//

ארתרוסקופיה של הירך: הניתוח החדשני לפציעות בירך

בעוד שבעבר פציעות של מפרק הירך דרשו הליך ניתוחי פתוח, אשר היה מלווה בהחלמה קשה וממושכת, כיום הטיפול פשוט הרבה יותר. ניתוח זעיר-פולשני חדש, הנקרא ארתרוסקופיה של הירך, מקצר את זמן ההחלמה ומביא ל-90% ריפוי. למי הוא מתאים וכיצד הוא מבוצע?
כתבה פרסומית כתבת חסותארתרוסקופיה הינו הליך ניתוחי באמצעותו ניתנת לרופא נקודת מבט ברורה אל תוך מפרק. מטרתו הינה אבחון וטיפול בבעיות תוך מפרקיות. במהלך פרוצדורה זו, הרופא מכניס מצלמה זעירה, ארתרוסקופ, אל המפרק, בעזרתה ניתן לנווט ולהפעיל כלים זעירים. 


מבין שלושת המפרקים הגדולים, ברך, ירך וכתף, ארתרוסקופיה של מפרק הירך הוא ההליך החדש ביותר ומבוצע באופן שוטף על ידי מספר מצומצם של מנתחים. הליך זה החל לתפוס תאוצה בתחילת שנות ה-2000, ומאז מספר הניתוחים עלה בהדרגה, וכיום מגיע למאות אלפי ניתוחים בשנה בכל העולם. בהשוואה לניתוח הפתוח, שיטה זו שינתה את הכללים וקיצרה את השיקום באופן משמעותי. עד להמצאתה תיקונים של מפרק הירך נעשו בניתוח פתוח, אשר היה מלווה בשיקום ארוך וקשה. היום פרוצדורה זו מבוצעת בכל רחבי העולם ונחשבת לשגרתית ופשוטה יחסית. מהן הפציעות השכיחות ביותר במפרק הירך? 

מפרק הירך הוא הציר המחבר בין האגן לרגל והוא המפרק העמוק ביותר מבין שלושת המפרקים הגדולים בגוף. למפרק מבנה של עלי ומכתש והוא מורכב משני חלקים: ראש עצם הירך (העלי), אשר לה צורה כדורית (נקרא ראש הפמור) ושקע האגן (המכתש), בעל צורה קעורה (נקרא האצטבלום). העצמות בחלקן המפרקי מצופות בסחוס היאליני, המסייע בהחלקתן זו על זו. סביב האצטבלום נמצאת טבעת סחוסית גמישה שנקראת הלברום, שהוא מבנה גמיש, שמסייע באטימת המפרק, בפיזור נוזלים וביציבות המפרק.


ארתרוסקופיה של הירך שינתה את הכללים והקלה משמעותית על הליך השיקוםקרע של הלברום בירך היא אחת מהפציעות הנפוצות ביותר במפרק הירך שיכולה להוביל לכאבים חזקים ולצורך בניתוח ארתרוסקופיה. אבחון קרע של הלברום מבוצע בעזרת MRI של הירך, שכולל לרוב הזרקה תוך מפרקית של חומר ניגוד. במידה ואובחן קרע של הלברום הטיפול הראשוני הוא שמרני - בעזרת פיזיותרפיה והזרקות תוך מפרקיות. רק במידה והכאבים נמשכים לאחר מכן שוקלים התאמה לניתוח ארתרוסקופיה של הירך. במהלך הניתוח המנתח יכול לבדוק את מצבו של הלברום ולהחליט האם ניתן לתקן אותו או שיש צורך להוציא את החלק הקרוע, שגורם לכאבים. במקרים יוצאי דופן יבוצע שחזור של הלברום בעזרת שתל גיד חיצוני. 


תפס של הירך, הידוע גם בשם אימפינג'מנט של הירך, מתרחש כאשר המפרק מגיע אל קצה טווח תנועתו, וכתוצאה מכך מתנגשים חלקיו זה בזה והרקמות הרכות (למשל, הלברום) נצבטות בין העצמות ונפצעות בתהליך.  ההתנגשות הזו בין העצמות יכולה להתרחש אצל אנשים עם מבנה עצם נורמלי שעושים תנועות לא רגילות – למשל שפגאט או בעיטות גבוהות, או אצל אנשים שעושים תנועות בטווח נורמלי אך יש להם מבנה עצם לא רגיל - תפס. עיוות זה של העצמות יכול להיות בשני חלקיו של המפרק – מכתש עמוק יותר מהרגיל (תפס מסוג פינסר) או בליטה על העלי (תפס מסוג קאם). המבנה של העצמות מתפתח עם הגדילה בהתאם לנטייה משפחתית, אך גם בהתאם לפעילות ספורטיבית בה עוסקים. קראו עוד: מתיחה או קרע של רצועת הברך: מה לעשות? כיצד מתבטאת פציעה במפרק הירך?

פציעה במפרק הירך תלווה לרוב בכאבים בקדמת המפשעה או בצד הירך, מעל הטרוכנטר הגדול (הבליטה הגרמית בצידה העליון של הרגל). במרבית המקרים הכאבים יתגברו בישיבה או בהליכה ממושכת. כאשר הפציעה מתקדמת מאוד יופיע גם קושי בביצוע פעולות פשוטות, כמו נעילת נעליים. מכיוון שמדובר בציר מרכזי בגוף, סביר שהכאב יוקרן גם לאיברים אחרים, כמו כאב גב תחתון וכאב ברכיים.  כיצד מבוצעת ארתרוסקופיה של מפרק הירך? 

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואמור להמשך כשעה עד שעתיים וחצי. דרך חתך קטן בעור מוכנסת מצלמה זעירה (בעובי של כ-4 מ"מ) המאפשרת ראייה מלאה של המפרק על כל מרכיביו.  בנוסף, מבוצעים חתך אחד או יותר אשר דרכם מוכנסים כלי עבודה המאפשרים את הטיפול במפרק. מיהו קהל היעד של ניתוח זה?

ניתוח זה מיועד לקבוצה גדולה יחסית. גיל המנותחים נע בין 13 ל-75. מטופלים עם שחיקה חמורה של הירך או מפרק ירך שטוח מהרגיל (דיספלזיה של מפרק) לא מתאימים לניתוח. פציעות במפרק הירך שכיחות בעיקר בקרב ספורטאים או אנשים בעלי מבנה עצמות לקוי.קראו עוד: סיבוכים שניתן למנוע לאחר החלפת מפרק ירך במשתל מלאכותימהם אחוזי ההצלחה של הפעולה?

מעל 90% מהמטופלים ירגישו שיפור משמעותי בכאבים ובתפקוד היום יומי בסיום השיקום. סיכויי ההצלחה של הניתוח תלויים בדרגת החומרה של הפציעה. ככל שהיא קשה יותר - כך הצלחת הניתוח נמוכה יותר.מה יקרה אחרי הניתוח?

מרבית האנשים ישתחררו הביתה יום לאחר הניתוח. זמן ההחלמה מניתוח זה מהיר יחסית, ולמעשה לאחר כעשרה ימים ניתן לחזור לעבודה משרדית . כשלושה שבועות לאחר הניתוח תישאר לרוב המטופלים רק צליעה קלה, אשר תיעלם במהירות במהלך השיקום.


הליך השיקום כולל פיזיותרפיה, אשר מבוצעת כבר בשבוע הראשון שלאחר הניתוח. בימים הראשונים המטופל עלול לחוש כאבים הניתנים לטיפול בעזרת משככי כאבים. כמו כן, יש צורך להשתמש בקביים במשך שבועיים לפחות. בחלק מהמקרים ייתכן ויהיה צורך בשימוש במקבע ירך, להגבלת תנועתה ושמירה על התיקון שבוצע וכדי לוודא החלמה תקינה. 
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר בטיביאל פלאטו מסוג שצקר 6 רות 08/07/2017 19:50
 • שלום רב, בתאריך 19 לפבר' נפלתי מאופניים ושברתי את הברך. נאמר לי שיש אפשרות טיפול שמרני וגובסתי עם איסור דריכה 3 חד'. בצילומי רנטן נראה מצב תקין. צילום CT שבוצע בסמוך לפציעה לא הראה נזק לרקמות רכות. הברך עברה בעבר 2 ניתוחים לשחזור ACL עם שני ברגים לא מתכלים. האם מסיבה זו לא ניתן לעשות צילום MRI ? אני מאוד מודאגת כי עדיין יש לי קושי רב בהליכה על קביים ותחושה של עמידה במקום למרות פיזיוטרפיה רבה. הנני בעלת מחלת רקע אוסטופורטי בת 65.

 • + הוסף תגובה
שבר בטיביאל פלאטו שצקר 6 זאב 16/07/2020 20:47
 • שבר טיביאל פלאטו שצקר 6 מעוניין לשוחח עם אנשים שעברו שבר בברך מהסוג הנ"ל

 • + הוסף תגובה
פיענוח בדיקת ארתוגרפיה ירך אודה על תשובה מהירה אנונימית 20/01/2012 22:26
 • שלום אני בת 38 ולפני כשנתיים החל כאב שהחמיר באיזור מפרק הירך לאחרונה עשיתי בדיקת ארתוגרפיה ולהלן הממצאים הרופא בחול ואיני מבינה מה מצבי ומה הכיוון האם מדובר בניתוחח והאם ניתן לחיות כך ללא ניתוח אודה על תשובה מהירה (אני רוצה לציין שאיני עושה פעילות גופנית) להלן ממצאי הארתוגרפיה: חשד לנזק ללברום מודגם קרע אלכסוני לרוחב הלברום הקדמי העליון הקרע נמשך גם אל בסיס הלברום. מודגם שבב לברום מנותק חלקית מתחת למיטת הקרע בקוטר3 ממ במישור הצדדי פנימי (חתך קורנלי 4 סדרה 6 סגיטלי 8 סדרה 7 סגיטלי 10 סדרה 5 ממצאים המחשידים לקרע ידית דלי . הלברום האחורי מודגם תקין אין עדות לנזק סחוסי פוקלי. מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות . הקפסולה המודגמת שמורה . הרצועות הפמורליות תקינות

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת - מה מותר ? אנונימית 21/01/2012 15:32
 • אודה מאוד על הסבר הממצאים מה משמעותם ומה אני אמורה לעשות האם בהכרח מדובר בניתוח? בנוסף הייתי רוצה לדעת מה מותר ומה אסור לי לעשות לאור ממצאים אלה ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום - תשובה דר' איתי הולצר 22/01/2012 22:12
 • אנונימית שלום. 'לברום' הינה רקמה במרקם גומי שעוטפת את החלק האגני של מפרק הירך. רקמה זו עלולה להיקרע בשל מבנה לא תקין של מפרק הירך או כתוצאה מחבלה. חיפוש באינטרנט למושגים השונים שמפורטים בבדיקה,יעלה תמונות, איורים והסברים שימחישו את הנושא. בשנים האחרונות מבוצעת יותר ויותר במקרים מסוג זה, פעולה כירורגית 'זעיר פולשנית' - ארתרוסקפיה של מפרק הירך. במהלך פעולה זו ניתן לקבל תמונה מלאה יותר של המפרק ולטפל בחלק מהבעיות שמתגלות. כאמור, מדובר בתחום יחסית חדש, הדעות חלוקות בנוגע לאבחנות אלה ולגבי אפשרויות הטיפול (אם דרוש בכלל). אין נסיון ארוך טווח לגבי תוצאות הטיפולים השונים או לגבי הימנעות מטיפול. אני ממליץ בשלב ראשון (עד הגעת הרופא מחו"ל) להימנע מפעילות מאומצת ומטווחים קיצוניים של הנעת מפרק הירך - כיפוף עמוק, פישוק גדול וכו.

 • + הוסף תגובה
תודה ושאלה נוספת 12/02/2012 18:14
 • שלום בהמשך לשאלתי הקודמת רציתי לשאול : 1מה הסיכונים בניתוח ארתרוסקופיה ועד כמה הוא נפוץ? 2. מה פירוש יש נתק בשבב הלברום? 2. אני ממש חוששת והייתי שמחה לדעת האם יש פתרונות אחרים שאינם ניתוח 3 ואם לא אעשה ניתוח האם אני מסכנת או מחמירה את מצבי?

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת דר' איתי הולצר 12/02/2012 22:30
 • שלום. קראי שוב את תשובתי הקודמת - יש בה תשובות לחלק מהשאלות הנוכחיות. סיכונים בניתוח ארתרוסקופיה - כמו ברוב הניתוחים, יש סכנה לפגיעה בכלי דם ועצבים, גרימת נזק נוסף למבני המפרק (סחוס ולברום לדוגמא ), התפתחות זיהום ועוד. שכיחות כל הסיבוכים מוערכת באחוזים בודדים. כפי שציינתי בתשובתי הקודמת - ניתוחים אלה יותר שכיחים היום מבעבר, אך עדיין לא נפוצים כמו ארתרוסקופיות למפרקי הכתף והברך. אין נתונים מדוייקים להעריך האם את מחמירה את המצב ללא ניתוח. פיזיותרפיה יכולה לעיתים לשפר תפקוד ולהפחית כאבים אך היא אינה מתקנת או מרפאת את הקרע

 • + הוסף תגובה
תודה והתייעצות נוספת אנונימית 1 17/02/2012 03:34
 • תודה על תשובותיך הקודמות הבנתי שרפאי שעלי לשקול אם ארצה לעבור ניתוח ארטרוסקופי. הבנתי שנדובר בתחום צעיר שלא הוכחה יעלותו מה שמקשה על ההחלטה ואידך יש לי כאבים עזים. רציתי לשאול אם מי כדאי להתייעץ בנוגע לכדאיות הניתוח והסיבוכים. קראתי שבארץ מדובר בניתוח של החמש השנים האחרונות והוא גם לא נעשה בצורה שכיחה מה שמעלה חחשות כבדים אשמח לעיצה למי לפנות בארץ ובחול תודה

 • + הוסף תגובה
חול אנונימי 2 17/02/2012 07:10
 • ממליץ על ד"ר פיליפון בוייל קולורדו ארצה"ב מספר אחד בארתרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה נוספת המתייחסת גם להערת 'חול' דר' איתי הולצר 17/02/2012 14:03
 • שלום לאנונימית ואנונימי. יעילות הטיפול בבעיות מסוימות דוגמת קרע בלברום הוכחה! אך אין עדיין מעקב ותוצאות ארוכות טווח של סדרות גדולות של מטופלים. יש גם בארץ מספר מנתחים בעלי נסיון רב בתחום. אני נמנע מלהמליץ על שמות של קולגות במסגרת הפורום (לטוב ולרע). אני ממליץ לך לפנות לאחד המרכזים הגדולים - כמו איכילוב, רמב"ם, הדסה, תה"ש, מאיר וכדומה ולברר מי המנתחים המבצעים ניתוחים אלה.

 • + הוסף תגובה
קרע גם בירך השניה? - תשובה דר' איתי הולצר 28/02/2012 19:34
 • צריך כמובן להשלים ברור מלא כדי לקבוע האם אכן יש פגיעה מסוג זה גם בירך השניה. קרע יכול להיווצר בעקבות חבלה במנגנונים שונים למפרק הירך או בעקבות מבנה אנטומי המועד לפגיעה מסוג זה גם ללא חבלה - ראי תשובותי הקודמות בנושא זה לך ולפונים אחרים. שתי סיבות אלה עלולות להיות רלוונטיות לשני פרקי הירכיים.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום סובלת 26/06/2016 00:33
 • שלום רב, האם ביצעת את הניתוח בסופו של דבר? .אני בגילך ומצאת בדיוק באותו הסיטואציה. תודה מראש ,

 • + הוסף תגובה
ביצעתי את הניתוח אבי בן ארי 22/08/2016 09:13
 • היי סובלת לאחר כאב שנמשך שנה הגעתי למצב של צליעה וביצעתי את הניתוח הנ"ל בירך ימין , אני עכשיו שנה לאחר מכן חזרתי לפעילות ספורטיבית מלאה עם כשירות של 90% בירך ימין . בדרכי לתיקון לברום בירך שמאל בזמן הקרוב .

 • + הוסף תגובה
ניתוח מפרק ירך טל 08/03/2018 09:48
היי טל אבי 08/03/2018 12:20
 • ירך ימין נותחתי אצל דוקטור ראט . מאז עברתי ניתוח גם בשמאל לפני כ שנה ,אצל דוקטור בוצר ובשלבים מתקדמים של חזרה לספורט.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התגובה טל 08/03/2018 12:32
 • אני עברתי ארטרוסקופיה לא מוצלחת בירך שמאל לפני 6 שנים (קרע בלברום, אימפיג'מנט וכו'). כיום הירך ימין מאוד כאוב גם כן. מתחילה תהליך של ייעוץ. מותר לשאול מדוע עברת לבוצר אחרי שנותחת ע"י ראט?

 • + הוסף תגובה
היי טל אבי 08/03/2018 12:55
 • בשלב שהחלטתי לנתח את שמאל ההתאוששות של ימין(ראט) הייתה 80% אז חשבתי שזה מצב סופי. ובבירור שעשיתי עם מנותחים של בוצר הבנתי מהם שמצבם יותר טוב. בדיעבד ההחלמה בניתוח של ראט לקחה זמן אבל עכשיו הרגל כמו חדשה. אין לי המלצה על אחד יותר מהשני, אבל ההמלצה חד משמעית אם כואב ובבירור זה מקרע , לא לחכות ולניכנס לניתווח.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! טל 08/03/2018 13:30
 • את הניתוח הראשון שלא הצליח עשיתי אצל מורגרשטיין. ממקווה שהפעם אוכל לשפר את מצבי. תודה!

 • + הוסף תגובה
אם יש לך עוד שאלות תרגישי בנוח להתקשר אבי 08/03/2018 13:43
ניתוח בלברום מפרק ירך רז 05/10/2018 15:47
 • היי אשמח לשמוע ממך על הניתוח עצמו בשתי היריכיים . ועל ההחלמה. במיוחד על דר בוצר אני שוקלת לעבור את הניתוח אצלו. לגבי החזרה לספורט כפי שציינת. מה זה אומר חזרה בירך ימין 90% ? מה את לא יכולה לעשות? האם יש כאבים? חולשה שרירית? הגבלה של טווחי תנועה? איזה סוגי ספורט את מבצעת? האם ריצה? רכיבה על אופניים? שחייה? סקווטים? איזה שיקום עברת והיכן בתהליך ההחלמה לאחר הניתוח? מה את מאד ממליצה שיכול לעזור לי לחזור לתיפקוד מלא כולל ריצה. אגב אני מאמנת כושר כך שההחלמה והתיפקוד מאד חשובים לאחר הניתוח.

 • + הוסף תגובה
פניה לטל על הניתוח שלא צלח- עזרה ליטל 19/10/2019 06:42
 • שלום טל, אני לפני ניתוח לקרע בלברום בירך שמאל ע" ד"ר מורגנשטרן אני אשמח מאוד ליצור איתך קשר ולהתייעץ כיוון שהניתוח שלך לא צלח. תודה רבה,

 • + הוסף תגובה
פניה לליטל וטל עזרה בנושא Eitan 14/01/2020 23:07
 • הי, אני במצב דומה עם קרע לברום וcam סובל ממש מכאבים. חושב מה לעשות. אפשר לשאול מה מצבכן? האם עברתן את הניתוח ואם כן אצל מי? תודה מראש, רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
קרע לברום עידן 20/01/2020 20:41
 • הי רז, אובחן אצלי קרע לברום וסובל מכאבים. אני ספורטאי ואצן וזה מאוד מתסכל להיות מחוץ לספורט. האם עברת את הניתוח? ואם כן אצלי מי? האם את מרוצה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח מפרק ירך ההחלמה קשה? הילה 30/06/2020 17:26
מפרק ירך שלומית. 19/01/2020 21:20
 • שלום רב, שמי שלומית.לפני כשלוש שנים עברתי ניתוח בעקבות קרע בלברום מפרק הירך..בשבועיים האחרונים אני סובלת מכאבים מאוד חזקים ומכיוון שאני כבר מזהה את סוג הכאב, יש לי תחושה חזקה שנקרע לי שוב הסחוס. יש לציין שאני מורה לחנ"ג ורצה ומתאמנת שלוש פעמים בשבוע. האם קרע חוזר בלברום הוא תופעה נפוצה? הדבר האחרון שארצה לחשוב עליו זה ניתוח נוסף..במקרה שהקרע חזר..כדאי שוב לנתח? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
קרע לברום ,cam Eitan 20/01/2020 20:32
 • הי שלומית. אני שחקן כדורסל, נפצעתי ומאוד חושש כרגע. אפשר לשאול אצל מי נותחת? האם את ממליצה לעבור את הניתוח? האם הניתוח שיפר את מצבך? תודה מראש ורק בריאות

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח איתן 05/05/2020 21:48
 • הי שלומית, תודה רבה שענית לי! עברתי ניתוח אצל ראט. היום אני 8 שבועות מצד אחד הליכה ועמידה די חלק ובלי צליעה ולא מרגיש יותר תחושה שמשהו תקוע שם. מצד שני הכאב בישיבה עדיין קיים במיוחד אם אני יושב ברכב יותר מחצי שעה. עושה מה שאפשר בפיזיותרפיה אבל מתפלל שהכאב בישיבה ייעלם. את זוכרת משהו כזה אולי ?

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום ופגם של 5 מ"מ לכל עובי הסחוס רוני 22/06/2020 21:21
 • היי שמי רוני,ראיתי התכתבויות כאן ורציתי לשאול האם מלבד הכאב ,היה לך או למי מכם חוסר איזון באגן (אצלי הקרע והפגם בסחוס הם בירך שמאל) וכן ממש תחושה של קיצור רגל כביכול בצד הפגוע ועומס על הצד הבריא,תודה מראש.(אגב במעבדת הליכה יש אבחון מדוייק של האגן,בו צד שמאל נמוך מצד ימין האם יש קשר בין הנ"ל,תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום מפרך הירך אניה 10/02/2020 19:06
 • הי שלומית, אחרי כמה זמן אפשר לחזור לעבודה משרדית? אחרי כמה זמן יכולת לנהוג? הקרע אצלי במפשעה ברגל ימין ואני ממש פוחדת במיוחד לאחר שדר ראט ציין מה עלול להיסתבך כתוצאה מהניתוח. יש אפשרות לשוחח איתך?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!