ארתרוסקופיה של הירך: הניתוח החדשני לפציעות בירך

בעוד שבעבר פציעות של מפרק הירך דרשו הליך ניתוחי פתוח, אשר היה מלווה בהחלמה קשה וממושכת, כיום הטיפול פשוט הרבה יותר. ניתוח זעיר-פולשני חדש, הנקרא ארתרוסקופיה של הירך, מקצר את זמן ההחלמה ומביא ל-90% ריפוי. למי הוא מתאים וכיצד הוא מבוצע?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/10/2016


ארתרוסקופיה הינו הליך ניתוחי באמצעותו ניתנת לרופא נקודת מבט ברורה אל תוך מפרק. מטרתו הינה אבחון וטיפול בבעיות תוך מפרקיות. במהלך פרוצדורה זו, הרופא מכניס מצלמה זעירה, ארתרוסקופ, אל המפרק, בעזרתה ניתן לנווט ולהפעיל כלים זעירים. 


מבין שלושת המפרקים הגדולים, ברך, ירך וכתף, ארתרוסקופיה של מפרק הירך הוא ההליך החדש ביותר ומבוצע באופן שוטף על ידי מספר מצומצם של מנתחים. הליך זה החל לתפוס תאוצה בתחילת שנות ה-2000, ומאז מספר הניתוחים עלה בהדרגה, וכיום מגיע למאות אלפי ניתוחים בשנה בכל העולם. בהשוואה לניתוח הפתוח, שיטה זו שינתה את הכללים וקיצרה את השיקום באופן משמעותי. עד להמצאתה תיקונים של מפרק הירך נעשו בניתוח פתוח, אשר היה מלווה בשיקום ארוך וקשה. היום פרוצדורה זו מבוצעת בכל רחבי העולם ונחשבת לשגרתית ופשוטה יחסית. מהן הפציעות השכיחות ביותר במפרק הירך? 

מפרק הירך הוא הציר המחבר בין האגן לרגל והוא המפרק העמוק ביותר מבין שלושת המפרקים הגדולים בגוף. למפרק מבנה של עלי ומכתש והוא מורכב משני חלקים: ראש עצם הירך (העלי), אשר לה צורה כדורית (נקרא ראש הפמור) ושקע האגן (המכתש), בעל צורה קעורה (נקרא האצטבלום). העצמות בחלקן המפרקי מצופות בסחוס היאליני, המסייע בהחלקתן זו על זו. סביב האצטבלום נמצאת טבעת סחוסית גמישה שנקראת הלברום, שהוא מבנה גמיש, שמסייע באטימת המפרק, בפיזור נוזלים וביציבות המפרק.


ארתרוסקופיה של הירך שינתה את הכללים והקלה משמעותית על הליך השיקוםקרע של הלברום בירך היא אחת מהפציעות הנפוצות ביותר במפרק הירך שיכולה להוביל לכאבים חזקים ולצורך בניתוח ארתרוסקופיה. אבחון קרע של הלברום מבוצע בעזרת MRI של הירך, שכולל לרוב הזרקה תוך מפרקית של חומר ניגוד. במידה ואובחן קרע של הלברום הטיפול הראשוני הוא שמרני - בעזרת פיזיותרפיה והזרקות תוך מפרקיות. רק במידה והכאבים נמשכים לאחר מכן שוקלים התאמה לניתוח ארתרוסקופיה של הירך. במהלך הניתוח המנתח יכול לבדוק את מצבו של הלברום ולהחליט האם ניתן לתקן אותו או שיש צורך להוציא את החלק הקרוע, שגורם לכאבים. במקרים יוצאי דופן יבוצע שחזור של הלברום בעזרת שתל גיד חיצוני. 


תפס של הירך, הידוע גם בשם אימפינג'מנט של הירך, מתרחש כאשר המפרק מגיע אל קצה טווח תנועתו, וכתוצאה מכך מתנגשים חלקיו זה בזה והרקמות הרכות (למשל, הלברום) נצבטות בין העצמות ונפצעות בתהליך.  ההתנגשות הזו בין העצמות יכולה להתרחש אצל אנשים עם מבנה עצם נורמלי שעושים תנועות לא רגילות – למשל שפגאט או בעיטות גבוהות, או אצל אנשים שעושים תנועות בטווח נורמלי אך יש להם מבנה עצם לא רגיל - תפס. עיוות זה של העצמות יכול להיות בשני חלקיו של המפרק – מכתש עמוק יותר מהרגיל (תפס מסוג פינסר) או בליטה על העלי (תפס מסוג קאם). המבנה של העצמות מתפתח עם הגדילה בהתאם לנטייה משפחתית, אך גם בהתאם לפעילות ספורטיבית בה עוסקים. קראו עוד: מתיחה או קרע של רצועת הברך: מה לעשות? כיצד מתבטאת פציעה במפרק הירך?

פציעה במפרק הירך תלווה לרוב בכאבים בקדמת המפשעה או בצד הירך, מעל הטרוכנטר הגדול (הבליטה הגרמית בצידה העליון של הרגל). במרבית המקרים הכאבים יתגברו בישיבה או בהליכה ממושכת. כאשר הפציעה מתקדמת מאוד יופיע גם קושי בביצוע פעולות פשוטות, כמו נעילת נעליים. מכיוון שמדובר בציר מרכזי בגוף, סביר שהכאב יוקרן גם לאיברים אחרים, כמו כאב גב תחתון וכאב ברכיים.  כיצד מבוצעת ארתרוסקופיה של מפרק הירך? 

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואמור להמשך כשעה עד שעתיים וחצי. דרך חתך קטן בעור מוכנסת מצלמה זעירה (בעובי של כ-4 מ"מ) המאפשרת ראייה מלאה של המפרק על כל מרכיביו.  בנוסף, מבוצעים חתך אחד או יותר אשר דרכם מוכנסים כלי עבודה המאפשרים את הטיפול במפרק. מיהו קהל היעד של ניתוח זה?

ניתוח זה מיועד לקבוצה גדולה יחסית. גיל המנותחים נע בין 13 ל-75. מטופלים עם שחיקה חמורה של הירך או מפרק ירך שטוח מהרגיל (דיספלזיה של מפרק) לא מתאימים לניתוח. פציעות במפרק הירך שכיחות בעיקר בקרב ספורטאים או אנשים בעלי מבנה עצמות לקוי.קראו עוד: סיבוכים שניתן למנוע לאחר החלפת מפרק ירך במשתל מלאכותימהם אחוזי ההצלחה של הפעולה?

מעל 90% מהמטופלים ירגישו שיפור משמעותי בכאבים ובתפקוד היום יומי בסיום השיקום. סיכויי ההצלחה של הניתוח תלויים בדרגת החומרה של הפציעה. ככל שהיא קשה יותר - כך הצלחת הניתוח נמוכה יותר.מה יקרה אחרי הניתוח?

מרבית האנשים ישתחררו הביתה יום לאחר הניתוח. זמן ההחלמה מניתוח זה מהיר יחסית, ולמעשה לאחר כעשרה ימים ניתן לחזור לעבודה משרדית . כשלושה שבועות לאחר הניתוח תישאר לרוב המטופלים רק צליעה קלה, אשר תיעלם במהירות במהלך השיקום.


הליך השיקום כולל פיזיותרפיה, אשר מבוצעת כבר בשבוע הראשון שלאחר הניתוח. בימים הראשונים המטופל עלול לחוש כאבים הניתנים לטיפול בעזרת משככי כאבים. כמו כן, יש צורך להשתמש בקביים במשך שבועיים לפחות. בחלק מהמקרים ייתכן ויהיה צורך בשימוש במקבע ירך, להגבלת תנועתה ושמירה על התיקון שבוצע וכדי לוודא החלמה תקינה. 
פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מפרק ירך
 • לולה
 • 19/05/2019 12:21
 • Sonk בברך
 • עמלי
 • 15/05/2019 10:45
 • אובחנתי בmri עם שבר סובקונדולרי mfc בצקת לישדית בשלבי נסיגה בנוסף קרע ניווני מיניסקוס מדיאלי רגל שמאל אני נחה כבר יותר מחודש לא דורכת על הרגל מה ניתן לעשות חוץ ממנוחה מלאה ומתי אוכל לשוב ללכת תודה מראש עמלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Mri ברך
 • שי כהן
 • 14/05/2019 09:50
 • היי דוקטור עהרתי לפני עחודש פציעה בכדורסל ולהלן תוצאת בדיקת הmri שביצעתי..אשמח לשמוע ממך חוות דעת... מודגם פגם אלכסוני לכל עובי הסחוס המכסה את מרכז הטרוכלאה בקוטר 2 מ"מ במישור הצדדי פנימי עם בצקת לשדית מינימאלית סוב-כונדרלית בסמוך. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי אשר מגיע קרוב מאוד למשטח הפירקי התחתון, לא ניתן לשלול בוודאות קרע. המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית . מודגם כיס נוזל בקוטר 1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 6 מ"מ מאחורי המרווח הטיביו-פיבולרי, ייתכן ציסטה גנגליונית. לסיכום: אות חריג במניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול בוודאות קרע ופגם בסחוס הטרוכלארי כמתואר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' דן עטר פרופ' דן עטר
מנהל מחלקה אורתופדית סורוקה קרא עוד
ד"ר סמיון קרסניאנסקי ד"ר סמיון קרסניאנסקי
מנהל שירות מפרק הירך במערך אורתופדיה-שיקום של... קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ