נוזלים באוזניים בילדים: תופעה שכיחה שסכנותיה רבות

נוזלים באוזניים אצל ילדים היא תופעה שכיחה שיכולה לגרום לליקוי בשמיעה ולאי נוחות. מדוע מצטברים נוזלים בחלל התוף (רמז: זה לא קשור לבריכה), כיצד מטפלים בבעיה ובאיזה שלב עלול להיווצר נזק בלתי הפיך? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 02/11/2016


נוזלים באוזניים היא אחת התופעות השכיחות בילדים, זאת בעיקר בשתי קבוצות גיל: 1-3 ו- 5-7.  התופעה מתבטאת בתחושת אי נוחות (הכנסת אצבעות לאוזניים), בליקוי שמיעה ובילדים קטנים קושי בהתפתחות דיבור. כיצד מצטברים נוזלים באוזניים?

הנוזלים באוזניים מקורם אינו חיצוני. הם נמצאים מתחת לעור התוף בחלל שקרוי "חלל התוף" שבו נמצאות עצמות השמיעה. חלל התוף הוא חלל סגור שפתוח לחלל הלוע-אף דרך צינורית ארוכה – "חצוצרת האוזן". תפקיד החצוצרה הוא להכניס אוויר אל תוך האוזן וכך לאזן את הלחצים בין האוזן לחלל החיצוני. 


הסיבה להצטברות הנוזלים היא חוסר אוורור שהגורם לו הוא אי תפקוד חצוצרת האוזן. מבנה חצוצרת האוזן בילדים קטנים שונה מזה במבוגרים: היא מעוקלת, צרה יותר ולעתים הפתח שנמצא בחלל הלוע-אף מכוסה ברקמת אדנואידים (פוליפים) אשר חוסמים את כניסת האוויר. כתוצאה מאי פעילות חצוצרת האוזן, נוצר תת-לחץ בתוך חלל התוף אשר גורם להפרשת נוזלים לתוך החלל. תופעה זו מלווה באי נעימות וליקוי בשמיעה כמו בעת נחיתה במטוס, שגם אז הסיבה היא הופעת תת-לחץ בחלל התוף.נוזלים באוזניים: תופעה שעשוייה לגרום לליקוי בשמיעה כיצד מאבחנים נוזלים באוזניים?

ניתן לאבחן קיומם של נוזלים באוזניים בשתי צורות: בבדיקה דרך מיקרוסקופ במרפאת הרופא ובבדיקת שמיעה במכון אודיולוגי. בבדיקה המיקרוסקופית הרופא יכול לראות את הנוזלים שנמצאים מתחת לעור התוף ובבדיקת שמיעה ניתן לאבחן את ליקוי השמיעה שנגרם כתוצאה מהנוזלים. ליקוי שמיעה זה נקרא ליקוי הולכתי, שכן הוא נגרם כתוצאה מפגיעה בהולכת גלי הקול ולא בשל פגיעה בעצב השמיעה. בדיקה נוספת שמבוצעת במכון האודיולוגי לעניין זה היא בדיקת לחצים (טימפנומטריה). בדיקה זו משמשת בעיקר כאשר הבדיקה המיקרוסקופית בחדר הרופא אינה חד משמעית. כיצד מטפלים בנוזלים באוזניים?

הליקוי בשמיעה והפגיעה בהתפתחות הדיבור בילדים קטנים היא בראש מעיניהם של הרופאים וההמלצה המקובלת במקרים אלו היא החדרת צינוריות אוורור (כפתורים) לעור התוף. ניתוח החדרת הצינוריות לעור התוף הוא ניתוח קצר ופשוט אשר גורם מיידית לאוורור חלל התוף והשמיעה משתפרת. צינוריות האוורור נפלטות מעצמן לאחר כחצי שנה עד שנתיים, ובמרבית המקרים חצוצרת האוזן חוזרת לתפקודה הרגיל.


קראו עוד: לא צריך להימנע ממים: הכירו את ניתוח המסטואיד החדשנימהם הסיבוכים האפשריים כתוצאה מנוזלים באוזניים?

בפסקה הקודמת הוצג המהלך השכיח והרגיל של תופעת נוזלים באוזניים, אך בחלק מהמקרים, בייחוד בילדים שהוריהם מתנגדים להחדרת צינוריות אוורור לעור התוף, כתוצאה מתת-הלחץ בחלל האוזן, עור התוף נשאב פנימה ושוקע לכיוון עצמות השמיעה וקרקעית חלל התוף. אם תהליך יצירת תת הלחץ לא יפסק על ידי החדרת צינורית אוורור, עור התוף ימשיך לשקוע וידבק לעצמות השמיעה. מגע עור התוף בעצמות השמיעה גורם לדלקת כרונית אשר בהמשך גורמת לכירסום עצמות השמיעה, להופעת נתק בין עצמות השמיעה ולהחמרת הליקוי בשמיעה. 


אם גם בשלב זה לא יוחדרו צינוריות אוורור, עור התוף ימשיך לשקוע עד הדבקותו לקרקעית חלל התוף. מצב זה הינו בלתי הפיך ומצריך התערבות ניתוחית משמעותית שהצלחותיה אינן חד משמעיות. ילד כזה, שמיעתו תשאר לקויה לכל ימי חייו ואסור יהיה לו להכניס מים לאוזניו (אין ים, אין בריכה). 


מסכת הסיבוכים במקרים אלו עדיין לא נגמרה, שכן בשל הדבקות עור התוף לקרקעית חלל התוף עשויה להיגרם דלקת כרונית עם היווצרות רקמת כולסטאטומה שהיא תוצר הדלקת הכרונית. כולסטאטומה באוזן היא רקמה הורסת עצם שיכולה לחדור לאוזן הפנימית, לגרום לפגיעה בשיווי המשקל, לחרשות ולשיתוק. על מנת לסלק את הכולסטאטומה יש לבצע ניתוח מסטואיד שהוא ניתוח נרחב ומסובך הרבה יותר מניתוח להחדרת צינוריות אוורור לעור התוף.


בכל מקרה של הופעת נוזלים באוזניים יש להיוועץ ברופא אף אוזן גרון בשאלת הצורך בהחדרת צינוריות אוורור לעור התוף, ובכל מקרה יש לבדוק מיקרוסקופית בפרקי זמן קרובים שעור התוף אינו מתחיל לשקוע. במקרים אלו קיימת אינדיקציה דחופה להחדרת צינוריות אוורור שיש בהן כדי למנוע את הסיבוכים האפשריים משקיעת עור התוף.  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יונה קרוננברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רוק עם דם בבוקר לאחר השינה מירי 25/04/2013 15:19
 • שלום רב. אני בת 55 מעשנת. בחודש האחרון אני קמה בבוקר עם דם ברוק. במשך היום אין לי את התופעה הזאת. אין לי בעיות בחניכיים. בכל לילה ובוקר אני מצחצת את השניים ומגרגרת עם מים ומלח. האם חלילה בעיה בראות? מה יכולה להיות הסיבה? אודה על תשובתכם.

 • + הוסף תגובה
רוק דמי לאחר השינה דר' אמנון שמושקוביץ 26/04/2013 17:23
 • שלום מירי . במהלך הלילה אנו נוטים לנשום דרך הפה. במהלך השינה יש הפרשת רוק מופחתת ועל כן ניגרם יבש בריריות הלוע. עקב זאת קיימים חיידקים הגורמים לריח רע בלוע. בנוסף, עקב היובש של הריריות, יש נימי דם קטנים בריריות החניכיים שמתפוצצים וגורמים להפרשה דמית. גם העישון משחק תפקיד בהיגיינה חרודה של ריריות הלוע. בהנחה שזה מופיע רק לאחר השינה ולא במהלך היום , נראה לי שאין לך סיבה גדולה לחשוש אך כאמור אני כאן מדבר רק באופן תיאורטי כי לא בדקתי אותך על כן ממליץ על מנת להיות בטוח לפנות לבדיקת רופא שיניים ורופא אאג על מנת לבחון אם אין פתולוגיה נוספת היכולה לגרום לדימומים הנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אני בדיוק עם אותה הבעיה שחר 04/05/2013 23:37
 • יש לי את אותה התופעה בדיוק.הייתי אצל אאג,רופא ריאות,מומחית פה ולסת וגסטרו..לטענת כולם המקור הוא יובש בריריות במהלך הלילה היות וישנה עם פה פתוח. אם זה מרגיע אותך:) אני ממש נלחצתי בהתחלה שהמקור הוא מהריאות גם.

 • + הוסף תגובה
גם אני אבי 22/04/2018 06:56
 • גם אני הבחנתי בכתמים אדומים בליחה של הבוקר (אני לא מעשן) אבל עכשיו נרגעתי לנוכח התשובות שקדמו לי אני בן 52

 • + הוסף תגובה
גם אני :) מאיה 22/01/2019 08:07
 • תודה גם לי קרה הבוקר. ותשובת הרופא הרגיעה אותי.

 • + הוסף תגובה
עומר עומר 27/08/2019 07:57
בת 30 לא מעשנת.נשואה למעשן. מיכל 05/12/2019 23:27
 • אותה תופעה.אבל רוק ממש דמי וכהה.,תקופה ארוכה (יותר משנתיים.)יש סיבה לדאגה או לבדיקות?

 • + הוסף תגובה
ליחה ורודה לאחר שינה הרץ 27/07/2020 09:10
 • זה מספר חודשים הליחה לאחר שינה בבקר או אחה"צ. במשך היום הליחה לבנה. עם הקימה בבקר מורגש מין יובש בפה מה שאין כן במשך היום. רופא הגאסטרו אינו חושב שמדובר בבעיה במערכת העיכול (אם כי קבעתי בדיקה). רופר א.א.ג. בבדיקה ראשונית לא ראה דבר, אך בכל זאת ביקש לבצע בדיקות מעמיקות יותר. צילום חזה היה תקין. אילו סיבות נוספות גורמות לכך? ומדוע זה לא היה בכל השנים עד לאחרונה?

 • + הוסף תגובה
דמי עם רירית ליחה צהובה איילה 01/08/2020 10:53
 • מתחילת ממצב הקורונה יש לי כל בוקר ליחה דמית טעם מר בפה יובש בשפתיים,עשיתי את כל מה שנתבקשתי בדיקות סי.טי. הייתי אצל אף.אוזן.גרון ביצע מיקרוסקופיה, סי.טי.ראות. ובתחילה רופא המשפחה שלח אותי לבדיקת קורונה כמובן יצאתי שלילית כרגע מבקשים שאלך לעשות ברונכוסקופיה אני בת 61 אני אשמח להצעותכם .

 • + הוסף תגובה
בלוטת לימפה תת ליסתית מוגדלת הילה 03/12/2013 12:58
 • אני בת 24,ללא מחלות רקע,לחוצה ואני אשמח לעזרה: אחרי בדיקה שגרתית אצל רופאת משפחה ואי נוחות בגרון היא שלחה אותי לבדיקת אולטרסאונד בגרון ואלה התשובות: בלוטת לימפה תת לסתית בצאוור משמאל בגודל 2.8/039 ס''מ .מבנה שמור ווסקולרזציה רגילה בלוטת לימפה תת לסתית בצאוור מימין בגודל 2.8/0.9 ס''מ.מבנה שמור ווסקולרזציה רגילה בלוטות רוק בגדר הנורמה האיסטמוס תקין ואונות ימין ושמאל גודל רגיל ומרקם אחיד השאלה שלי היא ממה זה יכול לנבוע?אין לי כאבים באזור,הבלוטות האלה לא נראות לעין ואני גם לא מרגישה את הנפיחות שלהן ולא הייתי חולה בתקופה האחרונה.מה הסיבות האפשריות שבגללם הם מוגדלות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קישריות לימפה תת ליסתיות מוגדלות דר' אמנון שמושקוביץ 03/12/2013 13:16
 • שלום הילה. בצואר יש מספר מאוד גדול של קישריות או בלוטות לימפה המהוות תחנות ניקוז של מערכת הלימפה של ראש- צואר. כל ביטוי של דלקת , מחלות אוטואימוניות או אף גידולים (שבאים בחשבון אחרונים בתור) , עלולים להתבטא בהגדלה ונפיחות של קישריות הלימפה. קיימות סיבות רבות ושונות להגדלה של הקישריות החל ממחלות ויראליות למיניהן, שריטה מבעלי חיים כגון מחתולים, קשקשת בעור הראש, שימוש בצבעים לצביעת השיער, גילוח בתי השחי, מחלת הנשיקה ( ויראלית ) , ועוד סיבות רבות ושונות. כדאי להיות במעקב רפואי , לעבור בדיקה של שדיים, בתי שחי ( אצל רופא כירורג המתמחה בכך) , בדיקת דם כללית ולוירוסים , בדיקת הבטן והמיפשעות - מדובר ברפואה מונעת ולא במשהוא מסכן חיים . והעיקר- לצאת מהלחץ . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
בלוטת לימפה תת ליסטית מוגדלת אאאאא 29/07/2020 21:12
 • שאלתי האם דלקת או בעיות שיניים יכולות לגרום לכך?

 • + הוסף תגובה
הליך רפואי בעזרת לייזר נמש 28/07/2020 20:08
 • ישנו הליך שעושה רופא בסאן קליניק אשר אמור לחזק את שרירי החיך ובכך לשפר את הנשימה בלילה ולמנוע נחירות האם הוא יעיל והאם יש לו אישור רפואי האם שמעתה על ההליך והאים הוא עוזר? ומה הסיכונים שלו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!