נוזלים באוזניים בילדים: תופעה שכיחה שסכנותיה רבות

נוזלים באוזניים אצל ילדים היא תופעה שכיחה שיכולה לגרום לליקוי בשמיעה ולאי נוחות. מדוע מצטברים נוזלים בחלל התוף (רמז: זה לא קשור לבריכה), כיצד מטפלים בבעיה ובאיזה שלב עלול להיווצר נזק בלתי הפיך? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 02/11/2016


נוזלים באוזניים היא אחת התופעות השכיחות בילדים, זאת בעיקר בשתי קבוצות גיל: 1-3 ו- 5-7.  התופעה מתבטאת בתחושת אי נוחות (הכנסת אצבעות לאוזניים), בליקוי שמיעה ובילדים קטנים קושי בהתפתחות דיבור. כיצד מצטברים נוזלים באוזניים?

הנוזלים באוזניים מקורם אינו חיצוני. הם נמצאים מתחת לעור התוף בחלל שקרוי "חלל התוף" שבו נמצאות עצמות השמיעה. חלל התוף הוא חלל סגור שפתוח לחלל הלוע-אף דרך צינורית ארוכה – "חצוצרת האוזן". תפקיד החצוצרה הוא להכניס אוויר אל תוך האוזן וכך לאזן את הלחצים בין האוזן לחלל החיצוני. 


הסיבה להצטברות הנוזלים היא חוסר אוורור שהגורם לו הוא אי תפקוד חצוצרת האוזן. מבנה חצוצרת האוזן בילדים קטנים שונה מזה במבוגרים: היא מעוקלת, צרה יותר ולעתים הפתח שנמצא בחלל הלוע-אף מכוסה ברקמת אדנואידים (פוליפים) אשר חוסמים את כניסת האוויר. כתוצאה מאי פעילות חצוצרת האוזן, נוצר תת-לחץ בתוך חלל התוף אשר גורם להפרשת נוזלים לתוך החלל. תופעה זו מלווה באי נעימות וליקוי בשמיעה כמו בעת נחיתה במטוס, שגם אז הסיבה היא הופעת תת-לחץ בחלל התוף.נוזלים באוזניים: תופעה שעשוייה לגרום לליקוי בשמיעה כיצד מאבחנים נוזלים באוזניים?

ניתן לאבחן קיומם של נוזלים באוזניים בשתי צורות: בבדיקה דרך מיקרוסקופ במרפאת הרופא ובבדיקת שמיעה במכון אודיולוגי. בבדיקה המיקרוסקופית הרופא יכול לראות את הנוזלים שנמצאים מתחת לעור התוף ובבדיקת שמיעה ניתן לאבחן את ליקוי השמיעה שנגרם כתוצאה מהנוזלים. ליקוי שמיעה זה נקרא ליקוי הולכתי, שכן הוא נגרם כתוצאה מפגיעה בהולכת גלי הקול ולא בשל פגיעה בעצב השמיעה. בדיקה נוספת שמבוצעת במכון האודיולוגי לעניין זה היא בדיקת לחצים (טימפנומטריה). בדיקה זו משמשת בעיקר כאשר הבדיקה המיקרוסקופית בחדר הרופא אינה חד משמעית. כיצד מטפלים בנוזלים באוזניים?

הליקוי בשמיעה והפגיעה בהתפתחות הדיבור בילדים קטנים היא בראש מעיניהם של הרופאים וההמלצה המקובלת במקרים אלו היא החדרת צינוריות אוורור (כפתורים) לעור התוף. ניתוח החדרת הצינוריות לעור התוף הוא ניתוח קצר ופשוט אשר גורם מיידית לאוורור חלל התוף והשמיעה משתפרת. צינוריות האוורור נפלטות מעצמן לאחר כחצי שנה עד שנתיים, ובמרבית המקרים חצוצרת האוזן חוזרת לתפקודה הרגיל.


קראו עוד: לא צריך להימנע ממים: הכירו את ניתוח המסטואיד החדשנימהם הסיבוכים האפשריים כתוצאה מנוזלים באוזניים?

בפסקה הקודמת הוצג המהלך השכיח והרגיל של תופעת נוזלים באוזניים, אך בחלק מהמקרים, בייחוד בילדים שהוריהם מתנגדים להחדרת צינוריות אוורור לעור התוף, כתוצאה מתת-הלחץ בחלל האוזן, עור התוף נשאב פנימה ושוקע לכיוון עצמות השמיעה וקרקעית חלל התוף. אם תהליך יצירת תת הלחץ לא יפסק על ידי החדרת צינורית אוורור, עור התוף ימשיך לשקוע וידבק לעצמות השמיעה. מגע עור התוף בעצמות השמיעה גורם לדלקת כרונית אשר בהמשך גורמת לכירסום עצמות השמיעה, להופעת נתק בין עצמות השמיעה ולהחמרת הליקוי בשמיעה. 


אם גם בשלב זה לא יוחדרו צינוריות אוורור, עור התוף ימשיך לשקוע עד הדבקותו לקרקעית חלל התוף. מצב זה הינו בלתי הפיך ומצריך התערבות ניתוחית משמעותית שהצלחותיה אינן חד משמעיות. ילד כזה, שמיעתו תשאר לקויה לכל ימי חייו ואסור יהיה לו להכניס מים לאוזניו (אין ים, אין בריכה). 


מסכת הסיבוכים במקרים אלו עדיין לא נגמרה, שכן בשל הדבקות עור התוף לקרקעית חלל התוף עשויה להיגרם דלקת כרונית עם היווצרות רקמת כולסטאטומה שהיא תוצר הדלקת הכרונית. כולסטאטומה באוזן היא רקמה הורסת עצם שיכולה לחדור לאוזן הפנימית, לגרום לפגיעה בשיווי המשקל, לחרשות ולשיתוק. על מנת לסלק את הכולסטאטומה יש לבצע ניתוח מסטואיד שהוא ניתוח נרחב ומסובך הרבה יותר מניתוח להחדרת צינוריות אוורור לעור התוף.


בכל מקרה של הופעת נוזלים באוזניים יש להיוועץ ברופא אף אוזן גרון בשאלת הצורך בהחדרת צינוריות אוורור לעור התוף, ובכל מקרה יש לבדוק מיקרוסקופית בפרקי זמן קרובים שעור התוף אינו מתחיל לשקוע. במקרים אלו קיימת אינדיקציה דחופה להחדרת צינוריות אוורור שיש בהן כדי למנוע את הסיבוכים האפשריים משקיעת עור התוף.  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יונה קרוננברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רקמה לימפטית ריקי 12/04/2013 23:58
 • שלום רב, בבדיקה של רופא אף אוזן גרון התגלתה רקמה לימפטית בצילום נזופרינקס נאמר עיבוי קיר נזופרינקס אסימטרי ונשלחתי לס.ט מה זה אומר? מודאגת מאוד

 • + הוסף תגובה
רקמה לימפאטית דר' אמנון שמושקוביץ 14/04/2013 22:39
 • שלום ריקי .יש חשיבות לגיל הניבדק/ת. ככלל , בלוע האף , קיימת רקמה של קישריות לימפה . אצל ילדים מדובר בהגדלת רקמה המכונה בשם שקד שלישי . לעיתים כאשר הרקמה גדלה , היא עלולה ללחוץ על איזורים קרובים כגון חצוצרות השמע ולגרום להיצטברות נוזלים באוזניים. כאשר הרקמה גדלה, היא מחייבת בירור לסיבת הגדילה. הבדיקה כוללת גם מבט אנדוסקופי ללוע האף וגם דימות כגוןCT עם חומר ניגוד לבירור מהות הנגע. שורה תחתונה, בצעי את ה-CT וחזרי לרופא המטפל להמשך בירור / טיפול . רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
גוש/רקמה לימפטית תמי גולן 07/04/2017 13:30
 • שלום, האם גוש/רקמה לימפטית בשד שהובחן ע"י כירוג, הוא סימן למשהו סרטני? יש תור ל-u.s.i. 0041 מדובר על נערה בגיל 21. יש פחד לעבור את הבדיקה. תודה על המענה.

 • + הוסף תגובה
גוש רקמה לימפאטית ד"ר אמנון שמושקוביץ 18/04/2017 00:20
 • שלום רב לא ניתן דרך המדור לענות על שאלתך. ממליץ לך לפנות לרופא המטפל שהיפנה אותך לבדיקה לקבלת המשך המלצות לגבי בירור / טיפול.

 • + הוסף תגובה
מה הראו תוצאות סיטי? אולג 03/12/2020 12:39
"כיס" בשקדים מור 27/09/2016 22:45
 • שלום, יש משהו שמציק לי שנים רבות, אני חושבת שהתחלתי לשים לב לכך כשהייתי נערה ובשנים האחרונות זה מאוד התגבר. יש לי מין "כיס" בכל אחד מהשקדים, והרבה פעמים נתקע לי בו אוכל ויכול להישאר שם הרבה זמן עד שיוצא. לפעמים אפילו כמה ימים, משום שהוא לא יוצא בכיחכוח וכדומה. הדבר מאוד מציק לי כי אני מרגישה את החתיכה התקועה, אבל לא יכולה לעשות דבר כדי להוציא אותה (היא פשוט יוצאת לבד תוך כמה זמן, לפעמים היא כמעט בחוץ וכיחכוך כן עוזר), וכמובן שמבחינה בריאותית לא נראה לי שכדאי שאוכל ישאר זמן כה ממושך תקוע.. (כשהחתיכה יוצאת יש לה ריח נוראי..) האם זוהי תופעה מוכרת? מה ניתן לעשות? אשמח לתשובה, תודה.

 • + הוסף תגובה
כיס בשקדיים ד"ר אמנון שמושקוביץ 06/10/2016 16:51
 • שלום רב. השקדיים הם רקמה של בלוטות לימפה עטופות בקופסית ( קפסולה) . בשקדיים עצמן המהווים חלק מההגנה של הגוף בפני פלישת גורמים פתוגניים חיצוניים , יש חורים המהווים חלק מהמבנה הטבעי של מיטות השקדיים . כחלק מרקמת ההגנה של הגוף בפני דלקות ויראליות או חיידקיות , השקדיים מפרישים נוגדנים כנגד אותם גורמיחם ( תאים לימפאטיים המכונים לימפוציטים) החיידקים המתים שנידבקים לשקדיים מפרישים ריח לא נעים - זה לא האוכל שניבדק לך לשקדיים אלו חיידקים מתים . יש אנשים הסובלים מכך ואין כל כך מה לעשות פרט להיגיינה טובה של הלוע שימוש לעיתים בתרסיס עם ריח הנוגד את הריח הרע הניפלט מהשקדיים . גירגור עם מי מלח יכול לעיתים לעזור. או עם מיץ לימון טבעי. פרט לכך מומלץ לא לחטט בשקדיים על מנת למנוע דימומים והתפשטות של דלקת שקדיים חריפה.

 • + הוסף תגובה
יש לי בערך את אותו שאלה אייל 08/04/2020 23:31
 • אני שמתי לב בשנה האחרונה להמון דלקות בשקדים שהיו לי הענייו הוא שאני מזהה משו שבוודאות לא היה לי פעם יש לי גם מין חור כזה בשקד השמאלי ממש ניתן לראות אותו הוא מאוד גדול יחסית ותמיד יש שמה אבנים קטנים לבנים מסריחים שהוא מפריש מספיק שהוא נמחץ טיפה הם יוצאים (והחור לא נעלם גם לא זכור לי שהיה לי אותו פעם ... הסבר קטן?

 • + הוסף תגובה
גם לי יש אותה בעיה דליה 01/12/2020 10:52
 • הי יש לי אותו בעיה אני הולכת לעשות ניתוח שקדים כדי לפתור את הבעיה לצמיתית כי זה מפריע לי לתפקוד היומיומי תתיעצי עם רופא אף אוזן גרון בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תחושה של גוש בגרון תים 18/01/2015 19:50
 • שלום..כבר כשנה וחצי אני סובלת מתחושה חזקה של גוש בגרון.רופאת אף אוזן גרון שלי אמרה לי לאחר בדיקה שכנראה שאני סובלת מחומצות בקיבה.בחצי שנה האחרונה ניסיתי מספר תרופות כגון אומפרדקס שגרמו לי לשלשולים.בחודש האחרון לקחתי לנטון..ללא תופעות לוואי וללא תחושה שהכדור עוזר לי.רציתי לדעת אם זה הגיוני והאם כדאי להתייעץ עם מומחה..בכל מקרה כבר לא יכולה להמשיך לספוג את התחושה הזו ללא פיתרון באופק.אשמח לתשובה למי לפנות..תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת גוש בגרון ד"ר אמנון שמושקוביץ 27/01/2015 15:06
 • שלום רב. תחושת גוש בגרון היא תחושה של משהוא המפריע בגרון ללא " הימצאות של אותו משהוא ". זה לא אמור להפריע לתהליכי בליעה של נוזלים או מוצקים ( אוכל ושתיה ׂ).אחת התיאוריות לבעייה היא שאין כרוניזציה בפעילות של השרירים האחראים על בליעת מזון או נוזלים. אך על מנת להגיע למסקנה זאתף מומלץ לבצע מספר בדיקות. תיאוריה נוספת מדברת על עליית חומצות קיבה לושט - מכונה בשם רפלוקס . חומצות הקיבה הבאות במגע עם שרירי הלוע והגרון עלולות לגרום להפרעה שכיווץ השרירים בנוסף לדלקת של רקמת רירית הלוע / גרון . אצל אחרים , סטרס , יכול לגרום להרגשה הנ"ל אצל אחרים עישון סיגריות הגורם לנזלת אחורית הנוזלת ללוע מהאף .מחלות נוירולוגיות או סיסטמיות אחרות של הושט או מערכת העיכול יכולות גם לגרום להרגשה הנ"ל. שורה תחתונה, רצוי לפנות לבדיקת רופא/ת אאג על מנת להיבדק כולל בדיקת סיב אופטי של הלוע העמוק והגרון ובמידה טניששלת בעיית אאג, מומלתץ לפנות להמשך בירור גסטרואנטרולוגי. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
פתרון חיים 28/05/2019 07:45
גרון תים 28/05/2019 11:02
 • היי..חח זו הודעה ישנה שלי..מתברר שלרוב זה נובע מלחץ נפשי וכשאני בלחץ השרירים נמתחים לי וזה נותן תחושה של גוש בגרון.אין מה לעשות חוץ מלהירגע ואולי לקחת כדור לשחרור השרירים.אני עכשיו במצב שהתחושה בגרון בקושי מורגשת (לקח הרבה זמן).חשוב להירגע ולא לקחת דברים ללב.

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון בליק 27/03/2020 17:29
 • יש לי תחושה דומה כבר כמעט חודשיים, הייתי בטוח שזה איזה דלקת או משהו אבל זה לא כואב, לא מחמיר, רק לפעמים אני מרגיש את זה ימים שלמים ולפעמים פחות (מרגיש כמו איזה כדור גומי קטן בחלק העליון של הגרון, כאילו מתחת ללשון בחלק העמוק יותר בצד שמאל). הלכתי לאאג שבדק ואמר שאין כלום, לא דלקת, לא גוש והכל בסדר אבל זה ממש מעצבן ומציק. את הרגשת את זה בצד אחד יותר משני או ממש באמצע?

 • + הוסף תגובה
וואוו חשבתי אני היחידה גם לי יש את הגוש הזה רונה 28/03/2020 00:25
 • ואו קצת מרגיע שאני לא לבד בזה, אני כבר שבוע קמה מתוך שינה בבהלה וקמה עם תחושה שמשהו נתקע לי בגרון אני ישירות שותה מים וחוזרת לישון כאילו כלום לא קרה, אבל אתמול בלילה זה קרה שוב אבל הפעם לא הצלחתי להירדם כי התחושה הזאת של משהו תקוע בגרון פשוט לא עברה לי עד עכשיו שאני כבר לפני עוד לילה שלא יודעת איך ארדם. זה לא כואב זה מאוד מאוד מציק..אני עברתי התקפי חרדה בעברי אבל כרגע אני בתקופה אחרת וטובה ואין לי שום סיבה להיות בסטרס ממשהו. זה ממש מלחיץ הגוש הזה לא יודעת מה לעשות

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון מילנה 15/04/2020 07:16
 • אני גם מאתמול מרגישה משו תקוע בגרון כאלו בלעתי גולה הרגשה לא נעימה. יש הרבה לחץ עליי כנראה זה באמת נובע מלחץ וסטרס שמחה שאני לא לבד חחח

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון גיגי 08/05/2020 09:00
 • האם יש כדורים להרגעת השרירים בגרון, הגולה הזו תוקפת אותי כל כמה חודשים, מיום רביעי אני עם גולה כזו שרק מתגברת ולא עוזבת אותי גם עם מנוחה ושינה, מה עושים להרגעה ?

 • + הוסף תגובה
גוש בגרון בעיה 29/10/2020 14:02
גולה בגרון? - בודקים! יוסי 15/11/2020 12:40
 • גם לי היה, במקרה שלי,זה גם לווה בצרידות. כשבדקתי את זה, גילו שהמקור של ה"גולה" הייתה נפיחות קלה על מיתר הקול, עברתי ניתוח להסרתו. לבדוק! לא לזלזל! לקבוע תור, גם אם זה באמצע העבודה, וגם אם לא בא לכם, לקבוע תור וללכת.

 • + הוסף תגובה
הרגשה לא נעימה בגרון עבאס 30/11/2020 23:54
 • אני צריך את עזרתך אחי,, יש לי הרגשה ממש לא נעימה כבר שבוע . נסיתי הכל ואין שיפור.. מה הפתרון שאמרו לך אתה יכול לשלוח לי הודעה 0548785888

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!