם יש אמת בפרסומים, או שכולנו, ציבור הנזקקים לשיקום פה בתנאים מורכבים, שפני ניסיון לצורך התנסות? מה אמת ומה לא?!

 • + הוסף תגובה
השתלת שיניים באזלית- היש אמת בפרסום? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 18:56
 • למתעניינת שלום, איני יודע איזה פרסומים ראית ומה הוצע בהם. בכל מקרה ישנן טכניקות שונות להשתלות שיניים. אני מניח ששאלתך מתייחסת להשתלות באזליות- באותם מקרים של חוסר עצם קיצוני , ניתן לבצע השתלה של שתלים באזליים- הכוונה להשתלה בעצם הבסיסית , לצורך כך משתמשים בשתלים שונים מן השתלים הרגילים - יש שימוש בשתלי דיסק ובשתלים הנתמכים על פני העצם. אין מחקר מסודר לגבי ההצלחה אבל בהחלט ישנם מקרים בהם הטכניקה הזו נתנה מענה ללא צורך בבנית עצם נוספת. מאחר ורפואה אינה מתמטיקה - אין תשובה אחת שתהיה נכונה עבור כולם - יש לבחון כל מקרה לגופו. - ניתן תמיד לשקול ביצוע שתלים באזליים או שיקום אחר הדורש בנית עצם או שתלים זיגומטיים. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה לד"ר ניצן שליזנגר על המענה מתעניינת 22/02/2020 19:09
 • האם תסכים לגלות לציבור המתעניינים, ( הנה כי כן, אני נימנית על המחפשים מזור למצוקתם....) מה זה בניית עצם בשיטת SONIC מתי ולמי השיטה מתאימה, ומה העלות כאשר מדובר באיבוד מסיבי של עצם הלסת העליונה. בתודה מראש

 • + הוסף תגובה
SONIC WELD- שיטה לבנית עצם דנטלית ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 20:45
 • שלום למתעניינת, אני מניח שאת מתכוונת לשיטת SONIC WELD לבנית עצם. ישנן שיטות רבות לבנית עצם. בעיקרון כאשר אין מספיק נפח של עצם יש צורך בתוספת של עצם - ניתן לבצע בנית עצם על ידי בלוק של עצם ואז התוספת של העצם היא על ידי "חלק אחד יציב של עצם אשר מקבעים אותו אל העצם הקיימת. שיטה נוספת לבנית עצם היא על ידי עצם גרגירית- החסרון העיקרי בשימוש בעצם גרגירית - היא חוסר היציבות של הגרגירים והקושי בשמירה יציבה של הנפח , אחת השיטות לשמור על היציבות של גרגירי העצם היא ע"י מילוי של העצם הגרגירית בתוך תבנית קשיחה מיוחדת אשר מקבעים אותה לעצם הקיימת ומחברים את התבנית הזו ע"י טכנולגיה של SONIC WELD (הלחמה ע"י גלי קול ) - לאחר מכן עוטפים את התבנית הזו עם החניכיים ותופרים. לאחר מספר חודשים התבנית נספגת ואילו העצם הגרגירית הופכת לעצם רגילה . עלי לציין כי זוהי שיטה אחת מני רבות ליצוב ושמירה על נפח של העצם הגרגירית: כגון שימוש בממברנות מחוזקות ע"י שלד טיטינום , ברגי תמיכה ליצירת אפקט של אוהל , שימוש בעצם קורטיקלית ליצירת כיסוי ועוד.. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה ל"ר ניצן שליזנגר מתעניינת 22/02/2020 23:54
 • לד"ר ניצן שליזנגר, תודה רבה על ההסבר, מעניין מאוד, אם כך יש תקווה חדשה למחוסרי העצם. לגביי למשל, מתברר שהפתרון היחיד הוא בית חולים, בגלל איבוד עצם מסיבי. אני קצת מודאגת מקווה שיצליח..... כבר הייתי בכמה מרפאות שיניים, ואז הופניתי למומחה, ומומחה שלח אותי לבית חולים...., נבדקתי במרפאת החוץ של בית חולים ואמרו שאפשר לטפל, לכאורה יש סיכוי בטיפול ע"י הרמת סינוס + עיבוי עצם, מכאן שהמצב שלי לא כל כך פשוט....... אמת ליבי היא, שאם הרופא יצליח להתאים לי תותבת, כזאת שלא זזה, שנדבקת לחיך ולא נופלת, אז אשמח בחלקי ולא אתקרב לטיפולים המורכבים האלו. הבעיה שהסיכוי להתאים לי תותבת נוחה שלא צריך דבק או רפידות, הסיכוי כנראה נמוך. אז אאלץ לטפל.... תודה על ההסברים.

 • + הוסף תגובה
השתלות שיניים טל 19/02/2020 13:53
 • האם טיפול ב PPF בזמן השתלת שיניים נהוג היום והם הוא תורם להחלמה?

 • + הוסף תגובה
שימוש ב PRF ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:15
 • טל שלום, PRF - פלאזמה עשירה בפיברין- מופק מן הדם של המטופל ותורם לריפוי מהיר יותר של הרקמה הרכה ( חניכיים ומוקוזה ) ולפיכך תורם להצלחה בקליטת השתלים. בתהליך של פציעה יש בשלב ראשון זליגה של דם ואז נוצר קריש דם ע"י פיברין אשר יוצר את הרשת הראשונית אשר אוטמת את הפצע ולאחר מכן הגוף מתקן את האזור הפצוע עד ריפוי ( אם ע"י אותה הרקמה או ע"י צלקת) כאשר אנחנו מרכזים את ה PRF אנו עוזרים לתהליך הריפוי . בתוך ה PRF - מצויים פקטורי גדילה , תאי דם לבנים וכן פיברין , מאחר וה PRF מאוד מרוכז הרי שהאפקט של הריפוי גדול ומהיר יותר . ניתן להשתמש ב PRF על מנת לעזור לסגור מהר יותר אזורים שעברו ניתוח או עקירה , PRF בשילוב עצם גרגירית - מאפשר טיפול קל יותר בעצם ( מתקבלת עצם בגוש אחד כמו ג'ל אשר קל יותר להשתמש בה) במקרים של בנית עצם או הרמת סינוס . היום משתמשים ב PRF גם בהזרקות אסטטיות . בנוסף אצל חול יסוכרת אשר סובלים מפצעים שלא נרפאים ניתן לשים על הפצע PRF דבר שעוזר בריפוי וסגירת הפצע. איך מפיקים PRF ? - לוקחים דם ורידי - ( בדומה ללקיחת דם לצורך בדיקת דם) לתוך מבחנת ואקום - שמים בצנטריפוגה אשר מפרידה את מרכיבי הדם וע"י שימוש בפרוטוקולים שונים ניתן לקבל מספר סוגים של PRF בהתאם ללצורך ( יש נוזלי ויש כמו ג'ל) . מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!